L m ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAA EREN Wekelijksch flveizicht. gffgH,ï,gYerër" Onschuldig veiooideeld. "Uithet Pak inh*et„ Bord VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 32e jaargang Zaterdag 21 October 1922 Nummer 2769 Weer een Vredes conferentie. Ingezonden Mededeeling. KUSTVLOKKEN "zun ook als Jl kindervoedsel szeer aan te bevelen. f Met water of melk, koud of uiarm zonder ckoken bereid is het volgens doktersadvies - voor elk kind een cj 'Tui t nemende voGciin^* der bekende Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.f°? BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot u i t e r 1 ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur In sen der laatste nummers ran de Oecanomische Statistische Berichten legt Prof. Verrijn Stuart er den. nadruk op, dat niet alleen en zelfs niet bovenal de schade vergoedingsverplichtin gen, Duitschland bij het verdrag van Versailles opgelegd de oorzaak zijn van den wanhopigen toestand, waarin Duitschland en door Duitschland feitelijk de geheele wereld verkeert, inaar dat die oorzaak ligt in den ver deren inhoud van dat verdrag, die aan het tegenwoordige ge amputeerde Duitschland de oeco- nomische bestaansmogelijkheid heeft ontnomen en dat de scha devergoedingsplichten, nog ver zwaard door de enorme kosten vau de bezetting van den linker Rijnoever, de komende crisis slechts verscherpen kunnen. Wanneer men dit leest tegelijk met des professor's voorspelling, dat tengevolge hiervan de wereld voor een probleem zal komen te staan van zoo ernstige» aard en van zoo geweldigen omvang, als de oeconoinische geschiede nis der laatste eeuwen niet heeft gekend, dan wordt het iemand wel eens een beetje onbehagelijk te moede. Want we behoeven ons niet met valsche hoop te vleien. Op wegneming van deze oorzaak door grondige verande ringen van het vredesverdrag, waarvoor de professor pleit, dat wil dus zeggen aan het terug geven aan Duitschland van de ontnomen gebieden en koloniën an de opgevorderde koopvaardij schepen, het afzien van een schadevergoeding en het opge ven van de bezetting van den linker Rijnoever is ook in de varste verto geen kijk. De Fransche regearing en de Fransche pers laten een heel ander geluid hooren en spreken integendeel van het nemen van nieuwe panden en het verscher pen van den geoefenden druk ingeval Duitschland niet aan de H) En wenscht u misschien aan uw eigen uitlatingen iets te ver anderen Indien u ondertus- schen tot de overtuiging mocht zijn gekomen, dat uw vroegere verklaring op een vergissing berust, dan kunt u nog door een herroeping alle kwade gevolgen voorkomen. Ik zal u het des betreffende artikel uit het Wet boek van Strafrecht voorlezen, waarop u zich in zulk een geval kunt beroepen. Het is artikel 163, waarvan de 2* alinea als volgt luidt: Er heeft geen strafbaar feit plaats, wanneer de dader, al vorens er een aanklacht tegen hem is ingediend of een onder zoek is begonnen en nog vóór dat er een rechtsnadeel voor een ander uit de valsche verklaring schade vergoedingsverplichtingen voldoet. Zelfs het voorstel Brad bury, den EngelSchen afgevaar digde in de commissie, dat na tuurlijk aan teruggave niet denkt en niet eens aan afzien of ver mindering van schadevergoeding, maar alleen aan een rege'ing van een te verleenen uitstel, schijnt in Frankrijk niet in goede aarde te vallen. Bradbury wil de Duitsche be grooting bijna geheel ontlasten van de lasten, voortspruitende uit het vredesverdrag, gedurende twee, misschien zelfs gedurende vier jaren, dan de wisselkoers van de mark tixeeren door mid del van schikkingen, waardoor de Rijksbank goud zou verkoo- pen tegen papiergeld tegen een vasten prijs, voorgesteld door een gemengde commissie en de commissie van herstel hervormen en naar Berlijn overbrengen. Terzelfder tijd, dat van Enge land dit voorstel gedaan wordt, maakt de Duitsche regeering zich op om de verdere daling van de mark tegen te gaan door een verbod van en verkoop van buitenlandsche valuta voor spe culatieve doeleinden en door de uitgifte van 400 millioen goud mark schatkistobiligaties van 4 procent om het hamst ren van buitenlandsch geld door het publiek tegen te gaan, zoodat ter bereiking van het doel, de wisselkoers van de mark te fixeeren, de Duitsche medewer king reeds verzekerd schijnt. Maar het groote struikelblok is de opheffing van de lasten, die uit het vredesverdrag voortsprui ten gedurende twee, misschien zelfs vier jaar. Daar wil Frank rijk natuurlijk in geen geval aan. De bedoeling is blijkbaar wel niet elke Duitsche betaling van schadevergoeding voor zooveel jaren uit te stellen. De Engelsche afgevaardigde zou de betaling door middel van schatkistbons willen laten geschieden. Maar wie zal op die bons geld of waarde geven. En daarom is het Frankrijk toch te doen. Het sukkelt zelf met groote is voortgesproten, deze ten over staan van de bevoegde macht, in welks tegenwoordigheid zij is afgelegd, herroept. De pandhouder haalde met motite adem. In groote drup pels parelde het zweet op zijn voorhoofd. Als hij nu nog maar bij zijn zoon raad had kunnen inwinnen I Maar hij waagde het niet, ook maar een keer naar hem om te kijken. En boven dien mocht hij dan wel iets herroepen, dat volgens zijn in nerlijke overtuiging de zuivere waarheid was geweest Bij de eerste ontmoeting met de beklaagde bij den rechter van instructie had hij weliswaar in de eerste minuten omtrent de identiteit van Greta Willisen met de overbrengster van de broche, in twijtel verkeerd maar daarna was hij toch langzamerhand tot de overtuiging gekomen, dat hij hetzelfde jonge meisje voor zich had. Tot op het oogenblik dat zijn zoon Rudolf zijn verrassende tekorten op zijn begrootingen en zit naar het Duitsche geld te springen. En in dergelijke om standigheden wil gewoonlijk geen enkele schuldeischer er aan her innerd worden, dat er geen veeren te plukken zijn van een kikvorsch De Franschen hou den vol, dat Duitschland wel kan betalen, als het maar wil, dat het opzettelijk zijn eigen bankroet uitlokt en dat Frank rijk, als het niets krijgt, dan maar nieuwe panden moet ne men. Die laatste gedachte heeft voor Frankrijk steeds bijzondere bekoring gehad. Wanneer het aie't zoo om geld verlegen zat, zou het waarschijnlijk de Duit sche wanpraestatie nog zegenen, omdat het de gelegenheid bood tot het nemen van zulke nieuwe panden. Want de annexatie van den linker Rijnoever blijft nog altijd een geliefkoosde wensch van vele Franschen. En dit juist maakt de zaak dubbel moeilijk en de kans voor Bradbury's voorstel zoo uiterst gering. Zelfs wanneer de Franschen moesten gelooven -r- en velen doen dat ongetwijfeld dat Duitschland niet betalen kon, wanneer ze moesten aannemen wat Prof. Verrijn Stuart schrijft, dan nog zouden ze niet voor een mora torium of wijziging der schade- vergoedings-verplichtingen te winnen zijn, omdat ze, zoo ze dan al geen geld kriigen toch uit de Duitsche niet-nakoming van het vredesverdrag, het mid del hopen te halen om andere geliefkoosde wenschen te be vredigen en hun positie door de Duitsche verzwakking te ver sterken. Bradbury's taak zal dan ook ongetwijfeld een uiterst moeilijke worden, vooral nu ten gevolge van de verschillen in het nabije Oosten de Fransch- Engelsche vriendschap niet te v«el stootjes meer velen kan. De wat wankele positie an de oogenblikkelijke Engelsche re geering geeft hem bovendien niet het gezag, dat tegenover den Franschen tegenstand zoo noodzakelijk zou zijn. verklaring hatl afgelegd had hij dan ook wegens zijn eigen ver klaringen geen enkel gewetens bezwaar gevoeld. Mocht hij zich thans van de wijs laten brengen, alleen omdat zijn zoon het slachtoffer van een vergissing of hij durfde daar nauwelijks aan te denken misschien zells het slachtoffer van een afkeu- rens-waardig medelijden was En zou van wege zijn zwakheid de dievegge vrij uit gaan, deze gewiekste, schandelijke persoon, die hem van vele nachten slaap en van 1000 zuur verdiende guldens beroofd had Dat nooit I Vooral de gedachte aan die 1000 was het, die een einde aan zijn korte aarzeling maakte en hem de stelligheid van zijn eens genomen besluit teruggaf. U is al te goed, mijnheer de rechter, zei hij bescheiden, doch ik blijf bij hetgeen ik heb ge zegd ik kan mij onmogelijk vergissen. De storm, die de politiek der regeering in het Oosten, boven Llovd George's hoofd had sa mengedreven, is reeds begonnen zich te ontlasten. En al blijkt de eerste minister zijn man nogwelj staan en zijn invloed op het En gelsche volk nog heel watgroo- ter dan de geregelde aanvallen op zijn persoon en zijn politiek zouden doen vermoeden, dat deel derconservatieven, dat sinds lang naar een uitsluitend conservatieve regeering terug verlangt en voor wie Lloyd George altijd de oud radicaal en de man van de ver zoening van Ierland blijft, groeit toch blijkbaar aan en spant alle krachten in om deze gelegenheid te benutten zich van den lastig geworden bondgenoot te ontdoen. Ook de onafhankelijke liberalen sparen den eersten minister niet. En de arbeiderspartij evenmin. In het sterke verzet tegen een mogelijken oorlog en tegen de regeeringspolitiek, die bijna op een oorlog scheen uitgeloopen, zien allen den welkomen bond genoot. Maar er zal toch onge twijfeld een groot deel van het Engelsche volk Lloyd George's verdediging aanvaarden, dat juist deze politiek een oorlog voor komen heeft. De Engelsche te genstand belette de Turken de oevers der zeeëngten te bezetten en naar Thracië over te steken om de oorlogs-fakkel naar den Balkan over te brengen. En had den Franschen en Italianen een zelfde tactiek gevolgd en zich naast Engeland geschaard, dan was er van een oorlogsbedreiging ook geen sprake geweest. Nu voeden de Turken uit de Fran sche welwillendheid nog altijd den moed om de Engelschen te brutaliseeren en door hun eischen Europa's vrede te bedreigen. Omtrent de voorbereidende vredes-conferentie te Londen schrijft men uit Parijs aan het Handelsblad De dwaling berust dus aan de zijde van uvr zoon. Kunt u zich de tegenspraak tusschen uw meening en ds zijns misschien verklaren Met een ijver, alsof het reeds om ging, Rudolf van de gevangenis te redden, antwoord de de gevraagde U zult moeten bedenken, mijnheer de rechter, dat hij de jonge dame eigenlijk slechts in het halfdonker heelt gezien. Zij hield zich immers in de huiskamer klaarblijkelijk met opzet zoo ver mogelijk van het lamplicht ver wijderd, terwijl ik haar op mijn kantoor bij hel der licht heb kunnen waarnemen. Is dat waar, mijnheer de referendaris Slechts ten deele, want het jonge meisje kwam eens in den lichtkring der lamp en dicht bij mij weliswaar op een oogen blik dat mijn vader niet in de kamer was. Ik ben bereid er een eed op te doen, dat de bewuste Melanie van Neuhoff er 5? VRAAGT ZE UW WINKELIER Ny/HET STEEL- ROERMOND FahriköYite De uitnoodiging der Engelsche regeering aan de Fransche en Italiaansche om zoo spoedig mogelijk, liefst reeds den 20en October (dus heden Vrijdag) te Londen een deskundige-confe- rentie te houden ter voorberei ding van het nieuwe vredes verdrag met Turkije, is hier eerst bekend geworden door de berichten uit Rome, meldende dat de Italiaansche regeering haar onmiddellijk heeft aange nomen, en de gedelegeerden, die haar te Londen zullen ver- bruine oogen had, terwijl die van deze beklaagde blauw zijn en bovendien zou het verschil in stem reeds voldoende zijn, om mij zeker van mijn zaak te doen zijn. Onder de toeschouwers boorde men gefluister en onderdrukt lachen en de belangstelling van het publiek werd tot op het hoogste gespannen, toen de gerechtsdienaar met de beide kleedingstukken binnenkwam, die uit de naburige onderzoekings gevangenis waren teruggehaald. Greta Willisen moest zoowel de mantel als de zijden sjaal omdoen, en vader en zoon wer den nog eenmaal verzocht, hun verklaringen af te leggen. Bei den bleven bij hun eerst uit gesproken meening de pand houder met bevende, bedrukte stem en met angstige blikken op zijn zoon gericht, Rudolf Im- berg echter met vaste stem en zeer beslist zooals hij dat tot nog toe had gedaan. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1