IS ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Onschuldig veiooideeld. De goede lichting uit, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 32e Jaargang Woensdag 1 November 1922 Nummer 2772 Verplichte vaccinatie. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.,02°in BRESKENS Pm§4° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur lij In Engeland bestaat geen ver plichte vaccinatie tegen de pokken. Elk jaar doen zich gevallen van pokken voor en ook dit jaar treden sedert eeni- gen tijd de pokken in Engeland en Wales weer in toenemende mate op. In de laatste veertien dagen zijn niet minder dan vijf- en-zeventig gevallen geconsta teerd. De „Times" slaat thans alarm en het is, in verband vooral met de plannen der Nederland- iche regeering, die, zooals men iveet, in de toekomst rekening wil houden met de gevoelens ran degenen, die gewetens-be swaren tegen de inenting heb- jen, belangwekkend van haar waarschuwende stem kennis te lemen. Het blad zegt Waar het voor het publiek op aankomt is de noodzakelijk- heid van preventieve maatrege- n tegen de fciekte. Deze eens too vreeselijke en gevreesde pla ig werd schier volkomen uit geroeid door vaccinatie. Doch veiligheid had vergeetachtigheid lot gevolg. Het zeer onbetee- tenende ongemak, door de vac cinatie veroorzaakt, gaf aanlei ding tot oppositie, welke nog werd aangewakkerd door cam pagnes van verschillenden aard, die werden geleid door wel- meenende doch slecht ingelichte personen. Met het resultaat dat ihans een geweldig groot deel «iet gevaccineerd is of, met andere woorden, dat de bodem bereid is voor het doodelijke zaad Jaar op jaar komt het gevaar een beetje dichterbij, zij bet ook dat plaatselijk aan gewende krachtige pogingen om bedreigde personen te vacci neeren den vooruitgang der ziekte in zekere mate stuiten. Maar ook deze pogingen blijken thans niet meer opgewassen tegen de krachten, die zich er tegenover Hellen, zoodat een epidemie naar den ouden trant ons te eeniger tijd zal kunnen verrassen. Indien zij komt, zal men een 17) Ik doe dus in dit geval niets laders dan mijn plicht, wanneer ik met alles waarover ik kan beschikken, u de behulpzame band bied. De zieke scheen merkwaardig genoeg nog steeds bedenkingen te opperen, doch ditmaal liet haar dochter niet toe, dat zij deze weder te berde bracht. U handelt daarmede zoo edel en menschlievend, mijnheer de refe'ndaris, zei z dat we u nooit dankbaar genoeg kunnen zijn. 0, als het mogelijk was, dat dit vreeselijke weer van mij kon weggenomen worden 1 Ik ben de Wanhoop nabij, als ik daaraan flechts denk. Ik mag niets beloven, waar- Van de vervulling boven mijn heel geslacht lang niet meer tegen de vaccinatie ageeren. Hoe verkeerd is het toch om redding te verwaarloozen totdat de ramp er is! Wij durven, zonder vrees te worden tegen gesproken door degenen die tot oordeelen bevoegd zijn, zeggen, dat het op het oogenblik de plicht is van ieder ouder om de veiligheid van hem of haar kind te verzekeren door een behoor lijk verplichte vaccinatie Verder zouden wij er bij hen, die sedert hun jeugd niet meer zijn ingeënt, op willen aandrin gen de wijze voorzorg van her- inenting te nemen. De tegen woordige toestand van Europa en de geweldige verplaatsingen onder de volken die de laatste jaren heeft plaats gehad, maakt het spotten met de pokken tot een dwaasheid, waarvan de be- teekenis nauwelijks kan worden overdreven. Het is, zooals het blad zegt: wie het gevaai en de ellende van een pokkenepidemie niet kent, is allicht geneigd de waarde van de vaccinatie te laag te taxeeren. En wie dan zooals onze regeering wil eenmaal overgaat tot het verleenen van vrijstelling van vaccinatie aan dengeen, die zich met den dwang niet kan vereenigen, weet wel waar hij begint, maar niet waar hij eindigt en tot wat voor onheil hij den grondslag legt, zooals in Engeland elk jaar duidelijker blijkt. Dwang is een groot woord, wanneer het leven van elk bur ger van een volk de inzet van het spel is. Onze regeering zou trouwens te dezer zake eens in Indië, op eigen gebied, op kond schap kunnen uitgaan. Daar te lande bestaat de verplichte vac cinatie voor de inlandsche ma- homedaansche bevolking, op grond van de voorschriften van den Koran niet. In een missive van den lsten gouvernementsse cretaris van 24 Maart 1870 is zelfs uitdrukkelijk bepaald, dat tot vaccinatie geen dwang mag worden uitgeoefend. Aan deze macht gaat, juffrouw Willisen. U kunt er echter van overtuigd zijn, dat ik in deze zaak zal handelen, alsof het mijzelf betrof neen, alsof het terwille van mijn moeder of mijn zuster was. Ik ben bevriend met een advo caat, op wiens hulpvaardigheid ik even zeker kan rekenen als op zijn bekwaamheid en energie. Nog vandaag zal ik een bespre king met hem houden, en ik verwacht, dat u aan zijn verzoek zult voldoen, indien hij u om een onderhoud op zijn bureau vraagt. Stellig Ik zal alles doen, wat u mij raadt en van mij verlangt. Een zoo diep en nederig ver trouwen lag er in haar woorden, dat Rudolf Imberg haar in een opwelling van ontroering beide handen spontaan toestak. Waarlijk, juffrouw Willisen, u zult er geen berouw van hebben. Houdt u het hoofd maar om hoog en ook u geachte me vrouw Menschen kunnen dwa- bepaling wordt echter niet altijd en overal streng de hand ge houden. Zoo is ons bekend, dat enkele jaren geleden, toen ter Oostkust van Sumatra een pokkenepide mie dreigde, tijdens het bewind van den anti-revolutionairen gou verneur-generaal Idenburg, een geloofsgehoot van de tegenwoor dige regeering, dwang werd uit geoefend op groote schaal. Bij het politiebureau, dat aan een druk verkeerspunt ligt, stelden zich toen enkele politieagenten op, die ieder inlander, die voor- bijging, aanhielden en hem mede namen naar het politiebureau, waar hij, zonder dat hem ge vraagd werd of hij al dan niet gewetensbezwaar had tegen dwang aan de inentingsoperatie werd onderworpen In Indië zijn de pokken in- heemsch. Men kent er hun ver derfelijke werking. En men schroomde in het bovengenoem de geval, toen de ziekte epide misch dreigde te worden, niet, dwang toe te passen, toen deze in het belang van de bevolking zelve geboden was. Bovengenoemd geval staat niet op zichzelf. Maar het is van be- teekenis omdat het plaats had onder een begindsman, die aan de tegenwoordige regeering nauw verwant is. Allicht kan de heer Idenburg in deze zaak onze regeering nog eens met een advies van dienst zijn, zegt het Hbl. Sinds eenigen tijd is in het Departement van Financiën een nuttige instelling in het leven geroepen, de „afdeeling Rijks gebouwen", waaronder zijn ko men te re.-sorteeren alle gebou wen, die het Rijk in eigendom en huur heeft en die voorheen bij verschillende departement waren ondergebracht. Zoo had men tot vóór kort len, maar recht moet ten slotte toch altijd recht blijven. Mevrouw Willisen antwoordde slechts met een diepe zucht, die allesbehalve vertrouwen uitdruk te, en toen Rudolf Imberg, wiens teergevoeligheid hem verbood langer te blijven, de deur achter zich dicht trok, hoorde hij haar reeds weer klagen en weenen. Hij was smartelijk getroffen door hetgeen hij hier had beleefd, maar hij wist dat hem nog veel meer moeilijkheden wachtten. Nog nooit van zijn leven was 't hem zoo bitter treurig te moede geweest als nu, terwijl hij den terugweg naar het vaderlijk huis insloeg. Op de deur van August Im- berg's kantoor was een briefje ge vestig met het opschrift: Heden tot 5 uur namiddag gesloten. Toen Rudolf de huiskamer binnentrad, zag hij den kleinen man aan zijn schrijftafel over een boek gebogen, dat hij dadelijk als een verklarende uitgave van het beheer der landsgebouwen, der gebouwen, in gebruik bij de Posterijen en Telegrafie, het IJkwezen, de Departementen van Landbouw, Waterstaat en Finan ciën, bij het Departement van Waterstaat ondergebracht, waar bij de Rijksbouwmeesters in twee districten het toezicht uit oefenden. Voor de Departementen van Onderwijs, Justitie en Marine had men weer een andere rege ling, zoodat op het gebied der Rijksgebouwen een chaotische toestand bestond, waarbij ieder overzicht ontbrak. Het gevolg was een enorme verspilling van ruimte en dus van geld, omdat ieder contact ont brak. Hoevele millioenen op de wijze zijn weggegooid, laat zich moei lijk berekenen, maar dat het belangrijk is, zal ieder toegeven, die een inzicht heeft gekregen in het thans gecentraliseerde lichaam van de Rijksgebouwen. Men moet over deze verande ringen niet zoo licht denken Er zijn in Nederland circa 10.000 Rijksgebouwen, niet me- degerekend onbelangrijke lood sen, enz., waarvan er eenige duizenden in huur zijn. Over dit alles houdt de nieuwe afdeeling Rijksgebouwen thans het toezicht, ter zijde gestaan door de 5 Rijksbouwmeesters en technisch personeel. 1 Augustus j.l. is de geheele centralisatie tot stand gekomen zoodat we nog aan het begin staan der hervorming op dit ter rein. Maar uit de gevolgde werk wijze laat zich nu reeds voor zien, dat deze ruimte economie het Rijk een besparing van mil lioenen moet opleveren. Men begrijpt', dat er heel wat is moe ten gebeuren voor het Departe ment van Financiën en diens leider, Minister De Geer, het zoover had, dat de departemen ten hun gebouwen, die zij lang zamerhand als hun eigendom waren gaan beschouwen en niet meer als Rijksgebouwen zagen, het wetboek van strafrecht her kende. De pandhouder was zoo ijverig in zijn lectuur verdiept, dat hij het openen van de deur niet eens hoorde en dat hij bij den ernstigen korten groet van zijn zoon verschrikt opsprong. Ach, ben jij het, Rudolf I Neem me niet kwalijk, dat ik in je boeken zat te snuffelen. Ik weet dat je het niet graag hebt, maar ik ik verveelde mij juist een beetje endaar U behoeft u niet te veront schuldigen, vader! Al deze boe ken behooren u toe 1 August Imberg zag hem ont steld aan, toen lachte hij ge dwongen. Natuurlijk! volgens den regel wat het mijne is, is ook het uwe en omgekeerd. Wij leven immers al sedert lang in de beste gemeenschap van goe deren. Dat is toch, wat je be doelt niet waar, mijn jongen? Neen vader. Ik bedoel, dat ik behalve de kleeren die ik aan mijn lichaam heb en die ik niet uit handen gaven in één centraal lichaam. Want wat is thans de nieuwe instructie De departementen mogen niets meer koopen, huren, verbouwen, of voor de eerste maal inrichten. Vóórdat nu toestemming is ver leend tot het bouwen van een nieuw Rijkskantoor, school, of wat dan ook, moet er heel wat gebeuren. Nauwkeurig wordt nagegaan, of de benoodigde ruimte niet ergens anders kan worden ge vonden, of men niet voordeelig een huis kan koopen of huren, of men verschillende kantoren niet kan combineeren enfin, het vraagstuk wordt tot in alle finesses uitgeplozen. Met de combinatie van bureaux onder één dak bereikt men voort aanzienlijke perBoneelbesparing, het aantal concierges wordt in gekrompen, evenals het aantal telefonisten. Een voortreffelijk ingericht kaartsysteem geeft over alle Rijksgebouwen de meest volle dige aanwijzigingen. In het algemeen is het 't stre ven, zoo min mogelijk te bouwen en de beschikbare ruimte zoo economisch mogelijk te gebruiken. Het onderhoud, in- en uitwen dig, van alle Rijksgebouwen, loopt eveneens over deze afdee ling, zoo ook de meubileering, ten minste wanneer het de eerste inrichting betreft. De opstelling der huurcontrac ten, de onteigeningen, dit alles berust bij het nieuwe instituut, dat de technische voorlichting der rijksbouwmeesters geniet. Plannen en kostenramingen voor nieuwe gebouwen leveren der rijksbouwmeesters en wor den door de nieuwe afdeeling getoest, die zich als het ware schuift tusschen den uitvoerder en den gebruiker in. Met den directeur zijn er 15 menschen aan deze afdeeling verbonden, die zich allen op verschillend gebied trachten te specialiseeren De burgerlijke bouw van de goed hier kan achterlaten, niets zal meenemen, als ik vanavond uw huis verlaat. De pandhouder greep zich vast aan een stoelleuning. Het was jammerlijk om aan te zien, hoe zijn oud gezicht vertrok en een hevigen strijd scheen te voeren. Weg van huis jij Mijn eenige zoon Uit dit huis En misschien om nooit terug te keeren Ik denk het wel, dat het zoo zal gaan. Wees niet boos op mij, vader, en maak hetscheiden mij nog niet moeilijker. Het kan niet anders. Het kan niet Zoo En waar om niet? Soms omdat ik van daag voor het gerecht de waar heid heb gezegd Had u dat maar gedaan, vader! Maar begrijp mij goed ik weet wel, dat u in de stellige overtuiging was, de waarheid te zeggen. (Wordt vervolgd),

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1