Plaatse! Nieuws. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws enz. enz.), welke sympathie ge voelen voor deelneming aan de mon9terhuldebetooging te Am sterdam in September 1923 ter gelegenheid van H.M. de Konin- gin's zilveren regeeringsjubileum, óf wel mee willen doen aan eene betooging op kleinere schaal te Middelburg bij het bezoek der Koningin in die maand aan Zee- land's hoofdstad, worden met aandrang uitgenoodigd tot het zenden van twee afgevaardigden ter bijwoning eener vergadering te Middelburg op Zaterdag 2 December a.s. des namiddags te één ure in het hotel du Com merce (tegenover het station). De Heer Alb. van der Hor9t, voorzitter van den „Nationale Oranjebond" te Amsterdam, heeft zich bereid verklaard, op die bijeenkomst eene uiteenzet- ting te geven van bijzonderheden •omtrent de voorbereiding en inrichting der huldebetoogingen en omtrent alles wat daarmede verband houdt. De afgevaardigden der Zeeuw- sche vereenigingen enz. zullen worden uitgenoodigd, een pro vinciaal comité, afdeeling van het Lands - huldigings - comité 18981923 te kiezen, welke afdeeling uit haar midden weer twee vertegenwoordigers kiest, die in het Lands-Comité zitting hebben. Het is gewenscht dat de afge vaardigden eene machtiging medebrengen tot het nemen van besluiten voor de aansluiting hunner vereenigingen bij het provinciaal comité. Daartoe aangezocht door het Lands-Comité, zal de vergade ring worden geleid door den Heer P. C. Labryn van Goes, met medewerking van den Heer J. de Kraker Cz. van Zaamslag, totdat de vergadering een pro vinciaal comité zal hebben ge kozen en dit zijn voorzitter zal hebben aangewezen. Wij twijfelen er niet aan of de Zeeuwen, die door de eeuwen heen zulKe vurige Oranjeklanten zijn gebleken, zullen in over- grooten getale aan dezen oproep gehoor geven en met gretigheid de gelegenheid aangrijpen, onze Landsvorstin van hunne aan hankelijkheid en trouw te doen blijken. FAUST EN NATHAN. In de Memorie van Antwoord inzake de Onderwijsbegrooting zet de Minister nog eens nader zijn stanpunt uiteen, inzake het schrappen van „Nathan der Weise" en „Faust" van de lijst der leerboeken aan de Rijks H.B.S. te Amersfoort. Hij heeft er zooveel mogelijk voor te waken (de wet legt hem deze verplichting op), dat het openbaar middelbaar onderwijs niet voor leerlingen van een be paalde godsdienstige gezindte ongeschikt wordt. Te strenger heeft hij daarop toe te zien, wan neer, gelijk op dit oogenblik (n.l. door de stopzetting der sub- sidieering) de gelegenheid tot op richting van bijzondere middel bare scholen practisch ontbreekt. Naar de meening van den in specteur zouden bovenbedoelde boeken aan de ouders van R.-K. leerlingen der Rijks H.B.S. te Amersfoort aanstoot geven. Dit moest worden voorkomen en daarom heeft de Minister ze doen schrappen, Dat de inspecteur juist heeft gezien, blijkt uit een aan het Departement aanwezige schriftelijke verklaring van een 4-tal vaders van R.-K. leerlingen. In dat stuk geven deze ouders te kennen, dat zij het zeer zou den betreuren en er ernstig tegen zouden protesteeren, indien ge noemde werken in het program ma werden opgenomen. Bceskens. Dinsdag 12 Dec. li.s. hoopt de Muziekvereeniging alhier haar jaarlijksche uitvoe ring te geven. Een paar tooneel- stukjes zullen het programma aanvullen, Waterlandkerkje. We gens verlaging der prijzen heb ben de pachters van land van de Diaonie alhier, afslag van huur gevraagd. Hen is medegedeeld, dat geen afslag wordt verleend, doch dat zij voor de eerstvolgende pacht niet meer in aanmerking komen. In de Zaterdag gehouden Raadsvergadering alhier werd besloten de jaarwedde van den Burgemeester met 10 pCt. te verlagen en de wedde van den Ontvanger ongewijzigd te laten. IJzendijke. Woensdag ver gaderde de voltallige Gemeente raad onder voorzitterschap van den Burgemeester. Na voorlezing der notulen, die werden goed gekeurd, deelde de Voorzitter mede, dat deze vergadering uit sluitend is belegd ter bespreking der door Heeren Gedeputeerde Staten voorgestelde salarisrege ling voor Burgemeester en Ontvanger. De Voorzitter heeft tegen de regeling van zijn salaris, zooals die wordt voorgesteld, drie be zwaren en wel deze: le dat het leven nog zoo duur is en de belastingen zoo hoog dat daar nu nog geen aanleiding - mag worden gezocht om tot verlaging over te gaan 2e dat Heeren Gedeputeerde Staten in hun circulaire van Mei 1921 uitdruk kelijk hebben verklaard dat eventueele periodieke salaris herziening nimmer van toepas sing zou zijn op de thans in dienst zijnde titularissen en 3e dat deze salarisvermindering uit sluitend en alleen van toepassing is op den Burgemeester. Uit de hierover gevoerde be sprekingen bleek dat de Raad met algemeene stemmen van oordeel is, dat zij tegen vermin dering van salaris van den Bur gemeester is wanneer niet tege lijkertijd ook op de overige gemeente-ambtenaren een sala ris-vermindering bij wijze van bezuiniging wordt toegepast en besloot ter kennis van Ged. Staten te brengen, dat hij om die reden voorstelt, het thans toegekende salaris te handhaven, doch gaarne tot gepaste ver- laging zal medewerken, als van hun college een vooi stel inkomt, om het salaris van alle ambte naren te herzien. Hierna komt in behandeling de voorgestelde salariswijziging voor den Gemeente-Ontvanger, die tot dusverre 1200 geniet en door de nieuwe regeling, wijl de ontvangsten tusschen de 50 en 100 duizend beloopen, een maximumsalaris zou moeten ge nieten van 1500. De Voorzitter herinnert heeren Raadsleden aan hun in 1920 genomen besluit, om den Ont vanger een salaris toe te kennen van 1700, welk besluit toen op aanraden van Ged. Staten is ingetrokken, omdat met het oog op het niet meer zelf innen van den H. Omslag de werkzaam heden van dien titularis veel verminderden en dus voor ver hooging geen termen aanwezig waren. Nu echter in de plaats van Hoofdelijken Omslag een heffing van schoolgeld gekomen is, die den Gemeente-Ontvanger veel werk bezorgt en deze in de laatste jaren niet gedeeld heeft in de salaris-verhooging die Burgemeester, Secretaris en Ambtenaar ter secretarie is ten deel gevallen, meent de Voor zitter te mogen voorstellen in den geest van het in behande ling zijnd schrijven te moeten handelen en den Ontvanger de jaarwedde van 1500 toe te kennen. Na breedvoerige besprekingen, waaraan alle leden van den Raad deelnamen, werd metalg. stemmen besloten Heeren Ged. Stalen ter kennis te brengen dat naar 's Raads oordeel geen mo tieven aanwezig zijn, om het salaris van den Gemeente-Ont vanger te herzien en hun te adviseeren de bestaande rege ling te handhaven- Na rondvraag wordt de ver- dering gesloten. Groede. Bij het uitgaan der Chr. school alhier reden de beide kinderen van den heer C. te Zuidzande gezamelijk op één ri]vviel naar huis, doch bij het uitwijken voor een voertuig kwamen de kinderen wegens de gladheid van den weg te vallen. Het eene kind viel gelukkig aan den goeden kant, doch het andere kind werd door een trap van een paard verminkt aan een vinger, en bovendien opgenomen met een bloedende hoofdwond, waarna spoedig door den ge neesheer te Groede de eerste geneeskundige hulp werd ver leend. Groede. Aanstaande Dins dagavond hoopt de Zangveree- niging alhier haar jaarlijksche uitvoering te geven met mede werking der Muziekvereeniging. Oostburg. De Schietver- eeniging „President Steyn" alhier die van 2 Augustus 1914 af heeft stilgelegen, zal hare wekelijksche oefeningen hervatten. Het nieuwe bestuur bestaat uit de heeren M. Molhoek, voorzitterJ. de Vos, secretaris; W. Cat9man, penningmeester; J. Bosschaait en P. J. Aers, Commissarissen. De vereeniging heeft weer evenals vroeger de beschikking over de schietbaan even buiten de kom der gemeente, doch wegens het winterseizoen worden de oefeningen met scherp op deze baan niet gehouden; voor de oefeningen met marga-patronen is het beursgebouw ter beschik king, daartoe welwillend afge staan door het gemeentebestuur. De oefeningen worden gehouden eiken Zaterdagavond om zeven uur. Eede, Voor den invoer van vee in België is sedert 15 Nov. quarantaine op Nederlardsch gebied niet meer geldig, wel moeten de dieren vanaf dien datum tien dagen verblijven in de quarantaine stallen op Bel gisch gebied. Na keuring zullen zij dan mogen vervoerd worden op den lsten, llden en 21sten van iedere maand. Aan het Bel gisch kantoor te Schapenbrugge is nog geen quarantaine stal beschikbaar. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 26 Nov. 1922. Breskens v 91/, u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 5t/j u ds Bremer. en ds van Griethuijsen, Zendingssamenkomst. Groede v 9'/2 u ds v Griethusijen Hoofdplaat v 10 u ds Meloen. Nieuwvl. n 2u ds v. Griethuijsen Schoondijke v 9'/2 ds Scholte. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. P. van Heest. Woensdag 29 November, nm. 6.30 u ds J. P. van Heest. Bijbellezing. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 25 Nov. 5.10 5.34 Zondag 26 6.07 6.31 Maand ig 27 7-10 7-34 Dinsdag 28 8.25 8.49 Eerste Kw. Zondag 26 Nov. vm. 8.35. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 25 Nov. 4.29 nm. Zondag 26 4.27 Maandag 27 4.26 Dinsdag 28 4.26 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 21 Nov. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 13.30—f 17.55 Idem (klein) f 6.85f 12.95 Aangevoerd 65000 stuks. Oostburg, 22 Nov. Tarwe f 11.50*1 12.25, haver, f 11.25f 11.50, kookerwten f 23. Bruine boonen, f25.f26. Middelburg, 23 Nov. Op de graanmarkt was de aan voer redelijk Tarwe f 12.a f 13.00. Witte boonen f 18. f24.00, kroonerwten f22.f24. Maanzaad f 60 a f 70, lange bruine boonen f23.00f25,00, ronde bruine boonen f 27f 34. Arrond. Rechtb. Middelburg. Door W. E., 26 j., metselaar te Groede, C. A. T., 35 j., metselaar te Sluis, J. H. L., 21 j timmermansknecht te Oost- burg» J- A. d. L., 19 j., metse laar te Zuidzande en A. I. E., 32 j., 32 j., metselaar te Oost burg, is hooger bero p aan- geteekend tegen het vonnis der Rechtbank te Middelburg van 10 Nov. 1922, waarbij zij wegens wederspannigheid of opruien tot eene strafbare handeling zijn veroordeeld tot een ge\angenis- straf van 14 dagen ieder. Letteren en Kunst. OPVOERINGEN in de Vlaamsche Schouwburg te Gent: Verleden Zondagmiddag, met de vertooning van „De dochter van den Radjah" kwam het volk van buiten de stad naar den Nederlandschen Schouw burg toegestroomd. De zaal was overvol en velen konden geen plaats meer bemachtigen. De groote bijval van dit werk is nog versterkt zoodat reeds voor volgende voorstellingen veel plaatsen worden besproken. 's Avonds had de eerste voor stelling plaats van het blijspel „Beurskoorts", ook voor een volle zaal. Zooals alle goede blijspelen, laat dit stuk een heil- zamen invloed na. Men lacht er bij van het begin tot het einde, vooral als het gespeeld wordt, zooals nu, met een trio door al de artisten. Weer een successtuk op het repertorium van 't Nederlandsch tooneel. Donderdag had de eerste op voering plaats van „Beurskoorts". Wie gezond wil wezen moet deze „koorts" gaan zien. Zondag a.s. in de rijvertoo- ning de overweldigende succes operette „De Dansgravin", 's avonds, was de eerste opvoering bepaald van „De duivel in de Vrouw". Uit hoofde der on gesteldheid van den heer Hes- selink is het bestuur genoodzakt hat zangstuk „Zigeuners" op te voeren. Zondag 26 Nov. nam. 2.30 nam. 2.30 u. de Dansgravin, Operette in 3 bedrijven. nam. 7-30 u. Zigeuners, Zangspel in 3 bedrijven. Maandag 27 Nov. nam. 7-30 De Dansgravin. Dinsdag 28 Nov., Feestavond Jaak de Vos, le regisseur aan den Koninkl. Ned. Schouwburg van Gent, ter ge legenheid van zijn 40-jarig jubileum. Opvoering van 't Scheepje, in 1 bedrijf, Daarna Muzikaal Interesso. Tot slot. Eerste opvoering van Ave Maria, tooneelspel in 1 bedrijf. DAMMEN. Correspondentie aan J. C. le Bleu Oplossingstermijn Donderdag. No. 4. AuteurJ. STAND Zw. 3, 5, 8, 11, 12, 13, 17, 18, 19, 21. Wit: 15, 24, 28, 31, 34, 37, 38, 39, 41, 43, 44. Oplossing ook van No. 3 voor volgende Donderdag. VERDRONKEN. Een schipper van de firma Boelhouwer en Kruiswijk, motor- vrachtdienst Den HaagAmster dam is, toen hij van zijn post werd afgelost, naast den motor gestapt, te water geraakt en in de Zijl nabij Den Haag verdron ken. De man woonde daar en had eenige weken tevoren zijn zil veren jubileum in dienst dier maatschappij gevierd. BROODPRIJZEN. Te Bu9sum is een bakker over gegaan tot verlaging van den broodprijs met niet minder dan 4 cent Naar verluidt zullen ook de andere bakkers a.s. Maandag tot verlaging overgaan. VAWJTA-MEISJES. Dezer dagen zag men te 's Heerenberg een Duitsch vrouw tje loopen, vergezeld van haar beide dochters, dezen huis ann huis als dienstbode aanbiedend. De valuta-meisjes waren spoe- die geplaatst. BANKROOF IN Z.-LIMBURG. Door vier Duitschers is Woens dagmiddag de Valkenburgsche Wisselbank overvallen. Met re volvers in de hand geboden drie hunner den bediende, een nog jongen man, de onder zijn be heer staande kas met geldswaar den af te geven. Aldus ontvreemdden de dieven 3000 francs aan cheques, f 380 aan bankpapier en zilver, 300.000 Mark en 1600 Fransche en Bel gische francs. Zij hadden geen gelegenheid de brandkast, die gesloten was, te forceeren, wijl omwonenden de overval inmiddels ontdekt had den, De dieven sloegen daarom op de vlucht en slaagden er in te ontkomen. Een van hen is door den bediende herkend het was iemand die heden twee maal geld gewisseld had. De overval had plaats nog geen vijf minuten nadat de eige naar van de bank, deze met een cliënt had verlaten. Het vermoe den is dus gewettigd dat de roovers op een gunstige gelegen heid gewacht hebben om het brutale stuk te volvoeren. Er wordt met politiehonden naar de daders gespeurd. EEN ZEEROOF IN DE CH1NEESCHE ZEE. Omtrent den overval van het Engelsche stoomschip „Suian", door Chineesche zeeroovers, meldt de „Daily Telegraph" het volgende De piraten sloegen hun slag, toen het schip zich op enkele mijlen van Macao bevond. Zij begonnen te schieten en bedreig den de andere passagiers. De officieren en de Europeesche passagiers werden in de salons en hutten opgesloten, waar zij den nacht zonder voedsel of slaap moesten doorbrengen. Zij werden, terwijl de roovers hun revolvers op hun slachtoffers gericht hielden, van al hun kost baarheden beroofd. Enkelen, die zich verzetten, werden neerge schoten. Twee inlandsche be dienden werden gedood en twee anderen gewond. Kapitein Birss, de eerste officier, de hoofd machinist, een Fransche priester en een Engelsche, een Portu- geesche en een Chineesche pas sagier werden eveneens gewond. Na de passagiers te hebben leeggeplunderd, wijdden de pira ten hun aandacht aan de brand kasten, waaruit zij een bedrag van enkele duizenden dollars haalden. Het geheele schip werd doorzocht. Zij dwongen toen de officieren koers te zetten naar Bias Baai en het schip voer enkele mijlen ten Zuiden van Hongkong met gedoofde lichten. Om halfzeven 's morgens vorderden de piraten passeerende jonken en sampans op en slaagden er in met hun buit weg te varen. Als merkwaardigheid kan wor den vermeld, dat de bandieten door een vrouw werden aange voerd. Zij werd gewond, evenals drie andere leden der bende. Volgens een bericht van Lloyd's agent te Hongkong bedroeg de aan het schip aangerichte schade 3000 pond. NOTENOOGST. De notenoogst in midden Drente, die in den oorlogstijd reeds ten doode waren opge-

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2