Plaatse! Nieuws. Burgerlijke Stand, Rechtszaken. Bij intuïtie begrepen wij, dat er iets ernstigs had plaats ge vonden en met ongeveer 25 man vlogen wij naar het achterschip en maakten de reddingssloep nummer 4, de sloep dus aan stuurboordzijde, die het dichtst bij het aangevaren schip was, los. Wij draaiden bliksemsnel de davids en lieten de boot een meter of 3 vieren. Terwijl wij dit geheel op eigen gelegenheid deden, want niemand had ons commando gegeven, ofschoon de kapitein, de Hollandsche loods en de tweede en derde stuurman op de commandobrug stonden, zagen wij de „Ezardian" snel zinken. Het voorschip dook onder en het achterschip schoot om hoog. Dooi de snelheid van de „Zuiderdijk" raakten wij echter van het zinkende schip alj maar gingen voort met de reddings sloep te laten zakken. Toen de sloep even boven het water was, gebeurde er iets, dat ik mijn leven lang niet zal vergeten. De eerste officier, Dekema, kwam van de commando-brug afhollen en schreeuwde ons toe: „Die boot mag niet buiten boord ge draaid worden U begrijpt in welk een gemoedsstemming wij waren door een aanvaring uit je bed gegooid, snel een boot losgemaakt en toen het plotse linge commando, dat het niet mochtWij moesten de sloep laten hangen, ofschoon ook de eerste officier en trouwens ook de anderen op de commando brug gezien moeten hebben, evenals wij, dat het aangevaren stoomschip snel wegzonk. Wij gingen terug naar het voordek en toen pas voelden wij dat de „Zuiderdijk" vaart ver minderde.- Even later begrepen wij, wat daarvan de reden was. Een klein Belgisch vrachtbootje was ons langs gevaren en teiwijl de „Zuiderdijk" op halve kracht stoomde, hoorden wij duidelijk vanaf de commandobrug roepen. „Heila, er is daar net een bootje gezpnken; kijken jelui eens naar de bemanning 1" Door wie deze woorden ge schreeuwd werden, weten wij niet. Maar wij hebben ze alle maal duidelijk gehoord. Toen is de „Zuiderdijk" ge woon doorgevaren naar Vlissin- gen. Daar is de buiten boord hangende reddingsboot pas weer opgedraaid en op haar gewone plaats gehangen. Toen wij den volgenden dag hoorden dat er zeven menschen verdronken waren, zeven kame raden, die wij misschien hadden kunnen redden u begrijpt welk een pijn het ons deed, toen wij in de kranten moesten lezen, dat door de paniekstemming onder de bemanning geen boot gestreken kon worden. Het te gendeel is waar wij, de matrozen en de tremmers en de anderen, hebben onmmiddellijk, zonder op een commando te wachten, een boot, die het dichtst bij het zinkende schip was, los gemaakt. Maar de boot mocht niet te wa ter, op commando van den ee.sten officier Dekema. Zóó is de toedracht, en niet anders. Over het gebeurde is noch door den kapitein P. v. d. Ent, noch door een der machinisten, stuurlieden of officieren tot ons, de bemanning, ook maar met één woord gesproken. Wij zijn overtuigd, dat wij onzen plicht hebben gedaan of de heeren van de commandobrug dat ook kunnen zeggen, moeten zij voor zichzelf maar uitmaken. Is er vanaf de brug dan geen enkel sein gegeven voor de eigen bemanning na de aanvaring Neen, vanaf de brug is niets, maar dan ook absoluut niets gedaan. Als de „Zuiderdijk" een gat had gekregen waren we allemaal verdronken als ratten. Trouwens, het is maar een ge luk, dat de schade bij ons maar zoo klein is. Pas in Vlissingen zijn de officieren gaan kijken, wat de „Zuiderdijk" eigenlijk opgeloopen had. Wel is de boots man op eigen gelegenheid, dus zonder opdracht, direct na de aanvaring in het kabelgat ge kropen en kon hij gelukkig con- stateeren, dat het schip maar weinig water .maakte, maar de heeren van de commandobrug hebben om het „simpele feit", dat ook de „Zuiderdijk" wel eens een flinken opstopper kon hebben gekregen, heelemaal niet gedacht. Wij hopen, aldus zeiden de matrozen, dat het nu eens pre cies in de bladen komt, zooals het in werkelijkheid gebeurd is. Dan zal men toch anders gaan oordeelen over ons, dan nu reeds geschiedt. Vanmorgen, toen wij op de Maas voeren, schreeuwde men ons reeds scheldwoorden toe. Nogmaals het is onze vaste overtuiging, dat wij gedaan heb ben wat wij konden. Over het rapport van den ka pitein van de „Zuiderdijk" zegt de verslaggever, dat dit in abso lute tegenspraak is met wat de bemanning zegt. De matrozen verklaren en 23 hunner bekrachtigden deze verklaring door hun handteeke- ning dat er absoluut geen boot te water gelaten is Integendeel, er is verboden de boot te strijken. Natuurlijk zal deze zaak straks voor de Raad voor de Scheep vaart moeten komen. Met belangstelling zien wij, en zeker allen die belang hebben bij een veilige en betrouwbare scheepvaart, den uitslag van dit onderzoek tegemoet. Breskens. Vrijdagavond kwam de Raad onzer gemeente weer bijeen ter behandeling bestrating Boulevard en de De Hullustraat. Na een lange gedachten- wisseling werd besloten het uit breken en vervoer keien alsmede het onder profiel brengen van de De Hullustraat in eigen beheer uit te voeren en de be strating van den Boulevard en de De Hullustraat aan te besteden. De oplevering moet plaats hebben vóór 1 Mei a.s. en met de bestrating van de Boulevard mag niet eerder begonnen wor den dan na de bietencampagne. Onze dorpsgenoot, de heer D. M van de Sande, adspirant- surnumerair der registratie en domeinen te Zierikzee, slaagde voor le gedeelte Notarieel- Staatsexamen. Woensdag is te Middel burg in het Prov. Gebouw voor Rijkswerken aanbesteed het ma ken van Lichtopstand aan de haven en afrastering spuiboezem te Breskens. Laagste inschrijver de heer P. J. van de Sande alhier voor ƒ2219. Oostburg» In het goed be zette Beursgebouw alhier gaf Maandagavond de heer Jacob Ros, pianist uit München, gebo ren Aardenburger, met mede werking van Mej. Dhont, violiste uit Middelburg een concert. Ook uit de omliggende gemeen ten waren velen opgekomen om van dit concert te genietende taam toch was den Heer Ros vooruitgesneld en had hem aan gekondigd als een goed pianist. Én zeer zeker is het een genot geweest dezen jeugdigen, begaaf den kunstenaar aan het klavier te hooren. Met een bewonderingswaardig gemak heeft Ros bij het publiek, waaronder menig musici, die stemming wakker geroepen, welk hij als vertolker van groote mees ters - Liszt en Chopin - noodig achtte. Nu eens in het ragfijn pianis- sino van het slot der sonetto 123 del Pstrarcha van Liszt, dan in het krachtig bruischende van de Polonaise als groote terts van Chopin, nu eens in het ge- dragene van de vlugheid eischen- de „Variationen und Finale iiber eine Ungarische Czardas" van Julius Röntgen heeft Ros on dubbelzinnig blijk gegeven van zijn instrument volkomen te be- heerschen, van het fijnste senti ment te kunnen uitdrukken zoo wel als het gloedvolle, en was het immer een schoon tonenge- wemel, dat hij den vleugel wist te ontlokken. Vooral maakte „Der Heilige Franziskus von Paula über die Wogen schreitend" van Franz Liszt, een diepen indruk. Ook in zijn begeleiding van de vioolmuziek deed Ros zich zeer verdienstelijk kennen. Steeds op den achtergrond blijvende gaf hij Mej. Dhont, in deze gemeente geen onbekende, ten volle gelegenheid haar kunnen ten toon te spreiden. In groote aandacht werd ook zij aange hoord met krachtige flinke streek, in mooie zuivere tonen bracht zij hare nummers ten ge- hoorebijzonder sprak tot de aanwezigen het zwaarmoedige in de Romanze van Sibelius, terwijl Mej. Dhondt in de Con cert-Etude van David toonde, dat ook zij over de noodig vin gervaardigheid kon beschikken. Het is een mooi concert ge weest, dat het verlangen doet groeien naar een volgende kunst avond. Het mooie instrument, waarop Ros zich heeft doen hooren, was dooreen ingezetene der gemeente welwillend voor dit doel afge staan. Jammer, dat de stemming in de zaal dikwerf verstoord werd door de dissonneerende hamer slagen der lijnwerkers bij het 'eggen van een nieuwen tram wissel onmiddellijk voor het Beursgebouw. Schoondijke. Getracht is om alhier in het hotel „de Zwaan" te doen optreden de heer Jacob Ros en Mej. Dhont, maar aan gezien niet een voldoend aantal personen hadden geteekend, moest van de uitvoering worden afgezien, tot niet geringen spijt van velen. IJzendijke. Vrijdag werd alhier een lezing gehouden door den Zeer Eerw. heer E. Doens, Rector van- en den heer Colsen, Veearts aan de R. K. Land- bouw-winterschool te Hulst. 't Doel der lezing was de school meer bekend te maken. Als eerste spreker trad op de heer Colsen, Leeraar in Veeteelt en gezondheidsleer van het vee, dat hij met groote toewijding en veel succes geeft, vooral wat betreft het fokken van paarden en wat er mee samen hangt. Een paar belangrijke punten hierover werden door spreker behandeld. a. De Landbouwwinterschool is nuttig. 't Landbouwonderwijs wordt gegeven ook aan Middelbare Landbouwwinterscholenwaar de Landbouw geheel gebaseerd op de practijk onderwezen wordt gedurende de 6 wintermaanden. Waar den leerlingen een de gelijke boekhouding wordt ge leerd toch zeker onmisbaar in dezen tijd grondbewer king die op vele plaatsen nog heel wat te wenschen overlaat; veefokkerij met koopvernietigen de gebreken in den veehandel, Controle- en fokvereenigingen, stierenhouderij, enz. enz., over ziekten en voedermiddelen. Nog altijd is er veel verschil onder de landbouwers, wat be treft hun idee van 'n landbouw school. Velen nog onverschillig, velen nog besliste tegenstanders, maar ook vele erge voorstanders. De laatsten begrijpen het dat de landbouwschool ten doel heeft den jonge landbouwers meer kennis bij te brengen, en zij zelf dankt haar bestaan aan het voortschrijden der wetenschap, die de kunstmeststoffen heeft leeren gebruiken ons de land bouwwerktuigen heeft bezorgd, oorzaak en bestrijding van vele plantenziekten heeft kenbaar gemaakt. Zij is 't ook, die ons de na- tioneele fokkerij heeft gebracht, en de leer van Mendel heeft leeren kennen. En tusschen die school en de practijk is een goede bewerking tusschen prac tijk en theorie, want met practijk alleen komt men er niet, zeker niet in dezen malaisetijd. b. De school is noodig. 't Is zooals Dr v. d. Zande zeide bij het eindexamen Wilt ge in dezen slechten tijd be zuinigen', bezuinigt dan pas op de laatste plaats op 't onderwijs uwer kinderen. Laat ze ontvan gen degelijk landbouwonderwijs, 't Is voor vele ouders het eenige, wat ze hun kinderen in 't leven kunnen meegeven. Goed onder wijs wat niemand de bezitter kan ontvreemden. Komt bij, dat iemand, die goed ontwikkeld is, zich in de malaise langer zal staande houden, dan iemand, die ontwikkeld is, aangenomen dat beiden onder dezelfde om standigheden leven. Laat ons, besloot spreker, als ouders onzen plicht doen, onze kinderen die kennis in 't leven meegeven, die ze op 't oogen- blik niet meer kunnen missen en zij zullen ons later dankbaar zijn. Met een vurigen oproep tot meer ontwikkeling besloot spr. zijn met gloed voorgedragen rede. Hierna kwam de Zeer Eerw. heer Doens aan het woord. Zich ten volle aansluitend bij de woordën van den heer Colsen, begint Zijn Eerw. te wijzen op 't volgende: Nog zoovelen zijn nog door drongen van dien neutralen zuurdesem, dat zfj nog heelemaal niet kunnen inzien het nut om en de noodzakelijkheid van R. K. Landbouwonderwijs. Zoovelen denken zich even min R. K. koeien en paarden, als R. K. Landbouwonderwijs, zij vergeten maar te veel, dat er naast bloot technische kennis ook nog noodig zijn, ja, on misbaar de godsdienstleer, waardoor men niet telkens met den mond vol tanden behoeft te blijven staan bij gesprekken met andersdenkenden. De sociologie, waardoor de jonge boer wordt opgekweekt tot iemand, die later de voor man kan worden in Boerenbank, Leenbanken, enz.; de vorming van het karakter wat toch zeker mee op de voornaamste plaats komt. En waar zooveel vereenigin- gen het hunne alleen bijdragen tot verbetering van den land bouw, mag de R. K. landbouw winterschool als de inrichting worden genoemd waar ook ge werkt wordt op de ontwikkeling van den landbouwer als tech nicus en als katholiek. Dat vele boeren uit 't Noor den dat gemis aan katholiek onderwijs voelen, toont duidelijk het zenden hunner jongens niet naar de neutrale scholen. Naast zijn bloot menschelijk bestaan staan er nog hoogere, geestelijke belangen op het spel. Laat ons ook de woorden in de ooren knoopen van Dr. Wes- terdijk op de laatste Groningsche Tentoonstelling Groningen dankt zijn welvaart alleen aan 't Landbouwonderwijs, i.z. aan de Landbouwwinter scholen. Nog bracht de Z.Eerw. spreker naar voren, dat de Katholieken wordt aangewreven, dat zij den splijtzwam welig doen groeien. Naast het gebod van vele Bisschoppen om steeds de kin deren te sturen naar katholieke scholen, voor zoover dat moge lijk is, mogen de tegenstanders zich zelf verwijten van overal den splijtzwam te laten door dringen. Tot zelfs op de groote tentoonstelling te Middelburg met de hangende bordjes Niet letten op wat scheidt, Maar alleen op wat vereenigt. Daarom, Heeren Landbouwei steunt ook de R.K. Landbouw winterschool, en laat ons denkei I aan wat reeds jaren de Neder d lander schreef dat alleen in ver o eeniging en in 'n goede ont. i wikkeling de grootste kracht ligt om bij 'n komende malaistf 't hoofd te bieden. f 'n Domme boer is beslist 't verloren boer. Laat ons zien f naar hen, die hun kinderen naai de Ambachtsscholen sturen. HotjJ zij jaren lang hun kinderen wil.fj len missen om te zorgen dat zijjg met goede vakkennis het leven,i\ in kunnen. Laat ons eenigtj fiiancieele offers getroosten om later dan dankte ontvangen vat fl de kinderen, als ze met 'n goede J dosis kennis opgedaan op dee Landbouwschool, in staat zullen zijn in dezen malaisetijd de i bakens te verzetten het land-1 bouwbedrijf te kunnen aanpassen aan den veranderde'tijdsomstan-1 digheden te boeren volgens de nieuwe inzichten. I Ja, waarlijk, het ware 'n onbil- lijkheid de kinderen niet dat onderwijs te laten genieten, wat in dezen tijd beslist onmisbaar is, Na nog eenige woorden te1 hebben gewijd aan kosthuizen, 1 toezicht en onderwijs aan de Landbouwschool, eindigde de Z.Eerw. spreker zijn leziig met de woorden: Denkt aan 't groot belang uwer kinderen. CORRESPONDENTIE. J. L te G. Uw stukje is niet geschikt als ingezonden. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 26 Maart. DAGEN. vm. nam Woensdag 13 Sept. 6.01 6.25 Donderdag 14 6.45 7.09 Vrijdag 15 7.45 8 09 Laatste Kwartier Donderdag 14 Sept. v.m. 10.40. CADZAND. Geboorten. 1 Juli. Mattheus Abraham, z. van A. M. de Roo en J. M. van Houte. 1 Aug. Sara Magdalena, d. van D. van Houte en S. Neufeglise. 12, Maria, d. van R. den Dekker en D. A. Faas. 24, Jacob Johannes, z. van J. J. Provo en J. de Back. Overlijden. 23 Juli. Wilhelmina Schrier, 34 j., echtg. van A. Steenhart. 27 Aug. Elisabelh Sara Jacnmina Faas, 46 j., echtg. van J. Louweret. SPORT. VOETBALLEN. Hoofdplaat. Te Slijkplaat werden Zondag een paar me daille-wedstrijden gespeeld, uit geschreven door T H.O.R. De uitslagen waren S.S.S.—-T.H.O.R 1-1, na lo ting S.S.S. winnaar. JulianaBreskens Vooruit 3-1 H.O.V.Blauw Wit 50. Kantongerecht te Oostburg. Uitspraak Zitting van 31 Aug. Artikel 427 wetboek van straf rechtC G Schoondijke, f 10 boete of 10 d. hechtenis. Id. 314; M d V Retranche- ment, f5 of 5 d. Id. 459 I A d B Breskeps en P J d L Sluis, ieder f3 of 3 d. E F B Aardenburg, geschorst. Id. 424 R E v H IJzendijke en P F v D Hoofdplaat, f 1 of 1 d.. D S IJzendijke, f 15 of 15 d ld. 426: P S Zuidzande, f10 of 10 d., J F M en D H Bres kens, ieder f 5 f 5 d., C M te Schoondijke, f 10 of 10 d., A J H Breskens, vrijgesproken, D E Schoondijke en J C Oostburg, ieder f2 of 2 d,

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2