Plaatselijk: Nieuws. Binnenland. Qemengd Nieuws Wat mij betreft, in de ernstige tijden die wij doormaken en waarvan de gevolgen nog zwaar op de geheele wereld drukken, heb ik mij steeds beijverd een aoodanige samenwerking in het leven te roepen en ik verheug mij in het bezoek van Uw Ma jesteit de getuigenis te zien dat deze inzichten door Haar worden Met deze gevoelens hef ik mijn glas op en stel een dronk in op de gezondheid van Uwe Majesteit, van Z.K.H den Prins en van de Koninklijke familie, alsmede op het geluk en de edele Nederlandsche natie. Koningin Wilhelmina antw^or- de op de rede van koning Gus- taaf als volgt ,Ik dank Uwe Majesteit op recht voor de hartelijke woorden van welkom, welke Uwe Majes teit wel tot mij heeft willen rich ten. Nadat het bezoek, dat Uwe Majesteit mij had aangekondigd in het laatste voorjaar tot mijn levendig leedwezen moest worden uitgesteld ten gevolge van den rouw die ons trof, heb ik niet willen dralen om, met mijn ge maal, in Uw schoone hoofdstad Uwe Majesteit te begroeten. De banden, die onze Huizen verbinden, doen mij evenzeer het genoegen op prijs stellen, de gast van Uwe Majesteit te zijn. Ik ben diep getroffen door de ontvangst, welke Zweden mij heeft bereid en waarin ik een uiting zie van de oprechte en sympathieke gevoelens, die tus- achen onze beide volkeren be staan. Deze gevoelens, geboren uit de overeenstemming van ver langens en gevoed door de groote en trotsche nationale traditie, hebben nieuwe kracht ontleend aan de ernstige gebeur tenissen van de periode, die wij thans doormaken. Door de kracht der omstandigheden nader tot elkaar gebracht, zijn onze beide landen zich bewust van de ver wantschap die hen vereenigt En gehooreamend aan dezelfde impulsies van hart en geest, heb ben onze volkeren elkaar ont moet in hun voortdurende samen werking in dienst van het recht en den vrede. Met het oog op de moeilijk heden van den toestand, waarin de wereld zich op het huidige «ogenblik bevindt, geef ik uiting aan den wensch, dat deze nuttige en vruchtbare samenwerking moge voortduren en in de toe komst nog inniger zal worden. Door de uitstekende betrekkin gen, welke tusschen Zweden en Nederland bestaan, te versterken, zal zij bijdragen tot de bescher ming der belangen van beide Staten. Ik hef mijn glas op en Stel een dronk in op de gezond heid van Uwe Majesteit, Hare Majesteit de Koningin en de koninklijke familie, evenals op den bloei van Zweden en op het geluk van zijn ridderlijk volk". HET NIEUWE KABINET. Maandag 18 dezer wordt aan de leden van het demissionaire kabinet ontslag verleend en wordt het nieuwe kabinet-Ruys de Beerenbrouck benoemd. Het is samengesteld als volgt Jhr mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Nijverheid en Handel a.i. Jhr. mr. dr. H. A. van Karne- beek, Buitenlandsche Zaken Mr. Th. Heemskerk, Justitie; Dr. J. Th. de Visser, Onderwijs; Kunsten en Wetenschappen E. P. Westerveld, Marine Jhr. mr. D. J. de Geer, Finan ciën J. J. C. van Dijk, Oorlog Prof. G. J. van Swaay, Water staat Mr. P. J. M. Aalberse, Arbeid; S. de Graaff, Koloniën. Breskens, Donderdag morgen weid in het gebouw der Provinciale Besteding te Mid delburg aanbesteed het bouwen van een Transformatorstation te Biervliet en te Hoofdplaat, ten behoeve der P. Z. E. M. Ingeschreven werd door Iz. Vergouwe, Breskens ƒ3872 P. Brugge, Groede 3895 P. J. v. d. Sande, Breskens 4175 Wieleman, Hoofdplaat 4359 Nieuweling, Hoek 4418 P. C. Mazure, Groede 4632 Verstraete, Hoofdplaat 4660 Van 't Ho ff, Hoek 5440 v. d. Ilooge, Biervliet enkel station Biervliet „2700 De gunning is aangehouden. De Minister van Arbeid heeft goedgevonden dat vroeger toegekende bijdragen voor wo ningbouw, zal worden uitgekeerd aan onze gemeente, ten behoeve van de Vereeniging „Breskens Vooruit" (gedeeltelijke bijdrage) f3134; en aan Iz. Vergouwe f875. Ingezetenen die aanmer kingen hebben op de wijze van verzending of ontvangst der brieven- en pakketpost, de be stellingen daarvan, op de uren van openstelling der kantoren, zoowel voor post, telegraaf en telefoon, kunnen daarvan monde ling of schriftelijk mededeeling doen ter Gemeente-Secretarie vóór 27 Sept. a.s. Het College van Burgemeester en Wethouders kunnen deze verzoeken om wijziging of ver betering met toelichtingen ter kennis brengen van den Kamer van Koophandel te Neuzen. IJzendijke. Maandag hoopt de Commissaris der Koningin Jhr Mr Quarles van Uffort de Ten toonstelling van Ooft- en Tuin bouw alhier te bezoeken. De opening der Tentoon stelling is nabij. Wat is de na tuur toch wispelturig. Wisten we in 1919 met de Tentoonstelling te Sluis niet waar we ons moes ten bergen voor de zengende zonnestralen, hoe we onze bloe men en planten recht moesten houden met het water, dat we noodgedwongen van ver moes ten betrekken, thans weten we niet wat te doen om de bloemen en planten goed te houden en te beschutten tegen de aanhou dende regen- en windvlagen. Ijverige handen zijn bezig, trots de regenbuien, alles een vroolijk aanzien te geven en de standen mooi te doen uitkomen. De inzendingen zijn vele en de practische ingerichte tenten zijn gereed hun schatten van bloemen en fruit te ontvangen. Ook de straatversiering beloofd schitterend te worden. Laat ons hopen, dat de wolken, welke thans nog het uitspansel ver duisteren, Zaterdagmorgen zijn weggedreven en hebben plaats gemaakt voor het heerlijke Sep tember-zonnetje, dan zal IJzen dijke overstroomd worden van bezoekers. Groede. De vroeger aan onze gemeente toegekende bij drage ten behoeve van woning bouw van Am. van Moer, groot f 1069, zal worden uitgekeerd. Aardenburg. Woensdag morgen, had I. de B. alhier het ongeluk met zijn motorfiets onder de gemeente Sluis, door uitwij king van bespannen wagens, te dicht bij den slootkant te komen die wegzakte, zoodat hij met zijn motor terecht kwam in de sloot. Zijn been raakte bekneld tusschen treeplank en spaken, waardoor de knieschijf geheel verdraaide. Per rijtuig werd hij naar zijn woning vervoerd, waar hij met hevige pijn aankwam. J. P. en W. B., die in de buurt aan het metselen waren, droegen hem binnen, daar hij op zijn been niet kon steunen. Geneeskundige hulp was dade lijk aanwezig, doch het is nog niet uitgemaakt of de knie ge broken of uit het lid is. Mb. Crt. Zuldzande. Aan J. Hoste, besteller aan het Hulppostkantoor alhier, is met ingang van heden eervol ontslag verleend. Schoondijke. Dinsdagavond is toch nog in tegenstelling met wat eerst was gemeld het concert doorgegaan van den heer Jac. Ros. Ook hier werd het gegevene, gelijkluidend aan dat van Oost burg, behalve dat Mej. Dhont niet optrad, met volle aandacht en bewondering aangehoord. De heer Ros gaf ook nog zijn kunnen te hooren op de violon cel, terwijl dan zijn zuster be geleidde op de piano. Het was een zeer genotvolle avond. Donderdagmorgen slipte alhier nabij den Dam een Bel gische tourÏ8ten-auto met het gevolg dat deze aan den sloot kant terecht kwam, en enkele personen uit den wagen werden geslingerd. Gelukkig kwamen allen met den schrik vrij, en kon de reis worden voortgezet. Sluis. Het civiel- en bouw kundig studenten-gezelschap, Practische studie," dat onder lei ding van prof. J. A. G. van der Steur van 25 tot en met 30 Sept. een excursie zal maken naar Zeeland en Vlaanderen zal o.m. een bezoek brengen te Middel burg, Sluis, Gent, Brussel, Biugge en Antwerpen. S PORT. Oostburg, Bij Koninklijk Besluit (Stcrt. van 11 Sept,) zijn goedgekeurd de statuten der Lawn-Tennisclub „Oostburg". School, en Kerknieuws. Gereformeerde Kerk. Oostburg, Het drietal voor de Gereformeerde Kerk alhier bestaat uit de hh. E. 11. Woldring, cand. Groningen, J. H. Kroeze, cand. Middelburg, en J. J. Dijk, cand. Bussum. POSTERIJEN. Breskens, Met ingang van 15 September is het postvervoer eenigzins gewijzigd. Verzending heeft thans plaats met de 2e, 4e, 6e en 7e boot naar Vlissingen, laatste buslichting aan het hoofd kantoor resp. 7-30 uur v.m., 12.10 uur n.m., 4.40 uur n.m., en 6.35 n.m. Op Zon- en feest dagen laatste buslichting 6.55 uur v.m. Met de tram Breskens Eede wordt verzonden laatste bus lichting 8.05 uur v.m., 11.15 uur v.m. en 6,35 nam. Op Zon- en feestdagen 7-35 uur v.m. Groede, Nieuwliet, 8.20 uur v.m. en 1.15 n.m Groede boven dien nog 7 20 uur n.m.Hoofd plaat 8.20 uur v.m. en 12.35 uur n.m.op Zon- en feestdagen alle drie 7-40 Uur v.m. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 17 Sept. 1922. Breskens v 91/, u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 5ll2 u ds Bremer. Groede n 2 u ds v Griethuijzen Bediening H. Doop. Hoofdplaat v 10 u ds Meloen. Nieuwvl. v 10 u ds v Griethuijsen Bediening H. Doop. Schoondijke v 10 u ds Scholte. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. P. van Heest. Geref. Kerk Oostburg. Oostburg v 10 u cand. v. Kappel van 's Gravenhage. n 2'/j cand. v. Kappel Aardenburg dienst Oostburg. Aardenburg v 10 u Lezen. n 01/, u cand. v. Kappel Ingezonden. Geachte Redactie, Naar aanleiding van de ge ruchten, die in Z.-Vlaanderen omtrent den bouw van de cen trale en het begin van de stroom- levering de ronde doen, voelen wij ons gedwongen het een en ander mede te deelen. Zooals bekend mag worden verondersteld, staat de centrale voor de electriciteits-voorziening van Zeeuwsch-Vlaanderen tus schen Sluiskil en Sas van (Jent nabij liet huis Driekwart. Wegens de weersgesteldheid in den vorigen winter is er groote vertraging io den bouw ontstaan, zoodat eigenlijk pas sedert het einde van Maart ongehinderd voortgebouwd kon worden. Geleerd door de ervaring met de weersgesteldheid, hebben wij tot nu toe steeds vermeden ons uit te spreken over het tijdstip, waarop vermoedelijk de centrale in bedrijf gesteld zal kunnen worden. Nu sedert midden Juli de montage der ketels, machines en electrische inrichting is be gonnen, kunnen wij eenigszins beoordeelen, wanneer werkelijk het bedrijf een aanvang zal kunnen nemen. Het gebouw heeft namelijk tot geenerlei bezwaren aanleiding gegeven en ook niet hetinbren- gen der machines. Op het einde van deze maand zal door het stoomwezen de eerste ketel ge perst worden, die begin Novem ber droog gestookt zal kunnen worden. Na ongeveer 4 weken zal ook de eerste turbo generator gemon teerd zijn, terwijl ook met het leggen der pijpleidingen in de centrale een begin gemaakt is geworden. Wanneer men nu langs de centrale komt, dan zal men eenige flitters zien met het bedrijfsklaar maken der gegoten ijzeren koelwaterleidingen, die een middellijn hebben van 75 c.M. Hierdoor zal voorloopig ongeveer 600 M3 water per uur vloeien voor het condenseeren van den afgewerkten stoom van elk der stoomtirbunus van 2000 Kilo voltampères. Zooals de stsnd van de mon tage op het oogenblik is, hebben wij gegronde hoop in December van dit jaar met de stroomleve- ring te kunnen beginnen. Met de afwerking wordt dan ook de meest mogelijke spoed betracht, en wij spreken bij deze den wensch uit, dat bij het in bedrijf komen der centrale het aantal aansluitingen van dien aard zal zijn, dat de verwachtingen niet beschaamd zullen worden. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, N V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteifs Maatschappij. Middelburg, 22 Sept. 1922. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 26 Maart. DAGEN. vm. nam Zaterdag 16 Sept. 9.03 9.27 Zondag 17 10.34 10.58 Maandag 18 11.42 12.06 Dinsdag 19 12.31 12.55 Nieuwe Maan Donderdag 21 Sept. v.m. 4.58. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 16 Sept 7.45 nm. Zondag 17 7.42 Maandag 18 7-40 Dinsdag 19 7.38 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 12 Sept. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f8.70—f 11.40 Idem (klein) f 7-35f 8.45 Aangevoerd 125000 stuks. Oostburg, 13 Sept. Tarwe f13.50—f 14.25, nieu- we 19.50f 10.50, haver (9.50 f 10, kookrwten f 17.50. Middelburg, 14 Sept. Op de graanmarkt was de aan voer matig. Oude tarwe f 14.00- f 14.50. Nieuwe tarwe f9. f 10.50, kroonerwten f 19.f23. Boter f 1.20 Part. prijs fl.30. Eieren f9.part. prijs f 10.— CH1NEEZEN-MOORD. Donderdagmorgen gingen twee Chineezen te Amsterdam per bootje naar de emplacementen der stoomvaartmaatschapjiij „Nederland". Nauwelijks was het bootje ver trokken of een der Chineezen nam een revolver en richtte dit op den anderen Chinees. Deze laatste was het hoofd van de Chineezen in de Buiten Bantam- merstraat. De kogel trof den Chinees in het hoofd en de man viel dood neer. Hij behoorde tot de „Bo onners" en de dader die onmiddellijk gearresteerd werd, is lid van de „Drie-vingers". Deze twee partijen staan scherp tegen over elkander. De politie bewaakt thans de verblijfplaatsen van de vertoe vende Chineezen. ERNSTIG ONGEVAL BIJ EEN MILITAIRE MANOEUVRE. Men meldt uit Valkenburg aan V. D. Bij een militaire manoeuvre reden wielrijders, niettegenstaan de er op het waarschuwings bord stond dat er een gevaar lijke helling was, van den Cau- berg at, met rijwielen zonder remmen. De voorste wielrijder kwam vermoedelijk door een ketting defect te vallen en de achter hem rijdende troep viel daarover heen. Twee militairen zijn met hersenschudding stervende opge nomen. Van de gewonden zijn er vier ernstig gekwettt. IN DEN MODDER GESTIKT Maandagmorgen is een ander- halfjarig kind van J. v. Z. te Dordrecht, in de nabijheid der woning in een modderpoel ge raakt. Toen het er door eenige jon gens was uitgehaald, bleek het in de modder te zijn gestikt. EEN AANSLAG OP TROTZKI. Naar uit Berlijn bericht wordt, is op Trotzki een aanslag ge pleegd. Naar zijn auto is nabij- het Kremlin een bom geworpen, terwijl verscheiden» schoten op hem gelost werden, die evenwel misten. De daders zijn ontkomen. Trotzki is ongedeerd gebleven. DE GRIEKSCH-TURKSCHE OORLOG. Over de bezetting van Smyrna vertelt een voornaam ingezetene uit Smyrna, te Athene aange komen, dat toen de Kemalisten Zaterdagmorgen Smyrna binnen rukten, er een handgranaat ont plofte toen de cavalerie het pas poortbureau aan de kade voor- bijging, waardoor een officier werd gewond. De ontploffing maakte deTurken woedend en er ontstond een paniek. DeTur ken plunderden een wapenwinkel en andere winkels en deden een inval in het Armeensche kwartier, waar naar schatting honderd vijftig personen werden gedood en vrouwen werden mishandeld. Hetzelfde geschiedde in het Grieksche kwartier, waar, naar men gelooft tweehonderd per sonen werden gedood. Voor de definitieve bezetting der stad werd een Kemalistische proclamatie aangeplakt, drei gend met de doodstraf voor christenmoord, maar later werd j

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2