ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De val van Onschuldig veiooideeld, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 32e Jaargang Woensdag 6 Decmber 1922 Nummer 2782 Het Stiefkind Zeeland. Lands Huldigingscomité Afdeeling Zeeland. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur De correspondent van de „Morning Post" te Athene meldt, dat de „Eleutheron Vyma", het officieele orgaan van de huidige revolutionaire regeering, vertelt, dat Goenaris bij zijn verdedi ging heeft verklaart, dat nooit iemand hem heeft verteld, dat de terugkeer van koning Kon- stantijn op de troon den val van Griekenland zou beteekenen, en dat hij er nooit een geheim van gemaakt had, wat Lloyd George, in dit verband, te Cannes gezegd heeft. Dit beweren van Goenaris is, zegt het blad, geheel onwaar. Goenaris heeft, na zijn arres tatie, door middel van een vriend de legatie van een vreemde mogendheid verzocht om haar invloed uit te oefenen om een verzegeld pakket met papieren terug te krijgen, dat in zijn huis was, toen de politie daar huis zoeking deed. De secretaris van die buiten- landsche legatie heeft toen den hoofdredacteur van de „Eleu theron Vyma" verzocht, om ter- wille van Goenaris moeite te doen om dit verzegelde pakket terug te krijgen. Deze secretaris zeide tegen den redacteur: Coenaris heeft den gezant van meegedeeld dat revolutionaire officieren in zijn huis een aantal documenten in beslag hebben genomen, waar onder een verzegeld pak met zeer belangrijke papieren. Dit pak mocht door niemand geopend worden, maar moet met alle mogelijke omzichtigheid naar het gezantschap in quaestie ge bracht worden. De redacteur deelde den vreemden diplomaat mee, dat het bewuste pak in beslag genomen was door de autoriteiten, maar nog niet ge opend. Toen het pak later geopend weid, voegt het Grieksche blad er aan toe, bleek, dat er c.a. verschillende telegrammen in zaten van Goenaris, uit Londen naar zijn regeering gezonden, waarin een resumé gegeven werd, 27) Hij gevoelde een aandrang haar eenige warmtevolle, harte lijke woorden te zeggen woorden, die haar zouden over tuigen, hoe gaarne en met hoe veel blijdschap hij haar jawoord zou hebben ontvangen. Maar dat hartelijke woord wilde hem maar niet te binnen schieten, zoolang het daarvoor nog de geschikte tijd was geweest, en toen zij dan ook met een vriendelijk Vaarwel dan, mijnheer Imbergl haar handen uit de zijne had genomen, was het te laat. Tot aan de buitendeur deed zij hem uitgeleide en bij het afscheid nemen zei hij tot haar, wat men tot iederen anderen goede bekende zou zeggen, van wien men voor langen tijd afscheid neemt. Teleurgesteld en diep terneer JfSslagen ging hij weg. Greta Willisen echter luisterde achter de gesloten deur, tot het geluid van zijn voetstappen weggestor ven was. Toen snelde ze naar de hiiialcamw .temer, deed de van wat Lloyd George tot hem gezegd had. Goenaris, die niet wist, dat het pak open gemaakt was, legde valsche verklaringen af, die door de papieren uit dit pak geloochenstraft werden. Dit was hetgeen het meest tegen hem pleitte. Zoo was er o.a. een telegram, waarin Goenaris van Londen uit aan de Grieksche regeering mee deelt, dat Lloyd George twee dagen van te voren een samen komst heeft gehad met den oecoemenischen patriarch, Mele- tios, waar twee van zijn secre tarissen en vader Kallemedus bij tegenwoordig waren. Volgens de Eleutheron Vyma heeft Lloyd George toen (Janu ari 1922) tot Meletios gezegd, dat Koning Konstantijn alle sympathie verspeeld had. „Venizelos heeft het vertrou wen van de algeheele wereld verkregen en wij waren allen op zijn zijde terwille van Grieken land. Maar nu Venizelos weg is, wenscht niemand iets voor Griekenland te doen. En daar iedereen van Griekenland af- keerig is, kan ik persoonlijk dus niets doen. De tegenwoordig heid van Koning Konstantijn heeft alles bedorven.... Hu hebben al mijn collega's mij verlaten, ik sta alleen, en ik kan niets voor uw land doen. Zoolang Koning Konstantijn in Griekenland blijft, is geheel buiten quaestie voor Griekenland, dat het in Klein-Azië blijft. Ik heb dit minister Goenaris zeer duidelijk te kennen gegeven". De patriarch zeide toen: „Maar Goenaris zal naar Griekenland terugkeeren en het volk vertel len, dat wij niet in Klein-Azië kunnen blijven, omdat Engeland en Frankrijk er ons uitjagen". Lloyd George antwoorde toen: „Dat zou onwaar zijn. Noch Engeland noch Frankrijk jagen u uit Klein-Azië, dit doet Ko ning Konstantijn. Onder Veni zelos zou alles goed gegaan zijn, dan zoudt gij in Klein-Azië zijn gebleven. Dan waren onze voor raden en onze beurzen ter uwer beschikking. Maar thans kunnen gelaat in haar handen verber gend, uitgeput op een stoel neer. Met bijna onmenschelijke in spanning had zij zoolang haar zelfbeheersching weten te be houden en had den man, dien zij met de gansche kracht van haar jonge en reine hart be minde, tot op het laatste oogen- blik een vriendelijk glimlachend gelaat getoond. Doctor Volkmar, die twee dagen later van zijn zomer- uitstapje terugkeerde, was ge heel en al ontsteld over Rudolf Imberg, die er zeer slecht uit zag. Hij twijfelde niet, of de bovenmatige lichamelijke en geestelijke verzwakking, die hij in zijn overigens zoo krachtigen en elastischen vriend ontdekte, stond in een of ander verband met diens onzinnige huwelijks plannen maar zoo angstvallig als hij het tot nu toe vermeden had over dit onderwerp te pra ten, deed hij ook thans geen enkele vraag, hoe belangstellend hrj overigens ook naar Rudolfs wedervaren was. Hij drong er echter met gi oote beslistheid op aan, dat Rudolf iets moest doen ter versterking zijner gezondheid, wat nu juist ,zpo pemakkeliik was, daar bijna wij u geen cent voor uw leger geven. Ik persoonlijk, besloot Lloyd George, ben een vriend van Griekenland, maar, door de schuld van Konstantijn, zijn al mijn collega's tegen mij en kan ik u niet helpen. ii. Over het droogmaken van de Zuiderzee werd in het heele voorloopig verslag met geen enkel woord gerept. Is dit mis schien dan wel een direct pro ductief werk Neen, doch men kan er alleen de conclusie uit trekken dat „vele leden" meer liefde hebben voor het twaalfde kind dat eerst over zooveel jaren zal worden geboren, dan voor het stiefkind. Het is werkelijk tartend te lezen, dat men den aanleg van den weg van Bergen op Zoom naar Goes wil uitstellen, althans dat „vele leden" dat willen, ter wijl geklaagd werd over den slechten toestand van de bestra ting op vele vakken van den weg 's GravenhageLeiden Ik ken beide wegen. De weg 's GravenhageLeiden is een kolfbaan vergeleken bij den eenigen weg van geheel Zuid- Beveland, die voert van Bergen op Zoom naar Goes en verder naar Middelburg en Vlissingen, Belgische kust. Deze Zeeuwsche weg is in normale tijden al geen weg, en in den tijd dat Zeeland zijn suikerbieten uitvoert een mod- derrivier. Maar die modderrivier mag van vele leden te eeuwigen dagen zoo blijven liggen, indien zij het Roomhuis en den Deyl maar zonder schokje of trilling kunnen bereiken. Is ook de derde schutsluis te IJmuiden zoo direct productief, vooral nu de Limburgia en de Brabantia te ziele of liever ge zegd verdoopt zijn, en niet meer in Amsterdam komen Ik ken het project van die derde schuts- sluis, doch die productieviteit gerechtshoven nog voor hen lag en het kleine getal vacantie- zaken zonder moeite door Volk- mar zelf afgehandeld kon wor den. Hij had gevreesd, dat Imberg aan zijn voorstel hard- nekkigen weerstand zou bieden, maar hij zag tot zijn groote vreugde, dat deze vrees geheel ongegrond was. Weliswaar ver klaarde de jonge rechtsgeleerde eerst, dat hij geen herstel van gezondheid behoefde en dat hij het eerst wel eens met zich zelf zou overleggen, doch reeds den volgenden morgen zei hijJe hebt gelijk het zal mij goed doen, wanneer ik een paar we ken vrijaf neem. Van een bij zonder verlangen om te reizen is bij mij weliswaar niet veel te bespeuren, maar ik krijg mis schien pas schik in de zaak, als ik eenmaal goed en wel onder weg ben. Doctor Volkmar kon zich zijn vreugde niet verhelen, die hij wegens de verstandige toege vendheid van zijn in zoo veel andere dingen vaak eigenwijze collega gevoelde. En je hebt je over het doel van je tocht reeds een plan gevormd vroeg hij. Rudolf Imbere antwoordde zal, nu de scheepsbouw stil ligt en er in de eerste jaren wel niet aan het bouwen van grootere zeekasteelen zal worden gedacht, aan gerechten twijfel onderhevig zijn. Toch wenschten slechts eenige leden den bouw van die schutsluis over een langeren ter mijn uit te trekken. Men schijnt echter te verge ten, dat de 3e schutsluis te Wemeldinge voortvloeit uit een internationale verplichting, welke Nederland op zich heeft geno men. Indien Holland nu eens geheel vergeten was, dat er een pro vincie Zeeland was, en de Zui derbuurman kans had gezien om de zoowel voor hem als voor Zeeland zoo hatelijke grenslijn wat naar het Noorden te ver leggen, dan zou die kostbare kaaimuur te Vlissingen er allang zijn geweest. Men verdenke mij niet van antinationale of Groenendaalsche neigingen, doch naar mijn mee ning mag Holland toch wel eens weten dat hier niet alleen wordt gedacht, doch steeds meer in het openbaar uitgesproken, dat wanneer die grenslijn daar maar niet lag, wij er hier heel anders voor zouden staan. Men mag in Nederland niet gedoogen dat de trots om Nederlander te zijn, welke hierin 1918 werd gevoeld, ten slotte als een knellende band wordt ondervonden. Indien men zich in Holland eens een enkele maal herinneren wil, dat er nog zoo iets is als een provincie Zeeland, laten dan toch vele leden eens overwegen dat het oogenblik al zeer slecht gekozen is indien men wenscht te bezuinigen. Luctor et Emergo is nog altijd de kernachtige spreuk van het Zeeuwsche wapen. Het „luctor" hebben de Zeeu wen al gedurende eeuwen onver moeid gedaan, het „emergo" is tot nog toe niet gelukt, en zal ook niet lukken, indien de 10 en over zooveel jaren de 11 andere provincies niet de hel pende hand bieden. Wenscht men echter thans den raad te volgen van vele leden, och ja, misschien zal dat dan mede als gevolg hebben dat in 10 provincies „de gulden veilig zal worden gesteld", maar de elfde provincie, het stiefkind, zal er dan onder doorgaan. „Emergo" is onmogelijk indien vele leden, in plaats van de helpende hand te reiken, den kop onder water drukken. In het hotel du Commerce te Middelburg werd Zaterdag middag eene vergadering ge houden, belegd op initiatief van den heer Albert van der Horst, voorzitter van het Landshuldi- gings-comité bij gelegenheid vaii het 25-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Door den heer P. C. Labrijn, die met toestemming van de afgevaardigden van een 35-tal Zeeuwsche vereenigingen, nadat gezamenlijk het W ilhelmus was gezongen, die afgevaardigden verwelkomde, terwijl hij mede deelde, dat de Commissaris der Koningin, jhr mr J. W. Quarles van Ulfotd, bereid was gevon den het beschermheerschap van een Zeeuwsche afdeeling op zich te nemen en de burgemeester van Middelburg, de heer P, Dumon Tak, om als eere-voor zitter te fungeeren, werd de ver gadering geopend en het doel der bijeenkomst nader uiteen gezet. Vervolgens werd het volgende telegram aan H. M. de Koningin verzonden „De afgevaardigden en leden van verschillende Oranjeveree- nigingen en Oranjegezinde ver eenigingen vergaderd in 't hotel du Commerce met het Provinciaal afdeelingsbestuur van het Lands- huldigingscomité bieden Uwe Majesteit hoogst eerbiedig hun hulde en bij vernieuwing de verzekering van onvvankelbaren trouw aan Uwe Majesteits door luchtig Huis". Door den heer van der Horst werd vervolgens uiteengezet wat Het is mij geheel onverschillig, waar ik heenga. Je hebt veel gereisd, misschien kun jij me hierin raden. Meer dan dat, mijn jongen. Ik zal me zelfs veroorloven een beetje de baas over je te spelen. Ga jij maar naar huis om je koffer te pakken. Ik zal je van avond je rondreisbiljet kant en klaar thuisbezorgen, en per slot van rekening is het immers vroeg genoeg, als je dan pas hoort, welke koele plekjes ik voor je uitgekozen heb. Rudolf had niets tegen deze eenigszins eigenmachtige oplos sing in te brengen. Hij toonde zich noch misnoegd noch blij verrast, toen hij 's avonds ver nam, dat hij via München en Insbruck naar de Tiroler bergen zou reizen. Natuurlijk drijf ik mijn voog dijschap niet zoo ver door, dat ik je voor den geheelen duur van je reis een bepaald verblijf zou voorschrijven, zei Volkmar, maar ik denk dat de plaats, waar ik logies voor je besproken heb, voor jou als geschapen is. Niet te eenzaam en ook niet te elegant, midden in een heerlijke landelijke omgeving. Bevalt het echter niet, dan kun tuurlijk je tenten ergens anders opslaan. Rudolf dankte hem voor zijn vriendschappelijke maatregelen en voor hij hem den volgenden morgen aan het station voor 't laatst de hand drukte, zeide hij: Je zult ondertusschen wel eens informeeren hoe het Mevrouw Willisen en haar dochter gaat, niet waar? Natuurlijk zoo voor zichtig en bescheiden mogelijk en in ieder geval zoodanig, dat zij niet weten dat je het feitelijk voor mij doet. Daar zal ik mijn beste krach ten aan wijden, hoewel deze opdracht me eenigszins zonder ling voorkomt. Zul je dan niet geilurende je afwezigheid met hen correspondeeren s Neen. En omdat het soms niet tot pijnlijke misverstanden zal leiden, zoo verklaar ik je bij deze ik zal juffrouw Willisen niet trouwen. Niet Zie je wel, ik wist het immers, dat je nog intijds tot inkeer Vergeef me, dat ik je in de reden val. Ik zal haar niet trouwen, omdat ze me eenige dagen geleden rondweg de bons gegeven heeft. )wïnter<lienst) T~>T t-.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1