Ptatsfil Hmïs. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws| voor de nationale wetgeving. I Het derde gedeelte handelt over den inlichtingendienst van het Bureau en het vierde over de betrekkingen met de groote internationale en nationale orga nisaties van patroons en arbei ders. Vijf en vijftig staten zijn thans lid van de Int. Arbeidersorgani satie. Argentinië blijft in per manent contact, al neemt het zijn plaats in den Raad van Beheer niet in. De nieuwe pre sident van Argentinië de Alvear (die bekend staat als vriend van den Volkenbond) is het Arb. bureau zeer welgezind. Mexico moet volgens Thomas aanstalten maken toelating te vragen. Een Mexicaansch arbeider zwerft reeds rond de conferentie. Ook de Italiaansche Fascisten zonden een verkenner. Van de groote industrieele staten ontbreken slechts Rusland en de Vereen. Staten. Met Rusland heeft men eenige voeling gekregen, Sovjet gedelegeerden hebben met en quèteurs van het Arbeidsbureau gesproken. Te Genua en Den Haag is men opnieuw in aanra- king gekomen. Publicaties wor den uitgewisseld. Toch heeft Thomas weinig hoop, dat Sov jet Rusland binnenkort zal toe treden tot de Int. Arb. organi satie, waar het zooveel sociaal- verraders" zou ontmoeten. Tsjit- serin smaalde, dat de leden de conventies toch niet ratificeerden, maar Thomas verwacht niet, dat Rusland, als het lid was, eerder tot ratificatie zou overgaan. Ern stiger vindt hij de afwezigheid der Vereen. Staten. Daarmee worden intiemere relaties onder houden. Vooraanstaande perso nen uit de industrieele wereld kwamen naar Genéve en stelden zich nauwkeurig van alles op de hoogte. De regeering zelve toont meer toenadering door zich in sommige commissies te doen vertegenwoordigen en toont veel belangstelling voor het "emigra- tievraagstuk, waaraan de Con ferentie beginnen zal. De indu strieele en sociale inlichtingen dienst van het Bureau wordt door Amerika meer en meer ge waardeerd. Maar nog altijd blijft er een soort argwaan bestaan Amerika gelooft, dat zich hier politieke invloeden doen gelden en dat het Bureau onder directen invloed staat van 't Europeesche socialisme, en men weet hoe Amerika daarover denkt. Over het budget behoeft de conferentie zich niet veel zorg te maken. Dit wordt .immers door de Vergadering van den Volkenbond goedgekeurd. Het bedraagt thans 8!/2 milloen frank, te dragen door 55 landen. Een luttel bedrag, als men denkt aan de militaire uitgaven, aan de kosten bijv. van één enkel schip. Heel los ziet Thomas den band, die de Int. Arbeidsorga nisatie aan den Volkenbond bindt. Telkens weer onderstreept hij de volkomen autonomie. De ver houding is overigens uitmuntend en Oudegeest's voorstel van verleden jaar heeft in zoover succes gehad, dat de mogelijk heid geopend is, dat de direc teur vergaderingen van den Volkenbondsraad bijwoont. Zeer verheugd toont hij zich over het vooruitzicht, dat het Arbeidsbureau, dank zij het royale geschenk van de Zwit- scher8che /egeering, weldra over een eigen nieuw gebouw zal be schikken. Het geeft een gevoel van rust een eigen thuis te heb ben, al is het gevoel van eigen dom misschien te critiseeren bij mannen, die vroeger zekere denk beelden verkondigd hebben. De inlichtingendienst van het Arbeidsbureau breidt zich steeds meer uit. In gevolge art. 396 van het Vredestractaat moet het alle inlichtingen inwinnen en publiceeren betreffende de ar beidsvoorwaarden en levensom standigheden der arbeiders met de bedoeling de verbetering daarvan te bevorderen. Die dienst i9 van groote beteekenis in onze dagen kan geen land zijn sociale wetgeving ontwikkelen zonder zich nauwkeurig op de hoogte te stellen van wat in andere landen gebeurt en nergens kan men daarvoor beter en onpartij diger terecht dan bij het Arbeids bureau. Er gaat in de sociale wereld tegenwoordig veel om. Temidden van de sociale conflicten de nieuwe goede ideeën te onder kennen, te oriënteeren, te zuivere soms, ook dat is een schoone taak van het Arbeidsbureau. De voornaamste taak blijft toch de poging tot verbetering van de arbeidsvoorwaarden vol gens de beginselen van het Vredesverdrag. Door middel van de internationale conventies moeten de vooruitstre vende landen beschermd-worden tegen de concurrentie van die, wier sociale wetgeving nog ach terlijk is. 'Met het ontwerpen en doen aannemen der conventies is men er nietmen moet ook waken, dat zij geratificeerd wor den. Dat ging aanvankelijk zeer langzaam maar nu komt er schot in. In de 4e commissie van de Assemblee kon Thomas mee- deelen, dat er 46 ratificaties hadden plaats gehad; thans zijn er reeds 55. Albert Thomas zei misschien wel eens wat ongeduldig geweest te zijn. Men heeft hem er dan aan herinnerd, dat de Int Arbeidsorga nisatie nog pas drie jaar oud was. Welke pretenties kan een driejari ge hebben? Duizenden jaren zijn verstreken zonder dat de mensch- heid een ander middel om toe standen te verbeteren gekend heeft dan geweld, oorlog. Waar om zich dan te verwonderen, dat op industrieel en sociaal gebied niet onmiddellijk de nieuwe we reld te scheppen is, waarvan het Vredesverdrag de groote lijnen aangeeft Men heeft het Arbeidsburau (en zijn directeur verweten zich met te veel te bemoeien, alles te willen beheerschen en regle menteeren. De competentie in zake den landarbeid is nu erkend. Maar hoe ver gaat de compe tentie in andere zaken, bijv. de emigratie Met het Internat. Landbouwinstuut te Rome is men tot overeenstemming gekomen. Hopelijk zal dat weldra ook het geval zijn met de Conferentie voor Internationaal Zeerecht. En dan zal men bemerken, dat onze inhalige, heerschzuclitige organi satie ten slotte dit bewerkt, dat de arbeid op de meest vriend schappelijke wijze tusschen de groote internationale organismen, verdeeld wordt. VEE-INVOER IN BELGIË. De directeur-generaal van den Landbouw brengt ter kennis van belanghebbenden, dat overeen komstig een besluit der Belgische Regeering met ingang van 31 October a.s. herkauwende dieren, bestemd voor invoer in België, de daarvoor gestelde quarantaine in Belgisch quarantaine-stallen moeten doorbrengen, zoodat met ingang van genoemden datum quarantaine in Nederlandsche stallen niet meer voldoende is. Breskens, Wij verwijzen onze lezers naar de gewijzigde Dienstregeling van de Provin ciale Stoombootdienst. In ver band met de vervroeging van trein 10.36 op Zondagmorgen uit Vlissingen, vertrekt de boot uit Breskens des Zondagsmor gens om 6,50 en niet zooals vroeger om 7-25. Daar de Tram niet vervroegd is, en dus om 7.18 te Breskens aankomt, is er Zondagsmorgens geen aansluiting met de boot, en mitsdien ook niet met den Trein. De eerstvolgende boot uit Breskens vertrekt om 12.32. Door de bewoners van buurt Kijkuit (gemeente Groede), zelf worden pogingen in het werk gesteld om die buurt bij de gemeente Breskens te krij gen. Oostburg, Eind October of begin November zal in deze gemeente een toondag gehouden worden van eenige koudbloed- hengsten voor een regeerings-' commissie uit Tsjeco-Slovakije, die in Nederland hengsten wil koopen. Eede, Door de Rijks-amb tenaren van Aardenburg werd Zondagmiddag een Belg bekeurd in de kom van dit dorp. De man was per auto langs het gehucht „Moershoofd" over de grens gekomen, met een partij goederen, ter waarde van f200, die hij aldaar trachtte te ver- koopen. Voorts ontdekten zij een meisje, dat langs een binnen- weg de grens overkwam met een flink pak onder den arm. Op het zien naderen der kom miezen nam zij de vlucht, het pak achterlatende, dat een nieu wen wollen deken bleek te be vatten. DE ZOMERTIJD. Bij de Tweede Kamer is in gekomen een voorstel van wet van de heeren Braat en De Boer tot intrekking van de wet van 23 Maart 1918 tot tijdelijke af wijking van dat van 23 juli 1908 tot invoering van een wettelijken tijd. HET HUWELIJK VAN DEN EX-KEIZER. De hofprediker Vogel uit Pots dam zal op Zondag 5 November het huwelijk van den voormaligen Duitschen keizer in de vestibule van het Huis te Doorn kerkelijk inzegenen. De heer Koornhoff uit Doorn, die gewoonlijk de Zon dagochtend - godsdienstoefenin gen met zijn orgelspel begeleidt, zal ook bij de trouwplechtigheid het orgel bespelen. MINISTER VAN KARNEBEEK. Onze berichtgever te New York seint dat jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, minister van Buitenlandsche Zaken in Neder land, benoemd is tot lid van de Commissie van Advies van de Academij of Political Science te Philadelphia. Hbl. Biervliet. Door de Familie van Hattum van Ellewoutsdijk te '8-Giavenhage is aan onze ge meente een schilderij aangebo den, welke voorstelt het bezoek van keizer Karei V in 1556 in gezelschap van zijn twee zusters aan het graf van Willem Beu- kelsz., den uitvinder van het haringkaken, in de voormalige St. Nicolaaskerk te Biervliet. De schilderij is van den Vlaam- schen schilder M. Calisch Ook ligt alhier bij een der pompen aan de openbare straat een uit 1433 dateerende graf zerk. Aan het gemeentebestuur is door de Prov. Zeeuwsche Schoonheids- en Archeologische commissie geadviseerd deze zerk te doen overbrengen bijv. naar het raadhuis om daar als een der weinige overblijfselen uit dien tijd bewaard te blijven. IJzendijke, Donderdagmor gen kwam de Raad onzer gemeente in voltallige zitting bijeen. Na voorlezing der notulen, welke onveranderd worden vast gesteld, wordt mededeeling ge daan van de volgende ingekomen stukken: Een schrijven van Ged. Staten, dat de keuringsdienst is goed gekeurd. Een schrijven van Ged. Staten, dat de post uitgetrokken volgens raadsbesluit van 5 October, be treffende toekenning gelden van de onderwijzers Overmaat en Gilson in strijd is met de wet en alzoo niet kan worden goed gekeurd. De Voorzitter is van oordeel, gezien de Minister en Ged. Sta ten met de gemeente niet tot overeenstemming komen, zich tot de Kroon te wenden, ten einde een beslissing in hooge.e instantie uit te lokken. Omtrent de verpleging van besmettelijke ziekten, verzoekt Ged. Staten zich in verbinding te stellen met het Burger-Gast huis te Aardenburg. De Voorzitter deelt mede, dat hierover a.s. Maandag in een vergadering van Burgemeesters en Secretarissen zal worden ge sproken en vraagt machtiging van den Raad om hierover naar bevind van zaken te handelen. De Raad geeft het Dag. Be stuur deze machtiging. Omtrent de subsidie voor de te stichten Landbouwschool te Schoondijke wordt besloten ge durende 40 jaar een bijdrage van 250 toe te staan, onder beding, dat, zoo de provincie 25 pCt. in de kosten bijdraagt, dat bedrag in evenredigheid met andere gemeenten, zal wor den verminderd. Het verzoek van de P. Z. E. M. om een gedeelte van het tegenwoordige centrale gebouw ter beschikking te stellen als transformatorenstation, wordt tot een volgende vergadering uit gesteld, teneinde een schriftelijke verklaring te krijgen wat zij daarvoor krijgen. In de Gemeeete-begrooting 192? worden eenige veranderin gen aangebracht. Een extra-post van 150 wordt op die begrooting ge bracht voor aankoop van nieuwe lessenaars voor de Muziekveree- niging, ter gelegenheid van haar 85-jarig bestaan, en als waar deering voor hetgeen zij voor de gemeente presteerd. De begrooting wordt voor- loopig vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 65893 18l/2, met een post van 5050.90 voor onvoorzien. De begrooting voor 1923 voor de Electrische Centrale wordt vastgesteld op 16145.40, zon der een post van onvoorzien. Besloten wordt in de verple- gingskosten van L. Michielsen de helft bij te dragen. De Voorz. kan mededeelen, dat de kinderen v. Staveren in eigen onderhoud voorzien. Niets meer te behandelen zijnde wordt de Vergadering na rondvraag, door den Voorzitter gesloten. Middelburg, 26 Oct. Op de graanmarkt was de aan, voer matig. Nieuwe tarwe f 11.5) f 13.00. Witte boonen f23.- f28.00, kroonerwten f22.f2: Maanzaad f44 af 48, lanm bruine boonen f25.00f 27.5JJ ronde bruine boonen f30f Boter f 1.15, Part. prijs fl.25, Eieren 15 ct. part. prijs 16 ct. Hoogwatergetij Breskens. vm. nam 6.45 7.0 8.06 8.3 9.29 9.5 10.32 10.5 Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 29 Oct. 1922. Breskens v 9'/s u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 5x/2 u ds Bremer. ■Groede n 2 u ds v Griethuijzen. Hoofdplaat v 10 u ds Meloen. Nieuwvl. v 9'/2 ds v Griethuijsen Oogstpreek. Schoondijke v 9'/2 ds Scholte. Hervorming. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u Eerw. heer Bergman, Evang. Luth. proponent. Woensdag 1 November, nm. 6.30 u ds J. P. van Heest. Bijbellezing. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 24 Oct. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be- Kipeiêren f 12.15—f 14.45 Idem (klein) f 8 00—f 12.05 Aangevoerd 65000 stuks. Oostburg, 25 Oct. Tarwe f 14.25f 14 75, nieu we tl 1.00f 12.25, haver f 11. f00, kookerwten f 00.00.f 00.00 Wintergerst f 10,50, Zaterdag f 8 Oct. Zondag 29 Maandag 30 Dinsdag 31 Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 28 Oct. 5.11 nm.| Zondag 29 5.09 Maandag 30 5.07 Dinsdag 31 5.05 Volle Maan Zaterdag 4 NoïJ nam. 6 56. Arrond. Rechtb. Middelburg,j Zitting van 27 Oct. Veroordeeld wegens Diefstal bij herhaling in ver-I eeniging te Zuidzande J. DJ 37 j., werkman te Rotterdam! gedetineerd in het Huis v: Bewaring te Middelburg, tot jaar gevangenisstraf, zonder af trek der preventieve hechtenis. J. Dr., 20 j., kellner, Rotter dam, gedetineerd te Middel! urg tot 3 jaar gev. straf, met aftrek der preventieve hechtenis. MishandelingP. M. B. C,| B., huisvr. W. F. d. K., OostJ burg, f 5 of 5 d. hechtenis. EEN STEVIGE DRONK. Dinsdagmorgen werden nabi de gracht van het Huis Bergh te 's Heerenberg een heerenfieti en een volledig stel mans onder en bovenkleeren gevonden. In dt zakken vond men een beurs met vrij veel geld, benevens een pai van iemand uit Rafelder, gem Gendringen. Men vermoedde een ongeluk en den geheelen morgen werd de gracht afgedregd, doek zonder resultaat. Inmiddels werd het gemeente bestuur van Gendringen verwit tigd en verzocht de familie voor te bereiden. De politie begaf zich naar de woning van den aange duide en vond hem te bed. De gezochte was den vorigen avond naar zijn zwager te 's Hee renberg geweest, en op den terug weg de kermis te Lengel pas- seerend, kon hij de verleiding niet weerstaan en deed zich te goed aan Duitschen cognac. Te middernacht was hij in zooda- nigen staat, dat hij den slottuin van 't Huis Bergh voor zijn slaap kamer aanzag. Eenmaal uitge kleed schijnt hij de uitgezochte plek wel wat al te frisch te heb ben gevonden. Hij ging nu op stap en kwam na ruim twee uur loopen in Adams costuum aan zijn woning. VERBRAND. De 73-jarige ongehuwde land bouwsterjannetje Ring, te Zwar- tebroek, gemeente Barneveld, is Woensdagmorgen in brand ge raakt en al spoedig aan de be komen verwonuingen overleden. LIEVER LUI DAN MOE. De politie heeft een brieven besteller te Amsterdam aange houden, die, ter besparing van moeite, de gewoonte had aange nomen de bezorging van een ge deelte der drukwerken welke zich bij zijn bestelling bevonden, ach terwege te laten, Bij den man thuis werd een hoeveelheid circulaires aangetrof fen, welke hij had moeten bezor gen.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2