Kaai het ben teiug, Plaatselijk Nieuws. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuwd Westfaalsche bekken 60, die van de 8taatbosschen en het linker- Rijngebied 115 millioen. Al dat geld zou moeten komen aan de Commissie van Herstel als waar borg voor de Duitsche betalingen na afloop van het moratorium. Alleen de opvatting, dat men te maken heeft met een bedrie ger, kan het anders lichtelijk onlogische verlangen verklaren, om in ruil voor een betalings uitstel den schuldenaar van zeer belangrijke inkomsten te beroo- ven en dus toch te laten beta len. Het zou immers te dwaas zijn om los te loopen, al3 men Duitschland een moratorium zou verleenen, ten einde het in staat te stellen zich financieel te her stellen, en tegelijkertijd door een beslaglegging op staatsin komsten dit herstel zou belem meren. Men ziet in Engelend zeer goed in, dat van een machte loos Duitschland niets te halen is. En Punch teekende deze week den toestand dan ook juist in deze enkele woorden „Indien Frankrijk een manier kon be denken, om een muilezel zoo zwak te houden, dat hij niet kan trappen en toch zoo sterk, dat hij kan werken, dan zou er wel een oplossing te vinden zijn." (Slot.) Een deel van zijn tuintje was gereserveerd voor augurken en vereischt een kolossalen arbeid voor het aanslepen van water in dezen drogen zomer, waar alle veldvruchten op het land verdroogd of door sprinkhanen opgevreten zijn. Ik betuigde Djedeska mijn groote voldoening, dat hij niet bij de pakken neer zat, zoo als tot voor zeer korten tijd nog velen, die gelaten wach ten, tot de dood ook hen zou halen. OokDjedeska was eens een Welgesteld analfabeet, doch door noesten vlijt en een gezond ver stand zichzelf opgewerkt, thans arm als een kerkrat. Een heel ander type is onze president van de Gemeentelyke Sovjet. Natuurlijk gloeiend bols jewiek, doch in zijn hart een goeie boer. Drinkt geen spiritus onder 96 pCt. Onder de kleeren, die ik ter verdeeling had, vond ik een vuurroode damesmuts. Daar geen enkele vrouw hier zooiets draagt en Andree Ivano- vitch mij in vele dingen steeds flink behulpzaam is, dacht ik niet beter te doen, dan hem dien muts te geven. Hij paste hem precies. Daarbij nog een vuurrood kinderkraagje en onze Andree Ivanovitch was in de wolken. Dagelijks zien wij hem nu wandelen met een vuurroode bontmuts onder een zon van 40 tot 50 graden en 's Zondags nog bovendien de mooie roode kraag om. Werkelijk de Rus sische landmenschen zijn net groote kinderen. Wij hebben hier thans ook een kindertafel, waar dagelijks eenige honderden kinderen een voedzame soep krijgen van Hol- landsche soeptabletten en mar garine en wat meel toegevoegd. Een genot die stumpertjes te zien smullen. Zij eten aan tafels buiten onder een overkapping, steeds ten getale van circa 100 en worden door eenige nonne tjes bediend, die ook voor de zindelijkheid en orde moeten zorgen. Er zijn verschrikkelijke hongertypen bij, waarvan kleine Wasja een jongetje, waarvan de ouders ook van honger gestorven zijn, wel het ergste type is. Ik schat hem op circa 7 jaar, doch hij weet niet hoe oud hij is. Volgens het gezicht kan hij wel 70 zijn. Dat kereltje eet als een slootgraver, zijn twee ons brood en drie borden soep gaan er ge smeerd in. Het is enkel vel over been. Ik ben nieuwsgierig of hij er nog weer bovenop kan komen. Zoo ziet U, dat het leven weer teruggekeerd is, wat ook in de andere Hollandsche plaatsen evenzoo is. Er komen ook vaak deputaties bij ons, om ook in andere plaat sen hulp te verleenen, doch hoe gaarne ik zou willen, ik vrees dat de middelen zullen ontbre ken. Het is helaas een droevig feit, dat hoewel de oogst in de meeste plaatsen zeer goed is, een verdere hongersnood voor de deur staat in vele andere plaatsen. Er is nl. nergens te veel gezaaid, wat te begrijpen is na den hongersnood, terwijl in de meeste plaatsen slechts zeer, zeer weinig is uitgezaaid. Dat is ook in de Hollandsche districten het geval. Keeren wij den menschen thans den rug toe, dan moeten zeker 60 tot70pCt. in den a.s. winter van honger sterven, daar zij nergens hulp kunnen verwachten. Gelukkig hebben wij nog eenige reserven en kunnen nog wel een tijdje doorgaan, doch hoe lang nog Wij houden strenge schifting, zoodat zij, die iets geoogst heb ben, buiten onze hulp vallen, zoolang zij zelf iets hebben. De menschen zijn het Hollandsche volk zeer dankbaar, dat zij in het leven zijn gebleven, doch zien met angst en beven den tijd tegemoet, dat wij weg zul len gaan. Ze zeggen gelaten „Als Holland ons niet helpt gaan wij allen het graf inons lot is in handen van God en Holland. En ik? Hoe voel ik mij zelf? Ik durf er niet aan denken, dat al die menschen, die ik hier in de verschillende dorpen heb leeren kennen, en voor een groot deel ook waardeeren, zullen moet sterven als wij vertrekken. Ik kom mijzelf voor als een vroegere commissaiis van politie dien ik in het oude Rusland gekend heb. Die noodigde mij eens uit (jaren voor den oorlog) een terechtstelling bij te wonen. Er zou een groot misdadiger opgeknoopt worden. Hij vertelde smakelijk hoe dat in zijn werk zou gaan. De man bad veel moorden op zijn geweten en zou daarom eens een extra beurt hebben. Hij zou langzaam wor den opgetrokken, tot het leven nagenoeg geweken zou zijn. Daarna zou hij weer bijgebracht worden en dan weer sterven. Zoo zal het ook gaan als wij de menschen nu aan hun lot over laten. Wij hebben ze losgeknoopt en, door uit te scheiden knoopen wij ze weer op. Mag dat Zij bouwen op Holland. Toen wij hier in Diemitrief ka de actie begonnen, was er geen enkele akker geploegd. Er was geen kracht voor. Men wachtte gelaten op den dood. Spoedig na het begin van de actie be gon de opleving en kwam er weer wat energie. Er werd mij al eens gevraagd, of het niet mogelijk zou zijn wat zaairogge te krijgen, wat ik niet beloofde. Alleen vroeg ik zoo eens bij den neus weg, hoeveel geploegd veld ze wel hadden. Wat zag ik na enkele dagen op de step? Een heel aardige beweging. Ik ging wat naderbij en zag, dat men begonnen was den grond te bewerken. Het eerste span voor den ploeg was 4 arm zalige koetjes, melkbeestjes. Ik vroeg toen, wie de eigenaar was. Er waren 4 eigenaars. Die hadden hun beestjes met elkaar voor een ploeg gespannen om zoo toch wat land om te ploe gen. Ik vroeg toen waarmee ze wilden bezaaien. Ja, dat wisten ze niet, doch ze wisten wèl, dat als God eens iemand stuurde die hun wat zaaigraan gaf, zooals het met levensmiddelen was ge- geschied en zij dan geen geploeg- den akker haddden, zij niet zou den kunnen zaaien. Wat verder stonden een paar vrouwen, wier mannen gestorven waren, in de blakende zon, den akker met een spade te bewerken. Dat in een dorp, waar vroeger 3000, thans nog 97 paarden zijn. Thans zijn er reeds een paar honderd hectare gereed, en ik hoop in de gelegenheid te zijn, den men schen wat zaairogge te verstrek ken, opdat zij zich tenminste 't vol gend jaar zelf kunnen voeden, als er dan tenminste nog iemand leeft, die den oogst binnen kan halen. Als U zich voorstelt, dat dit dorp vroeger een bezaaide oppervlakte had van ruim 10.000 H.A., kunt U zich wel voorstellen, hoe diep ellendig dit volk is. Vroeger was het een zeer welva rende streek, doch de revolutie jaren en daarna de misoogst van verleden jaar hebben het den klap gegeven. Het laatste wat de menschen nog bezaten, is verleden jaar verkocht voor brood. Velen zijn met hun heele heb ben en houden naar de Oekraine en Siberië gegaan, hebben het daar verkocht en zijn zoo in leven gebleven, doch hebben nu letterlijk niets meer. Geld heeft ook niemand. Stel U voor, dat iemand al eens in goede jaren flink wat overgespaard heeft. Thans is een millioen roebel on geveer 60 Hollandsche centen waard en heeft hier nog minder koopkracht dan 60 centen in Holland. Toestanden om van te rillen. Dit is alles in Diemitriefka doch in onze andere plaatsen is het precies zoo. Voor heden ontbreekt mij verder de tijd, daar mijn koerier reeds staat te wachten. Hoogachtend, wg. E. R1EMERSMA. Vertegenwoordiger v./h. Nederl. Nansen-Comité. HOENDERCHOLERA. De Minister van Landbouw enz. brengt ter kennis van be langhebbenden, dat het in den laatsten tijd herhaaldelijk is voorgekomen, dathoendercholera uitbrak op boerderijen, waar kort te voren Italiaansche kippen uit België waren ingevoerd, het zij rechtstreeks, hetzij door tus- schenkomst van handelaren te Eysden. In verband hiermede wordt belanghebbenden, die prijs stellen op het behoud van hun pluimveestapel, ernstig ontraden kippen aan te koopen, uit België of Eysden, of dieren, omtrent welker onbesmette herkomst geen zekerheid bestaat. BEZUINIGING. Naar de „Tel." verneemt, wordt op het Ministerie van Buitenlandsche Zaken de laatste hand gelegd aan de ontwerp- begrooting voor 1923, waarop on geveer 900.U00 bezuinigd zal worden. De bezuiniging maakt veel ingrijpende veranderingen noodzakelijk, en naar het blad ter oore kwam zal o.a. voorge steld worden het instituut der militaire attachés op te heffen, alsook dat der handels attachés. De economische berichten, die ten dienste der consulaire en diplomatieke vertegenwoordigers door het Departement van Buiten landsche Zaken worden uitge geven, zullen ophouden te ver schijnen. Daar binnenkort de huur ver streken zal zijn van het pand aan het Bezuidenhout te 's-Gra- venhage,waar de afdeeling „Eco nomische Zaken" is onderge bracht, zal getracht worden deze afdeeling wederom onder te brengen in het gebouw aan het Plein, ofschoon hieraan vele moeilijkheden verbonden zouden zijn. In den consulairen dienst wor den verschillende wijzigingen voorgesteld, terwijl waarschijn lijk de consulaten te Parijs en Antwerpen zullen worden op geheven. Tevens wordt vernomen, dat overwogen wordt den gezant- schapspost Sofia op te heffen en de Nederlandsche belangen in Bulgarije te laten behartigen van uit een der posten in een der omliggende rijken. DE KONINGIN NAAR SCANDINAVIË. Omtrent de reis naar het buitenland van de Koningin met officieele bezoeken aan de hoven van Denemarken, Zweden en Noorwegen, verneemt het Corr. Bur., dat het vertrek uit Apel doorn bepaald is op Maandag 4 September. De aankomst te Kopenhagen, waarheen H. M. de Koningin zich per trein be geef', zal 5 September plaats hebben. De bedoeling is, dat het verblijf te Kopenhagen tot en met 7 September zal duren, waarna den 8en September naar Stockholm wordt vertrokken. 10 en 11 September zijn bestemd voor verblijf te Stockholm, wel ke stad 12 September verlaten wordt. Na een niet-offiieel op onthoud onderweg wordt H. M. dan 15 September te Christiania verwacht, alwaar 16 en 17 Sept. wordt verbleven. Het vertrek uit Christiania zal 18 Sept. plaats hebben, terwijl de Koningin 20 Sept. te Apeldoorn kan worden terug verwacht. Breskens. Toen Maandag avond de heer de B. van Groede op zijn motor door de dorps straat reed, brak plotseling de voorvork van den motor, met het gevolg, dat hij over het rijwiel op de steenen terecht kwam. Gelukkig leed hij lang zaam en kwam er zonder ver wondingen af. Oostburg. De kantonnier W. Smoor alhier, hoopt met November a.s. den dienst met pensioen te verlaten. Wegens vertrek naar elders heeft de heer E. van Damme alhier, ontslag genomen als lid van den Raad. In zijne plaats is aangewezen de heer P. F. van de Waeter. Biervliet, De heer Raas, Rijksveldwachter alhier, zal 1 October a.s. den dienst met pensioen verlaten. Geslaagd voor het 2e gedeelte notarieel staatsexamen, de heer H. J. Bekkers alhier. Aardenburg. De kommies J. Eliëns, wordt met ingang van 1 September overgeplaatst naar Budel. Zaterdag gingen een tweetal paarden van den heer D., die gespannen waren voor een drie- •wielskar, op hol. D. kon zijne paarden niet houden terwijl hij in den bak zat. Op den hoek. van de marktstraat bij het nemen van den draai, werd den bak er afgeslingerd, terwijl de voerman zijne paarden kwijt geraakte en deze zonder geleide met het onderstel in galop de markt op gingen. Een paar metselaars, die op een dak aan het werk waren, werden van het aardrijk afgesneden, doordat de ladder naar beneden werd gehaald. Op de Markt gekomen, wer den de paarden gegrepen. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 26 Maart. DAGEN. vin. nam Woensdag 23 Aug. 2.02 2.26 Donderdag24 2.49 3.13 Vrijdag 25 3.35 3.59 Eerste Kwartier Dinsdag 29 Aug. nam. 1.14, Arrond. Rechtb. Middelburg Zitting van 22 Aug. Veroordeeld wegens: DiefstalB. L., 32 j., IJzei dijke, 3 maanden gev. straf. Mishandeling J. F. S., 55 veldarbeider, Hoofdplaat, fl of 10 d. hechtenis. In vrijheid gesteld mi verwijzing naar de terechtzittin J. D., 24 jaar, landbouwer t Schoondijke. Heden werd de volgend zaak behandeld M. d. C., 25 i., arbeider i Groede, werd beklaagd dat h op 8 Juli 1922 te Schoondijk P. G., vrouw van A. T., oj zettelijk heeft geslagen. Eisch f10 of 10 d. hecht. SPORT. VOETBALLEN. Uitslag Bekerwedstrijden BI Wit Groede, 13 en 20 Aug. Blauw-Wit IIJuliana II (Kruis dijk) 0-0. Bij loting wint Julians M.V.V.S.—H.O.V. 2—1. Blauw-WitS.S.S. 1 1, Breskens VooruitExcelsior 0-1 VlissingenA.V.V. 00, doo meeningsverschil kwam de beke in handen van Vlissingen. Blauw-WitJuliana 0 0. Bij lo ting wint Blauw-Wit. Aardenburg. Alhier worde a.s. Zondag de medaillewedstrij den gehouden, uitgeschreven doo de A.V.V. Na afloop der wed strijden wordt op de Markt eei concert gegeven door de Fanfar uit Middelburg in Vlaanderen ei de Kon. Aardenburgsche Fanfari KORFBAL. Aardenburg, Alhier weri Zondag een wedstrijd gespeeli tusschen een A.K.C.-comb. er de korfbalclub „Sparta" uit Gen (België). De Gentenaars verlorei met 15 1, in de rust met 7 ZEILBOOT OMGESLAGEN Zondagmiddag is te Zandvoorl een der zeilbooten omgeslagen, waarmede de badplaatsbezoekers zoo gaarne tochten maken op zee. Het omslaan van de boot gai een opstand op 't geheele strand In een oogenblik zag het zwarl van de zich verdringende toe' schouwers, want toevallig was het een mooie Zondag en daar door bijzonder druk. Een aantal leden der Zand- voortsohe Reddingsbrigade wa ren aanwezig en onder leiding van den heer Gunters werden denoodige maatregelen genomen om het reddingswerk zoo onbe lemmerd mogelijk te doen plaats hebben. Ook de heer Lovink, commissaris van politie, en de heer Freeman waren bijna ter stond ter plaatse. Met eenige agenten werd nu voldoende ruimte gemaakt. De reddingsmiddelen van de badinrichting „Neptunus" bewe zen nu in uitstekenden staat te zijn, want alles werd gebruikt om te hulp te snellen. Gelukkig werden allen, dank zij de gul geboden hulp en den voortrelfelijken maatregelen, ge red. Een viertal personen had ech ter bij de onvrijwillige onder dompeling zooveel zeewater, binnengekregen, dat de kunst matige bewerking voor drenke lingen op hen moeten worden toegepast. Ook werd het zuur stofapparaat nog in wei king ge steld. Vier doctoren waren aan wezig. ROEIBOOT OMGESLAGEN. Zondagavond heeft nabij Vel- zen een droevig ongeluk plaats gehad. Een 3-tal jongelieden, die op het Noordzeekanaal aan het

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2