ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Overzicht, Onscliiiliiig veiooideeld, Kent uw rechten. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 31e Jaargang Zaterdag 30 September 1922 Nummer 2763 mmhï.&TQM. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.f02T BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: Een oudeiwetsche paedago- ek was huiverig voor lof en ijzen, omdat ze er ijdelheid, jogmoed en verslapping van eesde. De nieuwere heeft de ikkelende uitwerking begrepen, e zij niet enkel op kinderen, lar ook op volwassenen uit- fent. Zelfs de Volkenbond is gevoelig voor gebleken. De uimen, die Lord Robert Cecil m op den hoed had gestoken, bben hem blijkbaar een beetje rlegen gemaakt, bang mis kien ook, dat er een loopje :t hem genomen zou worden, ij voelde, dat hij iets moest len om althans in de toekomst n lof waardig te zijn, die hem or het verleden zoo kwistig is toebedeeld. En ziedaar In vergadering heeft hij een ansche motie aangenomen, die de Entente-mogendheden het rzoek richt het schadevergoe- ngsvraagstuk en de kwestie r geallieerde schulden in één doand tot oplossing te brengen anders aan hem, den Volken- nd, ter oplossing te geven en ren Nansen's voorstel tot tus- lenkomst in het Naburige »9ten ter behandeling gekregen, lor beide, motie en voorstel, s een ernstige poging doende n werkelijk in het belang van liropa werkzaam te zijn. Het laatste, het voorstel en n behandeling, was niet meer n een gebaar. De Entente- ogendheden zijn werkelijk nog ans genoeg om haar eigen akelaar te willen en te kunnen ezen in de Turksche kwestie. het is niet onwaarschijnlijk t de Volkenbond, zoo hij wer- lijk diensten aanbood, een leefde terechtwijzing zou ont ogen in den trant van: .Schoen aker, houd je bij je leest", nder daarop te durven twoorden, dat juist het ischenbeide komen bij dreigend rlogsgevaar de leest was, aarop bij de inrichting van zijn Hij, wiens trots het geweest ia, dat hij in deze lange periode n 30 jaar nooit met de politie onaangename aanraking was komen, hij zag zich plotseling een geval gewikkeld, waarvan i minder prettige gevolgen nog et te overzien waren. De idachte aan het dreigende rlies van de aanzienlijke som tlds en aan al die andere taraan verbonden mogelijk- :den, bracht hem bijna tot anhoop. Het is afschuwelijk 1 Als ik e oplichtBter in handen krijg, sloof ik, dat ik haar zou kun- 'n worgen. Dat zou ik nu maar niet doen. ij krijgt haar straf toch wel. hans zal haar vermoedelijk werkplaats zijn bijzondere aan dacht gevestigd is en dat de menschheid van deze leest de schoenen verwachtte, waarmee zij, na het ongeluk, dat haar van de beenen deed raken, weer behoorlijk zou leeren loopen. Te Parijs en Versailles is in 1918 heel wat gezegd, dat men in het Parijs van 1922 vergeten schijnt. Want daar in dit Parijs van 1922 usurpeeren de groote Entente-mogendheden zelt de taak, die zij aan den Volken bond hadden toebedeeld, nu het oorlogsgevaar in het Oosten werkelijk dreigt. Curzon, Poin- caré en Sforza zijn het er eens geworden over de uitnoodiging tot een conferentie, die den Turksch-Engelschen oorlog be zweren moet. Het werd tijd. De Turksche overwinnaars stonden aan de grens van de onzijdige zóne, die de Dardanellen beschermen moet, vrijwel vis-a-vis de Engel- sche verdedigers. Een ongelukkig afgegaan geweerschot had heel het naburige Oosten in vuur en vlam kunnen zetten. En wie weet was tenslotte als in 1914 de brand ook naar Midden- en West-Europa overgeslagen. Want Roemenië en Zuid-Slavië en Bulgarije staan feitelijk ook al met het geweer aan den voet. En achter Roemenië staan Polen en Tsjecho-Slowakije. Engeland heeft het gevaar begrepen en toegegeven. Want datbeteekent toch den vorm der uitnoodiging. Het was den Kemalisten niet om de neutrale zóne en niet om de zeeënten te doen, maar om Konstantinopel en Thracië en Adrianopel. En de uitnoodiging erkent de grens van de Maritsa met inbegrip van Adrianopel, mits de Turken de neutrale zóne eerbiedigen. Zullen Roemenië en Zuid- Slavië haar ook erkennen De Zuid-Slavische regeering heeft al verklaard, dat ze geen gemeen schappelijke grens tusschen Bul garije en Turkije zou aanvaarden. Maar wat dan Zullen de drie groote Entente-staten naast teza- ontkennen niet veel meer baten. De pandhouder hoorde ver baasd op. Men heeft haar dus al geknipt Zij bevindt zich achter slot en grendel Ja maar natuurlijk voorop gesteld dat het de goede is. De bestolene, een zeer rijke weduwe in de Beukenlaan, verklaarde dadelijk, dat naar de omstan digheden te oordeelen alleen haar gezelschapsdame, een zekere Greta Willisen, het sieraad ont vreemd kan hebben. Ik weet weliswaar nog niet, welke ver denking er tegen het meisje bestaat, want ik heb me nog niet veel met deze zaak in gelaten. Maar dit weet ik wel, dat mej. Willisen vanmorgen door mijn collega Bruin gear resteerd is. Zij houdt tot nu toe op de meest besliste wijze haar onschuld vol, maar als u in staat bent haar te herkennen, is het bewijs voor haar schuld natuur lijk geleverd. O, ik zou haar nog herken- men met Turkije, Griekenland niet alleen, maar ook Zuid-Slavië en Roemenië en wellicht de ge- heele kleine Entente met geweld tot die aanvaarding dwingen Of zal Engeland dat aan Frank rijk overlaten om zelf toe te zien, hoe het zich al van zijn succes in het Oosten zich zsker wanende Frankrijk tusschen zijn vriend schap voor Turkije, die het niet gaarne verpeelt en zijn vriend schap voor de kleine Entente, die nog minder missen kan be klemd raakt Het is duidelijk, dat de kwestie ook met deze uitnoodiging nog niet opgelost is, al is dan het onmiddellijk gevaar, dat van het overwinnende Turksche leger dreigde, waarschijnlijk bezwo ren, en dat de medewerking van de kleine Balkan-staten die oplossing niet vergemakkelijken zal. Zal het met de and re uit noodiging, zoo ze werkelijk tot een uitnoodiging wordt, vlotter gaan Het is zeker van over wegende beteekenis, dat de Fransche afvaardiging van den Volkenbond onder goedkeuring en met medewerking van de Fransche regeering het schade- vergoedings-vraagstuk en de kwestie der geallieerde schulden bij den Volkenbond ter tafel brengt en zijdelings reeds den Volkenhond de oplossing op draagt, ingeval de betrokkenen zelf die oplossing niet vinden kunnen. Het getuigt van een merkwaardige verandering in de Fransche gezindheid, die zich met zooveel woorden uitspreekt in de woorden van den Fran- schen afgevaardigde Jouvenel, wanneer hij toegeeft: „Geen staat kan zijn balans opmaken, als hij niet precies zijn schuld kent. Men moet den oeconomischen vrede sluiten, ten einde den politieken te ve: zekeren". Is het dat niet, wat de Duitschers uit den treure herhaald hebben En is het niet enkel de overeen stemming tusschen Frankrijk en Duitschland in inzicht en be grijpen, die wij noodig hebben nen al heeft zij zich nog zoo listig vermomd. Het is mij net alsof ik haar nog in levende lijve voor me zie. Des te beter 1 U zult vandaag of hoogstens morgen wel op geroepen worden, opdat men U met haar kan confronteeren. Het sieraad neem ik natuurlijk in beslag. Hij overreikte den pandhouder een ontvangstbewijs en ging heen, buitengewoon tevreden met het onverwacht snelle en gunstige resultaat van zijn na sporingen. Toen twee uur later de refe rendaris Imberg thuis kwam, vond hij zijn vader in zulk een neerslachtige stemming, dat hij bezorgd naar de oorzaak van zijn leed informeerde. De oude zag hem treurig aan alsof het hem moeilijk viel het hooge woord over zijn lippen te krijgen. Wij beiden zijn smadelijk misleid, mijn jongen 1 begon hij eindelijk. De jonge dame, die om den vrede en de rust van Europa te verzekeren De erkenning is te heugelijker, waar praktische samenwerking al aan het inzicht den weg heeft gewezen. Na de overeenkomst Stinne8-De Lubersac nog een tweede dergelijke overeenkomst. Alleen onderlinge samenwerking kan Europa uitredding brengen en kracht hergeven. De motie van den Volkenbond en de ge sloten overeenkomsten houden beide de erkenning dezer waar heid in. De Duitsche socialisten hebben haar ook erkend, deze kracht der samenwerking. En na een scheiding van jaren zijn de meer derheids- en onafhankelijke soci aal-democraten weer één gewor den. De eer deze fusie tot stand te hebben gebracht komt zeker voor een niet gering deel aan de uitersten van rechts toe, die door hun moordaanslagen en uiltartende houding der socialis ten om de republiek bezorgd maakten. Nog enkele weken en de Inva liditeitswet zal eindelijk Invali diteitswet mogen heeten. Tot nu toe zijn voor de toe kenning van renten alleen de overgangsbepalingen van toe passing. De voordeelen dezer overgangsbepalingen zijn niet te onderschatten, hetgeen wel blijkt uit het volgende. Er waren op 1 September j.l. in het geheel 21468 renten toe gekend tot een gezamelijk jaar- lijksch rentebedrag v. f3.212.040. hierin zijn niet begrepen de ren ten, die op grond van de Vrij willige Ouderdomsverzekering en de kostelooze Ouderdomsren ten, die voor 3 Dec. 1919 waren toegekend, Ook aan weezen- en weduwen- renten worden reeds belangrijke bedragen uitgekeerd. Op 1 Sept. j.l. waren er reeds 3276 loopende weezenrenten met een jaarlijksch rentebedrag van f 573,398.28 en acht dagen geleden de brillanten broche bij mij beleende, was een gemeene dievegge. De jonge rechtsgeleerde werd bleek van schrik. Dat is niet waar, vadei, verklaarde hij toen met beslistheid. Het kan niet waar zijn. Als men zooiets van haar beweert, dan moet zij het ongelukkige slachtoffer van een vergissing of van een persoons verwisseling zijn. En waarom dan Weet jij dan meer van haar als ik? Heeft zij jou misschien nog iets naders verteld over haar omstandig heden Of heb je haar sedert weergezien Niets van dat alles. Maar ik zou ten slotte aan niemands rechtschapenheid meer kunnen gelooven, als dit meisje een dievegge of ook maar een leuge naarster was geweest. August Imberg vertelde hem in plaats van te antwoorden den inhoud van het gesprek, dat hij met den politie-ambtenaar had 1536 loopende weduwenrenten met een jaarlijksch rentebedrag van f257.437.70 En art. 99 der I. W. (koste looze geneeskundige behandeling van verzekerden, die invalide dreigen te worden) heeft schit terende resultaten afgeworpen. Op 1 Sept. j.l. waren 4390 patiënten in behandeling of reeds genezen ontslagen. Ieder weet, (uit ondervinding of uit naaste omgeving) dat ziekenhuis- of sanatorimbehandeling groote financieele offers vraagt. Hoeveel zouden deze 4390 patiënten ge kost hebben Duizenden guldens, ongetwijfeld. Maar daartegenover staat, dat niet te zeggen is, hoeveel geluk de werking van dit artikel heeft gebracht, hoeveel arbeiders be houden zijn gebleven voor de maatschappij en hun gezin. Even min is te waardeeren het aandeel van dit art. 99 in den strijd tegen de tuberculose. In den aanvang werd opge merkt, dat pas over enkele weken sprake zal kunnen zijn van een „Invaliditeits"-wet. En terecht. In de week van 1418 Oc tober toch zal het 150ste zegel geplakt kunnen worden en zal art. 71 Invaliditeitswet nieuwe voordeelen aan de hierboven genoemde toe gaan voegen. Volgens dit artikel zullen verzekerden, die invalide zijn of meenen te zijn en voor wie 150 zegels geplakt werden, een aan vraag om invaliditeitsrente tot den Raad van Arbeid kunnen richten. Wordt aan de wette lijke voorwaarden voldaan, dan wordt rente toegekend en ge schiedt dit vanaf den datum van aanvrage. De aanvrage kan zeer een voudig zijn, bijv. in onderstaan- den vorm Verzekerde (naam en voor namen), rentenummer (vermeldend, wonende te straat No. verzoekt toekenning van invaliditeitsrente. (Plaats, datum gevoerd. Hoewel de refendaris ook hierdoor klaarblijkelijk in 't geheel niet overtuigd was, dat de jonge onbekende een diefstal had gepleegd, maakten deze mededeelingen hem zeer terneergeslagen en nadenkend. Vader en zoon zaten bij het middagmaal veel ernstiger en stilzwijgender tegenover elkaar dan anders. Zij roerden tot groote verwondering van het dienstmeisje het eten nauwelijks aan en hoewel zij vooreerst niet meer over de broche spraken, was het aan geen twijfel onder hevig, dat beider gedachten, zij het dan ook misschien op ge heel verschillende wijze, zich uitsluitend tot het sieraad en tot de brengster daarvan bepaalden. Zooals de dienaar van het gerecht Fahrig reeds gezegd had, werd den pandhouder nog den zelfden dag door een agent in uniform een dagvaarding over handigd, waarin hij den volgen den morgen in de rechtskamer van den rechter van instructie werd ontboden. (Wordt vervolgd)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1