ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEhEs" Onschuldig veiooideeld, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK TNo.,02T BRESKENS p°7s$4ro 32e Jaargang Woensdag 18 October 1922 Nummer 2768 Onze fraaie Lager Onderwijswet. S>E©H.Ï.BÏ0N. Democratische beginselen in China. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur In het „Weekblad voor Ge meentebelangen" schrijft de heer J. J. Talsma over art. 13 der Lager Onderwijswet: het befaam de artikel, dat tegemoetkoming uit de gemeentekassen voor schrijft in de kosten, gemaakt voor het bezoeken van scholen, indien de betrokken ouders op een afstand van meer dan vier kilometer wonen van de door hen gewenschte (openbare of bijzondere) school. De heer Talsma schrijft over de eigenaardige werking van dit artikel onder meer Om de werking van het arti kel in de practijk na te gaan, stelle men zich voor onze uit gestrekte plattelandsgemeenten vaak met vele dorpen. In het dorp (de dorpen) bevinden zich de scholen, openbare en bijzon dere van alle in het dorp ver tegenwoordigde gezindten. Rechts en links van het dorp strekken zich kilometers ver de ,ondeihoorigheden" uit. Midde len van vervoer zijn afwezig, tenzij toevallig de een of de andere spoor- of tramlijn de buurtschap snijdt. Wegen ont breken in vele gevallen of zijn een groot deel van het jaar voor rijtuigen min passabelalle ver keer gaat te voet langs binnen paden. Hier en daar wordt het verkeer onderhouden door schui tjes. Toch bezoeken de kinderen van boer en arbeider geregeld de school. De tocht woidt als regel per pedes apostolorum afgelegd. Alleen in het barre jaargetijde blijven de kinderen hier en daar, zorder of tegen een geringe vergoeding, bij familie of kennissen op het dorp de schoolweek doorbrengen. Er heerscht volstrekte gelijkheid de boer denkt er, als regel, niet aan het (eigen) rijtuig in te span nen om de kinderen naar school te brengen of terug te halen. Zoover is het daar vandaan, dat 13) Men stond bijna perplex. De advocaat van Meviouw Haller nam eerst het woord. Ik stel voor, het opdragen van de eed aan dezen getuige voorloopig uit te stellen. De refendaris hief met een plotselinge beweging het hoofd op. Op welken grond Daarover ben ik u geen reken schap verschuldigd. Maar ik wil het u toch wel zeggen. Uw vader hesft zoo juist onder eede verklaard, dat hij de brillanten broche van de beklaagde heeft ontvangen, Wanneer u onder eede uw bewering van het tegen deel volhoudt, dan moet een van u beiden zich noodzakelijk op zijn zachtst uitgedrukt aan meineed schuldig maken. Het ooit een ouder, hoe gefortuneerd ook, het in zijn hoofd zou heb ben gehaald, voor het vervoer zijner kinderen naar en van school een contract met een stalhouder aan te gaan. Waarom aan al deze menschen aanspraak gegeven hunne kin deren op kosten der gemeenschap te doen vervoeren of veiblijven, liefst nog te hunner keuze De fysieke onmogelijkh ;id om anders ter school te gaan, kan daarvoor niet als motief gelden de kin deren komen ter school. De idee der rechtsgelijkheid evenmin bezoekers van openbare en bij zondere scholen verkeeren Ln dezelfde conditie. De welstand van het kind dan wellicht Het voorkomen van fysieke afmatting, welke deprimeerend werkt onder de les Maar de ouders zeiven zullen toch wel het eerst aan gewezen zijn te beoordeelen, wat de welstand van hun kind eischt, en wanneer ook zij, die door hun beroep en financieele omstandigheden hiertoe heel goed in staat waren, er niet aan heb ben gedacht hunne kinderen van de voetreis te ontheffen, waar ter wereld haalt men thans de noodzakelijkheid daartoe van daan En wat het bezwaar van afmatting betreft, een uurtje loopens door de frissche mor genlucht is wel zoo onwekkend als een vermoeiende spoorreis. Ligt het nu op den weg der Overheid (stel zij ware er toe in staat"1, die bezwaren op te heffen Het ware het onmoge lijke te vragen, maar ook het ongerijmde. Waarom vestigt iemand zich op een woonplaats, waaraan uit bepaalde oogpunten bezwaren zijn verbonden, on danks die bezwaren? Toch zeker, omdat daar, voor zijn besef, voordeelen tegenover staan, wel ke deze bezwaren meer dan neutraliseeren. Neem bijv. een boer. Hij vraagt in de eerste plaats naar de kwaliteit van den grond, de opbrengsten der boer derij, m. a. w. naar de bestaans voorwaarden. Zijn deze gunstig, dan neemt hij gaarne eenig gerechtshof zal dus slechts uw eigen welzijn beoogen, wanneer het u gelegenheid geeft u de gevolgen uwer verklaring vol ledig te doen inzien, alvorens u de waarheid daarvan bezweert. Verscheidene niet al te veel vertrouwen inboezemende per sonen in de banken der toehoor ders, zoogenaamde op relletjes beluste studenten, spitsten thans de ooren en drongen wat meer naar voren. De tot nu toe tame lijk gewone en weinig belang wekkende rechtszaak, scheen plotseling een sensationeel karak ter te zullen aannemen. De refendaris stond daar met ge bogen hoofd, als door een ver- doovenden slag getroffen. Toen keerde hij zich om naar zijn achter hem op de getuigenbank zittenden vader, zijn lippen beef den alsof hij een vraag tot hem wilde richten. Maar de presi dent die zich fluisterend met zijn mederechters had onder houden, belette hem zulks. minder gunstige factoren, waar onder afstand van dorp, kerk en school, op den koop toe. Krachtens welk principe moet de Overheid deze factoren (waar mede hij rekening kon houden) voor hem geheel of ten deele wegnemen Ik kan er geen ontdekken. Schrijver waarschuwt verder tegen onderschatting an de financieele consequenties. Men make zich geen illusies, dat het niet zoo'n vaart zal ne men. De jurisprudentie, die bezig is zich te vestigen, neemt wel aan, dat m't de financieele omstandigheden der ouders reke ning mag worden gehouden, en dat, wanneer slechts éénige steun wordt verleend, aan de letter der wet is voldaan, al kan die voldoening in een gegeven geval dan ook slechts een wassen neus worden. Echter, ook zóó kunnen de uitgaven voor onze uitgestrek te en toch reeds vaak zoo zwaar belaste landgemeenten in de duizenden loopen, uitgaven door de gemeenschap voor bepaalde individuen gedaan. Maar boven dien, in eiken uithoek zitten wel éen of meer doodarme gezinnen en reeds heeft de practijk geleerd dat de uitgaven voor éen enkel gezin meer dan duizend gulden per jaar kunnen beloopen 1 Nemen wij nu nog eens het geval, dat de scholen der diverse gezindten niet in het dorp zijn geconcentreerd, maar verspreid liggen. Dan krijgt men gerij over en weer, een elkaar pas- seeren van de „schoolwagens". Denkt men dat de met dit artikel gezegende plattelands bevolking het ooit in haar hoofd zou hebben gekregen een der gelijke, voor haar besef welheel malle, bepaling in de wet te schrijven De heer Talsma hoopt, dat de maatregel aan den onzin van zijn consequentie zal doodgaan, en dat het artikel geheel af geschaft zal worden. Het gerechtshof beslist, om uw beëediging voorloopig op te schorten, mijnheer de refendaris. De reden daarvoor heeft de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie u reeds gezegd. Gaat u dicht bij de beklaagde staan en zie haar nauwkeurig in het gelaat. Ik behoef u, die zelf jurist zijt, wel niet op de groote beteekenis van uw verklaring te wijzen. Greta Willisen en Rudolf Im- berg stonden vlak tegenover elkaar, elkander in de oogen ziende. Vervuld van een geluk kige hoop, in hem een redder te hebben gevonden, weerstond zij de vaste en doordringende blik ken van den refendaris, zonder de oogen neer te slaan. Haar gezichtje was in haar hulpeloos heid en namelooze ellende van een werkelijk ontroerende be koorlijkheid en toen er langzaam een zacht rood over haar wan gen gleed, was er stellig niemand De Chineesche bladen wijden lange kolommen aan de volks- betoogingen welke begin dezer week gehouden zijn ter eere van den verjaardag van de re publiek en waarbij de afdanking van de troepen werd geeischt. Mag men de bladen gelooven, dan is dit voor China iets nieuws en verbluffends in de politieke geschiedenis van het Hemelsche Rijk en men acht het een door slaand bewijs, dat de stem van het volk aan beslissende kracht gewonnen heeft wat regeerings- zaken betreft. Zij hopen, dat de provinciale bevolking het voor beeld van Peking zal volgen. Hoe machtiger het volk in groo- ten getale en eensgezind zijn wil toont, des te moeilijker zal het worden voor de Toechoens (militaire gouverneurs), om aan dien wil weerstand te bieden. En zoo zal eindelijk de zoo hoognoodige afdanking der troe pen kunnen worden doorgezet. De berichten spreken van een volksbetooging, waaraan wel 80.000 man deelnamen, onder leiding van wel 68 lichamen of organisaties, zooals gi'den, kamers van koophandel en onderwijs instellingen. Een merkwaardig iets was het, tijdens de betooging den presi dent, Li Joean tloeng op een platform te zien staan, waar hij de krachtige wenschen der lei ders had aan te hooren. Men eischte algemeen oogenblikke- lijke afdanking der troepen en het had er veel van, of de pre sident menig onaangenaam woord moest slikkenDat het Chinee sche intellect tot dergelijke maat regelen en daden zijn toevlucht heeft genomen, weerspiegelt de merkwaardige hoogte, waartoe de democratische beginselen in China gestegen zijn. Maar ook kan men er de hoop uit putten, dat het werkelijk in China een anderen koers uit zal gaan. Van zijn stellage af, antwoord- in de zaal, die haar niet wonder knap vond. Wel een minuut lang was het zoo stil, dat men het zachte ritselen van een door een der schrijvers omgeslagen blad tot in de verste hoeken kon hooren. Toen klonk de heldere stem van den refendaris vast en be slist zooals te voren Deze jonge dame was de beleenster der vlinderbroche niet. Mijn vader heeft zich vergist, toen hij ze in haar meende te herkennen. De pandhouder had zich heel langzaam van zijn zitplaats op gericht. Zijn handen die de knop van zijn parapluie omklemd hielden, beefden sterk. Smart en ontzetting spiegelden zich af op zijn gelaat. Rudolf mijn zoon steunde hij. Bedenk toch wat je zegt I Wil je je eigen vader.... Ik moet ieder gesprek tus- schen de getuigen onderling ten strengste verbieden, viel de pre sident op bevelenden toon hem in de rede. Beklaagde Willisen, de de president den deputaties zoo goed en kwaad het ging en verwees hen naar de volksver tegenwoordiging, welke hij de goede bemiddelaarster voor hun bedoelingen noemde. Bij de opening van de zittin gen kwam het tot dezelfde on verkwikkelijke tooneelen van vóórhet receser werd braaf gescholden op den president der republiek en op den minister- prefident. Wel twintig partijen zijn er in het parlement vertegenwoor digd. Geen opbouwende kracht zal ervan uitgaan, geen wetten zullen hun beslag kunnen krij gen, geen enkele schrede zal er gedaan knnnen worden op het constitutioneele pad, als er geen grondige veranderingen komen. Een van de noodzakelijkste dingen is welde reorganisatie van 's land financiën. Die reor ganisatie zal niet dagen, alvorens het gekrakeel eens voorgoed op houdt. Nu schijnen de Chinee- zen het nog als iets ,echt mo dern democratisch" te beschou wen, om tegen alles te stemmen, wat zelfs maar uit de verte met financiën te maken heeft. Maar brullen om salaris laaf niemand na. Over enkele dagen zal het kabinet zijn ontslag „en bloc" indienen, maar het staat te be zien, of daarna het parlement genoegen wil nemen met een kabinet, dat door den staats president is gevormd. Een be weging is'gaande om die leden van het kabinet een beentje te lichten, die volgelingen zijn van Woe-Pei-Foe, en ze te vervan gen door mannen, die Tcao Koen zullen steunen. En de militairisten doen wanhopige pogingen om zich de controle over het kabinet te verzekeren, en alle actie, welke aanstuurt op troepen afdankingen, te dooden. Die militairisten willen niet we ten van bezuiniging op de uit gaven voor leger en vloot, en evenmin van een herziening van het bewind over de provinciën. China verkeert in een kritiek waar is op het oogenblik uw regenmantel en de omslagdoek, die u van Mevrouw Haller ten geschenke hebt ontvangen? In het vertrek waar het voor onderzoek heeft plaats gehad. Ik moest deze kleedingstukken daarheen laten brengen, toen ik aan den pandhouder werd voor gesteld. Goed 1 Men brenge deze voor werpen hier en u, mijnheer de refendaris, zal ons intusschen uit voerig vertellen, hoe de ont moeting met de overbrengst van het sieraad zich heeft to gedragen. Rudolf Imberg voldeed ai dit verzoek zonder te aarzele Toen hij zijn mededeclingt geëindigd had, moest hij plaats maken voor zijn vader. Hebt u iets aan de verklarin gen van uw zoon te verbeteren of wat toe te voegen Neen. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1