De vroede Vaderen van Amsterdam. Binnenland. Rechtszaken.]! Burgerlijke Stand, te bezweren door ile gedemora liseerde troepen en de door een paniek bevangen vluchtelingen zoo veel mogelijk te verspreiden over den Griekschen archipel en door degenen, die de kapi teins der transportschepen ge dwongen hadden hen aan land te zetten in den Piraeus met verlof te sturen zonder wapens. Maar de nationale geest der Hellenen, aldus de correspondent, bleek sterker te zijn dan een zwakke en algemeen aangevallen regeering. De beweging der revolution- nairen werd krachtig versterkt door den vernietigenden slag, welke de geallieerde nota toe bracht, en toen de censuur de Atheensche pers veroorloofde den inhoud te publiceeren van de pamfletten van Gonatas, welke door vliegtuigen over de stad waren verspreid, was het duide lijk, dat het ancien régime feite lijk erkende geslagen te zijn. Gelukkig voor den koning werd de koning overreed het ultima tum der revolutionnairen te aan vaarden, die zich toen bij Lau- rium bevonden. De raadzaamheid van aftreden had reeds een stormachtig tumult verwerkt- in het paleis, waar de koning en prins Nikolaas zich in de min derheid bevonden tegenover de overige leden der koninklijke familie. Men zag thans in, dat, daar er geen hoop was de for- meele erkenning van den koning door de geallieerden te verkrij gen en daar verder uitstel het leven van alle leden deï dynastie in gevaar zou brengen, de eenige verstandige weg af te treden ten gunste van den diadochus. Het essentieele van de revolu tie is volgens den „Times"-cor- respondent geweest de wanhoop des volks over wat beschouwd wordt als de onverdiend geïso leerde positie van Griekenland, tengevolge van de geallieerde antipathie tegen koning Konstan- tijn, gepaard met de ernstige vastbeslotenheid om Oost-Thra- cië niet over te geven aan de Kemalistische troepen. Thracië wordt in een heel ander licht be schouwd als Klein-Azië en wordt een integreerend en vitaal deel genoemd van het eigenlijke Grie kenland. Het versterkte Grieksche leger daar heet beter gediscipli neerd te zijn dan het verslagen zuidelijke leger. Intusschen staat het nog te be zien, zoo meldt de „Times"-cor- respondent ten slotte neg, of de kolonels Glastiras en Gonestas en hun gematigde collega's in staat zullen zijn hun patriotisch program door te voeren, zonder gedwongen te worden toe te geven aan zekere elementen, die geneigd zijn het succes in zuive ren partijgeest uit te buiten. Een absoluut vreedzame op lossing schijnt zeer moeilijk. Hoe vollediger de in Griekenland be reikte harmonie, des te vastbe slotener zullen het leger en het volk zijn om Klein-Azië in Thra cië te wreken en een hervatting van den strijd zou alleen kunnen worden vermeden als en daar voor bestaat op het oogenblik geen aanwijzing de geallieer den terugkomen op hun jongste voorstellen. Hebben we in langen tijd niet meer gehoord van een tumult in den Amsterdamschen Raad, Woensdag is weer een dag ge weest, die zich kenmerkte door onbesuisd optreden der commu nisten. Het was bij het debat, o\er een onderwijsvoordracht. De voorzitter kreeg eerst moei lijkheden met het communistische lid Lisser, die tegen zijn verzoek in over allerlei onderdeelen bleef doorspreken. De voorzitter schor ste de zitting, en na de herope ning vroeg de heer Wijnkoop het woord over de orde, dat de voorzitter hem niet wilde geven omdat de heer Lisser aan 't woord was. Eindelijk deed de voorzitter het voorstel om het debat te sluiten. De heer Collij (C.P.): Ik vraag het woord over dit voorstel. Als de heeren Wijnkoop en Collij doorgaan met schreeuwen, de één dat hi] het woord vraagt over de orde, de ander om over de sluiting van het debat te spre ken, begint de voorzitter met het afroepen der namen. De heer Wijnkoop blijft schreeuwen Ik vraag het woord over de orde De heer Collij beukt met zijn vuisten op tafel, de heeren Wijn koop en Lisser accompagneeren hem. De stemming gaat door, het voorstel van den voorzitter wordt aangeno'men met algemeene stem men op die der communisten na, die op den oproep om hun stem uit te brengen niet wilden ant woorden. Daarna krijgt de heer Wijn koop het woord over de orde. Hij uit zijne verontwaardiging over de houding van den voor zitter en dringt er op aan dat de beslissing over deze voor dracht wordt aangehouden. De voorzitter brengt nu de voordracht in stemming. Onder het geschreeuw van den heer Wijnkoop heeft de stemming plaats. De heer Wijnkoop schreeuwt er doorheen Deze stemming is ongeldig I De communisten, hoewel in de zaal aanwezig, weigeren te stem men. De uitslag der stemming is, dat de voordracht wordt ver worpen met 17 tegen 15 stem men. De communisten schreeuwen nu met hun drieën om het hardst dat de stemming ongeldig is. De voorzitter wil het volgende agendapunt aan de orde stellen. De communisten zetten hun geschreeuw voort en de heer Lisser decreteert: ,Hier zal van avond niet meer gesproken wor den!" Als hij en zijne beide partij- genooten voortgaan met lawaai, schorst de voorzitter de verga dering tot Donderdagmiddag den cursus zal door denzelfden leider nog stenografie onder wezen worden Hedenmorgen sloegen al hier twee paarden voor een wagen bespannen op hol. De voerman L. werd hierdoor zoo ernstig gekwetst dat hij per auto naar zijn woning te Nieuw- vliet werd gebracht. Hun mooie schip de Endurance" werd tusschen het ijs versplin terd, zooals het film doet zien, maar alle tochtgenooten keerden ten laatste behouden naar het vaderland terug. Hoofdplaat, Ten behoeve van woningbouw voor A. J. Steijaert zal aan onze gemeente 470 worden toegekend. twee uur. DE OUDE TIJD. In den nacht van Zaterdag op Zondag zal de Zomertijd ver vangen worden door den gewonen Amsterdamschen tijd. OP HET HUIS DOORN. Om het Huis Doorn gaat een andere wind waaien. Tot dusver leefde Keizer Wilhelm daar zeer op zich zelf. Slechts enkele uit verkorenen uit de omgeving werden af en toe op „Het Huis te Doorn" ontvangen, en aan enkelen werd af en toe een tegen visite gebracht. Heden was nagenoeg de gan- sche elite uit Doorn en omge ving tot een thee genoodigd. Ruim een 40-tal, uit verschillende kringen, had deze uitnoodiging aangenomen. De Keizer was zeeringenomen, dat zoo velen zijn uitnoodiging hadden aanvaard, m.a.w. hem als Doornsch Burger erkenden. Hij hoopte, dat wanneer hij binnenkort getrouwd zou zijn, men hem dikwijls zouden komen bezoeken. Breskens. Alhier wordt gedurende de wintermaanden vanwege de vereeniging „Bres kens-Vooruit" een cursus gege ven in machine schrijven (10 vinger-systeem). De cursus, die gegeven wordt door den heer M. A. Aalbregtse te Oostburg, is aangevangen met 10 leerlin gen. De laatste maanden van Breskens. Vanwege de Vereeniging „Breskens Vooruit" Wordt Dinsdag a.s. alhier o.a. het film gegeven van Sir Shackle ton's zuidpooltocht. Het zal de eerste maal zijn, dat wij het zien, maar als het maar een gedeelte der toonee- len van Shackleton's lotgevallen weergeeft, dan nog is het een bezoek overwaard. Streken slechts 11a het doormaken van ontzettende moeilijkheden en gevaren te bereiken, de trotsche natuur in al haar woeste schoon heid, lichteffecten der zon, die, als het bij ons winter is, daar dag en nacht boven den horizon cirkelt, zoodat er dan feitelijk geen nacht is, sledetochten met de krachtige eskimohonden, grap pige tooneelen met de eigen aardige pinguïns, het jagen op zeehonden, dit alles en nog veel meer zal het film te aanschou wen geven. Wat we wellicht niet zullen zienhet scheuren van het ijsveld onder de tenten, waarin de vermoeiden rust zoch ten in den nacht, de sombere 6-daagsche reis in kleine diep- geladen sloepen naar het onher bergzame Olifantseiland, soms bij een koude van 30 graden onder nul, waarbij vreeselijke dorst werd geleden, sommigen 1 de voeten bevroren en men voort- j durend het ijs van de riemen moest afhakken daar anders het roeien onmogelijk werd. We zullen Sir Shackleton met 5 anderen in een kleine sloep zien vertrekken om het 800 mijl verwijderde eiland Zuid-Georgië 1 te zoeken, ten einde daar hulp te halen voor de 20 achterge bleven kameraden op Olifants eiland. Zestien dagen duurde de stormachtige tocht. Van rust was geen sprake. Hoogstens kon men zich om de beurt een paar uur neerleggen op den bodem van den sloep gekromd tusschen de zware steenen, waarmede men het ranke vaartuig had moeten ballasten. De kleeding derschepelingen was voortdurend doorweekt door zeewater en sneeuw. Maar koene zeeman schap en taaie volharding brach ten de kleine schaar ten laatste op Zuid-Georgië. Nog moest men een woest land met steile rots wanden en diepe afgronden door trekken, ten laatste zich zelfs in een killen waterval storten toen in de uiterste uitputting bereikte men de reddende haven van Husvk. Driemaal heeft Shackleton daarop beproefd zijn kameraden van Olifantseiland af 'te halen. De laatste reddingspoging ge lukte. Nogmaals ondernam hij een zuidpooltocht zijn laatsten. Op het begin daarvan bezweek de stoere zeevaarder. Ergens aan de kust van Zuid-Georgië, verrijst een kleine grafheuvel sober en eenvoudig. Daar rust de groote man, deze held in den waren zin. Twee bijna even krachtige figuren waren de officieren Wild en Worsley. De eerste was de leider der achtergeblevenen op Olifantseiland. In de somberste oogenblikken hield hij den moed er in bij zijn kameraden, zoodat hij onwillekeurig doet denken aan onze Willem Barentz, op Nova Zembla. In Shackleton's reis-beschrijvingen heeft men moeite om den officier of den man der wetenschap te on derscheiden van den gewonen matroos. Allen worden met dezelfde waardeering en eerbied genoemd. Allen waren als broe ders, de vele gevaren deelend en zich waar noodig opofferend. Sluis. De heer R. Batse- laer alhier, slaagde deze week te Leuven voor het examen Candidaat-Geneeskundige. Waterlandkerkje. Terwijl de landbouwer St. alhier aan het mest voeren was, schrokken de paarden, met het gevolg, dat zij op den loop gingen en de heer St. onder den wagen kwam, die er wonder boven wonder J goed afkwam met enkele schram men. De paarden werden door een voorbijganger tot staan gebracht. Aardenburg. In hetR.-K. Bondslokaal zal alhier dezen winter vanwege de „Hanze" een cursus gegeven worden in boek houden door den heer Alf. Klaaij- sen, hoofd der school te St. Kruis. Oostburg. Het kind van den heer I. J. A. alhier, nauwe lijks 10 maanden oud, werd door liet omvertrekken van een pan kokende melk zoodanig ver brand, dat het eenige uren later bezweek. De leerlingen van de 3e klasse der R. II. B. S. hebben Woensdag onder leiding van den leeraar v. d. W. een fietstochtje gemaakt naar het historische Damme, om aldaar het monu ment van Jacob van Maerlandt en andere merkwaardigheden te bezichtigen. IJzendijke. Een vfoegere toegekende bijdrage voor woning bouw aan onze gemeente, ten behoeve van J. B. Reuling, groot ƒ1160 zal worden toegekend. De Gemeenteraad van IJzendijke vergaderde j.l. Don derdag-voormiddag; alle leden waren tegenwoordig. Na voorlezing der notulen, die werden goedgekeurd, werdmede- deeling gedaan van enkele in gekomen stukken, die voor ken nisgeving worden aangenomen. De Gemeenterekening over 1921 werd hierna, wijl de aan gewezen commissie tot nazien hiertegen geen bezwaar had, vastgesteld in ontvangst op f150884.375 en in uitgaaf op f 143316.38, alzoo met een goed slot van f7557.99t/2 De rekening van het electr. bedrijf over dat jaar werd vast gesteld in ontvang op f 18102.765 en in uitgaaf op f 15314.111/,, en dus ook met een goed slot f2788.65. Bij de behandeling van deze laatste vroeg de heer Theri op welke gronden het loon van den bode zonder voorkennis van den Raad van f 60 op f 90 was ge bracht. De Voorzitter deelde den heer Theri mede dat de betrekking van bode bij het electrisch be drijf geen gemeente-betrekking is, doch tot de competentie van het Dagelijksch bestuur behoort. Waar die bode maandelijks 350 a 400 bijdragen moet op halen ongerekend de plaatsen waar hij twee keer moet terug komen, meende het Dag. bestuur dat een belooning van 2 cent voor ieder te innen bedrag niet te hoog was. Hierna werd de begrooting voor 1923 den leden voorloopig aangeboden, die voor de ge meente in ontvangst en uitgaaf op f 71893.18V2 met een post voor onvoorzien op f 6140.90, die voor het electrisch bedrijf op f 15920. Naar aanleiding van een in gekomen schrijven van den heer Minister van Onderwijs en van heeren Ged. Staten over een aan de heeren Overmaat en Gilson toegekende vergoedk besloot de Raad die vergoedirl te handhaven, doch deze bij el I nieuw besluit vast te stellen dl ter goedkeuring aan heeren Gel Staten zal worden toegezonde] 1 Een verzoek van A. Grooi man en A, de Betue tot hl 1 aanbrengen van een zinkpi nabij hun woning werd ingj l willigd. Nadat nog besloten was aa 1 J. Toessaint en S. Lammens de 1 door hun betaalden hoofdelijke omslag terug te betalen, 0 grond dat deze door hen gelijl tijdig in een andere gemeenl reeds betaald was, sluit de Voo zitter na rondvraag de vergi dering. School- en Korknieuwt Ev. Luth. Kerk. Groede. Beroepen te D venter ds J. P. van Heest, alhii Arrond. Rechtb. Middelburg.! Zitting van 6 Oct. C. M., 23 j., koopman t] Hoofdplaat, gedetineerd te Midi delburg werd heden wegenl diefstal veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf, met aftre der preventieve hechtenis. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 8 Oct. 1922. Breskens v 91/, u ds Bremer. Voorber. H. Avondmaal.] n 1.30 u Zondagschool] n 51/2 u ds Bremer. Groede n 2 u ds v Griethuijze Hoofdplaat v 10 u ds Meloen. Nieuwvl. v 10 u ds v Griethuijsei Schoondijke v 10 u ds Scholte. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. P. van Heest Geref. Kerk Oostburg. Oostburg v 10 u ds van Dijk, van Zaamslag. n 2'/j ds van Dijk. Aardenburg dienst Oostburg. Aardenburg v 10 u Lezen. n 6'/j u ds van Dijk. GROEDE. Huw.-Voltr. 14 September. A.| Vergouwe, 24 j., jm. en E. S.| van Roo, 23 j., jd. 22, J. Son- nevijlle, 25 j., jm. en S. Ch. Bouwens, 21 j., jd. Geboorten. 10 Sept. Magda- lena, d. van C. Sijnesael en S. I R. Clarissen. 10, Jannis Hu- bregt, z. van J. P. Schippers en S. A. Hubregtse. 11, Julien Karei Camiel Marie, d. van A. B. Geeraert en J. M. Nuijtens. 23, Leonie Sophia Maria, d. v. Th. Vermeere en S. M. Hoore- beeke. Overlijden. 3 Sept. Magdalena, 2 weken, d. van J. Oosterling en T. Behage. 14, J. Risseeuw, 52 j., wed. van J. 1'. Risch. 27, J. C. Huijsheere, 41 j., echtg. van Izaak Michielsen. OOSTBURG. Huw.-Voltr. 14 Sept. Tonis Leendert Jonker, 28 j., jm, en Josina Johanna Duste, 30 j., jd. 21, Jan van der Roest, 23 j., jm en Petronella Esther van der Werfl', 23 j., jd. 28, Bastiaan Cornelis Johannes Gerritse, 25 j., jm. en Sara Maria van Male, 23 jjd. Geboorten. 8 Sept. Catharina Johanna, d. van J. J. Lambregts en M. C. Bossand. 9, Jozina Cornelia d. van L. J. de Rooij en J. J. Deij. 27, Elisabeth, d. van J. B. Cauwels en E. S. Plog. Overlijden. 26 Sept. Pieterde Hullu, 58 j., echtg. van E. de Ruijsscher. 26, Nathalia Sophia Albregts, 50 j., echtg. van P. B. van Acker (uit IJzendijke). 29, Adolf Hendrik van der Lin den, 82 j., ongeh.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2