ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Melijkscli Overzicht. ie ven Wijziging Ongevallenwet. mmhhmem VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN BOO M—BL I E K 32e Jaargang Zaterdag 14 October 1922 Nummer 2767 BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever Telefoon No. 21 BRESKENS Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur riet gebeurt meer, dat al te geluk al te groote \oor ied iemand tot een ramp rdt. De Grieken zeiden, dat dergelijke voorspoedigheid ijverzucht der goden opwekte dus hun slagen op het hoofd i den gelukkigen sterveling de- neerregenen. Wij zoeken men- ,elijker, natuurlijker oorzaken, weten, dat geluk gemakke- overmoedig maakt en dat :e overmoed, die een over- atting van eigen krachten tot zaak heeft, tot daden verleidt, gewaagd zijn of boven de cht van den overmoedige ui. )e Turken moeten daaraan achtig zijn. Ze hebben de ieken verslagen en de groote lente-mogendheden gedwon- i met hun eischen rekening te iden en die betreflende Thra- in den grond der zaak vol- nen in te willigen. Zij zijn r gelukkig geweest, opmerke- fortuinlijk. Maar met volken it het als met menschen. In i roes van hun geluk zijn ze leigd hun kracht en de gunst het lot te overschatten. Het ek niet zoo'n groote kunst de ieken uit Klein-Azië de zee b jagen. En het zal ook wel t zoo'n groote kunst blijken Thracië uit te werken. Het irek aan eenstemmigheid on- de groote mogendheden en oorlogsmoeheid der Euro- sche volken hebben hen zelts enover Engeland in het voor gebracht en hen degelegen- d gegeven Engeland's eischen reilende de neutrale zone te ;eeren en hun eigen eischen wel door te voeren. Maar moeten ze den boog niet te ik spannen en Thracië geheel ir zich opeischen nog voordat vrede gesloten is, zonder van i kant de neutrale zones te len ontzien. let is duidelijk waarop ze culeeren. Als geslepen Oos- lingen hebben ze al lang ge- lij bracht mij op den avond i den 30 September een met lianten bezette broche in den 'm van een vlinder, om deze mij te verpanden. En zij gaf h toen uit voor een zekere ilanie van Neuhoff. bent heel zeker van uw ik Een vergissing in de rsoon van de beklaagde schijnt ibsoluut buitengesloten De pandhouder keek de be- agde nog eens nauwkeurig i en verklaarde daarna, dat k een vergissing hem geheel al onmogelijk leek. Dan herinnert u zich misschien k, hoe de overbrengster van brillanten broche gekleed was? Jawel. Zij droeg een lange, zien, dat er hier wat anders nog in het spel is dan een strijd tusschen Turkije en Engeland. En door hun halsstarrigheid hopen ze dien anderen nog smeu- lenden strijd tot een laaiend vuur aan te blazen. De brief van Bonar Law aan de Times gaf geen onzeker geluid. De Fran- schen zullen te kiezen krijgen tusschen Engeland en de Turken, wanneer ze het al te ver laten komen. Maar juist daarom wil len de laatsten hen dwingen het zoover te laten komen. Zij wil len trachten de afbrokkelende eensgezindheid onder de Enten- te-Staten totaal aan stukken te breken. En met dat doel voor oogen drijven zij hun eischen al verder op, in de verwachting, dat Engeland zich schrap zal zetten en dat dan, waar Frank rijk in geen geval tegen de Kemalisten mobiliseeren wil, de Entente in tweeën zal breken, 't zij doordat Engeland den oorlog met Turkije aanvaardt, tenzij doordat het zich overeenkomstig Bonar Law's dreigement, uit de samenwerking met Frankrijk, Italië en de andere Entente- mogendheden losmaakt en, als Amerika, op eigen houtje alleen de eigen belangen in het oog blijft houden en behartigen. Turkije zou er wel bij varen. Maar Europa? We behoeven er geen doekjes meer om te winden, leder weet, dat Engeland's voor zichtige gematigdheid, meestal door Italië gesteund, Frankrijk's imperialistische machtsbegeerte in toom weet te houden en al dus de ramp te verhoeden die uit het onbeteugeld loslaten van dat imperialisme voor Duitschland in de eerste plaats, maar ook voor geheel Europa dreigt. Tegenover de samenwerking tusschen Frank- rijk-België en de Staten der kleine Entente met Polen zou Italië's macht niet opgewassen zijn. Duitschland zou ongetwij feld onmiddellijk geslachtofferd worden. De schadevergoedings- eischen zouden ten strengste worden gehandhaafd. De ver vanging van den wat zachtinni- gen Dubois door Barthou als nauwsluitende regenmantel van een donkergrijze of donkerblau we kleur en een roode zijden sjaal om haar hoofd. Mevrouw Haller wilt u alstublieft nog eens voorkomen, Was uw gezelschapsdame in het bezit van kleedingstukken, die aan deze beschrijving beant woorden Zeer zeker! Zij had een blau we regenmantel en de roode sjaal heb ik haar zelf ten ge schenke gegeven. Zij vergezelde mij, toen ik er zoo een voor mijn nicht kocht, en daar zij die heel mooi vond, kocht ik er precies zoo een voor haar. Een der rechters fluisterde den voorzitter iets in het oor en deze knikte. De nicht, over wie tl zoo juist sprak, is boven alle verdenking verheven Maar mijnheer de President Nu vraag ik u toch 1 De dochter van mijn zuster en van adel- voorzitter van de commissie van herstel toont voldoende, dat Frankrijk nog van weinig inschik kelijkheid hooren wil. Maar de onmogelijkheid om aan deze eischen te voldoen, zou Duitsch land de straffen der annexatie op den hals halen. In het Wes ten zou de geheele Rijnprovincie bezet worden. En zoo dat niet hielp zou Polen in Opper-Silezië en elders de vrije hand gelaten worden. Een nieuwe oorlog ot het verbolsjewieken van Duitsch land zou er het gevolg van zijn. Maar Hongarije, door Roemenië nog meer geprikkeld, zou onge twijfeld in nieuwen strijd mee gesleept worden, misschien ook Oostenrijk. En het is niet waar schijnlijk dat Rusland zich rus tig zou houden. Ondanks de vriendschapsverhouding tusschen Frankrijk en Turkijë zou dan allicht Turkijë zich in den strijd mengen en met Turkijë nog Bul garije en Zuid-Slavië. En zoo zaten we weer, voor we het wisten in een nieuwen Euro- peeschen oorlog, waarbuiten ook Engeland zich wel niet meer zou kunnen houden. Is het dan won der, dat Europa, dat Duitsch land vooral de laatste dagen in angstige afwachting naar Parijs heeft gekeken, waar Curzon en Poincaré en de Italiaansche ge zant de Fransch - Engelsche vriendschap van den dood trach ten te tedden? Voor Engeland zijn er gewichtige belangen bij betrokken. De onrust in Engelsch-Indië toont, hoe gevaarlijk een strijd tegen Turkije of een vijandelijke verhouding met Turkije worden kan. En alleen een eensgezinde houding van de Entente kan het daarvoor bewaren. Maar ook voor Frankrijk is het een waagstuk, Engeland's vriendschap te ver spelen. Het Duitsche gevaar is nog lang niet denkbeeldig. In uitgebreide kringen van het Duitsche volk wordt de gedachte aan revanche steeds levendiger. Het zijn wel in de eerste plaats de kringen waarin het proces tegen de moordenaars van Ra- thenau 'n blik gunt. De klassen lijken bloede 1 Bovendien heeft mijn nicht gedurende de oogen- blikken in kwestie in 't geheel geen voet in mijn huis gezet en op den avond van den 30 Sept. was zij zelfs niet in de stad. Zij moest reeds des morgens ver trekken. Ik herinner mij dit zoo goed, omdat mijn verjaardag op den 30en valt en omdat ik er zoo boos over was, dat zij mij noch geluk toegewenscht noch afscheid van mij genomen had. Ik dank u dat is dus af gedaan. Slechts dit nog degene, die de broche bij den pand houder Imberg beleende, maakte voor haar legitimatie gebruik van een visitekaartje met den naam Melanie van Neuhoff Kunt u er een verklaring voorgeven, hoe uw gezelschapsdame in het bezit van zulk een kaartje kan zijn gekomen? O, niets was voor haar ge makkelijker. Op een zilveren blad in de ontvangstsalon liggen die vroeger de heerschappij voerden en dat nog niet schijnen te kunnen vergeten, kunnen blijk baar evenmin Duitschland's nederlaag verkroppen. En het is hierom ook, dat ze tegen de tegenwoordige regeering zoo'n felle campagne voeren. Dat ze voor geen middel terugdeinzen toont wel de poging om verschil lende beklaagden die wat te veel uit de school konden klappen door de toezending van vergif tigde chocolade voor goed het zwijgen op te leggen. Het is on getwijfeld het vaste geloof, dat van hun werkzaamheid en hun diensten de redding van het vaderland athangt, dat hen van het goed recht van dergelijke pogingen overtuigd. Maar ze doen niet alleen zichzelven maar ook Duitschland schade. Is het ook niet een overmoed, die hen zichzelven nog altijd doen zien als de redders van het vaderland en als de men schen alleen geschikt om dat vaderland goed te besturen? Naar aanleiding van het ont werp tot wijziging der Ongeval len-wet 1921, heeft de Vereeni- ging van Nederl. Gemeenten zich met een adres tot de Tweede Kamer gericht. Het daarin vastgelegde denk beeld, om het ambtelijk onge- vals-onderzoek achterwege te doen blijven ten aanzien van die ongevallen, welke blijkens de opgave in het aangiftebiljet door den geneeskundige die de eerste hulp verleende vermoede lijk een ongeschiktheid tot wer ken van korteren duur dan zes weken ten gevolge hebben heeft haar volle instemming. Met den minister is zij van oordeel dat de aanzienlijke voordeelen welke aan de voorgestelde wijziging zullen zijn verbonden het nemen van een proef volkomen wettigen. Al wat kan strekken tot vereen voudiging en besparing van kosten behoort naar haar mee- honderden kaartjes van mijn bezoekers. Ook die van juffrouw van Neuhoff lagen in verschei dene exemplaren daartusschen. De dievegge zal wel het eerste het beste kaartje eruit genomen hebben, dat maar voor het grij pen lag. U kunt gaan zitten. Be klaagde Willisen, ik vraag u nogmaals, of u ondanks de per tinente verklaring van den getui ge Imberg in uw leugens blijft volharden. Ik ben nooit bij dezen man geweest en ik zag hem voor het eerst van mijn leven, toen hij in het vertrek van den rechter van instructie tegenover mij geplaatst werd. De voorzitter belde opnieuw. De ïefendaris Rudolf Imberg! Doodsbleek en met een uitdruk king van de grootste spanning op zijn gelaat trad de jonge man de rechtszaal binnen. Zijn eerste blik richtte zich naar de ning te worden ondernomen. Het is op grond van deze overweging dat zij aandringt op een regeling, waarbij aan veel noodeloozen arbeid, welke thans nog in ver band met de uitvoering der On gevallenwet 1921, moet worden verricht, een einde wordt ge maakt. Zoo oefenen sommige gemeen ten reeds thans op de genees kundige behandeling van werk lieden, die in haar dienst een ongeval hebben gekregen, controle uit en kennen aan de getroffen schadeloosstelling toe in den vorm van ziektegeld. In deze gemeente is dientengevolge de toestand aldus, dat op de geneeskundige behandeling van een getroffene een dubbele con trole wordt uitgeoefend; nl. een controle door den controleerend- geneeskundige van de Rijksver zekeringsbank, met het oog op de uitkeering van ziektegeld. Het is duidelijk dat een derge lijke dubbele controle volmaakt overbodig is, zoodat noodeloos kosten worden gemaakt. Een ander nadeel van de tegenwoordige regeling is, dat een geheel overbodige circulatie van geld plaats heeft. De ge meenten, die aan hare werklie den bij ongeval ziektegeld toe kennen, hebben daarbij ter vermijding van dubbele uitkee- ring de bepaling gemaakt, dat de schadeloosstelling, welke ingevolge de Ongevallenwet wordt toegekend, in mindering komt op het ziektegeld. Prac- tisch komt dit hierop neer, dat de uitkeering ingevolge de On gevallenwet, welke later plaats heeft dan de gemeentelijke, door den werkman weer aan de ge meente wordt terugbetaald. De gemeente moet nu de door de Rijksverzekeringsbank toegeken de schadeloosstelling weer aan haar terugbetalen, hetzij in den vorm van premie, hetzij wan neer zij zelf het risico draagt en dit is met de grootere ge meenten het geval het uitge keerde bedrag zelf, vermeerderd met een aandeel in de admini- beklaagde en hij wendde zijn oogen niet van haar af, toen hij de verschillende vragen beant woordde. Hoe langer hij haar aankeek, des te meer verhelderde zich zijn gelaat en nog voor hij de eed afgelegd had zeide hij: Ik betreur het ten zeerste, dat de rechter van instructie niet aan mijn verlangen heeft voldaan en mij niet eerder in tegenwoordig heid van de beklaagde heeft gebracht. Hij had haar dan in ieder geval onmiddellijk uit haar voorarrest moeten ontslaan, want zij is niet dezelfde persoon, die het bewuste sieraad bij mijn vader heeft gebracht. Een hoorbare beweging van gioote verrassing .ging door de zaal. Met zulk een beslistheid en met zulk een grooten nadruk had Rudolf Imberg zijn verkla ring afgelegd, dat deze na het geen was voorafgegaan niet na kon laten een diepen indruk op allen te maken. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1