Plaatset nieuws. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuw) afgesloten, en dat het daarom gewen9cht was, dat een vroeger reeds besproken voorziening werd tot stand gebracht het in de vaart brengen van een veerpont tnsschen Vlissingen en Breskens, waarop geladen spoorwagens kunnen worden overgebracht. Dan was Breskens ook aan het spoorwegnet aangesloten en kon den concurreerend goederen per spoor geleverd worden. Voor kleine partijtjes kan dit thans niet. Voorts becritiseert hij den prijs, die gevraagd wordt voor het vervoer per Prov. toot van auto, namelijk f 12, f 14, enz., al naar gelang van de grootte, ter wijl op andere veeren 25 en 35 cent betaald wordt. Hij acht in het algemeen de auto geen luxe vervoermiddel meer, velen ge bruiken die om zaken te gaan doen. Ook zou het niet moeten voor komen, dat men vrachtauto's te Vlissingen weigert over te voeren, waardoor de betrokken eigenaar een paar honderd gulden onkos ten zou moeten maken om die langs Antwerpen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te krijgen, waarom spreker, toen hem dit geval overkwam, 't voordeeliger achtte het voertuig maar in Vlissingen te verkoopen. Hij acht het dringend noodig, dat de Kamer zich deze belangen aantrekt opdat er een innige ver binding komt tusschen Zeeuwsch- Vlaanderen en Nederland, vooral ten behoeve van het Westelijk deel, dat in dit opzicht stief- moederlijker is bedeeld dan het Oostelijk deel, dat althans met spoorwegen is verbonden. De voorzitter, de heer van Rompu, wees er op, dat hetgeen deze 9preker wenscht, niet een voudig is uitte voeren. Voor het eene deel behoeft men daarvoor medewerking der Provincie, voor het andere van den Staat. Voor het overzetten van spoorweg wagons zouden de havens te Vlissingen en Breskens moeten worden ingericht om er mede op en af de ponten te rijden. De ponten, die men noodig heeft, om de Schelde dwars over te steken, zouden breede schepen moeten zijn met zeer kraohtige machines, die zooveel zouden kosten, dat de provincie die niet zonder hulp van den Staat zou kunnen exploiteeren. Om meer in het groot auto's te kunnen vervoeren, zouden de booten anders behooren te worden inge richt, zoodat die voertuigen over den kop zouden kunnen worden gelost en geladen. Bij den bouw der booten was het autoverkeer nog niet wat het thans is en de vrachtauto's worden steeds groo- ter en zwaarder. Indien er een bepaalde reden is tot klagen, dient men zich tot Ged. Staten te wenden, die dan de klacht kunnen onderzoeken, maar overi gens moet men ook aannemen, dat het personeel niet willekeurig vrachten zal weigeren. Het per soneel kent echter de booten en de vaart, het is op de hoogte van omstandigheden en moet tegen het voorkomen van onge lukken waken, Hij merkt ook op, dat, indien men er toe kwam, spoorweg- waggons te kunnen overbrengen, die daar ook spoor zouden moe ten vinden, en, aangezien de tram met smal spoor is aange legd, zou ook het aanleggen van een spoorlijn noodig worden. Hij betwijfelt, of er een maatschappij zou te vinden zijn, die dat tegen woordig zou willen ondernemen. De heer Van Melle meent, dat men zich zou kunnen bepalen tot het aanleggen van een kleine lengte spoor aan de haven te Breskens, waar alsdan de wag gons zouden worden kunnen gelost en geladen. Ten slotte neemt de heer Van Melle genoegen met het voorstel van den voorzitter, dat het bureau namens de Kamer een schrijven zal richten tot de auto riteiten of colleges, die ten deze verbetering zouden kunnen bren gen. M.Crt. Vrijdag 1 September zijn, zoo als wij hebben medegedeeld, de bepalingen van de wet van 5 Juli 1921 tot vereenvoudiging van de echtspleging in lichte strafzaken in werking getreden. Nu zal het mogelijk zijn, gelijk men weet, dat, wanneer een wielrijder zonder licht rijdt, een agent proces-verbaal opmaakt en den overtreder een kaart uitreikt, waarop hij uitgenoodigd wordt over drie dagen voor den kantonrechter te verschijnen om zijn veroordeeling te hooren uitspreken. Voorloopig heeft een politie agent slechts de bevoegdheid dat bij vier overtredingen te doen bij het fietsen zonder rem, zonder bel en zonder licht en bij openbare dronkenschap Met die vier meestal eenvou dige overtredingen wordt de proef genomen met dezen maat regel, waartegenover politie en burgerij nog geheel vreemd staan. Wanneer een agent voor een van deze vier overtredingen een bekeuring opmaakt, heeft hij een oproepingsformulier uit te reiken. Op deze formulieren staan de vier overtredingen reeds ver meld, zoodat de politieagent alleen de drie niet geconstateerde heeft door te schrappen. Verder wordt de naam van den overtreder er op geschreven en den dag ingevuld, waarop de geverbaliseerde voor het kan tongerecht moet verschijnen. Maar de bevoegdheid om zoo snel op te roepen is nog verder beperkt. De oproep mag alleen plaats hebben, wannneer de overtreder op heeterdaad wordt betrapt en dan nog alleen wanneer de over treders boven de 18 jaar zijn. Twijfelt een agent aan de juiste opgave van naam en adres van den overtreder, dan is hij niet verplicht den oproep direct uit te reiken, maar kan de bedrijver meegenomen wor den naar het bureau ter wille van een nader onderzoek. Ook mogen geen oproepingen worden uitgereikt wanneer getuigen zou den moeten worden gehoord. Weigert een geverbaliseerde de kaart aan te nemen, dan ver andert dit aan de zaak niets. De kaart wordt dan over de post toegezonden en de oproep geldt als direct te zijn geschied. Bij dronkenschap kan zelf na de ontnuchtering onmiddellijke voorgeleiding plaats vinden. Natuurlijk alleen op dagen en tijden, dat de kantonrechter zit. Ook zal bij dronkenschap de kaart niet onmiddellijk uitgereikt worden, omdat de beschonkene deze verliezen kan. UITGEWEZEN VLAAMSCHE ACTIVISTEN. Naar het „U. D." verneemt heeft onze regeering bezwaar gemaakt tegen het bevorderen van de Koninklijke goedkeuring, die voor vreemdelingen noodig is om hier te lande onderwijs te geven, ten opzichte van de uit gewezen Vlaamsche activisten. Het motief moet geweest zijn vrees voor wrijvingen met de Belgische regeering. Breskens, Dinsdagmiddag is met gunstig gevolg aan de Nieuwesluis een zinkstok neer gelaten, om de afneming van den oever te beperken. Het stuk had een oppervlakte van 1400 M2. Tal van autoriteiten waren bij het zinken aanwezig. Met de extra-tram Ostende- Breskens, welke Donderdag de vreemdelingen alhier aanbracht, arriveerde ook Prinses Marie Jose, dochter van het Belgische Koningspaar. Zij werd begeleid door twee hofdames en een kamerheer. De verjaardag van H. M. de Koningin is hier met opge wektheid gevierd. Des avonds kwam de vroolijke stemming er in, toen de Muziekvereeniging op het Spuiplein verscheen. Een verrassing werd ons bereid toen de Zangvereeniging „Scheide koor" een paar nummers ten beste gaf. Dit was de eeiste uitvoering van gemengd koor in open lucht. De jeugd amuseerde zich met de vreugdevuren. Op de villa Van Melle werd klein vuurwerk afgestoken. REGENWAARNEMINGEN TE BRESKENS. In de maand Aug. viel er 38,1 m.M. regen. De grootste hoe veelheid in 24 uur bedroeg 7,1 m.M. Er waren 15 regendagen met 0,1 m.M. of meer, waarvan 9 dagen met 1 m.M. of meer. Biervliet. De vroeger aan onze gemeente toegekende bij drage van f 600 voor woning bouw ten behoeve van W. Dieleman, zal worden uitgekeerd. IJzendijke. Zondag heeft de R.-K. Voetbalclub R. I. A. alhier, een wedstrijd gespeeld te Philippine. Bij het naar huis rijden had een klein ongeval plaats, daar een vrouw uit Bier vliet werd aangereden, die naar het tramstation gebracht zijnde, per tram naar huiswerd gebracht. Sluis. Het bewijs van indivi dueel geoefend man, rechtgevend op 4 maanden verkorting van diensttijd werd behaald door A. Gevaert alhier. Oostburg^ In de Dinsdag avond alhier gehouden voltallige vergadering van den Gemeente raad onder Voorzitterschap van den Burgemeester, werden een viertal reclames Hoofdelijken Omslag verwezen naar de com missie voor reclames. Een verzoek van de Afdeeling Oostburg van de Vereeniging „Het Groene Kruis" om eene bijdrage van f 300, uit de Ge meentekas tot aanstelling van een wijkverpleegster werd aan gehouden tot bij de behandeling der begrooting 1923. De Gemeente-rekening 1921 werd voorloopig vastgesteld in ontvangsten op een bedrag van f 105061.36s en in uitgaven op f 90390.80'/,, alzoo met een goed slot van f 14670 56. Aangeboden werd de begroo ting 1923 op een eindbedrag van f89646.77Vn met een sluit post van f5515.76; de Hoofd. Omsl. is uitgetrokken op f 30500, dit is f7000 lager dan over het loopende jaar. Bij een korte bespreking der cijfers werd de wenschelijkheid betoogd om het ophalen der straatvuilnis voortaan aan te besteden, terwijl verder werd naar voren gebracht, dat het billijk zou zijn, dat de ambachts lieden, voor eenig jaar aan gewezen voor de werkzaamheden aan de Gemeente-eigendommen ook het geheele jaar werk zou den hebben, zonder tusschendoor aan anderen eenig werk op te dragen. Ingevolge art. 103, 3e lid der wet op het Lager Onderwijs werd het voorschot op in art. 101 bedoelde kosten voor de Christelijke bijzondere school vastgesteld op f 369.97, na af trek van f500, als vermoedelijke opbrengst van het schoolgeld het voorschot voor de R -K. bijzondere school werd bepaald op f 1299.40. Na behandeling van een drie tal reclames schoolgeld werd mededeeling gedaan van de ontslagname van het Raadslid E. F. van Damme, wegens zijn ver trek naar het buitenland. De Voorzitter, voor zich zelf en als tolk der vergadering, sprak ten afscheid een woord van dank tot den heer van Damme voor hetgeen hij in het belang der gemeente had verricht, met den wensch dat het hem en zijn gezin in zijn nieuwe woonplaats Brugge goed moge gaan, waarop de heer van Damme wederkeerig den Voorzitter en den Raad dankte voor de aangename om gang en den prettigen toon, die steeds in de vergaderingen voor zaten en uitte de beste wen9chen voor den bloei der gemeente Oostburg. School» en Kerknieuws. IJzendijke. Tot kapelaan al hier is benoemd de WelEerw. Heer A. Melsen, Priester van het Seminare. Oostburg, Totkapilaan alhier is benoemd de WelEerw. Heer Th. van den Brule, priester van het seminare, ter vervanging van kapilaan J. van Horsigh, die be noemd is tot rector van het pen sionaat te Zundert. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 26 Maart. DAGEN. vm. nam Zaterdag 2 Sept. 11.42 12.06 Zondag 3 12.35 12.59 Maandag 4 1.04 1.28 Dinsdag 5 1.44 2.08 Volle Maan Woensdag 6 Sept. voorin. 9.07. Prodikbeurien. Ned. Herv. Kerk.. Zondag 3 Sept. 1922. Aardenburg v 10 dhr J. N. Pattist Em. Pred, te Middelburg. Breskens v 91/, uds Bremer. Doopbediening. n 1.30 u Zondagschool. n 5l/2 u ds Bremer. n 7-15 u Werkmansbond. Groede v 9t/,udhr Calliber, Godsdienstonderw. Middelburg Hoofdplaat v 10 u ds Meloen. Nieuwvl. n2'/auds de Puy. Schoondijke v 10 u ds Scholte. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. P. van Heest. Geref. Kerk Oostburg. Oostburg v. 10 u ds Zoebet, van Middelburg, Heilig Avondmaal. n 2>/s u ds Zoebet, Voortzetting H. Av. met dankz. Aardenburg dienst Oostburg. Aardenburg v 10 u Lezen. n 6'/, ds Zoebet, Bediening H. Avondmaal met dankzegging. SPORT. VOETBALLEN. Door den Consul van den Fe deratie van R.K. Voetbalbonden in Zeeland zijn pogingen in het werk gesteld tot verschijning van een blaadje „Zeeuwsche Sport". Naar wij van goed in gelichte zijde vernemen dienen de clubs alle hunne verslagen zelf telegrafisch of telefonisch op te geven aan de Redactie, wat natuuilijk voor de meeste clubs een ongeoorloofde uitgave is, en ongetwijfeld eene belem mering zijn voor de verschijning. Arrond. Rechtb. Middelburg. Zitting van 30 Aug. Veroordeeld wegens." Mishandeling; M. d. C., 25 j., arbeider, Groede, f 10 of 10 d. h. Naar de terechtzitting ver wezen met bevel tot gevangen houding de zaak tegen C. M., werkman te Hoofdplaat, gedeti neerd te Middelburg, Buiten vervolging en j vrijheidsstelling bevolen J. j 38 j., koopman te Ter NeuzJ beklaagd geweest van diefstq GEVAARLIJK SPEL. Eenige schooljongens aan d Goejanverwellen Dijk te Goui waren bezig zich langs de leunii van een trap te laten glijde waarlangs men gaat om aan i voet van den dijk gelegen wool huizen te bereiken. Een hunnl had te veel vaart en sloeg de leuning af, tengevolge wat van hij op zijn hoofd terec kwam en onmiddellijk dood w; AUTO-ONGELUK. Woensdagmiddag is tusschi Aalst en Nederhemert een aut mobiel van den dijk gereden. Een der inzittenden, zeke; den Otter uit Gemonde, wei onmiddellijk gedood, terwijl dr anderen gewond werden. De; werden door een autoverhuu inrichting uit Amerzoden na; het ziekenhuis in Den Bost vervoerd. ZEDENMISDRIJF. Te Velzen is aangehouden G., hoofd der openbare schoi aldaar, wegens zedenmisdrij met leerlingen der school. Hi schoolhoofd, dat gehuwd is e een gezin heett, is naar Haarlei overgebracl t en ter beschikkin van de justitie gesteld. KINDERLIJKJE. Te Hasselt is door de politij het reeds in ontbinding verkef rend lijkje van een pasgeborel kind ontdekt, dat begraven wti onder een venster in de woon, kamer van de Ongehuwde moJ der. Het lijkje is naar Zwolli ter justitieel onderzoek overge bracht. DOODELIJK ONGEVAL. Een 57-jarige ketelbikker ui Vlaardingen stortte door eiget onvoorzichtigheid in een bunker, gat, toen hij werkzaam was oj het ss. „Grena Tula", liggendi bij de Droogdok Maatschappi te Rotterdam. De man viel ongeveer vai een hoogte van 10 M. en wai onmiddellijk dood. Zijn lijk wer« overgebracht naar het Bureai der Rivierpolitie. EEN HEEL POLITIECORPS GEVANGEN GEZET. Het stadje Jacksonville, in Flo rida, bevindt zich op het oogen blik zonder politie. Het heek corps is gevangen gezet, beschul digd van smokkelarij De gevan genzetting had plaats 11a de aan komst van een schoener, geladet met sterken drank, dien bonds- agenten uit Washington in beslag namen toen het schip ontlader werd. PRACTISCHE UITVINDING. Een Britsche uitvinder heefl een toestel uitgedacht en gecon strueerd, dat eerstdaags in den handel zal worden gebracht, dat automatisch de politie waarschuwt of de brandweer, al naar gelang, ingeval van inbraak of brand in een onbewoond huis. Het instrument bestaat uit een klein kistje, waarin een gramo- toontje en een telefoonstoestel, Door een samenstel van elec- trische draden en contacten, die aan alle bellen en aan alle deu ren worden aangebracht, zet het binnendringen in een lokaal of huis onmiddellijk het instrument in beweging. Het telefoonkan toor wordt automatisch opgebeld en vandaar wordt de verbinding met de politie of brandweer tot stand gebracht. Tegelijkertijd komt de gramatoon in actie en twintig minuten lang gaat van dit instrument de alarmkreet uit door de telefoonInbraak (of brand) daar en daar Bij het uitbreken van brand wordt het instrument in beweging

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2