ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEhEN Ilekelijksch Omzicht. lnschuldig veiooÉeld, De Huurwetten. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 32e Jaargang Zaterdag 4 November 1922 Nummer 2773 f&mhïXSQM. BRESKE HE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever TNo.f°2T BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur leder mensch is anders dan buurman. Dat behoeven niet alleen theoretisch vast stellen. We kunnen het bijna leren dag van ons leven ook aktisch ervaren. Met een volk het al evenzoo. In zijn ge- liedenis teekent het ook zijn ren geaardheid. En de tegen gingen zijn daarbij vaak verrassende duidelijkheid. Wanneer de Engelschen een dere regeering willen, dan int er een groepje bedaagde eren samen in een of ander ftig gebouw. Ze redeneeren en uden redevoeringen en nemen slot een besluit. En dat be- lit heeft het effect van een nonschot en blaast een heele reering weg en zelfs een Lloyd orge van zijn presidentiëelen on. De Italianen zijn met het eet niet tevreden. Ze hebben kanonschot zelf noodig. Een iluit van heereh, bedaagde jonge heeft trouwens bij ben elemaal geen effect. Ze moeten .ed ruiken. En wanneer ze een leering willen afzetten, dan eeden ze zich in zwarte hem- n en met vaandels met doods- ppen erop trekken ze naar Dme. Het lijkt een geweldiger inier. Maar het is toch meer utratie van geweld zelf. De arte hemden en de doodskop- n zijn hoofdzakelijk nog sym- liek. En al raakt er bij onge- al eens een karabinier of fas- t onder den voet, wanneer er en bijzondere ongelukken ge uren of een regeering geen tradomme dingen doet, loopt 't 1 als een tooneelvoorstelling af. lorde realiteit moet men nog zui- ijker of oostelijker gaan, waar volgende koningen en regeerin- n elkaar opeten. De Grieken [innen daaraan al te naderen, e hebben de doodshemden en doodskoppen der Italianen t noodig. Zij doen het wel in n gewone daagsche plunje van icier of kantoorbediende. En Slechts uw geheugen heeft u den steek gelaten, niet uw chtschapenheid daaraan heb geen oogenblik getwijfeld, spreekt vanzelf. Als je dat weet, welke reden J je dan nog hebben, om mij verlaten Moet ik u dat eerst zeggen grond van uw getuigenis is ongelukkige meisje veroor- eld, hetgeen op de eenige rklaring van Mevr. Haller gens gebrek aan stellige be- izen van schuld nooit had innen gebeuren. En uw getui- nis was objectief valsch, daar- ttrent bestaat er bij mij geen ijfel, want mijn oogen zijn oger en scherper dan de uwe, tarvan ik de rechters helaas wanneer er een blaadje scheef zit of een cijfer verkeerd staat op een belastingbiljet, dan maken ze revolutie en jagen hun koning weg. Dat ze hem niet opeten als negerrebellen in de buurt van de Kongo, ligt aan hun smaak. En dat ze hem niet eens doodschie ten, is waarschijnlijk een uiting van voorzichtigheid. Je kunt nooit weten, of ze hem misschien later niet weer terug willen hebben. Maar bloed willen ze toch zien En daarom ontdekken ze een Konstantinistische samenzwering en brengen prinsen en generaals, waarvan meer overvloed is dan van koningen, voor het gerecht. Piins Andries is er blijkbaarJiet slachtoffer van geworden. Ze schijnen hem de handigheid van Moestafa Kemal Pasja, de snel voetigheid der Grieken en de Fransche pro-Turksche politiek ten laste te leggen. Zoover gaan de Italianen ge woonlijk niet. Ze roepen hoera voor het palels van den koning en schieten een paar karabiniers dood, waarvan Italië toch ge noeg heeft. De ministers worden weggejaagd, maar niet doodge schoten en nog minder opgege ten. Met dat al blijft het, en dat niet alleen voor de ministers, een ernstig geval. Grieksche revolu ties kunnen ons betrekkelijk koud laten. Misschien hebben ze daar wel het goede effect, dat ze de Grieken tenminste van ander kwajongenskwaad afhouden Maar wanneer in Italië het gezag van den geordenden staat het moet afleggen tegen de eerste de beste agitatorische beweging en groote woorden en gevaarlijke leuzen er de plaats gaan innemen van rus tige overdenking en kalm over leg, dan raakt dat ons allemaal in Europa wel een beetje. De .'Ascisten, die de revolutie begonnen zijn, hebben geen erg afgeronde en preciese beginselen. Ze zijn wat aan den reactionairen kant, maar hebben ook demo cratische tendenzen. Maar tegen over het buitenland staan ze be slist uitdagend. En wanneer ze in Italië de macht in handen niet heb kunnen overtuigen. Wanneer ik thans voor de onschuldig veroordeelde in de bres spring, hetgeen ik als mijn plicht beschouw, dan kan dat slechts geschieden, indien ik u van een noodlottige dwaling beschuldig. In den strijd, dien ik nu terwille van een onbe schermd meisje zal voeren, ben ik uw tegenstander, vader 1 Ik moet dat zijn, hoe smartelijk en pijnlijk de gedachte daaraan ook voor mij is. En het zou eerloos zijn, als ik hier in stilte uw weldaden moest genieten, terwijl ik u openlijk zou aanklagen. De kleine gestalte van den pandhouder was onder deze woorden geheel in elkander ge krompen, alsof een onzichtbare last op zijn smalle schouders drukte. Dus [e wilt mij aanklagen openlijk aanklagen! Ter wille van dit wildvreemde schepsel, dat jou met haar aardig figuur tje en haar huichelachtig on- hebben, dan zullen niet alleen de Tirolers het moeten ontgelden, maar schijnt ook de vrede met Zuid-Slavië geen oortje meer waard. Tenzij Het is al meer ge beurd, dat groote woorden en leuzen voor de werkelijkheid te rugschrokken. En menig revolu tionair en oorlogszuchtige heeft zich leeren bedenken, toen hij zelf de macht in handen kreeg. Doen ze dat, dan verliest de regeeringsverandering in Italië voor ons haar grootste beteekenis. Natuurlijk kan ze van invloed zijn ook ver buiten Italië. Maar de regeeringsverandering in En geland heeft dan toch een ver dere strekking. Het is gewoonlijk zoo. Het la waai, dat iets of iemand maakt staat in omgekeerde evenredig heid tot zijn beteekenis. De mili taire revolutie in Griekenland en de onttroning van Koning Kon- stantijn met het gevaar, dat prin sen- en generaalshoofden loopen, is voor ons feitelijk maar een kijkspelletje. De Italiaansche zwarthemden en doodskoppen en de dreun der tienduizenden voet stappen, die naar Rome op weg zijn kunnen ons een oogenblik ongerust maken. Maar wanneer een clubje bedaagde heeren in hun clubgebouw een beetje komt praten, dan wacht de wereld in spanning op de uitwerking van hun besluit, dat het aanzien dier wereld kan veranderen. Het zijn vooral de Duitschers, die wachten. Want zooveel is wel zeker, dat ze er met Bonar Law niet op vooruit zullen gaan. En zij verkeeren al in zoo'n kri tieken toestand, dat het gering ste stootje hen van de beenen kan boksen. Ook onder mekaar zijn ze het momenteel niet te best eens. En er wordt zelfs al gesproken van een kanselierswis- wisling. In elk geval is de com missie van herstel naar Berlijn gegaan om den toestand te onder zoeken. En dan Het gaat feitelijk niet meer om de vraag, hoeveel Duitsch- land betalen kan maar of het schuldig gezichtje in haar strik ken heeft verward Neen, ter wille der gerech tigheid, vaderWij moeten elkander wel nooit goed hebben gekend en recht begrepen heb ben, indien u zulk een beleedi- gende verdenking tegen mij kunt koesteren. August Imberg knikte treurig. Het schijnt zoo, mijn zoon Ik had er op verdacht moeten zijn, dat er eenmaal een dag zou komen zooals deze. En ik zelf ben daaraan schuldig, al is het ook anders, dan jij het thans in je eerlijkheidshoogmoed meent. Wie van zijn kinderen zoo veel meer wil maken dan hij zelf is, die mag zich niet verwonderen, wanneer zij zich op een goeden dag met geringschatting van hem afwenden. En misschien is het zoo ook wel de beste op lossing. God zij met je, Rudolf en doe wat je voor je plicht houdt. Ik zal je daarin niet belemmeren. nog iets betalen kan. Maar het komt er maar op aan, of de Franschen die vraag begrijpen. Wanneer ieder volk in zijn ge schiedenis ook zijn eigen aard neerschrijft, dan zou het een sterk egoïstische trek van hej Fransche volk verraden, wanneer dit thans Europa's belang zoo totaal bleek voorbij te zien, dat het Duitschland's ondergang Wil lens en wetens doordreef. Tot de oorlogsplanten in den Hollandschen tuin behooren nog de zoogenaamde huurwetten, nl. de Huurcommissiewet, de Huur- opzeggingswet en de Huur-aan- zeggingswet, die resp. in 1917, 1918 en 1921 in werking zijn getreden. Deze tritswetten, wier strekking voldoende bekend is, hebben alle tot slotbepaling, dat zij vervallen zes maanden na den dag, waarop door de Kroon, den Raad van State gehoord, zal zijn verklaard, dat de tegen woordige buitengewone omstan digheden, waaraan zij hun ont staan te danken hebben, zullen hebben opgehouden te bestaan. Het ligt in den aard der zaak, dat deze wetten, die zoo diep ingrijpen in het private recht van huiseigenaren, die dus zelf weer buitengewone omstandig heden hebben geschapen, slechts langs geleidelijken weg kunnen afgeschaft worden. Naarmate de huurprijzen van oud- en nieuwbouw elkaar na deren, zullen die wetten natuur lijk aan invloed verliezen. Van Regeeringswege wordt nu die toenadering in de hand gewerkt door de Wijzigingswet van 1921, die, behalve uitscha keling van, in het kort te noe men, Overheidswoningen en van woningen van toegelaten en met steun werkende bouwver- eenigingen, buiten de toepassing der huurwetten aan den huis eigenaar vrijheid geeft de huur De referendaris wi'de ant woorden, maar de oude hief afwerend zijn hand op. Laat dit nu afgehandeld zijn, mijn jongen 1 En daar ik je zooals je ziet, niet vervloek, hoewel je toch de bedoeling hebt mij voor de gansche wereld tot een leu genaar en meineedige te stem pelen, laat ons daarom liever in vrede en vriendschap afscheid van elkander nemen en heb je ook geen redelijken grond mijn vaderlijke hulp af te wijzen. Je moet toch in je levensonderhoud voorzien, en wanneer het je tegen de borst stuit hier mijn schuldenaar te zijn, dan kun je mij immers later terug betalen, wat ik je nu geef. Neen, vader, neen 1 Kwel mij niet met een grootmoedigheid, die ik in deze tegenstrijdigheid onzer plichten niet mag en kan aannemen. Over een paar weken doe ik mijn laatste juridisch examen en als assessor heb ik gelegenheid genoeg reeds zooveel der zoogenaamde kleine wonin gen, waarop de Huurcommi-sie- wet aanvankelijk van toepassing was, met 20 pCt. op de huur van 1 Jan. 1916, en der andere woningen met 10 pCt. op de huur van 1 Jan, 1918, buiten de Huurcommi8sie, te verhoogen, terwijl aan die Commissie de bevoegdheid gegeven werd om dje verhooging geleidelijk tot respectielijk 50 en 371 [2 pCt. op te voeren. Aanvankelijk had de Regee- ring gedacht aan. de Huurcom- missie nog meer deze vrijheid te geven door geen grens te stellen en de opvoering toe te laten tot „een redelijke verhoo ging, die geleidelijk voert tot den normalen prijs van het vrije verkeer". Zij meende zich op het standpunt te kunnen stellen, dat slechts gedurende korten tijd de huren omhoog zouden gaan om dan weer automatisch te zakken, als de oorlog met zijn naweeën zou zijn uitgewerkt, zoo dat dan verder alles aan de wet van vraag en aanbod kon worden overgelaten. Dit optimisme der Regeering ondervond bestrijdingde for mule van „normale prijs van het vrije verkeer" werd onvoldoende geacht als richtsnoer voor de Huurcommissie. Daarenboven achtte men het mogelijk dat die formule tegen de bedoeling in, spoedig tot te hooge huren zou leiden. Om nu aan deze bezwaren tegemoet te komen, zijn toen de maxima van 50 en 37'/, pCt in de wet opgenomen, die ge leidelijk mogen bereikt worden. Bij de thans aanhangige wij zigingen der Huurcommissiewet wordt weer een stap verder ee- gaan. Daarbij wordt voorgesteld aan de huiseigenaren vrijheid te laten de huurverhooging tot dit maxi mum op te voeren, evenals hun dit in 1921 ten aanzien van de maxima 20 pCt en 10 pCt toe gestaan was; zelfs had eerst de Re- geering nog een bepaling in het ontwerp willen opnemen, waarbij te verdienen, dat ik mij zelf kan bedruipen. Nu, zooals je wilt. Ik wil je natuurlijk niet beleedigen. Maar als je ooit in ongelegenheid mocht komen, in een toestand, waaruit je met eigen kracht je niet meer weet te redden en het is niet alleen lichamelijk gebrek waaraan ik denk bedenk dan, dat hier altijd een vriend en helper voor je gereed staat. Iemand, die niet zal vragenwat heb je misdaan doch alleen wat kan ik voor je doen De jonge man voerde een zwaren strijd in zijn binnenste. Maar hij moest sterk blijven, als hij zijn eerlijkheid staande wilde houden en hij bleef sterk. Toen August Imberg zag dat zijn besluit onherroepelijk was, reikte hij hem de hand. Ik wil weer aan mijn werk gaan, zei hij schijnbaarTcalm, en het is het beste, dat wij nu maar dadelijk afscheid van elkander nemen. (Wordt vervolgd)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1