ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Oveizicht. De Troonrede. Onschuldig vemoideeld, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 31e Jaargang Zaterdag 23 September 1922 Nummer 2761 BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever TNo,020in BRESKENS p°7s$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur De Daly Chronicle, Lloyd George's lijfblad, heeft dezer dagen geschreven, dat een alge- meene vredesconferentie voorbij was om de taak weer op te nemen, die in het te Sèvres ge sloten \erdrag zeer onvoldoende volbracht was. Het is een ietwat euphemistische mededeeling van het feit, dat de Turken het vre desverdrag van Sèvres ongedaan hebben gemaakt. Maar zij lijkt bovendien niet heelemaal juist. Men zou zoo zeggen, dat juist na de Turksche overwinning het afmaken van wat het vredesver drag van Sèvres ongedaan had gelaten minder dan ooit noodig was en dat de Turken zeil voor die voltooiing reeds bij uitstek goed gezorgd hadden. En wan- aeer er dan ook een conferentie loodig mocht zijn, dan is het reeleer over die voltooiing dan over het vredesverdrag zelf. Het is een hard gelag voor de Grieken dat zij, terwijl ze ach niet allen overwinnaars van Turkije, maar reeds beheerschers van Klein-Azië en de nieuwe groote mogendheid van het Oosten der Middellandsche Zee waanden en zelfs naar Konstan- tinopel, het lang begeerde eind punt van het nationale Grieksche idealisme, de hand uitstrekten, plotseling met den kous op den kop, en een heel leelijken kous, naar huis zijn gestuurd en het alleen aan hun snelvoetigheid te danken hebben, dat de T urken gelijk met hun generaals niet hun heele legermacht gevangen hebben gemaakt en dat hun idealen, voor welker vervulling ze zich jaren van oorlogslasten, 't zij in werkelijken strijd ot in mobilisatie, hebben getroost, te zamen met de wolken, die uit het brandende Smyrna opstijgen, in rook vervliegen en er voor hen niets is overgebleven dan de hoop op de welwillendheid der Entente-mogendheden. Maar het is ook hard voor de Entente 6) Eerst nadat hij zich overtuigd had, dat het bedrag klopte, ant woordde hij op de klacht van het jong meisje Ik kan het mij voorstellen, dat het niet erg aan genaam voor je was mijn arme, kleine lieveling Maar wanneer een onzer eens in geldverlegen heid geraakt, dan is hij er veel erger aan toe dan een arme drommel, wien het niets kan schelen, als de heele wereld van zijn armoede hoort. Ik kon er niet zelf naar toe gaan om het ding te beleenen, dat zie je toch wel in, en ik mocht ook geen ander in vertrouwen nemen. Jij echter zult met dezen vrek- kigen pandhouder wellicht nooit meer in persoonlijke aanraking komen en daar hij je naam niet kent is het thans net zoo goed en voor Engeland in het bijzon der. Toen aan de overwonnenen uit den grooten oorlog bij de verschillende vredesverdragen hun straf werd opgelegd, was er geen, dat harder de straffende hand te voelen kreeg en zoozeer behandeld als iemand met wien men verder geen rekening had te houden dan Turkije, omdat zijn rol voor goed scheen uitge speeld. En het is Turkije, dat, de eerste en de eenige tot nu toe, door het opgelegde vredes verdrag van zijn wapenen een streep haalt en met zijn zege vierende legers aan den Bosporus, van waar men hem voor goed meende weggejaagd te hebben, aan de zoo machtige Entente nu op zijn beurt de eischen stelt van den overwinnaar. Want het gaat feitelijk niet meer tegen Griekenland. Daarmee zullen we zelf afrekenen, heeft Kemal Pasja gezegd, toen de Entente een vredesconferentie voorstelde. Wanneer de Daily Chronicle van een conferentie praat, dat is het niet meer om over Klein- Azië te praten. Daarover heb ben de Turksche legers het be slissende woord al gesproken. Hoogstens kan er nog sprake zijn van de aan Griekenland op te leggen schadevergoeding, waarmee Turkije, op het voor beeld der overwinnaars in den grooten oorlog, zijn oorlogskos ten vergoed wil hebben of over de uitlevering van de Grieksche vloot, een eisch, die al eveneens uit den grooten oorlog schijnt afgekeken. Maar het gaat nu in hoofdzaak over Konstantinopel en den Bosporus, over Adrian- opel en Thracië, het gaat over Europeesch Turkije. liet gaat er om, ook door die uitspraak van de Entente een streep te halen, dat er in Europa voor den Turk geen plaats meer was. Het was een Engelsch staatsman, die de woorden uitsprak en het is na- tuuilijk Engeland, dat zich tegen de Turken op 't oogenblik erg dik maakt. De Turken zullen wel stilletjes glimlachen. Al die drukte en die dreigementen be- alsof er niets gebeurd was. Hij heeft toch zeker niet getracht je uit te hooren Lilli antwoorde van nee en een oogenblik kwam zij in verzoe king, haar vader van den vrien delijken referendaris te vertellen, zonder wiens bemiddelling zijn wensch bezwaarlijk in vervulling zou zijn gegaan. Maar een werk tuigelijke vrees, van welker oor zaak zij zich zelf geen reken schap kon geven, weerhield haar. En de heer met den blonden knevel was, naar het scheen, ook in het geheel niet nieuwsgierig wat naders over haar avonturen injden winkel van August Imberg te vernemen. Ik zal een rijtuig nemen, zei hij, om je koffer te halen en dan dadelijk naar het station rijden. Je trein gaat weliswaar pas over een uur, maar wij kunnen even goed in de wachtkamer ons avondeten gebruiken als in een of ander restaurant, waar we misschien nog maar bekenden wijzen de momenteele zwakte. Wanneer Engeland werkelijk om Konstantinopel vechten wou, dan behoefde het niet te drei gen, dat het de Engelsche do minions, Australië, Canada en Zuid-Afrika gevraagd had troe pen te zenden. Het heeft trou wens betere bondgenooten vlak bij de hand. Maar het moet op passen ze in de hand te houden. Zuid-Slavië en Roemenië heb ben nu ook de beteekenis be grepen van wat er in Klein-Azië aan de hand is geweest en nu aan den Bosporus aan de hand komt. Turkije opnieuw in Thra cië, Turkije weer een Balkan- mogendheid, dat beteekent het herstel van het Turksch-Bul- gaarsch bondgenootschap en van een tegenwicht tegen de macht der Kleine Entente. Zou ook Frankiijk het be grijpen In den strijd, die tusschen Engeland en Frankrijk in het nabije Oosten gestreden werd en die door de Turksche over winning aanvankelijk ten voor- deele van Frankrijk beslist leek, heeft Engeland in de Kleine Entente een onverwachten bond genoot gekregen. Tegen den zin dier kleine Entente zal Frank rijk zich ongaarne keeren Maar was wellicht feitelijk de bond genoot al niet overbodig Engeland wil vechten om de resultaten van den oorlog tegen Turkije te behouden. Maar gaat het feitelijk niet om de resul taten van den geheelen oorlog Kemal zelf heeft den Franschen gewaarschuwd, toen hij sprak van „het herstel van hef contact met onze bondgenooten uit den oorlog". Dat klinkt inderdaad dreigend en te dreigender nog, waar ook Rusland zijn stem reeds ten bate van Turkije heeft laten hooren. De Turksche overwin ning kon den anderen overwon nenen er wel eens aan herinneren, dat er toch met verzet nog wel wat te bereiken valt. Duitschland kan oogenblikke- lijk de herinnering gebruiken. De weigering van de Belgen, om zouden ontmoeten. En moet ik tante dan geen goeden dag zeggen Zal zij me dat niet kwalijk nemen Ik zal je wel bij haar veront schuldigen. Zij denkt immers dat je vanmorgen vroeg reeds bent afgereisd en dat moeten natuur lijk ook onze kennissen gelooven. Onthoud dat goed, beste kind 1 En wees vooral in je uitlatingen zoo voorzichtig mogelijk. Met niemand, wie ook, mag je ooit over de broche spreken. Want met onze plaats in de betere familie's zou het onvoorwaarde lijk zijn gedaan, indien iemand ook maar iets vernam van je bezoek bij die kerel daar en hij wees met zijn hoofd in ach- terwaartsche richting. Lilli zweeg, en eerst toen zij in het door haar vader aange roepen rijtuig zaten, zei zij met een diepe zuchtHet is toch eigenlijk lastig, als men niet rijk is, papa I Zulke dingen, zooals met de Duitsche schatkistbiljetten op 6, 12 en 18 maanden genoe gen te nemen, heeft de Duitsche schadevergoedingskwestie op nieuw in een kritiek stadium gebracht. En tenzij Havenstein, de president der Duitsche rijks bank, er alsnog in geslaagd mocht zijn te Londen de mede werking van de Engelsche bank te krijgen, waardoor hij de wissels op 6 maanden zou kunnen stellen, is de vraag, die Europa al zooveel jaren drukt en die tot een obsessie wordt, heropend. De toestand in het Oosten en de verzwakking van Engeland's positie, die er het gevolg van is, maakt haar niet gemakkelijker te beantwoorden en zeker niet in voor Duitschland gunstigen zin. Voor de Duitsche regeering zullen zeker moeilijke weken aanbreken. En het is den Duit- schen politieken partijen te raden in eensgezindheid achter die regeering te staan en in toe nadering haar kracht te zoeken. De meerderheids- en onafhan kelijke socialisten hebben door de fusie hunner partijen al het voorbeeld gegeven. Maar niet alleen voor Duitsch land, voor heel Europa lijken uiterst moeilijke dagen op komst. In het Oosten brandt het niet alleen, al ziet men het smeulen de vuur in het Westen minder duidelijk. De vlammen van Smyrna zouden ook elders wel een nieuwen brand kunnen doen uitslaan. En het zou wellicht goed zijn, wanneer de Daily Chronicle een conferentie be dacht, die de taak weer opvatte, welke niet alleen te Sèvres, maar ook te Versailles, ook te Neu- villy, ook te Trianon zeer on voldoende volbracht werd. Dinsdagmiddag is door den Minister van Binnenlandsche Zaken de zitting der Staten- Generaal geopend met de vol gende rede die van heden avond zijn zoo stuitend. De andere lachte wat gedwon gen. Voor iemands genoegen zijn zij er tenminste niet dat geef ik je graag toe, mijn kind! Maar er zullen immers ook weer betere tijden komen, en jij vooral hebt reden, daarop te hopen. Dat je je hartje ooit aan een armen slokker zoudt kunnen ver liezen, behoef ik toch niet te vreezen niet waar? Met groote beslistheid schudde zij het hoofd. Nooit, papa I Eer ik mijn leven lang zulke afschu welijke bezigheden zou moeten verrichten zooals heden avond, dan zou ik nog liever met 20 jaar sterven. Teeder streelde haar vader haar hand. Maar het een noch het ander zal noodig zijn, lie veling I Wanneer jij je hart maar voor alle dwaasheden weet te behoeden, zal op een goeien dag de ware Jozef wel komen opdagen, die je een leventje De Koningin heeft ons op gedragen in Haren naam de gewone zitting der Staten-Gene- raai te openen. Sedert Hare Majesteit persoonlijk de laatste maal in Uw midden verscheen, zijn de wetsontwerpen inge diend, welke vereischt worden om aan het aangevangen werk der Grondwetsherziening de laatste hand te leggen. Aller eerst zal daarvoor uwe aandacht gevraagd worden. De crisis, welke een groot deel der wereld teistert, doet haar droeve gevolgen ook hier te landen in breeden kring gevoe len. Het evenwicht tusschen 's lands inkomsten en uitgaven is, zoowel in het moederland als in de overzeesche deelen van den Staat, verstoord. Ingrijpende beperking van publieke uitgaven, mede te be reiken door wettelijke voorzie ningen, is onvermijdelijk. Vermindering van het aantal departementen van algemeen be stuur wordt noodig geacht. Het depatement van landbouw, nij verheid en handel zal met dat van Arbeid worden samenge smolten, terwijl de behartiging van de landbouwaangelegenhe- den voorshands zal worden toe vertrouwd aan den minister van binnenlandsche zaken. Enkele schikkingen zullen bovendien plaats vinden. De bedrijven van den Staat en de zoodanige welke daarmee op één lijn zijn te stellen, zullen aldus zijn te beheeren, dat na- deelige sloten worden vermeden. Een wetsontwerp tot regeling van de rechtspositie van de kerk genootschappen en een nieuw Wetboek van Burgerlijke Rechts vordering, aan de hand van de voorstellen der daartoe benoem de staatscommissiën. zijn in voorbereiding. Overwogen wordt een regeling van de arbeidsovereenkomst, welke zoowel het burgerrechte lijke als het publiekrechtelijke element in zich bevat. Een wijziging van de Kieswet, ten einde ook de leden van de kan aanbieden, waarop mijn dochter recht heeft. Weer haalde Lilli diep adem, en het klonk ditmaal als een zucht van brandend verlangen naar dezen heerlijken dag en in de bruine oogen, die juist in 't voorbijrijden op de helder ver- liehte vensters van een prachtig huis gericht waren, flikkerde een intens verlangen naar geluk en vreugde. Het was een week later. Au gust Imberg bevond zich alleen op zijn kantoortje, toen een ondanks zijn burgerkleeding zeer krijgshaftig uitziende man van middelbaren leeftijd met den vertrouwelijken groet van een ouden bekende binnentrad. Ah, mijnheer Fahrig! zei de pandhouder, terwijl hij hem over de toonbank heen de hand reikte. Ik heb bijna sinds een maand niet meer het genoegen gehad. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1