Plaalsell nieuws. Dyhisclie Gymnastiek. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws die maxima om de zes maanden automatich verhoogd zouden worden, maar bij nadere over- weging meende zij vooralsnog niet verder te moeten gaan. Wordt hier wellicht een vinger wijzing gegeven voor een amen dement in dien geest? Wij vertrouwen echter, dat ook zal gedacht worden aan het dalende loonpeil, dat dergelijke verhoogde huren kwalijk kan dragen. Al gevoelen wij ook veel voor afschaffing der Huurwetten, gewacht zal moeten worden, ge zien de strekking dier wetten, totdat die zonder groote schok ken zal kunnen geschieden, tot dat de woning-productie in de woningbehoefte zal kunnen voor- zien. Maar zoover zijn wij voor eerst nog niet. Nu eenerzijds steeds meer vrij heid gegeven wordt om de huren op te voeren, moet anderzijds ook op goedkooper nieuwbouw gerekend kunnen worden. De toenadering in de huren tusschen de oude en nieuwe woningen, die de Regeeiing in de hand wil werken moet niet uitsluitend van één kant komen. Bovendien meenen wij, dat de Regeering te eenzijdig werkt, in de richting van meer vrijheid aan huiseigenaren van huurver- hooging om tot inkiimping van de werkingssfeer der Huurwetten te komen. Zij zocht het alleen in verticale lijnen n.l. in verhoogde huurnormen, die onder de Huur- commissiewet vallen. Wij zouden het ook willen zoeken in horizon tale lijnen, n.l. in het brengen van woningen boven een zekere huurwaat de buiten toepassing van de Huurwetten. Het is toch een algemeen ver schijnsel dat woningen met hooge huurwaarde over het algemeen voldoende aanwezig zijn. Wie op de hoogte is van het werk der huurcommissies weet tal van ge vallen op te noemen, dat eige naars van dergelijke woningen, die ingevolge de huuraanzeg- gingswet zich voor die commis sies te verantwoorden hebben, wegens het leegstaan van de woningen eenvoudig vroegen of de commissie soms een gegadig de wist, wien hij de woning in kwestie kon aanbieden, want dat hij niets liever deed dan verhu ren en huur ontvangen 1 In deze gevallen wordt de toepassing der huurwetten een paskwil. Wij zou den daarom in het thans aange boden ontwerp een bepaling op genomen willen zien, waarbij aan de Kroon de bevoegdheid ge geven werd, om, waar zulks na gebleken onderzoek mogelijk is, woningen boven zekere huur waarde in bepaalde gemeenten aan de werking der huurwetten te onttrekken. Wordt alzoo ver ticaal en horizontaal de toepas sing dier wetten beperkt, dan zal ook meer bezuinigd kunnen worden op die lasten, die de werkkring der huurcommissies vordert. Huurcommissies zullen eer opgeheven, of haar aantal, waar er meer in een gemeente zijn, ingekrompen kunnen wor den. En in elk geval zou, waar twee of meer huurcommissies in één gemeente werkzaam zijn, thans, nu het werk geleidelijk vermin dert, een reorganisatie kunnen plaats hebben zou, bij oordeel kundige werkverdeeling met 1 se cretaris kunnen worden volstaan. In den loop der jaren is zooveel routine ten aanzien van redactie van beslissingen opgedaan, dat elke commissie waarlijk geen af zonderlijken bezoldigden secre taris meer noodig heeft. Daar nevens zou het aantal leden der huurcommissies kunnen vermin derd worden, als maar gezorgd wordt dat de belangen van huur ders en verhuurders van wonin gen gelijkelijk in de commissie vertegenwoordigd zijn. Volgens art. laatste alinea, der huurcommissiewet, bestaat de commissie ten hoogste uit vijf leden en de noodige plaatsver- genomen Kon. besluit laat in art. 55 toe, dat een commissie zich verdeeld in twee kamers, ieder van drie leden. Voor zoover ons is gebleken, heeft deze splitsing nimmer moeilijkheden opgele verd Waar het werk der huurcom- misssies in den loop der jaren zoo „geconsolideerd" is en voor alle mogelijke voorkomende ge vallen zich, om zoo te zeggen, een vaste juriB prudentie heeft gevormd, meenen wij dat verder met huurcommissies van niet meer dan drie leden volstaan kan worden. Wij hopen, dat Regeering en Volksvertegenwoordiging deze denkbeelden tot inkrimping van de werkingssfeer der huurwetten en tot vereenvoudiging en be zuiniging ten opzichte van haar toepassing in aandachtige over weging zullen nemen. Hier kan werkelijk het snoeimes gehan teerd worden, zonder schadelijke wonden te veroorzaken, aldus het Rott.Nbl. algemeene stemmen enkel de buurt Kijkuit met grensscheiding de sloot bij van Haneghem aan te wijzen. Een commissie die deze be- weging verder zal leiden, werd benoemd, bestaande uit de hee- ren J. de Groote, F. Bosschaart, J. Lijk, J. Cappon en C. Koster. Breskens. Zondag 5 Nov. a. s. vieren de echtelieden J. Verduijn en M. de Kooker aan de Nieuwesluis alhier hun 60- jarig huwelijk. Beide oudjes genieten nog een goede gezond heid. Naar aanleiding van het feit dat te Middelburg weder een paar lui met zware strafregisters rondloopen, raad de politie aldaar aan deuren en ramen goed te verzekeren en geen huizen onbeheerd te laten staan. Als de heeren dat lezen zullen ze misschien elders op treden. DE NIEUWE GULDEN. Binnenkort worden nieuwe guldens in circulatie gebracht. Deze zullen van de oude gulden te onderscheiden zijn, doordat het jaartal onder het gekroonde wapen zal staan, en niet er boven. vangers. Het krachtens art. 13 dier wet Breskens, Dinsdagavond werd in de zaal van den heer A. van Haneghem, aan de „Kijk uit" een bijeenkomst gehouden, ten doel hebbende de buurt „Kijkuit", behoorende aan de gemeente Groede, doch onmid dellijk aan de kom der gemeente Breskens grenzende, bij deze gemeente gevoegd te krijgen. De meeste van de hiertoe opgeroepenen waren opgekomen. De heer J. de Groote, de leiding dezer bijeenkomst nemen de, bracht de aanwezigen dank, dat zij aan de uitnoodiging hadden gehoor gegeven. Ook het Bestuur van „Breskens Voor uit" had aan het voorloopig comité te kennen gegeven, pok op die bijeenkomst te willen aanwezig zijn, omdat zij ook een actie voert, tot annexatie van een gedeelte van Groede. Spreker zette op duidelijke wijze uit een, dat de bewoners van Kijkuit bij Breskens willen behooren, dat zij geen belangen of gemeenschap hebben bij Groede, en zij met Breskens in alle opzichten medeleven. De bewoners van Kijkuit, zijn ver plicht geweest buiten Breskens te wonen, omdat in de gemeente Breskens geen woningen waren, en de Vereeniging „Breskens Vooruit" van oordeel was, dat in Breskens geen bouwgrond was en op Kijkuit huizen is gaan bouwen. Verder zegt spreker, drukt de Forensenbelasting. Een adres, waarin op duide lijke wijze wordt uiteengezet, waarom de bewoners van Kijkuit bij Breskens willen gevoegd wor den, zal aan Ged. Staten worden gezonden. Alvorens het zoover was kwam een teekening ter tafel van „Breskens Vooruit", waarop aan gegeven staat hoever de ge meente Breskens wil gaan, en dit is niet tot de buurt Kijkuit, doch tot de watergang aan Holletjesdijk, doorgetrokken tot aan Lako, en dit wordt door „Breskens Vooruit" ondersteund De Voorzitter en de aanwe zigen waren van oordeel, dat dit een groot stuk grond was, hetgeen niet gemakkelijk door de betrokken gemeente zal wor den afgestaan, en waarbij nog komt, dat buiten de buurt Kijkuit daarop weinig huizen staan. Men was algemeen van oordeel dat bijvoeging van Kijkuit bij Breskens geen bezwaar zou op leveren en besloot aldus met Cadzand. Onder Voorzitter schap van den Burgemeester kwam de Raad dezer gemeente Dinsdagavond in vergadering bijeen. Met kennisgeving waren afwezig de heeren W. de Die en I. M. de Bruijne de laatste wegens ongesteldheid. Als ingekomen stukken werden medegedeeld Van den heer J. A. Blankert een verzoek om ontslag uit zijn betrekking van Secretaris, Ont vanger en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De heer Blankert is sedert 1882, alzoo gedurende 40 jaar, Secretaris dezer gemeente geweest. Het gevraagde ontslag werd hem eervol verleend tegen 1 Januari a.s. Van den heer I. H. Mullie, Gemeente-veldwachter, verzoek om ontslag als schoonhouder der Secretarie, met ingang van 1 Januari 1923. De heer Mullie is sedert 1892 veldwachter dezer gemeente geweest, en heeft uit deze betrekking den Commis saris der Koningin ontslag ver zocht. Ook het door dezen ambtenaar gevraagde ontslag werd door den Raad eervol ver leend. Cadzand verliest alzoo twee ambtenaren, die hun dien sten jarenlang trouw hebben bewezen. Vervolgens werd vastgesteld het kohier no. 2 der Honden belasting tot een bedrag van ƒ17--- De borgtocht van den nieuw te benoemen ontvanger werd bepaald op 2500,in te schrijven op het 2'/s pCt. Groot boek der Ned. Nat. Schuld. Aan de Vereeniging tot be vordering van het Landbouw onderwijs in Westel. Zeeuwsch- Vlaanderen, gevestigd te Oost burg werd op haar verzoek in de kosten van aankoop en in richting van een huis te Schoon- dijke tot Landbouwschool een subsidie verleend, met 4 tegen 1 stem, van 955. De pensioengrondslagen der Gemeente-ambtenaren werden vastgeste'd op de bedragen hun ner jaarwedden. Aardenburg. De vroeger toegekende bijdrage aan onze gemeente voor woningbouw ten behoeve van P. B. Verpraet, groot 1200 zal worden uit gekeerd. Sluis. Naar wij vernemen wordt door den heer E. Murijn alhier een autodienst ingesteld op Brugge en wel des Zater dags naar de Markt en 's Zondags naar de Schouwburg. Oostburg. De pianist Jacob Ros uit Müuchen, geboren Aar denburger, zal nog dezen winter alhier een concert geven. te koopen, daarvan 13 in Zeeland heeft gekocht, waarvan alleen Zeeuwsch-Vlaanderen er 6 inag leveren. Te Oostburg werd er 3 gekocht, evenals te Axel. Veel hebben we gelezen van Rythmische Gymnastiek, een enkele maal hebben we deze uitvoeringen mogen aanschou wen. Deze rythmische oefeningen, geworden tot een aesthetisch gebarenspel, hebben iets kunst zinnigs. Nog zien we die slanke meis jes-gestalten voor ons, weer gevend elk liedje, dat wordt gespeeld. De verheven standen in „Het Angelus klep in de verte". De aanbiddelijke houdingen in „On ze Vader", de mooie groeten in Vlinderdans", zijn om nimmer te vergeten. Een kun8tkriticus van naam, dr. Dresdner uit Berlijn, zegt van deze uitvoeringen „De muziek, de gymnastiek en dans moeten de eerste kun sten der opvoeding zijn. De rythmus zet het geheele lichaam in beweging, noodzaakt de ge baren vol beteekenis te zijn, terwijl hij tegelijkertijd paal en perk stelt aan hunne overdrij ving. Door liederen en gedach ten met plastische bewegingen toe te lichten, leert men op pas sende wijzevervoegen over de middelen van uitdrukking door het gebaar, terwijl de gymna stiek, doel hebbende het lichaam te versterken, toch hare onaf hankelijke beteekenis behoudt". En de heer Christ. J. Mazure, componist van vele gevoelvolle gebarenspelen streeft naar deze veredeling in een schoonen en kun8tzinnigen vorm. Deze begaafde componist wil ons, Zeeuwsch-Vlamingen, ook doen genieten van zijn mooi gebarenspel, wat hij geeft met zijn leerlingen. Daarom is een Kunst-avond georganiseerd in het Beursgebouw te Oostburg Vrijdag 10 Nov. a.s. (Zie ad vertentie in dit nummer.) Mocht deze avond goed sla gen, en daar twijfelen wij niet aan, dan hoopt de heer Mazure ons een verrassingte bereiden, door in de komende zomer een cursus oefening te geven in de vrije natuur, erger-s in Z.-Vlaanderen. Een avond als a.s. Vrijdag is niet te versmaden. DAMMEN. Correspondentie aan J. C. Ie Bleu. Oplossingstermijn Donderdag. No. 1. AuteurJ. 15 16 26 36 46 15 25 35 45 STAND Zw.10, 13, 14, 17, 20, 23, 24, 29, 36 Wit: 16, 25, 27, 34, 38, 40, 41, 44, 47. Letteren en Kunst. Brugge, VLAAMSCH, Zondag 5 Nov. te 7'uur, Jezus de Nazarener, Treurspel in 5 bedrijven. Vlaamsche Schouwburg te Gent: Zondag 5 Nov. nam. 2.30 De Dansgravin, operette in 3 bedrijven, nam. 7.30: De kuische bruidegom, blijspel in 3 bedrijven. Maandag 6 Nov. nam. 7-30 Stoops Fecit, tooneelspel in 3 bedrijven. Dinsdag 7 Nov. nam. 7.30: Platonische Liefde, blijspel in 3 bedrijven (laatste opvoering) Donderdag 9 Nov. nam. 7-30 Brand in de jonge Jan, monologenspel. Arrond. Rechtb. Middelburg. Door J. Dr., 20 j., kellner en J D. 37 j werkman, beiden te Rotterdam en gedetineerd te Middelburg, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 27 Oct. jl., waarbij zij wegens diefstal in vereeniging te Zuidzande in den nacht zijn veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. School, en Kerknieuws. V'oor het examen vrije- en orde-oefeningen slaagden te Roermond de heeren J. Philipse en W. Risseeuw te Oostburg. Sluis, Met ingang van 1 November is de openbare school te Heille opgeheven. Geref. Kerk. Beroepen te Oostburg ds C. M. Huizenga, te Hoogersmilde. Predikbeurten. Dat de fokpaarden uit Z. Vlaanderen tot ver over de gren zen bekend zijn, blijkt wel hieruit, dat door de Regeeringscommis- sie uit Tsjecko-Slowakije, die in Nederland vertoeft om er een 26-tal koudbloedpaarden aan Ned. Herv. Kerk. Zondag 5 Nov. 1922. Breskens v 9'/s u ds Bremer. Doopbediening n 1.30 u Zondagschool. n 51/2 u ds Bremer. n 7.15 u Werkmansbond. Groede v 9u ds v Griethuijzen Hoofdplaat v 10 u ds Meloen. Nieuwvl. n 2 u ds v Griethuijsen. Schoondijke v 9'/2 ds Scholte. Oogstpreek. Evangelisatielokaal Oostburg. nm. 3 u ds M. J. Beukenhorst. Ev. Luth. Gem. Groede. vm, 9.30 u ds J. P. van Heest, Herdenking Kerkhervorming. Woensdag 8 November, nm. 6.30 u ds J. P. van Heest. Bijbellezing. DE GEVOLGEN VAN DE GELUIDSPROEF. Men schrijft uit lieerde De explosie van Zaterdagavond in de legerplaats Oldebroek heeft in üe gemeente Heerde nogal vrij ernstige schade aangericht de vrees onder de ingezetenen bleek niet ongegrond. In den loop van den dag wer den heden reeds bij den burge meester 34 gevallen van aange brachte schade medegedeeld, o.a. het scheuren van muren en pla fonds, het springen van ruiten, het vallen van dakpannen enz. Tal van gezinnen zaten Zater dagavond met vernielde ruiten en waren tevens genoodzaakt ge durende den geheelen Zondag den niet bepaald zomerschen wind door hun woon- of slaap kamer te laten waaien, daar het vervangen door nieuwe ruiten op Zaterdagavond niet meer moge lijk was. DOOR DEN TREIN VERMORSELD. De treinnachtwacht 3an het station Oldenzaal, J. Steghuis is gisteren door den trein vermor- seld. De ongelukkige was ge huwd en vader van veel kinderenj NIEUWE FABRIEK. Te Weesp zal eerlang een choco ladefabriek in werking worden ge steld, geifxploiteerd door de N.V. Vereenigde Nederlandsch-Zwit- sersche Chocoladefabrieken, al daar. UIT MINNENIJD. Woensdagavond isin de boerde rij Van Es te Rottum een moord aanslag op de dienstmeid ge-

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2