ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Onschuldig veiooideeld, Wekelijksch Overzicht. Een Landbonwaibeidswet. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 32e Jaargang Zaterdag 9 Decmber 1922 Nummer 2783 UL BRESKENSCHE CÖURAN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.,02T BRESKENS p°7s$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur De mer)8chen zijn meestal nog wel wat beter dan hun roep. Dat wil zeggen, wanneer men ze van dichtbij bekijkt, blijken ze gewoonlijk nog zoo zwart niet, als een kwaaddenkend pes simisme of een laatdunkende jaloezie ze ons had afgeschilderd. Tusschen al het slechte, dat men van een mensch zeggen kan, blijven toch altijd overal nog de witte stipjes, grootere en kleinere, van goedheid of gevoeligheid of wilskracht of medelijden. Hij is nu eenmaal een mengsel van goed en kwaad. En de goede en kwade eigenschappen zitten meestal zoo wonderlijk door mekaar verhaspeld, dat het wel eens moeilijk is ze allen een voor een in hun waarde te on derkennen. De Grieken zullen ook wel goede eigenschappen hebben, hebben ze zeker. Maar in' een stemming als waarin de wereld een oogenblik verkeerd heeft, toen men de schoten knallen hoorde, waarmee politieke tegen standers, generaals en ministers door de nieuwe machthebbers zonder veel complimenten naar de andere wereld werden gezon den na een vluchtig proces en een snel beraad, deze stemming was weinig geschikt om aan die waarheid en het algemeen men- schelijke te denken. De heeren hebben, sinds hun oude beschaving en hun oude roem van voor 25 eeuwen teloor ging, nooit in een besten reuk gestaan. En nadat ze, van de Turksche heerschappij bevrijd, weer zelfstandig in de wereld zijn opgetreden, is hun grilligheid en wispelturigheid al even spreek woordelijk geworden als hun van ouds beroemde snelvoetigheid. Zulke eigenschappen maken het voor koningen en ministers altijd een beetje gevaarlijk. Ze moeten bedenken dat ze altijd zweven tusschen veinedering en verafgoding. Maar ditmaal zijn de Grieken nog een streepje 28) Jou afgewezen Is het mogelijk? En om welke redenen Om de redenen, waarop ik aanspraak maakte. Ik meende haar niet te mogen bedriegen door haar een hartstochtelijke liefde voor te huichelen en zij is te trotsch, zich te binden aan een man, die volgens haar over- tuiging slechts uit medelijden aanzoek doet om haar hand. Een vreemd meisje op mijn woord! Maar in ieder geval is het zoo het beste, zoowel voor jou als voor haar. Wees er van verzekerd, dat ik een waakzaam oog op het lot van beide dames zal houden. Ik dank je. En nu nog iets mijn vader is een oude man er kan hem iets menschelijks overkomen, en zooals wij momen teel tot elkander in betrekking staan, zou hij mij misschien niet eens daarvan in kennis te stellen, indien hij ziek werd. Je zult dus ook je zorgen een beetje in die richting moeten uitstrekken. Natuurlijk, daar kun je op verder gegaan en hebben ze een koppes lellerspolitiek in toepas- sing gebracht die men anders gewoonlijk alleen op Nieuw- Guinea of bij kannibalistische negerstammen aantreft. Koning Konstantijn zal zich ongetwijfeld de handen wrijven, niet om het doodschieten van zijn gewezen ministers en generaals, maar omdat hij zelf dezen dans funè- bre nog zoo netjes ontsprongen is. Ieder is per slot van rekening zichzelf het naast. En al zal hij Goenaris en andere vrienden betreuren en straks misschien aan zijn broer Andries een droe ven traan wijden, hij leeft toch nog al is hij geen koning meer en de Grieken hebben geen vat meer op hem. De kansen voor zijn broer staan slechter. De Grieken heb ben blijkbaar den smaak te pak ken. gekregen, nu ze eenmaal bloed hebben geroken. En ze zijn thans aan het tweede stel letje ministers en generaals be gonnen met een koninklijken prins als extra toegift. Gelukkig zijn er in Griekenland nogal wat oude ministers en generaals. De andere menschen kunnen zich un tenminste tamelijk veilig voe len. al zou men allen, die nog een gewezen regeeringspersoon er gens in de familie hebben, willen aanraden maar stil uit Grieken land te verdwijnen, voor ook hun het licht wordt uitgeblazen. De Paus heeft nog bij Veni- zelos een goed woord voor de in Griekenland overgebleven ministers en voor prins Andries willen doen. Maar het is waar schijnlijk, dat hij daarmede aan het verkeerde kantoor is. De vermoorden zijn anti-Venizelisten en worden vermoord, omdat ze anti-Venizelisten zijn. En al mag men aannemen dat hij de hand niet in de moordzaakjes heeft, het is toch duidelijk, dat een verbod van hem of ook maar een woord van strenge veroor deeling aan de moordpartijen wel onmiddellijk een eind zou maken. Dit maakt het ook be grijpelijk, waai om Lord Curzon zich liever niet meer met hem reis, mijn jongen I Keer weer terug met blozende wangen en oogen vol levenslust. Haal je geen muizennissen in je hoofd, integendeel, schudt iedere booze gril van je af en doe haar in den diepsten Tiroolschen af grond storten. De trein zette zich in bewe ging en Rudolf Imberg zakte met gesloten oogen diep in de zachte kmsens, teneinde iedere poging van toenadering van zijn medereizigers te voorkomen. Doctor Volkmar had niet over dreven, toen hij de loftrompet had geblazen over het heerlijk gelegen Tiroler landschap. Iets rustiger had Rudolf Imberg zich zijn omgeving echter wel ge- wenscht. Volgens zijn idee waren er te veel zomergasten in theatraal fatterige bergkleeding, en in het groote hotel, waaruit hij reeds den eersten den besten dag naar een van de meer af gelegen kleinere pensions was gevlucht, ging het hemtegroot- steedsch en te wereldsch toe. Hij was vastbesloten, geen kennismakingen aan te knoopen en de eerste week van zijn ver blijf was reeds bijna verstreken, zonder dat hij zijn voornemen inlaat. De Engelsche gezant heeft na zijn vergeefsche stap pen ten behoeve der veroor deelden op last zijner regeering Athene verlaten, waarmee dus de diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en Grieken land vrijwel verbroken zijn. En in deze omstandigheden staan Lord Curzon en Venizelos toch al wat vreemd tegenover elkaar. Aan de stevigheid van Grieken- land's positie zal dat geen goed doen. En te Lausanna is de Grieksche zaak er ook niet op vooruitgegaan. Heel fortuinlijk stonden de heeren er toch al niet voor. De Turken blijven op hun stuk staan, zelfs den nieuwen Volkenbond ten spijt. En wan neer er straks de Russen in de conferentiezaal hebben zitting genomen, zal er nog minder met hen te praten vallen. Het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat ze alleen staande tusschen hun tegenstanders, hun uiterste best doen, de Russen er zoo gauw mogelijk in te halen. En zij zijn er al in geslaagd allerlei kwes ties in verband te brengen met de zeeëngten, waarover de Rus sen recht van medespreken zullen hebben. Veel goeds belooft dat voor de Entente niet. De Russen hebben al meer getoond, dat ze het gerust op het stranden van een conferentie duiven laten aankomen. Ze hebben nu nog een andere conferentie dan die te Lausanne. Te Moskou overlegden ze 'met de Polen, de Letten, de Esthen, de Lithauers en de Finnen over ontwapening en stellen een af danking van drie kwart van de legers voor. Het blijkt nu wel, hoe jammer het is, dat ze inderijd niet op de Washingtonsche con ferentie genoodigd waren. Ze houden blijkbaar niet van halve maatregelen en hadden met soortgelijke voorstellen dus al licht ook West-Europa en Fi ank rijk kunnen gerieven. Want daar geldt de ontwapening nog altijd alleen de overwonnenen. En die worden de gevolgen daarvan dan ook terdege gewaar. Zoo moesten nu een paar Beiersche steden de waar had hij in deze heele week iedere aanraking met andere toeristen angstvallig vermeden en hij had voor zijn wandel tochtjes steeds zulke wegen uit gekozen, waarvan hij wist dat door de anderen slechts zelden bezocht werden. De weldadige werking op zijn gemoedstoestand echter, die hij van de eenzaam heid verwachtte, had zich tot dusverre niet vertoond. Het lot van Greta Willisen nam bijna onafgebroken zijn gedachten in beslag en des te stelliger zijn sombere overpein zingen moesten eindigen in het bewustzijn, dat haar lot nu, na dat zij haar straf ondergaan had, als een onveranderlijk moest wor den beschouwd, des te droif- geestiger was de stemming, die zij bij hem achterlieten. De gesteldheid der wegen in de omgeving van de badplaats en een voortreffelijke wandel- kaart stelden Rudolf in staat zijn uitstapjes tamelijk ver uit te strekken, zonder dat hij zich hel gezelschap van een of an deren gids tegen het gevaar van verdwalen op den hals behoefde te halen. Ook als hij wel eens on verwachts wat al te ver de bergen had beklommen of zich ongehoorde som van een milliard marken betalen, omdat een paar straatzangers of anderen de geallieerde controle-commissie hebben uitgejouwd. Het is zeker niet de manier om de Beieren voor Frankrijk te winnen, zooals men indertijd in de hoop op een afscheiding van het rijk dacht te doen. En het is ook niet de manier om de volken te verzoenen en den oorlogshaat weg te nemen, al komt het zeker allerminst te pas om menschen, controle-commissie of niet, uit te jouwen en met steenen te gooien. Maar intusschen bespreken de heeren nog altijd de regeling der schadevergoeding, nu weer te Londen. De Hooge Raad van Arbeid heeft in een gehouden vergade ring zijn advies vastgesteld over het voorontwerp van een Land- bouwarbeidswet. De Commissie voor den Land bouw uit den Raad had eenigen harer leden opgedragen in enkele plaatsen van ons land een onder zoek in te stellen waaruit zou moeten blijken of in den land bouw met betrekking tot den arbeidsduur, de nachtrust en den Zondagsarbeid van volwassen sporadisch dan wel op uitge breide schaal misstanden bestaan. De door deze leden bijeen gebrachte gegevens zijn als bij lagen bij het advies van den Raad gevoegd. Op grond van die gegevens kwam de Commissie voor den Landbouw tot de volgende con clusie Misstanden ten aanzien van den arbeidsduur, de nacht rust en de Zondagsrust van vol wassen mannelijke arbeiders, komen in enkele streken meer dan sporadisch voor, zij het ook, dat in het grootste gedeelte van het land de toestand bevredigend is. Dit laatste wijst op de mo gelijkheid ook in de streken en zijdal had gewaagd, was hij toch altijd voor het vallen der duis ternis weer op bekende paden teruggekomen, of een blik op de kaart, die hij steeds bij zich had, had hem direct de goede richting aangewezen. Eens op een avond aan het einde der eerste week echter, kwam hij tot zijn niet geringe verbazing tot de minder aan gename ontdekking, dat hij bij zijn tocht door een verleidelijke boschwildernis toch wat te licht vaardig was geweest. Het smal le, zelfs voor zijn scherpe oogen op vele plaatsen nauwelijks te onderscheiden jachtpad, dat hij sedert het begin der schemering naar omlaag had gevolgd, in de stellige verwachting daardoor eindelijk op een goeden weg te komen, hield plotseling op voor een steile berghelling vol los- gerolde steenen, die hij slechts met het grootste levensgevaar zou kunnen afdalen. En terwijl hij nog besluiteloos stond, nam de duisternis zoo snel toe, dat zijn hoop zich uit deze onher bergzame eenzaamheid een weg te kunnen banen, ieder oogen blik wel moest verminderen. Hij wist, dat hij niet ver meer van zijn pension verwijderd was, ondernemingen met misstand- verbetering te verkrijgen. De waardeering der misstan den liep bij de velschillende 1 leden uiteendientengevolge heerschte ook geen overeen stemming over de vraag en over de wijze waarop de wetgever zal hebben in te grijpen. Verscheidene leden, waaronder I er ook waren, die groote waarde 1 aan de Zondagsrust hechten, j hadden uit het onderzoek de j overtuiging, dat 't voor de] melkknechten niet mogelijk isl Zondagsrust bij toerbeurt voor] te schrjjven, zonder het nood-] zakelijk te maken, dat een deel jf van de melkknechten den ge-I heelen Zondag werkt. Aan de hand van een door zijn Com- I missie voor den Landbouw uit-j gebracht praeadvies, heeft dei Raad vervolgens de vraag be-j sproken of, mede in verband met de gehouden enquête in de huidige omstandigheden een al gemeen wettelijke regeling en bescherming van den Land- y, arbeid, als is neergelegd in het 3 aanhangige voorontwerp, wen- j schelijk moet worden geacht. .3 Tegen wettelijke voorschriften J| betreffende de gezondheid en veiligheid van arbeiders, werk- j| zaam in den landbouw, had geen 1 van de leden bezwaar. Lenige leden hebben echter betoogd, ]1 waarom zij op grond van de I door de enquête bijeengebrachte gegevens, ten aanzien van denl arbeidsduur in den landbouw een f algemeene wettelijke regeling? voor volwassenen niet nood-q zakelijk achten en waarom zij die j slechts wenschen voor kinderen. 4 Verschillende leden hebben uiteengezet, dat een dergelijke J regeling van den arbeidsduur I zich naar hun meening boven- dien behoort uit te strekken tot 9 vrouwen, maar niet tot volwas- J sen mannen. Daartegenover heb- ben andere leden van den Raad ,1 de motieven ontwikkeld, op grond I; waarvan zij ook in de huidige J omstandigheden een algemeene 'I wettelijke regeling en bescher- 1 ming van den landbouwarbeid, 'I in den geest van het vooront- ontzettend vele steile rotskloven, dat een enkele ongelukkige stap, zooals in deze duisternis maar al te gemakkelijk mogelijk was, hem in het verderf kon storten. Daarom bereidde hij zich reeds half en half voor den nacht hier in de bosschen door te brengen een vooruitzicht dat hem zoo weinig aanlokkelijk voorkwam, dat hij in de zwakke hoop de opmerkzaamheid van een zich in de nabijheid bevindend men- schelijk wezen te trekken, eerst toch nog zijn krachtige stem liet weerklinken. Zooals hij het ook niet anders verwacht had, stierven zijn eerste hulpkreten in de verte weg, zonder dat er antwoord kwam. Daarop gevoelde hij zich blij verrast, toen een heldere, jeug dig klinkende stem, zonder twij fel de stem van een vrouwelijk wezen, zijn geroep beantwoordde. Hij herhaalde zijn kreten, en thans klonk uit het bosch vlak boven zijn eigen standplaats klaarblijkelijk slechts op zeer korten afstand, een zoo'n heer lijk zuiver gejodel, dat hij door het ongekende genoegen dat hij smaakte bij dit prachtig geluid, zijn eigen onbehaaglijken toe stand bijna vergat.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1