en tot bloei van zijn geboorte- en woonplaats IJzendijke, tot bloei, waarvan wijlen de vader van den tegenwoordigen Burge- meester reeds zooveel heeft bij gedragen, heelt ook Burgemees ter Hendrikse thans geen moeite gespaard, om deze tentoonstel ling te doen slagen. Daarvoor geachte Collega, de welgemeende dank van onze vereeniging en mocht de ten toonstelling een geslaagde wor den, kunt ge U vleien, ook daarin meegewerkt te hebben, aan het welzijn en den goeden naam Uwer gemeente. Maar danken wij den Heer Hendrikse veel, zonder onze feestcommissie was er van de zaak toch niets terecht gekomen, want het is wel een mooi woord .feestcommissie", maar allen die wel eens lid zijn geweest van een dergelijke commissie, zullen moeten toegeven, dat het drom mels moeilijk is een feest te or- ganiseeren, om van niets iets te maken, zooals hier toch eigenlijk het geval is. Wij zien hier schoone vruch ten en fijne groenten, mooie bloemen en heerlijke planten hoo- ren prachtige muziek, terwijl alles noch door vuurwerk zal opge luisterd worden, maar dat alles op zich zelf is nog geen feest, geeft nog geen feeststemming, er dient geordend te worden, alles dient zoo ingericht te worden, dat de feeststemming er langza merhand zeker inkomt, en ik geloof en hoop, dat dit onze feestcomissie volkomen gelukt is. Daarvoor onze dank mijne Heeren en in 't bijzonder de heeren Voorzitter, Secretaris en penningmeester der Comissie. In 't bijzonder roepen wij ook een woord van welkom toe aan den Heer Fruytier, het nieuwge- kozen lid onzer Staten Generaal, die reeds thans toont, als ge boren Zeeuwsch Vlaming hoe de belangen van Zeeuwsch-Vlaan- deren hem ter harte gaan. Verder een woord van welkom aan den Vertegenwoordiger van Ged. Staten den Groot EdelAcht- baren Heer van Rompu; zijne tegenwoordigheid wordt door ons op hoogen prijs gesteld. Wel kom verder het lid van Prov. Staten, den Heer P. Erasmus, de T uinbouwleeraar deHeer Bloems- ma, de Voorzitter der Z.L.M. de Heer Leenhouts, de Heer de Mil- liano, Voorzitter van de R.K. Boerenbond. Welkom en dank de Heeren juryleden, waarvan de heeren Jhr. van Vredenburgh en Professor Colenbien uit het buitenland over hebben moeten komen. Ten slotte doet ons veel ge noegen, hier ook weer in ons midden te zien den Heer Ver- beelen afgevaardigde van het De partementvan Landbouw te Brus sel. Wij, Zeeuwsch-Vlamingen, wor den door de Noord-Nederlanders vaak voor halve Belgen versleten, en hoewel wij Zeeuwen, ook zijn Zeeuwsch-Vlamingen in merg en been, Oranjeklanten zijn en blij ven, is toch onze hartewensch steeds op goeden voet en in nauwe vriendschappelijke verhoudingen met onze verwante Zuiden buren te leven. En juist daartoe bieden con gressen en tentoonstellingen een sehoone gelegenheid, om die ban den te leggen en nauwer aan te halen. Ik hoop, dat de Heer Ver- beelen van ons niet zal verwach ten, wat de floralie te Gent of de andere groote exposities in zijn land presteeren, maar dat hij en gij allen, tegenwoordige dames en heeren, onzen goeden wil in ruil voor de daad zult nemen. Gezien de tijdsomstandigheden, die ik U schetste is het bestuur nog dankbaar en zelf tevreden, over het groote getal inzendin gen, die er nog gekomen zijn. Het toont, dat onze landge- nooten moed hebben voor de toekomst en dat ze niet bij de zakken gaan neerzitten. Luctor et Emergo, is de Zeeuwsche Zinspreuk worstelen en zich zien boven te houden op alle gebied en in alle omstan digheden des levens is een schoo ne leuze die ook zij onderschrij ven. Van harte hopen wij, dat deze tentoonstelling wederom een ge lijk succes moge hebben, als de vroegere en bij geen harer voor- gansters moge ten achter staan. De Jury als deskundigen heb ben te beoordeelen, in hoeverre er vorderingen zijn gemaakt en aan wie de onderscheidingen toe komen. Zij heeft recht op onzen dank voor de bereidwilligheid, waarmee zij deze ondankbare taak op zich nam. En wij, bezoekers, wij hopen te genieten, te bewonderen de schoone bloemen, het heerlijke fruit en de mooie planten, die op zoo aanlokkelijke wijze voor ons staan tentoongesteld en voorts feest te vieren op de wijze, zoo als wij dit in ons klein, maar on vergetelijk mooi Zeeusch Vlaan deren weten te doen. Ik verklaar de Tentoonstelling voor geopend. Na deze plechtige openings rede sprak de heer Van Rompu de aanwezigen toe als volgt Geachte aanwezigen, Mij is de taak opgedragen van het Gedeputeerd College van Zeeland, waarvan ik reeds een kwart eeuw deel uitmaak, namens de Provincie deze tentoonstelling bij te wonen. Ik feliciteer de Commissie met dezen goeden dag, welke in tegenstelling met gisteren, door het September-zonnetje wordt beschenen. Bij monde van den Voorzitter heeft men kunnen hooren, dat we deze tentoonstelling zullen vieren in klein Parijs, en werke lijk, als men de straten met hun versiering beziet, is deze uit drukking uit een goed hart en niet overbodig. De Maatschappij, in 1878 op gericht, door wijlen den heer Vorsterman van Oyen, is groot geworden. De kiemen doorhem gezaaid, zijn geschoten tot een groote vereeniging. De deskundige Jury, welke deze ■inzendingen heeft bekroond, zul len tot de overtuiging zijn ge komen, dat de Mij in de laatste drie jaar, na de tentoonstelling te Sluis, weer vorderingen heeft gemaakt. De tijdsomstandig heden niet medegerekend. Wij moeten trachten in dezen tijd het hoofd boven water te houden. Bij de te Groningen gehouden Landbouwtentoonstel ling waren de woorden van Minis ter Van IJselsteijn en den Voor zitter der Landbouw-commissie, dat we aan den vooravond ston den van malaise, We hopen, dat zij zich vergissen. Laten wij het Luctor et Emergo zoolang mo gelijk dragen en het hoofd helder houden, dan is er nog veel te bereiken. De Provincie heeft steeds een open oog en een open hart, maar moeten ook worstelen met de financiën. De Besturen der ver schillende Vereenigingen moeten dit ten goede houden, als niet alles gedaan kan worden wat moet. Maar steeds zal getracht worden, waar mogelijk, alles te doen, om den bloei en het wel zijn van Zeeland te bevorderen. Terwijl de Muziekvereeniging haar nummers ten beste gaf, werd de tentoonstelling bezich tigd. Wat wij daar gezien hebben, overtrof onze stoutste verwach- tingen, gezien het ongunstige weer, waarmede de inzenders hebben te kampen gehad. Ook van over de grens waren inzen dingen aanwezig. Van de vele inzendingen noe men we de heeren M. W. van de Plassche, C. M. v. d. Broecke, van Hevele, J. Droog, Van Uxem, Risseeuw-Maat, Zeeland's Proef tuin, Afdeeling Schoondijke en Afdeeling Groede, Van den Bunder, René v. d. Vennet, Gas ton Ghijs enz., alsmede de Al- gemeene reclamestand v. d, N.V. Wed. P. de Jong, en een mooie sorteering tuinbouwgereedschap- pen van de wed. T. Groos- man en M. Groosman, terwijl we van amateurs o.a. inzendin gen zagen van René Sturm, P. Bouwens, J. v. Hout, v. Bortel, Vermeulen, Versprille, mei. Becu- van Dijke, Vervaek, Schijve, Nelly Becu, enz. Wat ons heeft getroffen, was de vooruitgang in de verpakking der vruchten. Trad op de ten toonstelling van vóór drie jaren slechts de heer van den Broecke op den voorgrond, thans waren meerdere hiermede uitgekomen, wat zeer zeker toe te juichen is. De stand van den heer van de Plassche, welke een heele tent besloeg, had een druk bezoek. Hier troffen we een verscheidenheid van 50 dhalia's, een prachtige sorteering vaste planten, reuzen grisantums, en een mooie collectie aspiréa's. Verder was de tent, waar de inzending van den heer van den Broecke was ondergebracht, een bezoek overwaard. De prachtig \erpakte heerlijke vruchten lagen voor de verzending gereed, ter wijl het oog gestreeld werd door de mooie leiboompjes, waaraan de vruchten prijkten. Daar was aanwezig de inzending v. d. N.V. Wed. de Jong, waarvan de heer van den Broecke vertegenwoor diger is. Het tuinbouwgewas, alsmede besproeiïngs-artikelen, waren ruim vertegenwoordigd. Niet minder te noemen waren de standen van de heeren van Uxem, van Hevelen en Droog. De heer van Uxem was o.m. uitgekomen met een nieuwe roos voor 1923, welke zeer de aan trok. Het zou ons te ver voeren allen afzonderlijk te vermelden, laten wij volstaan met een woord van lof aan alle inzenders, welke kampend met het slechte weer, er in geslaagd zijn deze tentoon- Tnn'n hpprliike aan- v' b~~~o J stelling een zoo'n heerlijke aan blik te geven. Des avonds waien een vijftig tal feestvierenden in de zaal van Hotel Aerts aan de rijk voorziene tafel gezeten, welke alle eer werd aangedaan. Er heerschte een opgewekte stem ming. Natuurlijk werd er ge speecht en getoost op alles. Het kamerlid, de heer P. F. Fruytier bracht hulde aan de Mij. voor hun ijverig werken en beloofde steeds zijn steun. We kunnen niet nalaten nog te vermelden, wat door den heer Bloem8ma, Rijkstuinbouwleeraar in onze provincie is gezegd. Spreker brengt hulde aan de Maatschappij en hare Afdeeling Groede en Schoondijke, voor hetgeen zij tot stand brachten. Zij zijn er op gelukkige wijze in geslaagd, de tentoonstelling het cachet te geven dat het aanlokkelijk maakte voor lief hebbers om in te zenden, maar ook kweekers hadden gelegen heid. Toch bleef hier de land bouwer-fruitteler op den achter grond. Na hetgeen de heer Fruytier heeft gezegd, zou spreker nog op den voorgrond willen stellen dat wat betreft het aantal soor ten dit groot is te noemen. Ook de handelssoorten zijn aanwezig, alleen vervaagd onder de ande ren. Dit zou dienen te veran deren, en meer dan ooit moet nu gelet worden op een kleine soortenkeus in de boomgaarden, opdat de onkosten zich betaald zullen maken. De mestzak dient vooral llink gebruikt, terwijl om-enten en ziektebestrijding de aandacht verdienen. In dit opzicht blijft juist in deze moeilijke tijden een schoone taak voor de Maatschappij om naast deze gezellige en ook leerzame tentoonstellingen in het leven te roepen, datgene te doen, wat het bedrijf verbetert. Een maal een algemeen geteeld, goed verzorgd sortiment in het land is zeer zeker de juiste weg gevonden voor den afzet daarvan. Wel zijn de prijzen niet op wekkend, maar juist in dit op zicht kunnen lage prijzen den teler des te meer aanzetten tot omzetting in de goede richting van zijn fruitteelt-bedrijf, opdat dit loonende zij, ook al zijn de geldelijke opbrengsten wel eens lager dan in de goede jaren, nog pas voorgekomen. De Maatschappij zal daarom het opvoedende gedeelte van haar taak in deze tijden vooral niet moeten laten rusten, integen deel. En deze taak is haar met haar bekwamen Voorzitter en Secretaris en andere bestuurs leden zeer zeker toevertrouwd. Gaarne zal ik U daarbij steunen, waar mogelijk. De dag van Zondag is min der gelukkig geweest, wat betreft het wèer. Reeds 's morgens bij het ontwaken was de lucht asch- grauw en een fijne motregen, voortgestuwd door een flinke bries, maakte alles triesterig en gaf weinig hoop op beterschap. Niettegenstaande dit ontmoe digend werkte, werd om twee uur op het marktplein de groote stoet geformeerd, bestaande uit 18 muziekgezelschappen, voor- afgegaan door een eerewacht te paard. Onder de luchtige tonen ging het door de verschillende straten naar het feestterrein, alwaar onder leiding van den WelEd. heer J. Morks, welke daarvoor bereidwillig uit Middelburg was overgekomen, gezamenlijk een Bondsmarsch werd uitgevoerd. Daarna had de aanbieding van den eerewijn plaats. Hier voor was een der aanwezige tenten als samenkomst aange wezen. Het was een aardig idé van de Commissie om deze aan bieding te doen plaats hebben door jonge dames, gekleed in Zeeuwsche costumes. Jammer, dat de tent zich heelemaal niet leende voor dat doel. Het had beter tot zijn recht gekomen in een gesloten gebouw. Alvorens tot de aanbieding werd over gegaan, sprak de Burgemeester als Eere-Voorzitter van het feest, de aanwezigen als volgt toe Mijne Heeren. Ik heet u allen welkom in de gemeente IJzendijke. Het is een aangename taak, die de gemeenteraad mij oplegde, u heden bij de herdenking van het 85-jarig bestaan van ons IJzendijksche Muziekgezelschap te mogen ontvangen. Dat gij in zoo'n grooten getale van de uitnocdiging van ons muziekgezelschap aan het festi val heeft beantwoord, bewijst dat bij u allen op muziekaal ge bied veel waardeering voor elkan ders streven bestaat en gij allen gaarne onderling medewerkt om den bloei uwer verschillende ge zelschappen te bevorderen. Moge die geest van goede verstandhouding onder u allen blijven voortbestaan. Ik wensch het IJzendijksche muziekgezelschap Geduld Over wint geluk bij de herdenking van zijn 85-jarig bestaan en hoop, dat het in groei en bloei moge toenemen, nog vele lauweren op muzikaal gebied, moge inoogsten en tot in lengte van dagen moge blijven voortbestaan tot eer en genoegen van IJzendijke en de ingezetenen, die het voortbestaan van hun muziekgezelschap op hoogen prijs stellen en daarvan steeds gaarne tastbare blijken hebben gegeven en in de toe komst zullen blijven geven. Ik hoop, dat de hier aanwe zige muziekgezelschappen alle in groei en bloei mogen toenemen en dat ook hun in hunne ge meente steeds de noodige mede werking en waardeering voor een ieder moge te beurt vallen. Mijne Heeren, ik drink met dit glas op uw aller welzijn op het welslagen van het festival in het algemeen en op den groei en den bloei van het feestvie rend muziekgezelschap „Geduld Overwint", in het bijzonder. De heer P. van Lare, Voor. zitter van „Geduld Overwint dankte den Burgemeester e, schetste in het kort het afgeloo" pen tijdvak der jubileerendt vereeniging. Hem werd hierna door Mei de Witte een krans aangebodea Intusschen waren de regenbuis afgedreven en bracht het zonne. tje een opgeruimde stemming terwijl de verschillende vereeni' gingen hun nummers ten beste gaven op de kiosken op het tentoonstellingterrein, de markt en in de Koninginnenstraat. Om uur gaf de feestvierende vereeniging een concert op hei keurig geïllumineerde marktplein alwaar s avonds om tien uur een schitterend vuurwerk, wat zeet goed slaagde, het officieel feeu voor dien dag sloot. Maandag werd een druk be. zoek aan de tentoonstelling ge. bracht door de velen die Zon dag waren thuisgebleven doot het slechte weer. Om ruim vier. uur arriveerde de Commissaris der Koningin met zijne Echtgenoote op hef tentoonstellingsterrein. Door deri Voorzitter met Echtgenoote, als] mede leden der Commissie, rond- geleid, sprak Z.E. zijn volle tevredenheid uit over hetgeet| was ingezonden en roemde dei eneigie der inzenders. Hij hoopte voortaan reeds bij den openings, dag tegenwoordig te kunnes zijn. De volksspelen, alsmede hel bloemen-corso, zijn uitstekend geslaagd, zoo ook het Bal-Cham- pètre en de illuminatie. Wat het bloemen-corso betreft kunnen we melden, dat de prij zen werden behaald door Aug. de Witte, René Sturm, Em. v. d, Weijde, Alf. Calon, Taelman, Helena de Witte, Ch. .v. Rien, J. Oosterling, H. Bareman en Aug. de Witte Jr., terwijl de prijzen voor mooist versierde straat met poort werden toege kend aan Koninginnenstraat,Wa- terpoortstraat, Minnepoortstraat, Rozemarijstraat, Nassaustraat, Nieuwstraat,Boulevard en Oranje straat. Des avonds om half acht had de prijsuitdeeling plaats van de bekrooningen van het ingezon- dene, in het café van den heer C. de Puy. De heer Iz. Risseeuw, waarn. oorzitter, deelde mede wie prijswinners waren en bracht hulde en dank aan de inzender! voor hun moeite, dank aan den Burgemeester en ingezetenen voor de gastvrije ontvangst en in het bijzonder een woord van dank aan het muziekgezelschap met hun onvermoeiden Voorzit ter, die veel heeft medegewerkt tot het welslagen van het feest; de Rijks- en Gemeentepolitie voor de goede handhaving der orde, en den Secretaris der Re gelingscommissie voor zijn vele werkzaamheden, aan de regeling van dit feest verbonden. De prijzen werden toegekend aan Fruit. Peren op naam. Ie prijs I. de Hullu, Schoondijke; Appels op naam. Ie I. de Hullu, ld.; Tafelperen. Ie Stoks, IJzen dijke 2e I. de Hullu, Schoon dijke Tafelappels. Ie I. de Hullu ld.; 2e D. H. v. Zuijen, Breskens; Stoofperen. Ie I. de Hullu, Schoondijke; Stoofappels. Ie I. de Hullu, ld.; Fruit gereed ter verzending. Ie I. de Hullu, ld. Verzameling appels hoog en halfstam. Ie A. v. Uxem, Groede; 2e Risseeuw-Maat Oost burg Eervolle vermelding L. v. d. Bunder, IJzendijke; Verza meling Peren hoog en halfstam, Ie L. v. d. Bunder, ld; 2e Ris seeuw-Maat, Oostburg; Appels struikvorm. A. v. Uxem, Groede; 2e Risseeuw-Maat, Oostburg; Peren struikvorm. Ie Risseeuw- Maat, ld, 2e L. v. d. Bunder, IJzendijke Druiven en Perziken. 2e v. d. Vennet; 2e v. Hevelej

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2