Plmliit Nieuws. Zeeland in financieelen nood. Ooft- en Tuinbouw. Lijmbanden orn yruchtboomen. Burgerlijke Stand, Gemengd Nieuw^ Rechtszaken. bekend werd door de leden van deze tot dusverre nog niet ge profiteerd. In Maart richtte het bestuur zich met een request tot den Minister van Waterschap, waarbij Zijne Excellentie met den mees ten aandrang werd verzocht eene spoedige Koninklijke goedkeu ring van het gewijzigde Regle ment van Politie voor de polders en waterschappen in Zeeland te willen bevorderen. In bewerking is nog een request aan Gedeputeerde Staten van Zeeland te richten, beoogende verbetering te verkrijgen van de positie der z.g. aste arbeiders ill dienst van de calamiteuze polders. Ofschoon het aan het bestuur aanvankelijk wilde voor komen dat ten deze slechts de belangen van arbeiders waren betrokken, kwam het toch bij nader inzien tot de overtuiging dat ook hier belangen der be sturen waren betrokken en een optreden van den bond mitsdien alleszins gerechtvaardigd was. De Algemeene vergadering werd dit jaar te Middelburg gehouden op 18 Juli in de socië teit „St. Joris". Na afloop werd eene excursie gemaakt naar den Westkappelschen zeedijk. De inzending van den bond op de in September bij Vlissin- gen gehouden landbouwtentoon stelling bestond uiteen kaart van Zeeland aangevende de polders en waterschappen met verschillende kleuren, twee kaar ten betreflende de wegen en openbare middelen van vervoer, een inzending van de Brrede Watering Bewesten Ierseke, be staande uit twee kaarten van dat Waterschap vóór en na de oprichting van het stoomgemaal, benevens de toto's van dat ge maal en dijkaanleg volgens het systeem de Muralt en een dijk- doorsnede aangevende het ver schil tusschen dijksverhooging volgens voormeld systeem en grondverhooging met vermelding der kosten van een en ander berekend per M2, eene inzending van den polder Walcheren be staande uit twee doorsnijden van den Westkappelschen zeedijk en foto's van dien dijk, een inzen ding van het Waterschap Schou wen, bestaande uit verschillende foto's van duinbescherming. Ten slotte waren nog aan wezig diverse vermeldingen om trent de werkzaamheden van den Bond. Verwacht mag worden dat ook hierdoor de Bond meerdere bekendheid zal hebben ver kregen. H.M. de Koningin liet bij haar bezoek den adj. secretaris aan zich voorstellen, verzocht ver schillende inlichtingen en nam met belangstelling kennis van het tentoongestelde. Omtrent Coöperatieve aan koop van grint en steenslag bleek de wen8chelijkheid niet langer eventueele resultaten van de werkzaamheden der commissie voor coöperatieven aankoop van den Zuid-Hollandschen bond af te wachten, en werd uit de leden van onzen bond eene commissie gevormd teneinde deze zaak voortgang te doen hebben en den Bond in 1922 voor de leden werkzaam te doen zijn. Deze commissie werd zoodanig samen gesteld dat zooveel mogelijk alle deelen der provincie er in waren vertegenwoordigd. Zij bestond in het einde van 'tjaar uit de heeren M. A. Bleiker te Schoondijke, Mr. P. Dieleman te Middelburg, C. N. v. d. Heyde te Wissekerke, W. Kakebeeke te Goes, C. H. A. Stoutjesdijk te Tholen, A. v. d. Weyde te Ellemeet en Mr. H. v. d. Beke Callenfels te Middelburg, secre taris. In Augustus werd door het bestuur een circulaire tot de leden gericht, bevattende eene uiteenzetting van de bepalingen der Invaliditeitswet voor de polderbesturen van belang i.v.m. de bestaande pensioenregeling voor de ambtenaren in hunne dienst en de weduwen en weezen van deze. Het instituut voor landbouw werktuigen en gebouwen te Wageningeu deelde na informatie door het bestuur, mede, gratis advies te verstrekken aan de polderbesturen betreflende water- loozing, speciaal bemaling en te zorgen voor het opmaken en het controlee.en van het contract. Tot nog toe werd voorzoover bekend van de diensten van dit instituut door de leden nog geen gebruik gemaakt. Daartoe uitgenoodigd door den Zuid-Hollandschen Waterschaps- bond, vertegenwoordigden de heeren Dieleman en van Niftrik den bond ter algemeene verga dering van dien bond op 28 Juni te Rotterdam gehouden. De op 7 Juni 1922 afgelegde rekening en verantwoording werd door eene commissie be staande uit de heeren Jhr. H. J. van Adrichem Boogaert, Mr. J. A. Heyse en F. P. Polderdijk goedgekeurd. Zij wees uit dat de uitgaven f 1713.60 en de inkomsten f 1939.40 bedroegen zoodat een batig saldo van f225.80 kan worden geboekt. Het verslag van het vorige vereenigingsjaar werd toegezon den aan de polders en water schappen die nog niet als lid toetraden onder bijvoeging van eene korte mededeeling. De aftredende bestuursleden Pr. Kerckhaert en I. J. Risseeuw werden op de algemeene verga dering met groote meerderheid herkozen. Het aantal gewone leden bleel gedurende het afgeloopen jaar 95 bedragen, dat der buitenge wone leden vermeerderde tot 43. De aandacht van belangheb bende wordt hierbij wederom gevestigd op het aanleggen van lijmbanden, dat thans moet ge schieden. Zooals bekend is, die nen deze banden om de vrou welijke wintervlinders, die geen vleugels bezitten en die dus loopende de takken moeten be reiken om daar hare eieren te leggen, het opkruipen tegen den stam te beletten. Daar alleen de vrouwelijke wintervlinders geen vleugels be zitten kan deze bestrijdings- methode alleen tegen deze vlindersoort worden toegepast. De rupsen, die uit de winter- vlindereieren te voorschijn komen zijn de zgn. trekmaden, die vooral aan kersen en appelboomen, maar ook aan andere vruchtboo- men zeer schadelijk kunnen wor den door het aanvreten der jonge vruchten en door het vernielen der bladeren. In alle boomgaarden en tuinen, waar in het afgeloopen voorjaar de trekmaden zijn waargenomen, dienen lijmbanden om de stam men der boomen te worden aan gelegd. In mededeeling No. 3 van den Plantenziektenkundigen Dienst is de wijze van uitvoering nauwkeurig beschreven. Daar het resultaat, dat men bereiken zal zeer afhankelijk is van de kwaliteit (langen duur van de kleefkracht) der gebruikte lijm, bepale men zich tot de aanschaffing van een der goede handelssoorten. Inlichtingen hierover worden gaarne verstrekt door den Plan tenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen werkzame ambtenaren van dezen Dienst. School- en Kerknieuws- Ev. Luth. Gem. Groede. Op het drietal te Deventer komt voor ds J. P. v. Heest alhier, Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een adres gericht tot de Koningin naar aanleiding van de motie van den heer Van Niftrik, die in de Zomerver gadering der Prov. Staten werd aangenomen, in welke motie Ged. Staten worden uitgenoo digd; bij de rijksregeering te blijven aandringen op periodieke her ziening der Rijksuitkeering, in den geest van de motie Fock- Ferf de rijksregeering te verzoeken een egalisatie-systeem te ont werpen in dien zin, dat de kos ten van den technischen dienst op alle provinciën in gelijke mate drukken. Ged. Staten zeggen, dat er op gewezen is, dat de bij de wet van 1905 geregelde uitkee- ring berust op billijkheids- maar ook op rechtsgronden dat daar om niet duidelijk ij, waarom deze uitkeering onveranderlijk zou moeten zijn, en dat juist de jaren, welke achter ons liggen, ten duidelijkste hebben aange toond, dat periodieke herziening dringend noodzakelijk is. Ook wordt er op gewezen, dat Zee land in een zeer ongunstige po sitie verkeert, dat op de bevol king in Zeeland ongetwijfeld de meest zware druk is gelegd. De toeneming van de bevolking was in de jaren 19141922 in Zee land het geringst, namelijk slechts 3 pCt., terwijl de belastingdruk 210 pCt. is gestegen. De staten namen het eerste deel motie met algemeene stemmen aan en toonden daardoor Ged. Staten te steunen in hun reeds vroeger aangewende pogingen om de rijksuitkeering verhoogd te krij gen. De cijfers, waarop de uit keering is gebaseerd en die voor 1923 voor dezelfde uitgaven zijn resp. ƒ54.741.84 en 141.925, wat helder aantoont, hoe zeer de provincie gedrukt wordt door deze kosten, welke alle betrek king hebben op het bestuur der Provincie in engeren zin en voor het overgroote deel veroorzaakt worden door de werkzaamheden, welke dat bestuur ter uitvoering van rijkswetten en ten behoeve van het rijk verricht. Het is dan ook zeker niet onbillijk te achten, wanneer verhooging van de Rijksvergoeding wordt gevraagd. Het tweede gedeelte der motie werd aangenomen met 29 tegen 9 stemmen, doch ook de tegen stemmers sympathiseeren met 't idee, zij durfden echter in de tegenwoordige omstandigheden niet de verwachting koesteren, dat verwezenlijking van het daarin uitgesproken denkbeeld in den eersten tijd groote kans van slagen zoude hebben. Aangenomen mag dan ook worden, dat de Staten van Zee land algemeen de wenschel'qk- heid van dit denkbeeld hebben beaamd. Er wordt op gewezen, dat het billijk is dat de verkeerswegen door alle deelen des lands in gelijke maten worden bekostigd, evenals de verdediging van den vaderlandschen bodem, en dat het beter zou zijn geweest als van het begin af de lasten van den technischen dienst doör het geheele rijk waren gedragen. Zeker zouden enkele Provin ciën meer moeten gaan betalen ten bate van andere, het meest Zuid- en Noord-Holland, maar daar wonen de meest kapitaal krachtige personen en is de belasting het laagst. En zou het dan niet billijk zijn, dat van het daar wonende Nederlandsche kapitaal een gedeelte wordt af gestaan voor bodem- en wegen- belangen in overig Nederland De gewone uitgaven van de provincie Zeeland stegen van 548.912 in 1914 tot/1.778.822 in 1922 en voor 1923 is geraamd 1.702.939. De opbrengst der opcenten was in 1914 349.822, in 1918 389.087 en voor 1922 en'23 is uitgetrokken f 1.119.500. De provincie helt het maximum opcenten en verhooging daarvan is niet te wachten en zou den onbillijken belastingdruk nog on billijker maken. Intusschen roepen verschillende vraagstukken drin gend om vervulling. Voor aan leg van tram- of locaalspoor- wegen zijn belangrijke rentelooze voorschotten of deelneming in het maatschappelijk kapitaal toege zegd, de afdamming of overbrug ging van de Eendracht is in studie, de electrificatie van Zeeuwsch Vlaanderen is in vollen gang, die van overig Zeeland in voorbe reiding, een daartoe benoemde commissie uit de staten acht ver betering van het wegennet in Zeeland noodzakelijk Zonder nadere versterking van de inkomsten zal de uitvoering van de reeds genomen besluiten op financieele moeilijkheden stuiten en zal de voltrekking van andere noodzakelijke maat regelen tot de vrome wenschen blijven behdoren. Zal de provin cie Zeeland in staat zijn, datgene te volvoeren, wat zij voor hare ontwikkeling en in het belang van hare ingezetenen noodzake lijk acht dan zal hulp van re- geeringswege niet kunnen uit blijven. Breskens. De Suikerbieten campagne is begonnen. Reeds zijn de eerste wagens aange voerd. Teneinde niet geheel onbegaanbare en onberijdbare wegen te krijgen, zal het in dit natte seizoen dringend noodig zijn, dat de wagenwielen schoon worden gehouden, zoowel in het belang van het publiek als de vervoerders. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 26 Maart. DAGEN. 6.44 7.38 8 51 Woensdag Woensdag 27 Sept. 6.20 Donderdag28 7-14 Vrijdag 29 8.27 Eerste Kwartier 27 Sept. nam. 11. OOSTBURG. Huw.-Voltr. 3 Augustus. M. de Back, 24 j., jm. en J. Sim pelaar, 18 j., jd. 24, J. A. van den Ameele, 28 j., jm. en C. M Quist, 23 j., jd. Geboorten. 7 Augustus. Pru dent Desiré, z. van A. A. van Damme en M. M. Ballegeer. 10, Jacob Izaak, z. van J. J. Provo en M.Vermeulen. Johannes Ja cobus Joseph, z. van J. C. Hell- wig en A. M. Dubois. 16, Maria Louise, d. van P. de Paepe en L. M. Temmerman. 26, Pieter- nella Elizabeth, d. van A. Rie- mens en W. E. Verschuure. 27, Sara, d. van J. Verplanke en M. de Veij. 28. Abraham, z. van I. A. Ekkebus en M. Verher- brugge. Overlijden. 3 Augustus. Cor nelia Johannes Aspeslagh, 69 j., echtg. van M. J. Siegrest. 7> Pieternella de Zomer, 79 j., echth. van J. Kommers. 18, Jacobus Haartsen, 64 j., echtg. van A. van Peenen. 23, Prudent Diseré. 16 d., z. van A, A. van Damme en M. M. Ballegeer. 27, Jannis Goedhals, 33 j., ongehuwd, (over leden te Middelburg), z. van P. Goedhals en A. Missielje. legd dat hij op 27 Mei jl. Schoondijke 4 paarden en wagens, waarop ingevolge bel schikking van den President de| Arrondissements-Rechtbank Middelburg pandbeslag was gel legd, aan dat beslag heeft ontl trokken, door naar België doen brengen en ze daar verkoopen. Eisch 6 maanden gev. straf. I AANGENAME REISGEZEL. In den nachttrein, welke Vrij. dagavond uit Dresden naar Hol! land vertrok, werd, gedurendj de reis, een der passagiers, mevr' v. P., echtgenoote van dr. v. P, te Wassenaar, wakker, door ge stommel en schreeuwen in de| aangrenzende coupé. Op verzoek van zijn vrous| ging dr. v. P. op het lawaai en vond een tweetal jonge lieden in hevige worsteling, en nam hr een sterke chloroformlucht waar Inmiddels geroepen conduc teurs bevrijdden den aangeval-1 lene, die geheel bebloed was enl wiens nachtgewaad in flarden] hing. Hij bleek te zijn een jeug dig Nederlandsch student, Dresden, die een bezoek aanj zijn familie ging brengen. Hij vertelde geheel benauwd wak ker te zijn geworden en nog] juist genoeg bij kennis geweest te zijn om waar te nemen, dal zijn medereiziger hem een, chloroform gedrenkt lapje onderl de neus had gelegd en bezig was hem van al zijn geldswaar den te berooven. Met bovenmen- schelijke inspanning was het hem gelukt zich aan den invloed der narcose te onttrekken en zich op zijn aanvaller te werpen. Dezi echter, zou den half bedwelmdi gemakkelijk hebben kunpen over mannen, ondanks zijn heldhaf- tigen tegenweer, had niet de zoo] tijdig aangerukte hulp, hem ont zet. De aanvaller werd aan het eerste station Hannover aan de politie overgeleverd en blijkt daar een oude bekende te zijn, dit zich op dergelijke praktijken toe legde. Men zij gewaarschuwd. te Arrond. Rechtb. Middelburg. Zitting van 22 Sept. Heden werd de volgende zaak behandeld J. D., 24 j., landbouwer te Schoondijke, werd ten laste ge- DUUR. Een lezer zendt ons de reke ning, welke hij van de Neder landsche Spoorwegen ontving, toen hij een klein boekje in den trein had laten liggen, dat ge makkelijk voor hoogstens 10 ct. als drukwerk had kunnen worden verzonden. Hij had dat moet gezegd dit niet uitdrukkelijk gevraagd en geen geld daavoor gezonden. De rekening luidde: Vracht| Utrecht—Hilversum f 0.50 be- waarloon f 0.25; schrijfloon f 0.05; adreskaart fO.Ol; vervoer Hil versumHuizen f0.50 is samen f 1.31. Duur voor zoo'n klein boekjell (Handelsbl.) EEN HOLLANDER BEROOFD. Een aantal leden van den K. Werkliedenbond te Heerlen, had besloten een uitstapje lang: den Rijn te maken. Een der bestuurders, de heer V., te Heerlen, was vooruit ge zonden, om een en ander te regelen. Niet goed bekend in Aken, werd hij daar door een 5-tal personen, met wie hij in een café gesproken had en die hem naar een hotel zouden brengen, op een eenzame plaats gelokt en aangevallen. Zij beroofden hem van 140.000 mark, die hij in verband met het uitstapje ge bruiken moest. De hoofddader, een jonge Duitscher, is reeds aangehouden. GOEDKOOP FRUIT. Te Hoorn ging een school uit. Juist passeerde een fruitkoop-

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2