ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Overzicht. 15 vefoon VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 32e Jaargang Zaterdag 25 November 1922 Nummer 2779 De Conferentie van Lausanne. Het zilveren regeerings- jubileum van H. M. de Koningin. BRESKEN COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. D rukker-Uitgever E. BOO Mr-B LI E K TNof02°r BRES KENS Postgiro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Nietwaar het is beter ten halve gekeerd dan ten heele ge dwaald. Nog niet lang geleden had de Turksche Sultan zijn ove rigens zeer begrijpelijken wensch te kennen gegeven, niet af te treden, blijkbaar met de bedoe ling zich overeenkomstig dien wensch te blijven gedragen. Maar hij heeft al spoedig ingezien, dat niet meer zijn wenschen en ook niet die van zijn Engelsche be schermers, maar de wenschen van de Nationale Vergadering te Angora op 't oogenblik Tur kije en het nabije Oosten re- geeren en dat het minder ge raden is zich tegen deze wen schen te verzetten. En gedachtig aan zijn Griekschen collega Kon- stantijn en met het voorbeeld van de gewezen Grieksche minis ters voor oogen, die nu wegens hoogverraad terecht staan, om dat ze ook eens andere wen- schenkoesterden dan de menschen die oogenblikkelijk in Grieken land de macht in banden hebben, heeft hij zijn koffertje gepakt en is op een Éngelsch oorlogsschip naar Malta vertrokken. Voor de Nationale Vergadering is dat eigenlijk een uitkomst, omdat ze met den gewezen Sultan, die toch altijd door een groot deel der Mohammedaansche wereld als geestelijk hoofd wordt vereerd, wel niet goed weg zouden ge weten hebben, en voor de Èn- gelschen ook, die met hun be schermeling tegenover een op- eischende Nationale Vergadering te Konstantinopel al evenmin weg zouden geweten hebben. De gewezen ministers van den Sul tan hebben het doorluchtig voor beeld van hem gevolgd. De weg is dus geheel vrij voor de re geering van Angora, die toch al de macht in handen had; ook de weg naar Lausanne Van twee Turksche delegaties behoeft nu geen sprake meer te zijn. En van drie Éntente mogendheden, die er met de Turken zouden con- fereeren is de toestand er ook 24) De verklaring van mevrouw Halier valt niet weg te praten en deze dame had er toch niet het minste belang bij haar ge zelschapsdame zwaarder te be schuldigen dan volgens haar overtuiging door de ftitenwerd aangegeven. Behalve in dit eene geval, waarin zij slechts gedu rende enkele minuten juffrouw Willisen geheel ln vertrouwen nam, heeft zij de sleutel van de kast en van bet kistje niet uit handen gegeven. Bij het plegen van den diefstal is klaarblijkelijk noch een valsche sleutel gebruikt, noch geweld gepleegd. De beide dienstmeisjes staan, de omstan digheden in aanmerking geno men, buiten elke verdenking en een vreemde zou noch overdag noch des nachts onopgemerkt de slaapkamer binnen kunnen slui pen. Moet niet ieder beoordeelaar die de zaken nuchter bekijkt, al deze feiten in aanmerking ne mende, niet tot de conclusie komen, dat Greta Willisen in een zwak oogenblik voor de verleiding is bezweken en dat door vereenvoudigd, omdat de moeilijkheid van de keus tusschen de twee d-legaties haar bespaard blijft en ze duidelijk weten met wie en met welke menschen ze uitsluitend te maken hebben. Aangezien de drie het ook over het houden van voorvergade ringen eens geworden zijn, schijnt dus tot aan Lausanne toe de weg een gebaande. De vraag is nu maar, of het te Laussanne en van Lausanna af eveneens op wieletjes zal gaan. De Turken zullen zeker niet bescheiden in hun eischen zijn en de eensge zindheid der drie kon wel eens te Lausanne eindigen. Eén ding is zeker, dat het nu niet meer alleen tusschen Frankrijk en En geland zal gaan. Mussolini is van plan Italië in 't vervolg een rol te laten meespelen in het trio en zijn woordje mee te spreken. In Italië doen hij en zijn vrien den dat al luid genoeg, zoo luid zelfs, dat de heele Kamer ervan in opschudding raakte. Veel' goeds voorspelt dat niet. Blijk baar zijn de fascisten van plan hun politiek van geweld ook ver der voort te zetten, wat na de behaalde successen begrijpelijk is, maar zich met het parlemen taire stelsel minder goed rijmen laat. Hun bewind wordt op die manier, ondanks hun afkeer van het communisme toch op de leest der Russische communisten ge schoeid en een dictatuur der min derheid. Minderheden in andere landen strekken dan ook al be- geerig de handen naar soortge lijke methoden uit. En we lezen van fasc'sten in Hongarije, in Duitschland, in Tsjecho-Slowakije, en zelfs in Nederland, waar een inzender in de Nieuwe Rotterdamsche Courant onze burgerwachten al als fascisten wilde doen optre den. Of de methoden blijvend stand zullen houden, moet nog afgewacht worden Er valt, vooral in dezen tijd meer te doen dan groote woorden te gebruiken en anderer meeningen te onderdruk ken. Mussolini heeft het al begrepen en radicale bezuini gingen in uitzicht gesteld. Onge- zij dan een of andere kennis of vrienden de opdracht heeft ge geven, het sieraad te beleenen Het is natuurlijk denkbaar, dat deze persoon misbruik van haar vertrouwen heeft gemaakt en het ontvangen geld niet aan haar heeft afgedragen. In ieder geval zal het je heel lastig gelukken, de wereld een ander oordeel omtrent deze zaak te verschaf fen, zoolang de overbrengster van den brillaeten vlinder niet ontdekt is en zoolang deze den diefstal niet heeft bekend of den werkelijken misdadiger genoemd heeft. 'Met steeds stijgend ongeduld had Rudolf Imberg naar hem geluisterd, maar hij had zich bedwongen, en hij bedwong zich ook nu nog. Schijnbaar rustig vroeg hij Ben je nu klaar met je redeneering f Ik denk van wel. En als je werkelijk de man bent met het gezonde, heldere verstand, voor wien ik je tot op heden heb gehouden, dan moet dit je ge noeg zijn om je van de uitvoer baarheid van dit dolle huwelijks plan te overtuigen. Je zoudt met zulk een stap je heele toe komst verwoesten en je grenzen- loos ongelukkig maken. Is ech ter Greta Willisen werkelijk het twijfeld is dat een betere methode om het te bolwerken. De nieuwe Engelsche regeering mag er aan denken, nu het Engelsche kie zersvolk haar een- overvloedige meerderheid heeft bezorgd. Want de wereld zucht naar bezuiniging en de vrees voor nieuwe avonturen; die toch met die zucht een rechtstreeksch verband hield, vormen wel de voornaamste oor/.uken van de afkeerigheid van Lloyd George's bewind, die zich in de nederlaag zijner nationaal liberalen met hun 55 zetels tegen dé vroegere 110 of 111 wel overduidelijk uitsprak. Feitelijk zijn het Loch niet de conservatieven, di met de winst gaan strijken. Hl i aantal, dat in het oude Lage huis 371 be droeg, daalde to 343. En de eigenlijke zege h< eft de arbei derspartij weggedragen, die het aantal barer zetel van 69 tot 140 zag stijgen, c^t wil zeggen, zag vei dubbelen. Na deze be haalde de partij Ivan Asquith, de nationaal liberllen, de groot ste voordeelen. Z3 klom van 34 tot 57. Waarschijnlijk zal ze ten slotte de liberalen, die Llovd George volgen, wel tot zich trek ken, waardoor de liberale partij in het Lagerhuis over ongeveer 112 zetels de beschikking zou krijgen. Wanneer men bedenkt, dat zij feitelijk de eeuwen door met de conservatleVen om de heerschappij streed, die nu 343 leden hebben en in dien strijd die heerschappij ook herhaalde lijk veroverde, dan is 112 zetels toch nog niet veel. En het lijkt er wel op, dat ze door de Ar beiderspartij voor goed op zij gedrongen zal worden. Oogen blikkelijk is die al de officieele oppositie-partij, die het Engel sche parlementaire leven kent. In Duitschland is men sinds lang doende alle oppositiën zoo mogelijk weg te werken. Men wil 'daar de groote coalitie, die zich met uitsluiting van de Duitsch-nationalen, de oude con servatieven rechts, en de com munisten links, over alle partijen zou uitstrekken. Maar dit willen kan voorloopig alleen gezegd fijn-gevoelige meisje, zooals jouw medelijden dat in haar ziet, dan moet de gedachte jouw bestaan te hebben verwoest, haar dubbel ongelukkig maken, ook al zou ze zich nu natuurlijk gemakkelijk genoeg laten overhalen, de hand te grijpen, die haar uit haar droefheid en uit haar kommer volle omstandigheden omhoog zou werken 1 Je argumenten zijn, naar ik aanneem, hiermee uitgeput. En als je nog verdere gereed zoudt hebben, dan verzoek ik je ze jezelf en mij te sparen. Ik heb mijn besluit niet zoo plotseling en zonder strijd genomen, dat het nu door jouw redeneering ineens aan het wankelen zou worden gebracht. Voor de laatste maal verklaar ik je, dat ik van Greta's onschuld rotsvast over tuigd ben, evenals ik tegelijker tijd nog steeds geloof —in de onschuld van het jonge meisje, dat mijn vader het sieraad heeft overhandigd. Je kunt me daarom in je hart voor gek .uitschelden, maar ik verwacht ook, dat je achting hebt voor mijn overtui ging. Als je sombere voorspel lingen in zake mijn toekomst in- vervulling gaan, dan zal ik even als menig goed voorganger, als offer vallen van den strijd, dien worden van de burgelijke par tijen. De socialisten willen geen officieele samenwerking met de Duitsche volkspartij, die voor een deel de partij der groot- industrieelen is. En op dezen tegenstand is tot nu toe de vor ming der groote coalitie afge stuit. Wel wilden de socialisten Dr. Cuno steunen, wanneer hij een ministerie samenstelde, dat uit niet-parlementaire personen, waaronder ook die, als Dr. Cuno zelf, sympathiseerden met de volkspartij, samenstelde. Maar dat is hem blijkbaar niet kunnen lukken. Voor Duitschland komt een kabinetscrisis op 't oogenblik al zeer ongelegen. En het zou wel licht het verstandigst van de socialisten zijn, dat ze maar wat water in hun wijn deden en zich nog eens bedachten. Het blijft altijd beter ten halve te keeren dan ten hèele te dwalen. Woensdagmorgen kwam de eerste commissie (betreffende territoriale en militaire aangele genheden) onder voorzitterschap van Lord Curzon bijeen. Over deze zitting wordt het volgende medegedeeld De eerste quaestie, die in be handeling werd genomen, betrof de grenzen van Turkije in Euro pa. Ismet Pasja werd uitgenoo- digdover deze quaestie het Turk sche standpunt uiteen te zetten. De Turksche eischen, zooals deze door Ismet werden uiteen gezet, zijn de volgende Turkije eischt de grenzen van 1913. Het vraagt eveneens het houden van een volksstemming in West-Thracië. Ismet voerde hiervoor verschil lende militaire en economische argumenten aan. Verder ver klaarde hij, dat het voor de veiligheid van Konstantinopel noodig is, dat Oost- en West- Thracië bij Turkije worden ge- ik ter wille van de gerechtig heid voer. Ik kan bezwijken, zooals ieder strijder kan bezwij ken dat het echter met eere zal geschieden, daarvoor sta ik je borg. En laat nu dit onder werp tusschen ons voor goed zijn afgehandeld. Ik weet dat je waarschuwing oprecht ge meend was en daai voor dank ik je zeer. Een herhaling van dit incident zou mij echter kunnen beleedigen en krenken. Wil je na mijn huwelijk onze zakelijke verhouding verbreken, dan ver klaar ik mij ten allen tijde be reid ons contract te beëindigen. Je zult gedurende deze drie maanden wel tijd genoeg hebben het met je zelf te overleggen. Goede nacht I Hij snelde plotseling naar buiten, zonder het antwoord van den dokter af te wachten. Deze echter zag hem hoofd schuddend na. Hij is werkelijk in staat het te doen, zeide hij bij zichzelf. Dat toch juist de beste menschen zoo dikwijls dol en blind hun onder gang tegemoet willen rennen 1, Het was op een somberen Augustusavond, toen Rudolf Im berg zich langzaam en in ver moeide houding als iemand, die een onaangename taak voor den voegd. Hij zegde toe in de Woensdagmiddag te houden zitting van de commissie alle verdere bijzonderheden over deze quaestie te zullen mede- deelen. Venizelos voerde daarop het woord en zette de redenen uit een, waarom de Grieksche dele gatie vasthoudt aan de grenzen van 1915. Dit verschil van inzicht is voor de conferentie het eerste werkelijke probleem, dat moet worden opgelost. Venizelos gaf toe, dat Grieken land ernstige fouten heeft be gaan, doch het land lijdt er thans ernstig door. Naar zijn meening moet de quaestie inzake West- Thracië in het geheel niet door de conferentie worden besproken. Ismet Pasja diende hierop van repbliek, verklarende nadere in structies van Angora te zullen afwachten en hedenmiddag het Turksche standpunt nader uiteen te zullen zetten. De Zuid-Slavische gedelegeer de verklaarde, dat Zuid-Slavië de grens wenscht langs de Marit- za-linie met een neutrale zone, die zich uitstrekt van de Zwarte Zee. Hij verklaarde zich tegen een volksstemming in West-Thra cië en eenige wijziging in het verdrag van Neuilly. De afgevaardigde van Roe menië sloot zich bij deze ver klaring aan. De conferentie besloot daarop Bulgarije uit te noodigen aan de besprekingen van Woensdag middag deel te nemen. De zitting van de conferentie duurde twee uur. Alle vereenigingen in Zeeland (zang- en muziekvereenigingen, turn- en gymnastiekvereenigin- gen, schiet- en weerbaarheids- vereenigingen, schuttersgilden, Padvinders-afdeelingen, vereeni gingen van allen mogelijken aard, vak- organisaties, bonden, boeg heeft, begaf naar het oude huis in de Johannesstraat. Hij was in een paar maanden tijds erg veranderd. Zijn gezicht was bleek en mager gewordeneen bittere, smartelijke tred lag over zijn gelaat. In zijn oogen echter en op zijn voorhoofd stond een onwankelbaar besluit vast. Bij het huis van Mevrouw Willisen gekomen, was er dan ook van aarzelen geen sprake, doch hij trok met vaste hand aan de bel. Toen hem open werd gedaan en toen hij de slanke meisjesgestalte in het halfduister van de gang herkende, trad hij snel over den drempel. U bent het juffrouw Greta Goddank 1 En uw gezondheid heeft niet al te veel er onder ge leden, niet waar Zooals u ziet, mijnheer Imberg, antwoordde zij, terwijl zij hem de hand reikte. Men sterft niet zoo gemakkelijk, als men den wil en de plicht hteft om te leven. Wilt u zoo vriendelijk zijn binnen te komen Mijn moeder is uitgegaan, om zich in een zaak, waar veelhandenarbeid noodig is, persooniijk voor te stellen. Maar ik verwacht haar ieder oogenblik terug. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1