Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand, Rechtszaken. Gemengd Nieuws Gij kunt ons steunen le. Door lid te worden (con tributie minstens f5); 2e. Door kleine giften in eens; 3e. Door een bijdrage te zen den van ten minste f500, waar door gij aangemerkt wordt als stichter en uw naam verbonden wordt aan de oprichting van ons eerste Tehuis; 4e. Door legaten, schenkingen, door aanbieding van gebouwen, geschikt om een pension in te richten. Elke steun is ons welkom. Maar in ieder gevalSteunt onsl Laat u opwekken tot het bren gen van het offer, dat wij u durven vragen. Van oudsher was eerbied voor den ouderdom geplant in de harten van de edelsten en besten van een volk. Moge het antwoord, dat gij, Volk van Nederland, geelt op dezen, onzen oproep, getuigen van uw bereidheid een offer te brengen Voor den ouderdom. Vereeniging „Pro Senectute". Bureau: Heerengracht 174. Postrekening 82900, Amster dam. De meeste bankinstellingen hebben zich bereid verklaard giften in ontvangst te nemen. Breskens, In een alhier gehouden vergadering van over heidspersoneel werd de volgende motie aangenomen, die ter kennis van den Minister van Fin. en van den voorzitter der classifica tiecommissie zal worden ge bracht Ondergeteekenden allen rijks ambtenaren of onderwijzers te Breskens, vernomen hebbende van plannen der regeering, om door een nieuwe klassenindeeling de onrechtvaardige achterstelling van kleine gemeenten bij de groote nog te versterken. Overtuigd, dat de klassenin deeling der gemeenten op geen rechtvaardige gronden kan ge schieden, terwijl een verhooging van den aftrek voor Breskens door geen enkel feit kan worden gemotiveerd, daar de levensstan daard voor den ambtenaar aldaar nog zeer hoog is, teekenen bij voorbaat krachtig protest aan tegen het onrecht, dat hun on gehoord zou worden aangedaan. (Bovenstaand bericht ontleenen wij aan de M.Crt. Wij hadden van een zoodanige vergadering noch motie, in onze gemeente, niets vernomen.) Oostburg. Tot leeraar aan de Ambachtsschool alhier is be noemd de heer J. D. H. Reijnders te Middelburg, thans werkzaam als werktuigkundig teekenaar aan de Kon. Mij „De Schelde". In den loop der maand De cember wordt alhier eene groote tentoonstelling gehouden van postduiven, waarop we de vol gende week terugkomen. De heer J. B. Triestram is benoemd tot adj.-commies ter registratie en Domeinen in ambulanten dienst te Zaandam. Groede, Donderdagavond vergaderde de Raad onzer ge meente onder Voorzitterschap van den Burgemeester. Alle leden waren tegenwoordig. Na lezing der notulen wordt mededeeling gedaan van de vol gende ingekomen stukken Verslag van den Keurings dienst 1922. Schrijven van Ged. Staten, tot afschaffing der jaarmarkten in de gemeenten Zaamslag, Kort- gene, Clinge en Axel. Schrijven van Ged. Staten, goedkeuring Raadsbesluit 16 Oct. betreffende wijziging be grooting 1922. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een brief vat: J. Lijk, betref fende zijn reclame H. Omslag was ingekomen. Deze heeft ge reclameerd bij Ged. Staten. Het betreft hier een reclame van 4 Aug. 1922, over de aan slag 1 Jan.— 1 Mei 1922. De Voorzitter deelt mede, dat hij over dezen aanslag niet recla meeren kan omreden hij in 1921 ook niet gereclameerd heeft. Wel is in 1921 een reclame af gewezen, omreden het een suple- toire aanslag over 1920 betrof. Voorgesteld wordt aan Ged. Staten te adviseeren, dat hij over 1921 zelfs bij den Raad niet heeft gereclameerd. Bij het punt subsidie Land bouwschool ontspon zich een discussie. De beide Wethouders waren van meening, dat eener- zijds de school niet noodig was, en anderzijds met het oog op bezuiniging een groot offer van de gemeentekas werd gevraagd. De Voorzitter was van mee ning, dat het een nuttige instel ling was, en gezien de raad vroeger een besluit had genomen om een subsidie te verleenen van 14400, en terwijl nu de sub sidie tot f 2379 is gedaald, wat een aanmerkelijk verschil is, acht hij het niet een te groot offer voor een nuttige instelling den landbouw betreffende. De heer Lombaard meent dat het bedrag aan onze gemeente gevraagd niet naar verhouding is van andere gemeenten, die zoo goed als niets geven. De heer J. B. Becu, acht de mogelijkheid niet uitgesloten dat de gemeente 'Oostburg terug komt op subsidie. De heer de Bliek is van Oor deel, dat het bedrag, wat aan merkelijk minder is, als in 1920 toegezegd, geen ernstig bezwaar is, en als andere gemeenten zich terugtrekken, daar moeten wij niet naar kijken, hij gelooft dat het een nuttige inrichting is. De Wethouder Vlieger heeft indertijd in de commissie van toezicht gezeten van het Iluis- Houd-Onderwijs, en noemde dat een bespottelijk iets. Het voorstel in stemming ge bracht, wordt met 4 tegen 3 stemmen, aangenomen, tegen de heeren Vlieger, Lombaard en Risseeuw. B. en W, worden door den Raad gemachtigd tot het doen uitvoeren van werkzaamheden op de begraafplaats, wat een algemeene verbetering zal wor den. Besproken wordt verbetering aan te brengen voor de huizen aan de Pov. weg, aan het begin van het dorp. De zich daar be vindende sloot is een stinkboel. Het eenig afdoend middel is de sloot te dempen en te rioleeren. De Voorzitter heeft hierover met den Directeur van de tram Br.-Maldeghem gesproken. De aan te leggen tramlijn komt langs de sloot. Wanneer de Directie dier Mij. nu genegen is die sloot met zand te dempen, zou de gemeente het offer moeten bren gen van rioleeren. Dit kan vol staan worden met 182 Meter rioleerbuizen, 20 cM. dagwijdte. De raad gaat met dit voor stel, wanneer het door de Direc tie wordt aangenomen, accoord. De heer Lombaard vraagt of niet tijdelijk een lantaarn ge plaatst kan worden aan de laatste paal, welke staat aan het einde der bebouwde kom, aan de Straatweg, daar voor die huizen nog geen bestrating is aange bracht en het daar een modder boel is. Wordt besloten als noodhulp daar voorloopig een lantaarn aan te brengen. Bij de behandeling Begrooting 1913, welke voorloopig wordt vastgesteld tot een bedrag van f 113181,39'/2 met een post van f 3103.43'/2 voor onvoorzien, wordt het concept-besluit van Ged. Staten betreffende jaar wedde Burgemeesters en Ont vangers besproken. De Voorzitter heeft de over tuiging, dat bezuinigt moet wor den, maar geleidelijk, en niet zooals door Ged. Staten wordt aanbevolen. Hij vindt dit een onbillijke regeling. Nu zijn er Burgemeesters, die hun salaris met 1 Febr. zien verminderd, terwijl anderen dit pas over 5 jaar zullen zien verminderd. Dit is geen directe bezuiniging. Hij acht het meer gewenscht, onmid- delijke bezuiniging, en zou willen voorstellen de salarissen van Burgemeesters met 1 Jan. te ver minderen met 5 pCt. en van Burgemeesters met gecombineer de betrekkingen met 15 pCt. De Raad besluit dit aan Ged. Staten te kennen te geven. De jaarwedde van Ontvanger wil men ongewijzigd laten De prijs van.electriciteit wordt vastgesteld op 50 cent. per Kilo- watuur, tenvijl de mcterprijs op 30 cent wordt gesteld. De pensioenbijdrage voor ge meente-ambtenaren wordt ge bracht van 4 pCt. op 5 pCt. Bij den rondvraag kon de Voorzitter den heer Iz. Becu mededeelen, dat de pomp aan de oude menne hersteld is. Hierna wordt de vergadering gesloten. IJzendijke. Tot Notaris binnen het arrondissement Mid delburg, ter standplaats onze gemeente, is bij Kon. Besluit benoemd de heer A. A. M. Corthals, Candidaat Notaris te Teteringen. Sohoondijke, Woensdag middag geraakte alhier een Belgische vrachtauto tengevolge van het breken van een as en mede door den modderigen toe stand aan het wissel alhier tus- schen de tramrails. Na veel moeite gelukte het de auto te verwijderen. De tram had hier door ruim een half uur vertraging. Schoondijke, Heden mor gen kwam de Raad onzer ge meente bijeen. Afwezig de Wethouder Ris seeuw. Na voorlezing der notulen wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken. Schrijven Ged. Staten goed keuring rekening 1920. Idem wijziging begrooting. Niet goedkeuring Motor- en Rijwiel-verordening. Deze zal gewijz:gd worden en ter -goed keuring worden toegezonden. Verzoek om indiening bezwa ren afschaffing jaarmarkten in de gemeenten Zaamslag, Kort- gene, Clinge en Axel. Allen voor kennisgeving aangenomen. Schrijven Ged. Staten betref fende onderhandelingen met het Burger-Gasthuis te Aardenburg voor verpleging besmettelijke zieken. De Voorzitter deelt mede, dat in een vergadering van Burge meesters en Secretarissen der betrokken gemeenten besloten is aan het Burger-Gasthuis 750 aan te bieden voor een desbe treffende inrichting. De Raad kon deze regeling goed keuren. Van Burg. en Weth van Groe- de was schrijven ingekomen dat Ged. Staten de verordening der Vleeschkeuring, welke het distrct Groede, omvattende de gemeen ten Groede, Nieuwvliet, Bres kens en Schoondijke, betreft, niet hebben goedgekeurd. Eenige veranderingen waren bereids aangebracht, waarmede de Raad accoord gaat. Wat evenwel be treft de jaarwedde van den keur meester, zijnde 2000, gaat de Raad niet accoord en stelt vast dit te bepalen op 1800, zoo als Ged. Staten adviseeren. Slot volgt. CADZAND. Huw.-Voltr. 5 October. Pieter Izaak Sonnevijlle, 26 j., jm. en Johanna Eversdijk, 24 j., jd. Geboorten. 1 Sept. Abraham, z. van P. J. de Lijser en A. de Misilje. Overlijden. 18 October. Izaak Cappon, 51 j., ongehuwd. School* en Kerknieuws» Zuidzande, Maandag her dacht ds G. van Dis, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Zaamslag, zijn 25-jarig ambts jubileum. Ds van Dis stond van 18971901 alhier als predikant. SPORT. Men verzoekt ons te melden, dat „Trap Door" niet ontbon den is. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 19 Nov. 1922. Breskens v 9'/j u Geen dienst. n 1.30 u Zondagschool. n 51/2 u ds Bremer. Groede n 2 u ds v Griethuijzen. Bediening H. Doop. Hoofdplaat v 10 u ds Meloen. Nieuwvl. v 9'/j u ds vGriethuijsen Bediening H. Doop. Schoondijke v 9*/2 ds Scholte. Evangelisatielokaal Oostburg. nm. 3 u ds J. M. Beukenhorst Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. P. van Heest. Woensdag 22 November, nm. 6.30 u ds J. P. van Heest. Bijbellezing. Arrond. Rechtb. Middelburg. Zitting van 17 Nov. Veroordeeld wegens: Wederspannigheid en belee- diging ambtenaar J. J. V., voerman, Breskens, 25 of 25 d hecht. Vrijgesproken M. v. P., 60 j., schipper, Breskens, beklaagd van lichamelijk letsel door schuld. CORRESPONDENTIE. W. te Sch. Uw aanmatigende houding tegenover de Redactie is voor plaatsing niet geschikt. Zulks geschiedt in beleefder termen. Uw vereeniging wordt bovendien niet bij anderen achter gesteld. Red. Wegens plaatsgebrek moet het Raadsverslag van Schoon dijke gedeeltelijk tot een vol gend nummer blijven overstaan, zoomede het Raadsverslag van Sluis. Ook dan zullen wij op nemen het Raadsverslag van Oostburg, welke Raad heden avond vergaderd. Beleefd wordt verzocht Ad vertentiën zoo vroeg mogelijk in te zenden. Red. Letteren en Kunst. OPVOERINGEN in de Vlaamsche Schouwburg te Gent; Zondag 19 Nov. nam. 2.30: De dochter van den Radjah, oorspronkelijk zangspel in drie bedrijven. Zondag 19 en Maandag 20 Nov. nam; 7-30Beurskoorts, blijspel in 3 bedrijven. Dinsdag 21 Nov. nam. 7-30: De dochter van den Radjah. Dinsdag 28 Nov., Feestavond Jaak de Vos, le regisseur aan den Koninkl. Ned. Schouwburg Van Gent, ter ge legenheid van zijn 40-jarig jubileum. N.B. Het bureel is open alle dagen van 10 tot 2 uur. Brugge, VLAAMSCHE SCHOUWBURG Zaterdag 23 Dec. De Lustige Boer, operette, (nadere bijzonderheden volgen). Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Zaterdag 18 Nov. 11.59 12.23 Zondag 19 12.43 1.07 Maandag 20 1.28 1.52 Dinsdag 21 2.14 2.38 Nieuwe Maan Zondag 19 Nov. vm. 12.26. Lic>st op voor Rijwielen enz. Zaterdag 18 Nov. 4.36 11m. Zondag 19 4.35 Maandag 20 4.34 Dinsdag 21 4.33 DOOR DE TRAM VERMORZELD. Dinsdagavond is nabij Liebrug onder Halfweg een man met een houten been door de tram'over- reden. De ,man was ongeveer 60 jaar oud en vermoedelijk een Amsterdammer. De tram kwam uit de richting Amsterdam. De ongelukkige werd 30 Meter door de tram meegesleurd en is totaal vermorzeld. Het ongeluk is waar schijnlijk hieraan te wijten, dat de man wilde uitwijken voor een fietsrijder, door zijn houten been over de grasberm struikelde en zoodoende op de rails viel. BELANGRIJKE DIEFSTAL. In de nacht van Dinsdag op Woensdag hebben .eenige per sonen zich toegang weten te ver schaffen tot de bureaux van de Cuijckscheboterfabriek te Cuijck. Een bedrag van ƒ20.000 werd gestolen. Men vermoedt dat het Duitschers zijn, die dezen dief stal hebben bedreven. DOOR EEN TREIN OVERREDEN. Woensdag is te Ruurlo mevr. de wed. gravin Van Limburg Styrum door een goederentrein overreden en gedood. UITBREIDING MOND- EN KLAUWZEER. Ondanks de getroffen beveili gingsmaatregelen breidt het zoo zeer gevreesde klauwzeer zich in de Haarlemmermeer uit. Bij het vee van de. landbou wers Gebr. R. aan den Spiering- weg en L. V. te Hoofddorp doet deze ziekte zich thans eveneens DIE STAAT Z'N MAN. Opden Olsterdijk tusschen Olst en Diepenveen werd een werk man van een machinefabriek te Deventer aangevallen door drie woonwagenbewoners. Zij kwamen echter van een koude kermis thuis. Een van de drie ging pardoes over een heg, te tweede kreeg een klap, die hem enkele meters over den weg deed rollen, waar op nummer drie op zijn fiets sprong en naar zijn woonwagen vluchtte. De sterke man liep hem na en toen de aanrander on danks alle bedreiging niet voor den dag wilde komen, zette de metaalbewerker zijn schouder onder den woonwagen en wipte dien van den dijk af, toen ging hij weer op march, alsof, en niets gebesrd was. NIEUWE VEREENIGING. Te Gent is opgericht een ver eeniging van Nederlanders, aan vankelijk met 80 leden. Voor de talrijke Nederlanders in Genten Oost-Vlaanderen voor ziet deze vereeniging in een reeds lang gevoelde behoefte. Het doel der vereening is, de vriendschap tusschen de Neder landers te bevorderen en hun cul- tureele belangen te behartigen. UIT AMERIKA. Het laatste filmwonder,* dat den welluidenden naam phalla- tophoon met zich door het leven zal sleepen, heeft juist in Ame rika het levenslicht gezien. Men

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2