PMseli Sluws. Het huwelijk van den ex-Keizer. Provinciale Staten Rechtszaken. en de rechtspositie van alle onderwijzers bij het lager onder wijs in die mate zal aantasten, dat het, voor nadere motie vering verwijzende naar bijgaan de Memorie van Toelichting, Uwe Kamer met nadruk ver zoekt, het ontwerp niet aan te nemen, of daarin dusdanige wij- zigingen aan te brengen, dat lo. het aantal leerlingen per onderwijzer blijft gelijk het in de thans geldende wet is vast gesteld, 2o. de gemeente- en school besturen alle rechten behouden tot verbetering van het onder wijs, die de wet hun thans toe kent, 3o. het bouwbesluit niet ver andert, 4o. voortgang gemaakt wordt met de in uitzicht gestelde ver beterde opleiding, 5o. de positie der openbare school onveranderd blijft, 60. geen verwijzing wordt gebracht in de rijksvergoeding voor het vervolgonderwijs, en 7o. de bestaande wachtgeld regeling onaangetast blijft, althans wat betreft het gelijke recht op wachtgeld van alle leerkrachten en de thans in de wet vastge stelde duur en bedragen. Namens het Hoofdbestuur vnd., (w.g) F. L. OSSENDORP, voorz. (w.g.) J. J. LAMERS, Alg. Sec. Amsterdam, 2 November 1922. MEMORIE VAN TOELICHTING. Aantal leerlingen per onder wijzer. Het behoeft geen betoog, dat het aantal kinderen per on derwijzer van groote invloed is, en ook zijn móét, op de resul taten van het onderwijs. Ook al zou moeilijk aan te toonen vallen, dat het eenig verschil maakt of een onderwijzer 30 of32 leerlin gen voor zijn rekening heeft, als dit aantal stijgt tot 40, 42 en hooger, zijn de gevolgen daarvan in de resultaten zeer duidelijk aantoonbaar. Zal het onderwijs ook voor de minder vlugge leerlingen tot zijn recht komen, dan moeten de klas sen niet te groot zijn. Zal de school tevens zijn een opvoe dingsinstituut, dan klemt de nood zakelijkheid van kleine klassen des te sterker. Zeker, ook in klassen van 60, 70 en meer leer lingen, werd en wordt ook thans nog in sommige landen onderwijs gegeven en niet zonder bevre digende resultaten.voor enkele leerlingen, maar men bedenke daarbij wel, dat die enkele er misschien zonder onderwijs ook wel gekomen waren, en dat de tuchtmiddelen, op dergelijke scholen toegepast, hier te lande reeds lang hebben afgedaan, en zeker door niemand worden te- ruggewenscht. Met de laatste wetswijziging gingen wij in ons land een stuk in de goede richting, al werd volstrekt nog niet voldaan aan de eisch, door de oriderwijzersver- eenigingen nationaal en inter nationaal gesteld een maxi mum van 30 leerlingen per on derwijzer. Het nieuwe ontwerp voert ons echter terug tot 1889, maakt de verhouding tusschen het aantal kinderen en onder wijzer veel slechter, dan die wel ke in de wet van 1878 was voor geschreven. Alle scholen met meer dan 270 leerlingen krijgen een leer kracht minder dan zij volgens de bestaande wet moeten heb ben. Die met tusschen 25 en 40 leerlingen worden van 2 leer krachten gebracht op 1, tusschen 60 en 80, van 3 op 2, tusschen 90 en 120, van 4 op 3, tusschen 135 en 165, van 5 op 4, tusschen 180 en 210, van 6 op 5, tusschen 225 en 260, van 7 op 6, en slechts voor scholen, waar de verhouding reeds ongunstiger was tot en met 25 leerlingen, tus schen 40 en 60, 80 en 90, 120 en 135, 165 en 180, 210 en 225, 260 en 270 leerlingen, blijft het aantal van respectievelijk 1, 2, 3, 4, 5, 6 en 7 leerkrachten ge handhaafd. Men vergete daarbij echter niet, dat juist op deze scholen door vele gemeente- en school besturen van hun recht tot aan stelling van surnumeraire onder wijzers gebruik werd gemaakt, zoodat we niet ver van de waar heid zijn, als we beweren dat voortaan alle scholen, werd dit ontwerp wet, het met een leer kracht minder zullen moeten doen. Welk een ontreddering dit voor vele scholen zal beteekenen, behoeft nauwelijks betoogd. De éénmansschool die zoo goed als verdwenen was zal opnieuw haar intrede doen, het type worden van de kleinere plattelandsschool, terwijl klassen van 50 en meer leerlingen op de grootere stads scholen \olstrekt niet tot de uitzonderingen zullen gaan be- hooren. De heel groote scholen waar 't nog erger zou worden, en die de groote bezuiniging zouden moeten brengen, zullen intus- schen wel niet komen. Geen enkel gemeente- of schoolbe stuur, dat iets voelt voor goed onderwijs, zal door de stichting van zulke inrichtingen ertoe medewerken het onderwijs nog meer achteruit te brengen, dan door deze wetswijziging op de kleinere scholen geschiedt. Autonomie der gemeente- en schoolbesturen. Waren tot voor kort de gemeente- en schoolbe sturen bij de regeling van hun onderwijs, behoudens eenige be palingen door de wet aangelegd, autonoom werd hun zelfstandig heid bij de wet van 1920 reeds aangetast, thans zal zij, zeer tot schade van een normale ontwik keling van ons onderwijswezen, zoo goed als geheel verdwijnen. Een bezuinigingsstelsel dus, dat de rijksschatkist niet de voordeelen zal brengen, welke men ervan verwacht, doch dat de vooruitgang onz^i" volksont wikkeling nagenoeg geheel zal stopzetten. Het initiatief tot ver betering zal voortaan alleen kunnen uitgaan van de rijksre- geering, verbetering zal voort aan alleen kunnen worden aan gebracht bij rijkswet, de rijks wet, die in 't verleden steeds achteraankwam, met vast te leg gen, wat door vooruitstrevende gemeente- en schoolbesturen reeds jaren lang uit eigen be weging en op eigen kosten was ingevoerd. Indien dit een der gevolgen moest zijn van de gelijkstelling tusschen openbaar en bizonder onderwijs, dan ware het te wen- schen, dat die gelijkstelling nooit tot stand was gekomen, en zou daardoor volkomen bevestigd worden de bewering van hen, die iu die gelijkstelling zagen een aantasting van de deugde lijkheid van het onderwijs zelve, trots al de „waarborgen", die daarbij in uitzicht werden ge steld. Het Bouwbesluit. Om de ont reddering volkomen te maken, wordt aangekondigd een wijzi ging van het Bouwbesluit. Be staande gebouwen, ingericht naar de huidige wettelijke ver houdingen, zullen geschikt ver klaard worden voor een grooter aantal leerlingen, de lokalen zul len worden volgestopt, de vrije ruimten ingekrompen, Om luttele bedragen uit te sparen, zal de gezondheid der jeugd voor een deel worden opgeofferd. Voor de bouw van scholen zullen geen uitgaven meer worden gedaan, „dan die strikt noodzakelijk zijn". Waren dan in Nederland tot nog toe, de schoolgebouwen voor het lager onderwijs zoo luxueus of weelderig ingericht Verre van daar. Een enkele uitzondering daargelaten, was daarvan tot nog toe geen sprake. Leefden we niet in een tijd van versobering en bezuiniging dan zou adressant er met kracht op willen aandringen, de in het be sluit te lage eischen, belangrijk hooger te stellen. Het is een eisch van hygiëne, en ook van goede pedagogiek, dat het ge bouw, waarin de jeugd een groot deel van de dag is ondergebracht, voldoet aan strenge eischen van gezondheid, waar de omgeving weldadig en huiselijk aandoet, en niet is gespeend van alles wat zweemt naar schoonheid. Wordt vervolgd. Zondag is het Burgerlijk en Kerkelijk huwelijk voltrokken van den ex-keizer met prinses Hermine V011 Reuss. Een groote menigte was voor het poortge bouw, waar de voltrekking zou plaats hebben, samengekomen. Het wemelt van journalisten uit alle landen, die gekomen zijn om te zien, maar niets te zien krijgen. Alles gaat even geheim zinnig. Eindelijk is het uur aan gebroken, dat de ex-keizer met zijn bruid zal verschijnen. De gesloten keizerlijke auto komt in 't gezicht. In 't geweer, roept een grappenmaker, de filmope rateurs houden krampachtig hun aparaten vast en de auto is al achter den muur verdwene1 Geen sterveling die iets gezien heeft van den keizer en zijn bruid 1 Een foto is er niet gemaakt kunnen worden, alles is zoo ge regeld, dat van den trouwenden keizer niets is te zier, zelfs geen punt van zijn schoen. De maat regelen zijn zoo verstrekkend, dat men zelfs uit een vliegma chine (welke evenwel niet mocht vliegen) hoegenaamd niets te zien zou krijgen De teleurstelling is algemeen zeer groot. Men had nog altijd zoo'n hoop iets te kunnen waar nemen, maar helaas, „es hat nicht sollen sein". Een zacht onaange name motregen we'rkt ook niet mede om de moedelooze stem ming weg te jagen en terwijl daar binnen de plechtigheid plaats vindt, staan we in den modder te trappelen en denken onwillekeurig aan den keizer van vroeger en dien van thans. Toen altijd voor de buiten wereld en in dezë dagen geheim zinnig en ongezien in een dichte auto! Een drietal foto's zijn op ver zoek van den keizer nog ge maakt, door een fotograaf uit Driebergen, een van den ex kei zer, een van het bruidspaar en een van de groep gasten. In druk zijn verschenen eenige voorstellen van Ged. Staten, welke -in de najaarszitting van de Prov. Staten zullen worden behandeld. Het voor ons district belangrijkste punt is de Land bouwschool te Schoondijke. Bij hun voorstel van 1 September stellen Ged. Staten voor aan de Vereeniging ter verkrijging eener landbouwschool voor Z. Vlaanderen, Westelijk deel in de kosten van aarjkoop van grond en bouw der school, welke geraamd zijn op rond f45000, een vierde bij te dragen tot een maximum van f 11.250. Bij hun nader voorstel van 27 October, deelen Ged. Staten mede, dat door den aankoop van een pand te Schoondijke de kosten van oprichting der school zijn gedaald tot f 19.345 en daarom stellen zij voor het maximum bedrag, door de pro vincie te geven, te bepalen op f 4 836.25. Letteren en Kunst. Vlaamsche Schouwburg te Gent: Donderdag 9 Nov. nam. 7-30 Brand in de jonge Jan, monologenspel. Breskens. Zaterdagmiddag liep bij het uitgaan van de ha ven alhier de Prov. Stoomboot op het motorvaartuig „Gidion". De laatste kreeg zware averij en water binnen, zoodat direct met lossing der lading moest worden begonnen, welke al spoedig waterschade beliep. Naar voor- loopige schatting heeft de „Gi dion" 1500 schade. Door des kundigen zal moeten worden vastgesteld, wie hier schuld treft. Zaterdagavond had ten huize van den heer Adriaansen alhier de decoratie plaats van den polderwerker W. Brocké, welke wegens 60-jarige trouwe dienst was begiftigd met de Orde van Oranje Nassau. Het muziek gezelschap bracht den jubilaris een serenade. Het Bestuur van het Water schap Groot- en Klein Baar- zande met de leden van de Muziekvereeniging brachten een gezellig uurtje met den 75-jarige trouwe dienaar door, waar hij met waardeerende woorden werd toegesproken.door den Dijkgraaf en den Waterbouwkundigen Ambtenaar. Cadzand. Voor de vacante betrekking van Gemeente-veld wachter alhier, hebben zich niet minder dan ruim honderd solli citanten aangemeld. Aardenburg. De controleur J. van Dorst alhier wordt van wege den Raad van Arbeid met 1 Januari a.s. overgeplaatst naar Hulst. Zijn plaats wordt niet aangevuld. Oostburg. De kantoorbedien de van de S. alhier had het ongeluk gedurende het lakken de pan vloeibare warme lak over zijn voet te krijgen. On middellijk werd de gebrande plaats behandeld met brandzalf. Naar verluidt zal om be zuinigingsredenen aan den Pro vincialen weg van Oostburg naar Zuidzande geen nieuwen kan tonnier meer aangesteld worden. De vorige week Donder dag overleed te Utrecht in den leeftijd van 80 jaar de heer P. Barentsen, oud-hoofd der Open bare Lagere School te Schoon dijke, gedurende een reeks van jaren Directeur der Rijksnor maallessen alhier. Het succes, dat op meer plattelandsplaatsen werd bereikt met de volksuniversiteiten, was den heeren Ir. J. A. Spruyt, A. Hoolhorst en K. E. Freitag, resp. Directeur en Leeraren aan de R. H. B. S. alhier, aanleiding te trachten ook hier een z.g. volksuniversiteit te organiseeren, waar populair-wetenschappelijke voordrachten zullen worden ge houden, o.a. door den heer Spruyt over electro-techniek, Hoolhorst over de kennis van land- en volkenkunde en Fïeitag over letterkunde. POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantorenwerd gedurende de maand Oct. in de rijks-postspaarbank ingelegd f 12391.55; en terugbetaald t 12063.78. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9980. SPORT. VOETBALLEN. Breskens. Bij de Zondag alhier gehouden voetbalwed strijden is de uitslag als volgt H.O.V. I en Philippine I 31. H.O.V. II en Kruisdijk I 1 1. Bij loting werd H.O.V. II winnaar. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur De tijd is bijna weer daar, dat de dienstboden weer moeten worden ingehuurd. Een vriende lijke en welgemeende raad aan de vrouwen, die het „geluk" hebben, het niet zonder dienst bode te kunnen stellen, is deze, dat allen bij het verhuren soli dair zijn, en in geen geval er aan moet denken de bestaande huren te verhoogen dat zij er maling aan moeten hebben, wanneer een dienstbode om het niet verhoogen der huur hare betrekking opzegt, omdat met de lage koers van mark en franc volop meisjes uit Duitsch- land en België kunnen worden_ betrokken, die voor een vrij wat lagere huur een dienst zullen aanvaarden. Omdat toch een algemeene daling in den loon- standaart valt waar te nemen, moet toch ook eens paal en perk worden gesteld aan onnoodige opdrijving der huren. Eerder zou van een billijke verlaging kunnen worden gesproken. FEM1NA. Arrond. Rechtb. Middelburg. Zitting van 3 Nov. Heden werden de volgende zaken behandeld W. E., 27 j., metselaar, Groe- de, C. A. T., 35 j., metselaar, Sluis, J. H. L., 22 j., timmerman, Oostburg, J. A d. L., 19 j., metselaar, Zuidzande en A, I. E., 42 j., metselaarr, Oostburg, werden beklaagd: A. I., dat hij op 18 Sept. jl, te Groede, toen de Marechaussees hem beet pak ten om hem over te brengen naar het arrestantenlokaal, zich met geweld tegen die overbrenging heeft verzet, terwijl de overigen hem in het openbaar hebben opgeruid tot gewelddadig ver zet, terwijl W. E. de ambtenaren nog heeft beleedigd. Eisch ieder 14 dagen gev. str J. d. V., 36 j., landbouwers knecht te Biervliet, werd ten laste gelegd, dat hij op 22 Sept. te Middelburg ter openbare te rechtzitting voor strafzaken in de zaak tegen den beklaagde L. een valsche verklaring ondereede heeft afgelegd in het voordeel van de beklaagden, wetende dat die verklaring valsch was. Eisch 6 weken gev. straf. De beklaagde werd in vrijheid gesteld. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN. vm. nam Woensdag 8 Nov. 2.54 3.18 Donderdag 9 3.29 3.53 Vrijdag 10 4.18 4.42 Laatste Kwartier Zondag 12 Nov. vm. 8.12. Boekenschouw. Ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan geeft de N. VI P. SLUIS' Pluimvee- en Vogel- voederfabrieken te Weesper- karspel een Jubileumkalender uit voor 1923. Het is een waardevollen ka lender, die door autoriteiten op pluimveegebied ten zeerste wordt geroemd. Het is, behalve het practische, een sieraad in de huiskamer. De kalender wordt gratis ge geven tegen inlevering van de kaartjes, die aan elk pakje van hetvoer.zijn vastgehecht, mits de daarop voorkomende kilogram aantallen te zamen 25 uitmaken. De kalender wordt uitsluitend gegeven door bemiddeling van de winkeliers. De firma zelve verzend geen kalenders.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2