ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEBEiÜ Wekelijksch Oveizicht. fseatBireN. Onschuldig verooideeld. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 32e Jaargang Zaterdag 28 October 1922 Nummer 2771 Volkenbond. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.'°2T BRESKENS p°*W° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur De actie der Kemalisten blijkt een zeer sterken en uiterst nood- lottigen invloed uit te oefenen op Europeesche regeeringen. Eerst is koning Konstantijn's troon er door onderstboven ge raakt en Venizelos' gelukster opnieuw boven den horizon ge rezen. De Groote Heer te Kon- itantinopel wacht nog altijd op het goedvinden van Moestafa K.emal, om tot de positie van ambteloos burger terug te kee- ren. En nu is Lloyd George, eens de dictator van Europa, er door op zij gedrongen. Want het is de Turksche overwinning die hem ten slotte den genade- stoot heeft gegeven. Deze over winning was het, die de Engel- sche politiek in het Oosten schaakmat zette en het Engel- sche volk plotseling in schrik wekkende duidelijkheid het ge vaar voor oogen stelde dat uit al dergelijke imperialistische politiek, de Engelsche niet alleen, ieder oogenblik kan ontstaan. Van de verbouwereerdheid waar in het volk door dit beeld ver strikt raakte, hebben de conser vatieven handig partij weten te trekken. Een deel van hen had het op Lloyd George nooit erg begrepen. En dit deel is het, dat door Bonar Law, den oud minister, die met Lloyd George gebroken had, aangevoerd, op de vergadering van conservatieve parlementsleden het besluit wist door te drijven, dat de conser vatieve partij in het vervolg als een onafhankelijke partij zou optreden. Feitelijk was dit nog niet het opzeggen van de coali tie, vooral niet, omdat dezelfde heeren een samenwerking met de coalitie-liberalen bleken voor te staan. Maar in de bestaande omstan digheden had het er toch wel zooveel van, dat Lloyd George er zijn conclusies uit trok en ontslag nam. Hij heeft het daar- 16) Ook zij moest hem bij den eersten oogopslag hebben her kend, want zeer verrast en eenigszins ontsteld noemde zij zijn naam. Ja, juffrouw Willisen, ik ben het, zei hij hartelijk, en ik ver zoek u mijn komst niet als in dringerigheid te beschouwen. Ik wilde mijn bezoek niet uit stellen, omdat de zekerheid, dat u niet geheel en al zonder hulp zult zijn, u missch'en juist in deze eerste moeilijke oogen- blikken tot eenige troost zal wezen. Ik dank u, antwoordde zij, dapper haar tranen bedwingend, die haar stem dreigden te ver stikken. U bent om mijnentwille reeds eerder zoo vriendelijk in de bres gesprongen En als u bij evenwel niet gelaten. Onmid dellijk heeft hij de handschoen opgeraapt, die de conservatieve partij hem toewierp en in geest driftig toegejuichte redevoerin gen heeft hij al den strijd van het volk tegen de partijschappen aangekondigd. Zijn positie daar in is echter een beetje moeilijk en onzeker. De Engelsche partij strijd gaat tusschen conservatie ven en liberalen, bij wie zich de laatste jaren als derde een arbeiderspartij is komen voegen. Lloyd George, eertijds radicaal, had echter kans gezien, onder invloed van den oorlog, een coalitie tusschen conservatieven en liberalen tot stand te brengen. Een groot deel der liberalen, onder wie vrijwel alle voorname leiders, viel echter al vrij gauw af, zoodat Lloyd George bleef zitten met de conservatieven en wat liberalen, die hem en de coalitie trouw bleven. Nu de conservatieven zijn afgevallen, blijven hem dus alleen de coalitie liberalen over. Maar die zijn hoofdzakelijk door conservatie ven steun gekozen. En het is dus meer dan waarschijnlijk, dat een algemeene verkiezing, waar in zij het zonder dien steun zullen moeten doen en op eigen beenen zullen moeten staan, hen tot een onbeteekenend hoopje zal doen slinken. Aanvankelijk scheen er nog plan te bestaan om deze coalitie liberalen met de conservatieven, die voor voortzetting van de coalitie waren, aan wier hoofd Chamberlain staat,, tot een soort centrumspartij onder Llovd Ge orge's leiding te vereenigen. Maar Lloyd George heeft zich plotseling, zeker onder den indruk van de conservatieve on vriendelijkheid, herinnerd, dat hij democratisch opgevoed en zijn geest democratisch is en zich dus tot liberaal verklaard. De vraag is nu, of de liberalen dat zullen goedvinden. De ver standhouding tusschen Lloyd George en de onafhankelijke liberalen was den laatsten tijd nu werkelijk mijn arme moeder eenige geruststellende woorden zoudt willen zeggen Natuurlijk, brengt u mij maar bij haar. Tegenover u en ieder een wil ik mijn eerewoord er onder verpanden, dat m:nu on rechtvaardig veroordeeld heeft. Wacht u alstublieft hier een oogenblik. Ik moet mijn moeder eerst voorbereiden, want zij is ziek en van wege de ongeluks tijding, die ik haar zoo juist moest brengen, der wanhoop nabij. Zij ging een der kamers die op de gang uitkwamen, binnen. Rudolf Imberg hoorde een zwak ke, klagende vrouwenstem, toen werd de deur geopend en Greta verzocht hem met een uitnoo- digenden blik, binnen te komen. Geheel van zijn opdracht ver vuld, keek hij in de kamer niet veel rond, maar hij kreeg toch den indruk dat het er lang niet zoo armoedig en behoeftig uit zag, als hij zich had voorgesteld. In een leuningstoel bij het raam allesbehalve innig en heel wat minder hartelijk dan die tusschen hem en de conservatieven. As- quith en andere liberale leiders bestredeh hem uiterst vinnig en heftig. En het scheen dat, zoo Lloyd George ooit een keus moest doen, hij zich eerder bij de conservatieven dan bij de liberalen zou aansluiten. De eer sten hebben hem echter buiten de deur gezet en hem dus die aansluiting onmogelijk gemaakt. Zullen de liberalen nu de deur dadelijk voor hem opensluiten Lloyd George is geen man om er lang als smeekeling voor te blijven staan. En de liberalen zullen zeker bedenken, dat zijn invloed bij het volk hen aardig te pas kan komen. Daar staat tegenover, dat in uitgebreide kringen een sterk verzet tegen hem heerscht, dat door het Oostersch avontuur nog ver sterkt is. En de liberalen heb ben niet alleen met de conser vatieven maar ook met de arbei derspartij te rekenen, die hen, wanneer ze Lloyd George en zijn politiek voor hun rekening nemen, heel wat kiezers kan ontfutselen. Die partij rekent trouwens reeds op een groot succes bij de algemeene verkie zing, die op handen is en die Bonar Law, den nieuwen eersten minister, in zijn ambt moet be vestigen. Komt hun verwachting uit of raken op andere wijze de conservatieven, die nu ook de steun van de coalitie-liberalen niet meer hebben, in de minder heid, dan zal het met die nieuwe heerlijkheid gauw uit zijn. Intusschen verheugen de Fran- schen zich al over Bonar Law's eerste ministerschap. Hun haat tegen Lloyd George, die hun politiek den laatsten tijd leelijk den voet dwars zette, schijnt hen de onvriendelijkheden, die de nieuwe eerste minister hen onlangs toevoegde te hebben doen vergeten. En de uitdruk king „versterking van den band met Frankrijk", geeft hun goede hoop. Maar wat beteekenen dan zat een magere vrouw van on geveer veertig jaar, wier gele gelaatskleur evenals de donkere kringen onder de oogen van lichamelijk lijden getuigden, ter wijl de tranen, die voortdurend langs haar wangen stroomden, de stomme getuigen van haar zieleleed vormden. Voor zoover haar krachten 't toelieten, tracht te zij zich voor den jongen man rustig en kalm voor te doen, doch dit gelukte haar slecht en reeds na zijn eerste troostvolle woorden brak de met moeite weerhouden tranenstroom op nieuw los. Wij zijn voor het ongeluk bestemd, mijnheer, klaagde zij, en misschien is het 't beste, ons aan ons lot over te laten. Dan zal het wel des te eerder ge daan zijn. En op het kerkhof moet men mij wel rust gunnen. Rudolf Imberg fronste de wenkbrauwen. Ik weet natuur lijk niet of u veel of weinig reden er toe hebt, mevrouw, naar deze treurige rust te ver- de „drastische vermindering van Engeland's verbintenissen tegen over het buitenland", die Bonar Law in den zin heeft Of slaat dit alleen op het nabije Oosten? We zullen het spoedig genoeg weten. Tegenover Bradbury's voorstel heeft de Fransche af vaardiging en de commissie van herstel een financieele controle voorgesteld, die van Duitsch- land's souvereiniteit niet veel stukken meer heel laten en die de Duitsche regeering dan ook wel in geen geval zal aanvaar den. Zal Frankrijk daarvoor Bonar Law's steun krijgen Maar een zeer groot deel van het Engelsche volk staat afkeerig tegenover de Fransche politiek. Het is zeker, dat niet alleen de Franschen, maar vooral ook de Duitschers met meer dan gewone belangstelling naar de eerste daden der nieuwe Engel sche regeering en haar houding inzake het schadevergoedings- vraagstuk uitzien, waarvan voor hen zoo heel veel afhangt. Zij zijn het tegenwoordig gewoon altijd het kind van de rekening te worden. De toenadering, die na de reis van Herriot, burge meester van Lvon, door Rusland tusschen dat land en Frankrijk merkbaar wordt, heeft hen al afgeschrikt. Met de verandering in Engeland zullen ze er ook wel niet op vooruit gaan. En intusschen ruzieën ze in eigen huis op een allergevaarlijkste manier. Op den rijkskanselier Wirth was van rechts-radicale zijde al weer een aanslag be raamd. Zouden die heeren van rechts niet begrijpen, datDuitsch- land wat anders, dat het eens gezindheid noodig heeft De strijd van een .presidentsverkie zing zal het voorloopig bespaard blijven, nu Ebert, voor wien ook niet-socialisten veel woorden van lof over hadden, in alle geval tot 1925 in zijn positie gehand haafd blijft. langen. Maar ik denk, dat het hier vooreerst niet zoo zeer om u dan wel om uw dochter gaat. Zij is het beklagenswaardige slachtoffer van menschelijke dwa ling geworden, en het gaat er nu maar om alle krachten in te spannen, dat deze vergissing hersteld wordt. Maar de lijdende schudde ondanks de energieke toon in zijn laatste woorden mistroostig het hoofd. Ja, als ik gezond was en als wij rijk warenDe zieken en armen worden toch altijd met voeten getreden, en als zij zich daartegen verzetten, des te erger maakt men het met hen. Dat is het noodlot, mijnheer, en als wij daaraan ten gronde gaan, dan moeten wij dat met gelatenheid dragen. Is dat ook uw meening, juf frouw Willisen Zij stond met ineengevouwen handen bij het raam. De ver twijfelde smart in haar trekken sneed hem door de ziel. De correspondent te Genève van het Handelsblad schrijft over het rapport van den Directeur het volgende: Terwijl in de Assemblee van den Volkenbond de secretaris generaal een zeer lijdelijke rol speelt, staat op een arbeids- conferentie de directeur-generaal in het middenpunt. Tenminste als hij Albert Thomas heet. Het is zijn conferentie. De voorzit ter leidt de vergadering, maar Albert Thomas leidt de confe rentie. Den secretaris-generaal krijgt men ter Assemblee nooit te hooren, maar ter arbeidsconfe- rentie is de directeur-generaal de woordvoerder. Hij is de fluisterende geest van den voor zitter en zijn groote rede is „de" gebeurtenis van de conferentie. Wie komt daarbij niet Onder de bekoring van zijn welsprekend heid, zijn levendige boeiende voordracht, die zooveel sym pathieker aandoet dan het thea trale effectbejag van een Vivi an i En als men het lijvige jaar rapport van 320 folio bladzijden doorbladert, dan ziet men al terstond dat het heel iets anders is dan het droge jaarverslag van den Volkenbond; waar men het ook openslaat, trekt het onze aandacht en onwillekeurig blijft men eenige bladzijden door lezen. De activiteit van het Inter nationaal Arb. Bureau is te groot en te veelzijdig, dan dat men er in een kort bestek een overzicht van zou kunnen geven. Hoog stens kan ik er de hoofdlijnen van weergeven. Thomas zelf verdeelt het in vieren. Eerst heeft hij het over de organisatie zelve, dan o\er de internationale arbeidswetge ving, den stand van de ratificaties der internationale conventies en de toepassing van de recomman daties van vorige conferenties Mijn hemel, wat kunnen wij doen Onze^middelen veroor loven ons niet een verdediger voor mij te nemen en vandaag zei men mij op het gerechtshof, dat hooger beroep tegen het vonnis niet toelaatbaar was. Men heeft u helaas de waar heid gezegd, want onze wet gevers hebben het doelmatig geoordeeld, deze weldadige in stelling op te heffen. Maar men kan herziening aanvragen, en ik zal zorgen dat zulks stellig gebeurt. Meer bezorgd dan getroost zag mevrouw Willisen hem aan. U, mijnheer Maar u hoort toch, dat wij geen geld hebben om u voor uw moeite te betalen. Daarvan is ook geen sprake. Ik beschouw mij als uw schul denaar, want al heeft de op een dwaling berustende verklaring van mijn vader de veroordeeling niet alleen tengevolge gehad, toch is zij er voor een deel schuld aan. W ordt vervolgd).

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1