Binnenland. Een scheepsramp op de Wester-Schelde. Gemeenteraad. Burgerlijke Stand, Gemengd Nieuws aan de economische besprekingen die thans in het buitenland aan den gang waren. Verder werd verklaard, dat de president ge loofde dat de landen van Europa beseiten dat de quaestie van het wereldherstel afhing van de quaestie der internationale schul den, met inbegrip van de scha devergoedingen, en dat zoo de staatslieden van Europa bij de besprekingen van de economische verbetering aan dit punt„kwamen, waarbij overleg met Amerika noodig was, Amerika zich niet afzijdig zou houden in zekeren zin ook gunstig denken over een hernieuwing van de handelsbe trekkingen tusschen Amerika en Rusland. Ofschoon de niet- formeele onderhandelingen met de Sovjetautoriteiten met betrek king tot het uitzenden van een Amerikaansche technische com missie naar den ecomischen toe stand door de diplomatieke ambtenaren als gesloten worden beschouwd, zoo zou de president toch de hoop koesteren dat er nog altijd een weg om daartoe te geraken kan worden gevonden. De-niet-formeele onderhande lingen tusschen de Vereenigde Staten en de Sovjet-regeering met het doel een commissie van onderzoek naar Rusland te zen den, Wordt in ofRcieele kringen te Washington als gesloten be schouwd, zoodat de regeering der Vereenigde Staten niet be reid zou zijn, te voldoen aan de voorwaarden der Sovjet-autori teiten, die om een wederzijdsche uitwisseling vroegen van Rus sische en Amerikaansche com missies van onderzoek. Krassin zou verklaard hebben, dat Rusland alleen bereid was, een Amerikaansche technische commissie ter bestudeering van den economischen toestand in Rusland toe te laten, wanneer Rusland werd toegestaan een Russische commissie naar Ame rika te zenden, „daar Rusland groot belang heeft bij de bestu deering van de Amerikaansche economie". De correspondent verklaart, dat deze zaak in vele kringen in Amerika groote belangstelling wekt, daar men de zending van een commissie als bovenbedoeld een voorzichtig begin acht tot het verkrijgen van een zoo ge- wenschte handelsbasis in Rus land. In het uitzenden van de Amerikaansche hulpcommissie zou men reeds een stap in deze richting hebben gezien en nu er sprake is van het vertrek van deze commissie uit Rusland, vraagt men zich af, wat Amerika verder zal doen. Hughes, de staatssecretaris van Buitenland- sche Zaken, die thans in Brazilië vertoeft, en Hoover; zouden groote voorstanders zijn van het tot stand brengen van een duur zaam contact met het Russische volk. BUITENLANDSCHE ARBEIDERS IN DE GRENSSTREKEN. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Hermans betreffende te werk stellen van buitenland- sche arbeiders in de grensstreken van ons land luidt het voorloopig antwoord van Justitie en van Arbeid als volgt „De maatregel, dat voor het afgeven van een visum een ver klaring van een arbeidsbeurs wordt vereischt, dat geen ge schikte arbeidskrachten hier te lande beschikbaar zijn, is voor wat betreft metselaars, timmer lieden en stucadoors in het be gin van 1922 buiten werking gesteld zulks geschiedde even zeer met betrekking tot het af geven van passen voor grensver keer in het bewakingsgebied der tweede divisie van de Kon. Marechaussee (Limburg en Gel derland ten zuiden van de Waal). Op mijnwerkers was bedoelde maatregel niet van toepassing. Uit het ter zake voorloopig in gesteld onderzoek is niet geble ken, dat door tewerkstelling van Duitsche arbeiders Nederland- sche arbeiders, die hetzelfde weik kunnen verrichten, worden ont slagen en als werkloozen onder steund. Voor wat betreft mijn werkers kan worden medege deeld, dat bij de Staatsmijnen nog steeds behoefte bestaat aan geschoolde sleepers, terwijl de cijfers van de Arbeidsbeurs te Heerlen over de werkloosheid onder de bouwvakarbeiders over de maanden Juni, Juli en begin Augustus eenige vermindering aanwijzen. Intusschen stellen de Ministers ter zake een nader onderzoek in, van de resultaten waarvan zij zich voorstellen nadere mededeeling te doen." Zaterdagmorgen ongeveer vijf uur, heeft in het Oostgat, ter hoogte van Dishoek, een aanva ring plaats gehad tusschen het Nederlandsche stoomschip „Zui- derdijk" van de HollandAme rika Lijn, komende van Hamburg en bestemd naar Antwerpen en het Engelsche stoomschip „Ezar- dian" uit Goole, geladen met ijzer komende van Antwerpen en be stemd naar Stockton. Laatstgenoemd schip werd met zulk een hevige kracht aange varen, dat het binnen enkele mi nuten zonk. Dientengevolge kon den, helaas, niet alle opvarenden bestaande uit 18 personen, als mede een Belgische zeeloods, gered worden. De „Zuiderdijk" is na de aan varing doorgevaren en heeft te Vlissingen de aanvaring gerap porteerd. Aanvankelijk was er dus geen hulp, totdat de schipper Jan van den Heuvel en zijn broeders Joost, Jacobus en Cornelis van Breskens met de motorbotter B. R. 7 het ongeluk opmerkten en met het reddingswerk begonnen. Het mocht hun gelukken 6 der opvarenden te redden. Een Duitsch stoomschip redde ook een viertal drenkelingen, zoo ook werd een der passagiers gered door een motorboot van het Nederlandsche Loodswezen. De geredden werden overge nomen door het Loodsvaartuig welke de verkleumde passagiers aan wal bracht. Onder de geredden is de Bel gische zeeloods, alsmede een be jaard man, die voor plezier was medegegaan met zijn schoonzoon, welke tot de vermisten behoort. Twee passagiers, welke ge wond werden, zijn in hetSt.Jo- seph-ziekenhuis opgenomen. Van het wrak is niets te zien, dan de schoorsteen en 2 masten, die boven het water uitsteken. Oostburg. Bij het j.l. ge houden examen voor de voor oefeningen van den Vrijwilligen Landstorm slaagden aldaar: Pieter Jacob Hacke, Albert Fieret en Arthur Hendricus Gevaert. Hiermee hebben ze bereikt dat hun eerste oefeningstijd met vier maanden wordt verkort. Breskens, 1 Sept. In de hedenavond gehouden vergade ring van den Gemeenteraad, was wegens ziekte afwezig, de heer J. M. H. van de Sande. Na voorlezing der notulen der beide vorige vergaderingen wor den deze goedgekeurd. De heer Luteijn "Vraagt naar aanleiding dier notulen, of Burg. en Weth. al geantwoord hebben op het schrijven van Kerkvoog den over aankoop Kerk en grond. De Voorzitter zegt dat zulks niet is geschied, omdat men eigenlijk niet weet wat te ant woorden. De Raad acht de sommen véél te hoog, en de aangeboden grond is niet eens voldoende voor het doel. Kerk voogden vragen eene beslissing. Er zal dus nu geantwoord worden,, dat er nog geen be slissing genomen kan worden. Van het Waterleiding-comité zijn mooie kaarten ingekomen, waarop met roode lijnen is aan gegeven waar de hoofdbuizen eventuëel gelegd zouden kunnen worden. Ook de plaatsen waar brandkranen zouden kunnen ko men zijn minitieus aangegeven. Het water is er nog niet. De Voorzitter zegt, dat hij de vergadering van de Z. Vlaam- sche Tram Mij voor aanleg lijn Breskens-Hoofdplaat heeft bij gewoond. Er is nog een tekort van f 300.000. Het comité was van oordeel dat de belangheb bende gemeenten dit te kort door het nemen van obligatiën zullen dekken. De Voorzitter heeft te kennen gegeven dat Breskens geen obligatiën kan plaatsen, het is financieel on machtig. Toch is er nog een klein kansje voor de lijn. De lijn Vlissingen-Neuzen der Prov. Stoombootdienst kost der Pro vincie jaarlijks tonnen gouds. Komt de tramlijn Breskens- Hoofdplaat tot stand dan zou de geldverslindende bootNeuzen- Vlissingen althans voor passa giers-vervoer kunnen vervallen, en zou de door de Provincie te verleenen extra hulp van f 300.000 aan de tram Breskens-Hoofd plaat nog een reuzenvoordeel voor de Provinciale belasting betalers blijken te zijn. Maarmen wil de boot ook graag houden. Van het Comité voor het in standhouden van een buiten cursus der Middelburgsche Huis houd- en Industrieschool voor meisjes, (lingerieschool) wordt een subsidie verleend van f400. De gemeente ontvangt f300 voor het verlicht en verwarmd schoollokaal. De heer van Overbeeke vraagt of die school nogal bezocht wordt. De Voorzitter zegt door plm. 16 meisjes. De heer Luteijn licht toe, dat er nu 2 klassen gevormd wor den, een vervolgcursus voor hen die de afgeloopen winter de lessen volgden en een aanvangs- cursus. Afgewezen worden de verzoe ken om subsidie a. voor de Alg. Ned. Vereeniging „Het Groene Kruis" en b. voor de Zeeuwsche- Politie-honden-Dres- seer-Vereeniging. Het verslag van den Keurings dienst van Waren te Goes over 2e kwartaal 1922 zal bij de Raadsleden circuleeren. Op de aanvraag tot vestiging van een hulpschoollokaal in den Achterweg, hebben Ged. Staten hun goedkeuring verleend, echter slechts tot 1 Febr. 1923. Voorts wijst het college op de wet van 21 April 1922, waarbij is bepaald dat, om het zonder noodzakelijkheid bouwen, van 8choollokale'n voor lager onder wijs te voorkomen, voor elke bouw de bizondere machtiging van den Minister noodig is. Dan is het de opvatting van Ged. Staten, waar de wettelijke ver plichting bestaat om voor be hoorlijke schoolruimte te zorgen, de vraag of de gemeente de kosten kan dragen, eerst in de tweede plaats komt. B. en W. stellen voor deze aangelegenheid nog maar eens te laten rusten. Er is volstrekt niet zoo'n periculum in mora. De heer Becu vraagt of dat nu zoo'n bezuinigingsopvatting is, dat het geld pas in de 2e plaats komt. Alles draait er juist om. De heer de Hullu zegt dat er reeds besloten is, geen haast te maken. Wij kunnen de nieuwe Regeeringsvoorstellen tot wijzi ging der al te dure Lager- Ünderwijswet afwachten. Het zal dan blijken, hoeveel lokalen er noodig zullen zijn, doch zeker geen 7, zooals nu. Bovendien heeft spreker hooren verluiden, dat er reeds geslaagde pogingen zijn gedaan, om het bestuur van de Bijzondere school te wijzigen, door behalve leden van de Ver gadering er ook leden van de Hervormde Kerk in op te nemen. Men hoopt hierdoor dat Her vormde kinderen naar de School met den Bijbel zullen gaan. Spieker blijft er bij afwachten. De heer Cappon vult hetgeen de heer de Hullu zegt nader aan. De overeenstemming in de wijzi ging van het bestuur der Bij zondere School is er zoo goed als zeker. Ware de vacantie er niet tusschengekomen, dan was de zaak reeds beklonken. Spreker verwacht dat er dus leerlingen van de Openbare naar de Bij zondere school zullen overgaan. Worden nu de regeeringsvoor stellen Wet, dan zullen er voor 210 leerlingen slechts 5 leer krachten dus ook maar 5 lokalen noodig zijn. (nü zijn er op de o. 1. s. 7 onderwijzers voor 235 leerlingen en op de S. m. d. B. 4 voor 105 leerlingen). Zijn er in de O. 1. S. 5 klassen noodig, dan zou spreker de trap willen verplaatsen, het kleine boven lokaal door uitbreken van een muur vergrooten, terwijl een be nedenlokaal dan voor berging kleeren, klompen, enz. zou kun nen dienen. De technische moge lijkheid zou door een deskundi ge moeten worden uitgewerkt. In hoeverre de wijziging in het bestuur der bijzondere school van invloed kan zijn op de verminde ring van kinderen op de open bare moeten we afwachten. Als laatste redmiddel zou de heer Cappon de kinderen van de Groedsche Kijkuit naar de school aan de Kruisdijk willen ver wijzen De Voorzitter zegt dat dit toch wel het allerlaatste moet zijn. De heer Cappon merkt nog op, dat er met 5 leerkrachten toch een 7e leerjaar kan blijven, 2 leerjaren b.v. worden dan elk voor de helft verdeeld over de leerjaren 2 tot en met 7- Op andere scholen wordt toch ook goed onderwijs gegeven aan 2 leerjaren in een lokaal. Besloten wordt af te wachten. De verordeningen op de vleesch- keuring zooals die door de raden van Groede en NieOwvliet zijn vastgesteld, worden ongewijzigd overgenomen. De keurloonen bepaald op ƒ1,voor schaap of geit; 2,50 voor een varken of niet gespeend veulen en ƒ5,voor alle andere slachtdieren. Op de voordracht voor zetters worden geplaatst de aftredenden J. de Ilullu en J. M. H. v. d. Sande en als reserven P. M. Catsman en L. Maas. In verband met de nieuwe pensioenwet wordt de pensioens grondslag van den veldwachter gebracht op f 1717-50. Volgens de verordening van 1'851 moest het afkondigen van verordeningen nog geschieden door 3 maal bellen, daarna af lezen voor het Gemeentehuis en dan aanplakken. Aangezien nie mand naar de bel of het aflezen luisterde, was dit ceremonieel in onbruik gemaakt, maar feitelijk onwettig. Daarom is de verordening in overeenstemming met de praktijk geredigeerd, en wordt alléén aangeplakt. De Voorzitter brengt een con cept-contract, overname Boule vard ter sprake. Na veel plan netjes en rekensommetjes zijn B. en W. er ten slotte toe ge komen voor te stellenlo het Westeinde van de Boulevard tusschen de huizen, te beklin- keren, en het overige deel voor zoover mogelijk met keien te bestraten. De keien daartoe te gebruiken, uit le Zandstraat, Spuiplein (alias keipad), markt, en zoo noodig van Kijkuit, pad onder den dijk. Alle uitkomende keibestrating te vervangen door klinkerbestrating. De heer Luteijn verheugt zich over het voorstel van B. en W. Hij was van plan ook het voor stel te doen, om de keien uit de le Zandstraat op de Boule vard te brengen. Algemeen acht men dit een goede oplossing. De Voorzitter zegt dat het nu de zaak is om niet te dure klinkers te verkrijgen. De klin kers uit de voetpaden aan het Westeinde van den Boulevard zullen in den rijweg worden verwerkt, en de voetpaden van betere klinkers worden herstraat. De heer Becu vraagt wanneer de overdracht van beheer en onderhoud van den weg kan geschiedden. Hij zou willen voor stellen zulks met 1 Nov. a.s. te doen. Het polderbestuur kan dan voor het geld zorgen. Zonder hoofdelijken stemmen wordt ook dit goedgevonden. Slot volgt. S P ORT. VOETBALLEN. IJzendijke, Zondag j.L werden alhier de Medaillewed strijden gespeeld, uitgeschreven door de R. IC. Voetbalvereeni- gingR.I.A. en eindigden als volgt: V.I.O.S. (Philippine)R.I.A. II 21. N.G. I (Turkeije)Cad- sandria (Aardenburg) 40 R.I. A. I D.O.S. (Hoofdplaat) 20. Juliana I (IJzendijke) S.S.S. I (Schoondijke) 40. GROEDE. Geboorten. 8 Aug. Rachel Augusta, d. van K. A. Schauteet en S. Roeland. 12, Frangoise Helena, d. van S. de le Lijs en J. Goossen. 13, Agnes Elvira Maria, d. van J. B. van Damme en L. Wijffels. 18, Magdalena, d. van J. Oosteding en T. Be- hage. 20, Izaak Abraham, z. v. A. de Hullu en S. M. Leenhouts. 21, Catharina Maria, d. van A. J. Hendriks en C. C. Blomme. 27, Abraham Johannes, z. van J. W. Verkeij en T. M. Zonne- vijlle. Overlijden. 29 Aug. Cornelis Brakman. 89 j., wedn. van J. J. Tromp. 30, Sara Brakman, 57 j., wed. van J. Kareis. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 26 Maart. DAGEN. vm. nam Woensdag 6 Sept. 2.20 2.44 Donderdag 7 2.47 3.11 Vrijdag 8 3.19 3.43 Volle Maan Woensdag 6 Sept. voorm. 9.07. VERSCHIL VAN MEENING. Een paartje zou te Venlo in het huwelijk treden. Gedienstige handen hadden hen aan kleeren, meubeltjes, een kamer en der gelijk geholpen, terwijl de bruid nog eenige guldens ontving om het huishouden aan te vangen. De bruidegom had haar dit geld gevraagd om van te tracteeren, doch zij wenschte het niet te geven. Toen ze in de trouwzaal waren, vroeg hij weer om het geld. Toen de bruid het ook toen weer weigerde, vertrok hij met de mededeeling, dat hij zijn aan staande acht dagen gelegenheid gaf haar besluit te wijzigen. De bruid huilende af. DE BENDE VERPLAATST. In de Nieuwe plantage te Rot terdam heelt een agent van po litie een man aangetroffen, die telkens zijn bewustzijn verloor. Per auto van den geneeskundi gen dienst is hij naar het zieken huis gebracht. Na bij kennis te zijn gekomen, vertelde hij met twee vrouwen te zijn uitgeweest, met wie hij iets gedronken had. Verder kon hij zich niets herin neren, Uit zijn portefeuille zijn

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2