Sanatorium Zeeland. Binnenland. Kechtszaken. Gemengd Nieuws werp voor alle arbeiders, ook ten aanzien van den arbeidsduur wel noodzakelijk achten. Ten slotte werd in den Raad een groote meerderheid gevon den, bestaande voor een deel uit leden, die in beginsel tegen een zoo algemeene wettelijke regeling gekant waren voor een ander deel uit leden, die met de voorgestelde regeling accoord gingen, die in overweging gaven het in het tweede lid van art. 22 van het voorontwerp neerge legde beginsel, dat in collectief overleg onder de noodige waar borgen getroffen regelingen de voorkeur verdienen boven alge meene wettelijke voorschriften, in de wet voorop te plaatsen en daaraan de bepaling te verbin den, dat in die wet te geven voorschriften met betrekking tot den arbeidsduur, de nachtrust en de Zondagsrust van volwas sen mannen slechts in werking zullen treden ter plaatse waar gebleken is, dat op dit gebied misstanden bestaan en waar de organisties van belanghebbenden er binnen een bepaalden tijd niet in geslaagd zijn die mis standen in onderling overleg uit den weg te ruimen. In verband met het afwijzend prae-advies van Ged. Staten aan de Prov. Staten, over een ver zoek om borg te staan voor een geldleening ten behoeve van een sanatorium, is door de vereeni- ging .Sanatorium Zeeland" een nader adres gericht aan de Prov. Staten. Daarin wordt mede- deeling gedaan van een schrijven aan de verschillende sanatoria gezonden. Dit schrijven luidt als volgt „Zooals U misschien bekend is, heeft de vereeniging „Sana torium Zeeland" aan de Provin ciale Staten van Zeeland een adres gericht om van de provin cie garantie te krijgen voor af lossing der rente van een kapitaal tot het bouwen en exploiteeren van een sanatorium. Gedeputeer de Staten van Zeeland stellen nu voor aan de Prov. Staten dit verzoek af te wijzen, voorname lijk omdat zij „niet de overtui ging gekregen hebben, dat er inderdaad in de verschillende sanatoria gebrek aan plaatsruimte in absoluten zin zou zijn". Het bestuur van de vereeni ging „Sanatorim Zeeland" heeft die overtuiging w e 1 en het weet, dat vele, zoo niet de meeste des kundigen die overtuiging deelen. Nu zou het bestuur gaarne de meening van zooveel mogelijk deskundigen aan de Ged. en Prov. Staten van Zeeland doen kennen. En het komt daarom met het vriendelijk verzoek tot U om nogmaals uwe meening door het beantwoorden der vol gende vragen aan ons kenbaar te maken. U bij voorbaat dankend voor de te nemen moeite." Deze vragen zijn de volgende 1. Zijn op het oogenbhk alle plaatsen in uw sanatorium bezet 2. Zoo neen, hoeveel plaatsen zijn dan onbezet P 3. Zoo ja, wachten er patiën ten op opname 4. Zoo ja, hoeveel En hoe lang is de gemiddelde wachttijd 5. Is er naar uw meening be hoefte aan sanatoriumruimte Aautwoord werd ontvangen van het sanatorium „Hoog La ren", van het volkssanatorium te Hellendoorn van het Christelijk sanatorium „Sonnevanck"van het sanatorium „Hihersum", waaruit blijkt dat de plaatsen altijd bezet zijn. De directeur van het roomsch- katholieke srnatorium „Dekkers- wald" bericht dat de laagste klasse altijd bezet is en in de hoogere een enkele keer korten tijd een plaats open is. Het bestuur van het „Sanato rium Zeeland" heeft in zijn adres aan de Prov. Staten van Zeeland nog het volgende opgemerkt le. Het behoeft geen betoog, dat het bedrag van f 750.000 het uiterste bedrag is dat noodig is. Het laat zich aanzien, dat dit bedrag aanzienlijk lager en daardoor de jaarlijksche annuïteit zal kunnen zijn. 2e.Inderdaad waren. ..dezen zomer plaatsen in R. Kath. sa natoria onbezet. Dit was even wel aan twee omstandigheden te wijten, n.l. a. waren deze sana toria eerst kortelings geopend b. is de verpleegprijs fó per dag, of 50 pCt. hooger dan van an dere sanatoria. Indien de prijs nog hooger was geweest, zouden er naar alle waarschijnlijkheid nog meer plaatsen onbezet zijn geweest. Bij de berekening voor het sa natorium Zeeland is uitgegaan van een verpleegprijs niet hooger dan van andere sanatoria. OPENSTELLING VEE MARKTEN. De minister van landbouw, nijverheid en handel a.i. heeft met ingang van 7 December inge trokken zijn beschikking van 17 November, waarbij werden ge schorst de rundvee-markten in de provincie Zeeland. Breskens» Mejuffrouw J. Klaaijsen alhier, staagde deze week voor diploma Boekhouden bij de Vereeniging „Het Nederl. Handelsinstituut te Amsterdam. Donderdag was de 14- jarige I. de K. alhier op de haven bezig een paar honden te plagen. Toen hij voor de honden wilde wegloopen, kwain hij zoodanig te vallen, dat hij een been brak en ernstige verwondingen aan het hoofd bekwam. Hij is ter behandeling naar het Ziekenhuis te Vlissingen overgebracht. Een leerlesje voor de lieve jeugd om niet alleen geen men- schen, doch ook geen honden te plagen. A.s. Dinsdag zal in de Wilhelmina-Bewaarschool de na- jaars uitvoering plaats hebben van het Muziekgezelschap alhier. Zij zal alleen toegankelijk zijn voor donateurs met huisgenooten boven de 13 jaar. Uitgezonderd zijn echter de mannelijke huis genooten boven de 17 jaar, daar wordt verondersteld, dat die zelf donateur kunnen worden. Het programma bevat naast een 6-tal muziek-stukken een tooneelspel, een kluchtspel en een voordracht. Het tooneelspel, getiteld „Hoog moed", bestaat uit 3 bedrijven en zal circa 2 uur duren. De zeer korten inhoud er van is Een gravin is in haar jeugd de oorzaak geweest, dat een onschuldige werd gedood. De papieren, welke daarvan de bewijzen inhouden, bevinden zich in het bureau van een baron, haar ergsten vijand. Teneinde die brieven meester te worden, zendt zij haar oudsten zoon naar het kasteel van dien baron. Zeer tegen zijn zin gaat deze, weet de brieven machtig te worden, maar ten koste van zijn gemoeds rust. De baron doet interessante mededeelingen, welke een geheel anderen kijk op de zaak geven. In het 3e bedrijf komt de op lossing van het conflict met een gelukkig slot. Het kluchtspel, getiteld „Hij moet er uit en hij zal er uit" geeft een leuken kijk op den verkiezingstijd, terwijl de voor dracht, „Muisde schutter", meer malen de lachspieren in bewe ging zal brengen. Het programma is er een, zooals we d; laatste jaren van de muziek-vereeniging gewoon zijn. Duidelijk blijkt eruit het streven, om den donateurs een werkelijk genotvollen avond te verschaffen, Groede. Evenals vorige jaren is ook dit jaar St. Nico- laas in onze gemeente rond geweest, en heeft in de zaal va r H. de Lobel de uitdeeling plaat» gehad van de St. Nicolaas- cadeaux aan de kinderen van de Bewaarschool. Er was veel volk op de been. De muziek hield er.dfi-vcnnlükheid _in Oostburg, Woensdagavond had alhier op den hoek der Brouwerijstraat en de Markt eene botsing plaats tusschen een automobiel van den Heer B. uit deze gemeente met de tram van zes uur. De auto, waarin een tiental meisjes gezeten waren, verscheen op het moment, waar op ook de tram arriveerde, zoo dat niet voldoende meer uitge weken kon worden en aanrijding plaats had, die, wat een wonder mag genoemd worden, geen persoonlijke ongelukken heeft gehad, terwijl de auto werd gedrukt tegen den muur van het huis van den Heer de V., waar door het gelukkig afliep met enkele beschadigingen en ge broken ruiten. Door het plotse ling remmen werd nog voorko men, dat ook de volgauto zou zijn aangereden. De Minister van Land bouw heeft zich bereid verklaard de gemeente Oostburg voorden tijd van een jaar ontheffing te verleenen tot afsluiten van de veemarkt van den openbaren weg, waardoor deze markt nu wel in haar bestaan is gewaar borgd, wat een groot belang is voor deze streek, nu in den laatsten tijd zooveel markten zijn opgeheven. Schoondijke. Woensdag avond wachtte den bezoekers van het concert, gegeven door het kinder- en meisjeskoor alhier, een ware verrassing. Want het ten gehoore gebrachte voldeed in velerlei opzicht. Stel u voor: zangnummers, liedjes met uit beelding door de kleine mede werkers, een deel uit een Ope rette met costumes. Het geheel was er wel op berekend om indruk te maken. En dat is ge lukt. Het publiek was over 't algemeen tevreden. En dat zegt wat. Natuurlijk waren er vlekjes, maar gezien de korte tijd van voorbereiding, mag dit nog niet zoo zeer als een fout worden aangerekend. Wat hebben al de kleinen hun -best gedaan, en in het koor en apart. Hoe leuk was het looze visschertje, het kindertooneeltje storm op zee, alle drie zang met spel. De kindercantate „de wereld in" had veel succes, het tooneel uit de Schoone slaapster was heel mooi en het gezongene door het meisjeskoor Perrette en de melkkan, was niet alleen tijn en leuk, maar gaf tevens gelegenheid aan het publiek de muzikale stem te bewonderen van de leidster van het concert Mevr. Lemaire. De pianopartij was toever trouwd aan Mevr. Scholte, die ook steeds de repetities bege leidde en een groot aandeel had in alles, wat deze uitvoe ring betrof. De bouquetteri aan geboden aan bedoelde dames zijn zeer zeker goed besteed, wat het talrijke publiek ook bleek te beamen, getuige het krachtig applaus. School- en Kerknieuws, Ger. Kerk. Beroepen te Oostburg, W. Moene, cand. te Leiden. SPORT. DUIVENSPORT. Oostburg. Voor de a.s. Zaterdag alhier te openen ten toonstelling van postduiven van wege den bond van postduiven- liefhebbers in West. Zeeuwsch- Vlaanderen is als hoogste onder scheiding alsnog beschikbaar gesteld een medaille van H. M. de Koningin. Arrond. Rechtb. Middelburg. Zitting van 8 Dec. Veroordeeld wegens: MishandelingL. A. R., 24 j., schipper te Werkendam, f 20 of 20 d. hecht. Verwezen naar de terecht zitting met last tot gevangen houding, E. J., 21 j., vlasbewerker te Eede, gedetineerd te Middel- bturir..ter_zakfi. van diefstal Heden werd ter openbare terechtzitting voor burgerlijke zaken der Arrondissements- Rechtbank te Middelburg, de heer A. A. M. Corthals be- eedigd als notaris ter standplaats IJzendijke. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 10 Dec. 1922. 2e Advent. Breskens v 9'/, u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 5x/2 u ds Bremer. Groede v 9'/a u ds v Griethuijsen Hoofdplaat v 10 u ds Meloen. Nieuwvl. n 2 u ds v. Griethuijsen Schoondijke v 9'/2 u ds Scholte. Evangelisatielokaal Oostburg. nm. 5.30 u ds J. P. van Heest. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. P. van Heest. Woensdag 13 December, nm. 6.30 u ds J. P. van Heest. Bijbellezing. Geref. Kerk Oostburg. Oostburg v 9.30 u cand. Wurth, van Bloemendaal. n 2'/j cand. Wurth. Aardenburg dienst Oostburg. Aardenburg v 10 u Lezen. n 6l/2 u cand. Wurth. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 9 Dec. 3.53 4.07 Zondag 10 4.41 5.05 Maandag 11 5.37 6.01 Dinsdag 12 6.38 7.02 L. Kwartier Maandag 11 Dec nm. 5. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 9 Dec. 4.19 nm. Zondag 10 4.19 Maandag 11 4.19 Dinsdag 12 4.19 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 5 Dec. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 13.50f 17.60 Idem (klein) f 6.90f 11.95 Aangevoerd 55000 stuks. Oostburg, 6 Dec. Tarwe f 11.00-1 12.—, haver, f 10.50f 11.00, kookerwten f 22. Bruine boonen, f 19.f00. kroonerwten, f 23. Middelburg, 7 Dec. Op de graanmarkt was de aan voer redelijk Tarwe f 11.50 a f 12.00. Witte boonen f 16. f20.00, kroonerwten f22.f24. Maanzaad f 60 a f 65, lange bruine boonen f 19.00f23,00, ronde bruine boonen f23131. Boter f 1.125 a f 1.221/a P 5 ons Eieren f14.af 15.p. 100. DAMMEN. Correspondentie aan J. C. le Bleu, Oplossingstermijn Donderdag. No. 5. Auteur J. Luteijn, te Groede. STAND Zw.: 6, 8, 9, 19, 20, 23, 35. Dam 24. W.: 11, 32, 34, 36, 38, 41, 42, 43, 44. Opl. no. 5: 16 11, 29-24, 11-7, 26-21, 31-27, 32:5,5:26. Goede oplossing ontvangen van de heeren W. Luteijn Jr. te Breskens, A. Kotvis te Zuidzande en I. Cappon Ir tp njipmi'o .l-lnlp Letteren en Kunst. OPVOERINGEN in de Vlaamsche Schouwburg te Gent: Zondag 10 Dec. nam. 2.30 De dochter van den Radjah. nam. 7.?0 De duivel in de vrouw, tooneelspel in 5 bedrijven. Maandag 11 Dec. 7 30 nam. De dochter van den Radjah. Dinsdag 12 Dec. nam. 7.30 De duivel in de vrouw. Donderdag 14 Dec. nam. 7-30 De dansgravin, operette in 3 bedrijven. Brugge, VLAAMSCHE SCHOUWBURG Zondag 10 Dec. nam. 7 u. „Neel, de Stoelmaker" volksdra ma in 4 bedrijven. Zondag 17 Dec. nam. 7 u. De arme Edelman, drama in 2 bedrijven van Hendrik Cons- ciense tot slotIn Burger- kleeding, blijspel in 1 bedrijf. Zaterdag 23 Dec. De Lustige Boer, operette. FRANSCHE SCHOUWBURG TE BRUGGE: Mardi 12 Dec., 7-30 h.Si j' étais Roi, opéra comique en 3 actes. PURMERENDSCHE TOREADORES. Dinsdagmoigen werd bij de politie bekend, dat een dolle koe van zijn begeleider was losge rukt en in razende vaart Padje- dijk door was gehold, over de Kippenmarkt den Kanaaldijk op. De agent Misbeek en den Rijks- veldwochter Talsma gingen met 't noodige schietmateriaal er heen. Brieschend stond het beest in een groententuin. Op het land er naast, gescheiden door een sloot, stonden de beide politie mannen. Misbeek schoot 2 maal met zijn revolver in de borst van de koe. Hierop razend gewor den sprong de koe over de sloot, gooide eerst Talsma om, en nam daarop Misbeek op de horens. Deze dacht dat zijn laatste uur was geslagen, vooral daar Talsma thans niet kon schieten zonder allicht M. te raken. Nadat Mis beek weer vasten grond onder de voeten had liep Talsma direct op de koe af en zonder eenigen angst het lot van Misbeek te moeten ondergaan maakte hij het beest met een 4-tal schoten uit zijn karabijn af. DE ONTAARDE MOEDER. Woendagmorgen deed het Haagsche Gerechtshof uitspraak in de zaak tegen de ontaarde moeder uit Middelburg, de 35- jarige J. F. C., huisvrouw van J. C. B., te Middelburg, beschul digd van gruwelijke mishande ling van haar dertienjarig doch- terje. Het Hof veroordeelde de vrouw tot 4 jaar gevangenisstraf onder aftrek van zes maanden preventieve hechtenis. Het von nis der Middelburgsche Recht bank was 5 jaar, hetgeen ook de procureur-generaal van het Hof had geëischt. TE VEEL VAN 'T GOEDE. Van den veehouder L. in 't Veld te Zuid-Beierland, zijn door het voederen van aardappelen twee koeien dood gebleven. KNOEIENDE BAKKERS EN MELKBOEREN. Deze week heeft de ambtenaar van het O. M. bij het Kanton gerecht te Delft tegen eenige broodbakkers geldboeten van f 200, f 400 en f 800 geëischt, wegens het vervalschen van melk- brood. Een melkhandelaar hoorde wegens het vervklschen van melk een geldboete van f1500 tegen zich eischen. EEN DUITSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT, Een met vier personen bemand vliegtuig van de Stahlsunder Luft8chiflïabrik stortte gisteren tijdens een proefvlucht van een hoogte van 300 meter in zee Alle inzittenden, twee ingenieurs en twee volontairs, werden ge-

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2