Plaatselijk. Nieuws. De Roode Kruisdag op 30 September a s. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws Eerste Kamer langs den weg van het evenredig kiesrecht aan te wijzen, zal U zoo spoedig mogelijk, bereiken. Ingediend zal worden een herziening van de Gemeentewet, waarbij tot leiddraad dienen de staats-commissie aangeboden voorstellen. Onderscheidene voorstellen ter vereenvoudiging van de onder- wijs- en de verzekeringswetge ving zullen U bereiken. Geleidelijke afschaffing van de Huurwetten is, evenals een her ziening van de Drankwet, in voorbereidingeen wijziging van de wet op de besmettelijke ziekten wordt overwogen, waar bij tevens zal getracht worden om zonder de algemeene volks gezondheid te schaden, tegemoet te komen aan de gewetensbe zwaren tegen de vaccinatie. Zoodra de grondwettelijke voorschriften het zullen gedoo- gen, zal het noodige worden verricht om bestuur en wetge ving van de overzeesche deelen van den Staat te regelen in den geest welke de herziening van de desbetreffende bepalingen der Grondwet beheerschte. Tevens zal het belastingwezen aan een ingrijpende verandering zijn te onderwerpen, ten einde rekening te houden met de eco nomische eischen, welke de tijdsomstandigheden stellen. Aan de geestelijke en stoffe lijke belangen van de bevolking, ook der overzeesche gebieds- deelen, zal de onverdeelde aan dacht der overheid worden ge wijd. Moge God in deze moeitevolle tijden Zijn zegen schenken aan de vervulling van de zware taak welke U wacht. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaren wij de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn ge opend. Zooals reeds bekend is ge maakt, is het Nederlandsche Roode Kruis van plan op 30 September a.s. een collectedag te houden in alle plaatsen van Nederland. Het Hoofdbestuur verkreeg daartoe de medewer king van het Departement van Binnenlandsche Zaken, dat aan - alle Burgemeesters in ons Vader land het verzoek heeft gericht om medewerking, teneinde dezen collectedag te doen slagen. Het houden van deze collecte heeft de volle instemming der Regee ring, aangezien de opbrengst aangewend zal worden voor de vredestaak van het Nederland sche Roode Kruis. Erkend moet worden, dat in eigen land nog veel te doen valt op het gebied van hygiëne in het algemeen daaraan wordt hier te lande nog te weinig gedaan. Het is de plicht van allen om de juiste begrippen van hygiëne aan het geheele Volk bij te brengen, zoo mogelijk overal verlichting te verschaffen en bekwame krachten te vormen, die deze noodige maar ontzag lijk groote taak op zich zullen nemen. Dikwijls zullen deze tegelijk met het voorkomen van ziekte ook hulp ter genezing móeten brengen. Hier zal door het Nederland sche Roode Kruis aansluiting moeten worden gezocht bij de nationale vereenigingen op dit terrein reeds werkzaam en, waar deze door gebrek aan fondsen hun krachten niet genoeg kun nen ontplooien, zal hier daad werkelijke steun moeten worden gegeven. Niet dus naar con currentie, maar naar samen werking en gemeenschappelijke entwikkeling moet door het Nederlandsche Roode Kruis wor den gestreefd. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft niet alleen gelden noodig voor de hierboven om schreven vredestaak in het al gemeen, maar het wil behalve de instandhouding der transport colonnes, de hulpverleening bij het uitbreken van rampen en de opleiding van Roode Kruis-zus- ters en helpsters, zich ook nog met meer kracht wenden tot de jeugd, teneinde de groote inter nationale Roode Kruisgedachte, hulp aan de lijdende menschheid, bij de jongelingschap sterker in gang te doen vinden. Het Nederlandsche Roode Kruis zal om dit doel te berei ken üe medewerking van den onderwijzer buitenwoon op prijs stellen, en wil financieel in staat gesteld worden hem alle mate riaal te verschaffen om door pro paganda op de scholen de leer ling te doen verstaan wat hij op zijn jeugdigen leeftijd reeds kan verrichten tot bescherming van zijn eigen gezondheid en die van zijn kameraad. Wenden wij thans den blik naar het buitenland. Wat doet Zweden voor zijn Roode Kruis? Het organiseerde een Roode Kruisweek en zag dientengevol ge het ledental met 27-000 ver- meerderen(van55.000tot 82.400). Incasseerde 765.000 Kronen. 127 kerkfeesten werden in de Roode Kruisweek gegeven en 11 feesten in de scholen, waar lezingen werden gehouden, 218 concerten, 80 sportfeesten, 119 tooneel- en bioscoopvoorstel lingen. In 2300 kerken werd over het Roode Kruis gesproken en in 16.000 scholen. Alleen de collecte in de ker ken bracht 33.000 Kronen op. De Regeering gaf toestemming tot het houden van een loterij. De verkoop van een wereld atlas door het Roode Kruis werd geraamd op eene opbrengst van 100 a 200.000 Kronen. Een Roode Kruispostzegel werd uitgegeven. Een Roode Kruistentoonstel- ling werd gehouden. Het is het Nederlandsche Roode Kruis nog niet mogelijk zooals in Zweden, een Roode Kruisweek te organiseeren. Het heeft zich bepaald tot een Roode Kruisdag op 30 September as, waarop de algemeene collecte in geheel Nederland het hoofd- moment zal zijn De kleinste gift is welkom op deze „vlag getjesdag". En hoe komt het Nederland sche Roode Kruis evenals in Zweden aan ruim 82.000 leden minimum contributie per jaar f 1.)? DE KONINKLIJKE FAMILIE TERUG. Woensdagavond zijn met den Kon. exprestrein de Koningin en Prins Hendrik op Het Loo teruggekeerd. Voor het perron stond een talrijke menigte, die hen met hoera's begroette toen ze den trein hadden verlaten en met Prinses Juliana, die haar ouders had verwelkomd, naar het paleis wandelden. In de vestibule van het paleis werden zij ver welkomd door de Koningin Moe der. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 26 Maart. DAGEN. vm. nam Zaterdag 23 Sept- 3.13 3.37 Zondag 24 3.57 4.21 Maandag 25 4.32 4.56 Dinsdag 26 5.31 5.55 Eerste Kwartier Woensdag 27 Sept. nam. 11. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 23 Sept 7-29 nm. Zondag 24 7.27 Maandag 25 7-25 Dinsdag 26 J.2Z Breskens. De Commissaris der Koningin hoopt op Donder dag 28 September de gemeenten Aardenburg, Eede, St. Kruis en Waterlandkerkje te bezoeken. IJzendijke. In ons verslag van de Tentoonstelling was uit gevallen dat het terrein, waarop de Tentoonstelling is gehouden, welwillend was afgestaan door de familie Doens, aldaar. Dinsdagmorgen had bij het afbreken der eerepoorten alhier een ongeluk plaats. Bij het omverhalen van een der poor ten kwam deze op het hoofd van een der helpers, zekere J. B. terecht. Met een bloedende wonde werd de getroffene weg gebracht. Aardenburg, Deze week slaagde te Middelburg voor Waterbouwkundig Ambtenaar de heer J. W. Keols, alhier. Het plan bestaat om het kantoor der Directe Belastingen alhier over te brengen naar Eede en aldaar te vereenigen met het grenskantoor. Sluis. Naar men ons mede deelt, zal de Openbare Lagere School te Heille worden op geheven, terwijl de heer Kromme te Wijhe zou bedankt hebben voor zijne benoeming als hoofd dier school. Oostburg. Woensdagmorgen reed de heer J. Dieleman van Biervliet naar de markt per Automobiel. In Klein Braband had hij het ongeluk, terwijl hij door een bocht reed, dat de rem niet voldoende werkte, ten gevolge waarvan de auto in een sloot terecht kwam. Deerlijk gehavend kon deze met vereende hulp weer op het droge worden gebracht. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Mej. de S. alhier viel van een der bovenste treden van de trap naar beneden, waardoor zij haar duim brak. Cadzand. Onder Voorzitter schap van den Burgemeester kwam de Gemeenteraad alhier Dinsdagavond in voltallige zit ting bijeen. Onder ingekomen stukken werd een Koninklijk Besluit vermeld, ontheffing inhoudende van de verplichting tot keuring bij huis- slachtingen. Afwijzend werd beschikt op het verzoek om een jaarlijksche subsidie van de Alg. Neder landsche Vereeniging „Het Groe ne Kruis", alsmede op een der gelijk verzoek van het Bestuur der Zeeuwsche politiehonden- dresseervereeniging. In de begrooting voor 1922 werd een kleine wijziging aan gebracht, terwijl die voor het dienstjaar 1923 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een bedrag van f29583,97, met een post van onvoorziene uitgaven van f944.52. De Gemeentelijke inkomsten belasting is op f 14000 geraamd, wat f 1000 lager is dan het vorige jaar. Ten slotte werd een instructie voor den Secretaris vastgesteld. Aan het eind der vergadering werd door den Voorzitter het feit herdacht, dat de heer Joh. Risseeuw zijn 25-jarig jubileum als Wethouder beleefde, waar mede deze ook door de overige leden van den Raad werd geluk- gewenscht. SPORT. A.s. Zondag beginnen in W. Zeeuwsch-Vlaanderen de compe titie-wedstrijden voorden Zeeuw- schen Voetbalbond, Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 24 Sept. 1922. Breskens v 9l/s u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 51/2 u ds Bremer. Groede v 9P, ds v Griethuijzen Hoofdplaat v 10 u ds Meloen. Nieuwvl. n 2'/2 ds v Griethuijsen Schoondijke n 2 u ds Scholte. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. P. van Heest. Geref. Kerk Oostburg. Oostburg v 10 u cand. H. Steen, van Anjum. n 21 /j cand. Steen. Aardenburg dienst Oostburg. Aardenburg v 10 u Lezen. n 61 /a u cand. Kroese, van Middelburg. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 19 Sept. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be- Kipeieren f 9.25f 11.40 Idem (klein) f 6.50f 9. Aangevoerd 125000 stuks. Arrond. Rechtb. Middelburg. Zitting van 22 Sept. Veroordeeld wegens: Beleediging ambtenaar P. J., 45 jaar, werkman, Biervliet, f 20 of 20 d. hecht. Mishandeling J. C. d. G., 29 j., schoenmaker, Ilzendijke, f10 of 10 d. hecht. Wederspannigheid, mishande ling echtgenoote, L. W. J., 39 j., werkman, Breskens, f25 of 25 d. hecht. Mishandeling P. S. v. B 25 j., landbouwersknecht Biervliet en D. E., 20 j., id. te Schoon dijke, ieder f 15 of 15 d. hecht. Door den Officier van Justitie te Middelburg werd jl. Dinsdag de voortgezette behandeling der strafzaak tegen J. F. B., te Middelburg, beklaagd van zware mishandeling van haar kind, jarenlang gepleegd, 6 jaar gev. straf geëischt, met aftrek prev. hecht. Mr Adriaanse, verdediger, vroeg lichtere straf wegens verzach tende omstandigheden. De vrouw heeft reeds 10 maan den in voorarrest doorgebracht. Heden werden de volgende zaken behandeld A. A. L., 27 j., en B. J. L., 25 jarbeiders te Biervliet, wer den ten laste gelegd, dat zij in den nacht van 24 op 25 Juli j.l te Biervliet A. A. opzettelijk hebben geslagen, waardoor deze pijn ondervond. Deze zaak werd geschorst, terwijl getuige J. d. V., landbouwersknecht te Biervliet, als verdacht van mein eed, gevangen genomen werd. R, G., landbouwer Biervliet, werd ten laste gelegd, dat hij op 23 Juli jl. bij Biervliet C. D. heeft geslagen. Eisch f 10 of 10 d. hecht. A. V., 33 j., arbeider, Bier vliet, werd ten laste gelegd, dat hij op 9 Aug. jl. te Biervliet J. C. S. op den grond heeft ge gooid en geslagen. Eisch f 15 of 15 d. hecht. TWEE VLIEGERS VERONGELUKT. Woensdagmiddag is te half drie een vliegtuig van het vlieg kamp De Kooy in de Zuider zee beoosten de haven te den Helder gevallen, waarbij de lui tenant ter zee Goedhart en de officier-machinist De Jong zijn omgekomen. GAS VERSTIKKING. Weder heeft een droevig on geval van gasvergiftiging aan twee ingezetenen van Nijmegen het leven gekost. Toen Woensdagochtend de melkboer aan perceel Jan Van Galenstraat 65 aldaar aanbelde, kreeg hij geen gehoor. De voordeur was niet op slot en hij trad de woning binnen, direct een sterke gaslucht waar nemend. Hij trof weldra de lijken aan van de bejaarde bewoners, den 64-jarigen H, W. Jeuken, gepen- sionneerd chef van tractie der Spoorwegen en diens 67-jarige vrouw. Vermoedelijk heeft het onge luk reeds Dinsdag in den namid dag of tegen den avond plaats gehad. Vermoedelijk heeft een van beiden bij vergissing de kraan van het comfoor open laten staan, met het gemeld treurig gevolg. DE EX-KEIZER VERLOOFD. De verloving van den ex-keizer is thans officieel bevestigd. De felicitatie-registers zijn in het poortgebouw van het kasteel te Doorn ter teekening neerge legd. De eerste verlovings-speech werd, zoo meldt het Hbld., Dinsdagavond uitgesproken door baron Van Tuyllvan Seroosker- ken, den burgemeester van Zeist, bij wien de keizer en de kroon prins, reeds eenige dagen gele den, te dineeren waren geviaagd. De publicatie der verloving was zeer onverwacht geschied, anders was de keizer zeker niet op den avond van dezen dag de gast van een ander geweest. Den laatsten tijd komen de keizer en de kroonprins nogal vaak te Zeist, o.a. bij de familie Blanckenhagen, die over een fraaie tennisbaan beschikt. Het heet, dat deze familie gedurende een paar jaar buitenslands zal gaan wonen en gedurende dien tijd haar buitenplaats „Kersber gen," tegenover de kerk aan den Utrechtschen straatweg, aan den kroonprins ten gebruike aan bieden. Het gebrek aan een behoor lijke ruimte voor de nieuwe be woners van het Huis Doorn baart blijkbaar veel zorg de hofmaar schalk confereert tenminste druk met bouwers en huizenverhuur ders. Het huwelijk zal in Novem ber plaats hebben. De verloofde van den ex-kei zer, dochter van den overleden vorst van Reuss oudere linie, is 35 jaar oud. Uit haar huwe lijk met den prins van Schö- naich-Carolath, die verled:njaar gestorven is, zijn vier kinderen geboren. DE AANVARING OP DE SCHELDE Aan het strand van Noord-Be veland, onder Wissenkerke is het lijk aangespoeld van een zeeman, gekleed in blauw keper pak, zwarte trui, tricot onder broek, flannellen hemd, met een breeden lederen riem om het middel. Alleen de onderbroek was gemerkt met de letters R.V. IJ. die in rood zijn aangebracht. Vermoedelijk is het lijk van een der opvarenden van de „Ezardian", die op 2 September bij Vlissingen door de „Zuider- dijk" in den grond werd geloo- pen. EEN TYPOON. Een tyhoon, die gedurende 36 uren over de Philippijnen heeft gewoed, heeft ernstige schade aangericht. EEN SPOORWEGONGELUK. Bij een spoorwegongeluk in Mexico zijn 14 personen gedood en 17 gewond.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2