PÜsiï Nieuws. Gemengd Nieuws quaestie van het moratorium is dus nog niet verder gekomen de gewenschte pauze om op adem te komen is niet bereikt. Het positieve resultaat der onder handelingen is, dat voorloopig nog erger is voorkomen. Hbl Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z. Vlaanderen. Zaterdagmiddag vergaderde de Kamer, onder presideum van den heer J. A. van Rompu te Terneuzen. De belangrijke punten, welke zijn behandeld, geven wij onze lezers weer. Mededeeling werd gedaan, dat het gewenscht is, dat door het secretariaat in voorkomende ge vallen aan den handel zooveel mogelijk inlichtingen ten haren gerieve zullen kunnen worden verstrekt. Daarom moeten er gegevens berusten. Het secretariaat is thans be gonnen met een kaarsysteem aan te leggen omtrent de verschil- lende gegevens, die bij haar in komen, zoodat die bij navraag omtrent een of ander kunnen worden geraadpleegd. De wenschelijkheid werd be sproken der uitgave van een adresboek, bevattende alle in 't Handelsregister ingeschreven za ken. Het kwam nog niet ge wenscht voor, daarvan een alge meen adresboek uit te geven, adresboeken voor districten of een combinatie van districten. Enkele kamers namen daartoe reeds het besluit. De vergadering hecht hare goedkeuring aan het voornemen van het bureau om eventueel met de Middelburgsche Kamer samen te werken tot het uitgeven van een adresboek der ingeschreve nen in het Handelsregister voor het gebied dat die Kamers om- vatten. Besloten is adhaesie te be tuigen aan het adres der Kamer te 'a-Hertogenbosch betreffende uniforme uren van openstelling voor kleine telefoonkantoren. Een schrijven van J. Stout- hamer, hoofdbesteller der poste rijen te Vlissingen, betreffende een vervroegd postvervoer naar Zeeuwsch-Vlaanderen werd aan genomen voor kennisgeving. Geen steun werd verleend aan het verzoek door de Kamer van Vlaardingen tot de Tweede Ka mer gericht, om in het bij haar aanhangige wetsontwerp tot re geling der kosten van openbare verkoopingen en verpachtingen te schrappen het verbod tot het uitloven van strijk- en inzetgel- den. De Kamer stemt geheel met dit verbod in. Adhaesie werd betuigd aan het verzoek van de Kamer te Breda betreffende het bezorgen van stadstelegrammen op Zondag Een verzoek van het bestuur der Handelsschool te Middelburg om subsidie voor die inrichting werd afgewezen, omdat het bud get der Kamer dit voor het oogenblik nog niet toelaat. Adhaesie werd betuigd aan uit vrijen wil en ik acht ons korps gelukkig met uw aanwinst. Ludwig Hahler legde voor den rechter de bekentenis af, dat hij het uurwerk had gestolen, om dit te kunnen onderzoeken en er eene studie van te maken. De oude Wemar had hem daarbij betrapt en zoo was hij niet alleen een dief, maar ook een moorde naar geworden. Het zonderlinge en opgewon- dene in de houding van den ongelukkige, deed reeds bij het eerste verhoor het vermoeden oprijzen dat men met een krank zinnige te doen had. Of dit zoo was, kon echter nimmer aan getoond worden, want nog den zelfden dag hing de horloge maker zich aan de tralies zijner cel op. Rudolf Wemar beloonde Hover het verzoek der Kamer te Til burg tot üen directeur-generaal der posterijen en telegrafie be treffende een meer practische inrichting van den telefoongids; aan dat der Kamer van Vlaar dingen om de voorgenomen cen tralisatie van den postchèque en girodienst niet in te voeren, daar die dienst alsdan voor 't publiek veel van haar waarde zal ver liezen. Door Ged. Staten van Zeeland is het advies der Kamer ge vraagd, of een door den Ge meenteraad van Terneuzen op de begrooting voor 1922 uitge trokken post voor ondersteuning van werkloozen noodig kan geacht worden. In den Raad dier gemeente is onlangs reeds een protest uit- 'gesproken, dat Ged. Staten hierdoor den Raad onder con trole zouden stellen van een niet-verantwoordelijk college, bestaande uit inwoners van ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen, die met de plaatselijke toestanden niet zoo op de hoogte kunnen zijn als den Gemeenteraad. Het Bureau der Kamer heeft ook met eenige bevreemding de vraag van Ged. Staten ontvan gen en merkte op, dat het haar thans onmogelijk was geweest een gedetailleerd concept-advies saam te stellen, omdat de vraag juist Ter Neuzen betrof, de woonplaats der leden van het Bureau, en zij dus plaatselijk met den toestand bekend zijn, terwijl voorts geput moest wor den uit de gegevens verstrekt door den directeur der districts arbeidsbeurs. De conclusie van het Bureau strekt om aan Ged. Staten te adviseeren den begrootingsdienst goed te keuren, daar de om standigheden nog niet laten voorzien, dat er vermindering van werkeloosheid zal komen, eerder het tegendeel. Breskens» Op 31 Aug. zijn de kantoren der posterijen voor den postdienst na 2 uur namiddag gesloten. Donderdag 31 Aug. a.s. zal de Muziekvereeniging alhier, ter gelegenheid van de verjaar dag van H. M, de Koningin des avonds een uitvoering geven op het Spuiplein. Aardenburg. Alhier werd Zondag, begunstigd door mooi zomerweer en dientengevolge groote belangstelling eene muzi kale wandeling gemaakt en een concert gegeven door de muziek gezelschappen uit Aardenburg en Middelburg in Vlaanderen. Onze dorpsgenoot Jacob Ros zal deze week concerten geven te Vlissingen en te Dom- burg. Sluis. Ons stadje stond Zon dag in het teeken van eene attractie met politiehonden. Tal van belangstellenden waren op gekomen om deze demonstratie bij te wonen. Er werd een proef afgelegd hoe de horden o.a. ge- rijkelijk en Thétèse, die thans een onbegrensden eerbied voor zijn doorzicht en karakter had opgevat, bleef hem steeds een goed hart toedragen. Hij bezoekt beiden nog dik wijls, wel wetende dat hij, die alleen op de wereld staat, in hen trouwe vrienden heeft ge vonden, en hij is gehecht aan het huig, dat hem geluk aan bracht. Maar hij heeft ook nog andere vrienden, althans vele kennissen, die hem om zijne buitengewone schranderheid en onberispelijk gedrag waardeeren, en hijzelf, hoe wonderlijk dit ook moge klinken, is de meest gevreesde vijand en tevens ook weer de trouwste vriend van alle^mis- dadigers geworden. dresseerd waren in het bewaken en zoeken van een voorwerp, zoowel zonder als met muilband, het verdedigen met rijwiel, het verdedigen zoowel van den meester als van de nationale vlag, ja als kinderbewaker. Een en ander werd opgeluisterd door de muziekgezelschappen van Sluis en van Steenbrugge en de Zangvereeniging AltijdHooger" uit Assebroucke. IJzendijke. Naar men ons mededeelt, zal ter gelegenheid van de Ooft- en Tuinbouwten toonstelling te IJzendijke aldaar tegelijkertijd een festival worden fehouden, ter viering van het 5-jarig bestaan der Muziekver- eeniging „Geduld Overwint" aldaar. Aan het festival wordt door alle muziekgezelschappen uit het voormalig 4e district deelgenomen, behalve dat uit Sluis, terwijl verder deelnemen uit het oostelijk deel die uit Wesdorpe en Hoek en de Bel gische uit St. Margriete, Water vliet en Selzaete (Suikerfabriek Wittouck). Den dag van het fes tival zal door alle gezelschappen van den Bond als Bondsmarsch worden uitgevoerd de „Festival- marsch" van Jan Morks. Schoondijke. In de heden morgen gehouden Raadsvergade ring was, wegens ziekte, afwezig de heer Seen. Na voorlezing der notulen welke onveranderd worden vastgesteld, wordt voor lezing gedaan van een schrijven van den heer F. A. van Rose- velt, dat hij zijn benoeming als Gemeente-Ontvanger aanneemt. Van den Directeur der P. Z. E. M. was mededeeling gekomen, dat in de maand Januari of Februari stroom zal worden ge leverd. Het. verslag van den Keurings dienst van Waren wordt den leden aangeboden. Een schrijven van den Ont vanger der belastingen, verzoe kende afstaan van een Gemeente lokaal tot 't houden van zitdagen, komt ter tafel. B. en W. stellen voor nood gedwongen de Raadszaal hier voor af te staan omreden een vergunningslokaal, hetwelk thans gebruikt wordt, bezwaren op- leverd. De leden kunnen zich hiermede vereenigen. De borgtocht voor den Gem.- Ontvanger wordt vastgesteld en zal ter goedkeuring aan Ged. Staten worden doorgezonden. Een verordening wordt vast gesteld in verband met <le maxi mum-snelheid van auto's en motoren, alsmede het berijden van de klinkerpaden. De noodige borden daartoe zullen worden aangebracht en wel een op den_Dam, een bij Quist, een bij J. Dhont en een aan het wissel-Tram Breskens- Maldeghem. Een schrijven van het Bestuur der Bijz. School, verzoekende de keibestrating ter lengte der school te doen vervangen door een bestrating, welke minder leven veroorzaken. Dit kon bij den Raad ingang vinden, en de kosten hiervan zullen niet hoog zijn, omreden de uitkomende steenen gebruikt kunnen worden voor bestrating in den Achterweg. In de begrooting worden eenige wijzigingen gebracht, en had een overschrijving plaats. Tot zetters worden benoemd de heeren van Male, en P. I. Risseeuw, en tot plaatsvervan. gers W. Leenhouts en P. de Ligny. Enkele posten op den Hoofde- lijken Omslag worden wegens vertrek en terugbrenging lagere klasse oninbaar verklaart, zoo mede worden wegens afschaf fing van een hond, enkele posten oninbaar verklaart op het kohier van den Hondenbelasting. De rekening over 1921 wordt voorloopig vastgesteld in ont vangst op f 62195,93'/2 en in uit gaaf op f 51304,42'/, zoodat deze sloot met een batig slot van f 10891,51. Hierna had de eedsaflegging plaats der nieuw benoemde Ge meente Ontvanger, de lieer F. A. van Rosevelt. De Voorzitter feliciteert de nieuw benoemde namens de Raad en hoopt, dat hij het vertrouwen van den Raad, in hem gesteld, niet zal beschamen. De heer Van Rosevelt zegt dank voor deze woorden en dankt den Voorzitter en de leden voor het vertrouwen hem ge schonken, en hoopt in aangename samenwerking zijn betrekking te mogen vervullen, de verzekering gevende, dat hen zal blijken het vertrouwen niet aan een on waardige te hebben geschonken. Bij rondvraag vestigd de heer Risseeuw de aandacht op het ontbreken van een wegwijzer in de kom der gemeente. De Voorzitter deelt mede, dat juist een mededeeling was in gekomen, dat wegwijzers zullen worden geplaatst van hier uit naar de richting Philippine. Ook zag genoemde heer gaarne, dat met het oog op de veilig heid, vooral Donderdags, langs het marktplein door de politie toezicht wordt gehouden bij het passeeren der vele automobielen. Dit is in het belang der vele toeschouwers, welke daar samen komen om de doortocht der vele auto's te zien. Hierna wordt de vergadering gesloten. School- en Kerknieuws. Ev. Luth. Kerk. Groede. Beroepen te Mid delburgVlissingen ds J. P. van Heest, alhier. Sluis. Tot hoofd der School te Heille is benoemd de heer J. R. Kromme te Wijhe. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 26 Maart. DAGEN. Woensdag 30 Aug. 7-48 8.12 Donderdag31 9.06 9 30 Vrijdag 1 Sept. 10.29 10 53 Volle Maan Woensdag 6 Sept. voorm. 9,07. SPORT. VOETBALLEN. Aardenburg, Van de Zon dag alhier gespeelde medaille wedstrijden waren de uitslagen: A.V.V. (Aardenburg)Juliana (IJzendijke) 31 rust 20. Excelsior (Oostburg)Blauw- Wit (Groede) 21, rust 20. H. O. V. (Breskens) S. S S. (Schoondijke) 40, rust 20. A.s. Zondag worden de wed strijden voortgezet met wedstrij den van A.V.V. I en II, Juliana I en II (Kruisdijk), Nooit Gedacht Turkeije) en Breskens Vooruit. De wedstrijd tusschen Noord- Nederland en Noord-Duitschland eindigde met een 61 overwin ning voor de Duitschers. Door den Diocesanen Voet balbond in het Bisdom Haarlem worden pogingen in het werk gesteld om alle Roomsch-Katho- lieke voetbalclubs in Zeeland, dus ook Zeeuwsch-Vlaanderen, onder hun vaandel te brengen. De eer ste schreden zijn reeds gedaan in de laatst gehouden Federa tievergadering, waar Zeeland vertegenwoordigd was door den Heer T. Mudde uit Goes, die Consul is voor deze provincie. DOOR DEN STROOM GEDOOD. Te Didam geraakte een draad der gemeentelijke electrische geleiding onklaar en knapte af. Juist passeerde een paard van zekeren Berendsen, dat op den geladen draad trapte en terstond werd gedood. EEN BESTUUR VOORTVLUCHTIG. In het gebouw van de a r| plotseling geëindigde Ned. I| en Export-tentoonstelling te Sell v. veningen hebben zich verse!) h lende personen vervoegd t 4 einde betaling te verlangen v k hun toekomende gelden. M w vond er echter niemand van h o bestuur meer aanwezig, terw yi ontdekt werd dat vele goeden bi aan inzenders toebehoorend d waren verdwenen. Bij de polii k, is een aanklacht ingediend feg< J het bestuur, dat voortvlucht g schijnt te zijn, wegens verdui k> tering. Er is beslag gelegd jo de boeken. Bij de politie zijn nog diver m aanklachten tegen het bestuig. van de lm- en Export Tentooi B stellingen ingekomen. GeblekiD moet zijn, dat de leiding zei pi roekeloos was. Meermalen ble vi heel den nacht door het eleibi trische licht van de reclamepijh h< branden, wat enorme electric »i teitsrekeningen tengevolge haig Ook de financieele contrö o] schijnt onvoldoende geweest Izi zijn. Groote bedragen werdeoi aan diners en auto's besteed verschillende leveranciers dezi luxe-artikelen wachten echti nog steeds op vereffening de rekeningen. Ook zou gebleke,j zijn dat het bestuur nog steee y cheques op de Rotterdamse! Bankver. afgaf, toen zijn te goe 0 aan deze bank reeds verdwene was. Een restaurateur te Sche veningen die een dergelijk cheque ontving, waarop bovet dien 30 voor fooien aan kellners voorkwam, heeft dij, 30 wel uitbetaald, maar ko aan de bank de cheque niet g( honoreerd krijgen. Gistermiddag geleek het kanta toortje van het expositiegebouw, een ruïne. De grond was bezaait met betaalde en onbetaalde nota' en rekeningen, met privé corresL pondentie, ofïicieele bescheide enz. Sinds Vrijdag was door ver schillende personen maar meen, genomen wat waarde had, zoo Zl dat van de boekhouding zeil de blanco vellen papier wegge roofd zijn. De aldus vernield boekhouding, was bovendien ge deeltelijk vertreden en besmeurd wijl ieder maar toeliep in he voormalige secretariaat. Dit za het politieonderzoek, dat uitma ken moet, hoeveel er ongevee in kas moet zijn bij den penning meester der tentoonstelling, zee bemoeilijken. Het grootboek verdwenen, althans de blano|ia bladen ervan. De beschreve] vellen werden uitgescheurd lagen op den grond. De politil» heeft op al de paperassen beslas, gelegd. erschillende personen komeij mededeelingen doen over hel zeer slechte beheer der expositie, De bestuursleden controleerdei elkander volgens die opgaveij niet, ook ontbrak een controle] of waarborgcommissie. Den 23sten dezer is door hel bestuur aan de belangrijkste ere. diteuren een brief gezonded waarin het verklaart, ten gevolg! van tegenslag, door slechte op. komst etc. in de onmogelijkheid te verkeeren, de loopende schul- den in hun dadelijk te betalen] In dit schrijven verzoeken zij eenig uitstel, omdat bij een even tueel failissement de crediteuren|J| er zeker slecht bij zullen varen Het bestuur deelt in dit schrij. ven echter niet mede, waar hel adres van het secretariaat thaw f is. Zelfs de politie is nog niel op de hoogte van dit adres, wijl het bestuur verdwenen is, zoo der de loopende zaken te rege- len of eenig adres achter tt| laten. DIERENBEULEN. Vrijdagnacht hebben onver laten een koe van G. M. te Raaite| in de weide een tepel afgesneden Dit is in korten tijd Jiet derdtl misdrijf van dezen afschuwelijke» aard, in deze omgeving gepleegd

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2