Plaatsel Nieuws. De Conferentie te Londen. Gemengd Nieuws scholen bereikt. De Overheid ga daar niet verder, dan 't uit- keeren van de minima die de drie bedoelde scholen naar zes leerjaren geteld, mogen ontvan gen. Voor de Overheid is daarmee de grens van haar moeten bereikt. Maar indien nu toch op de bedoelde plaats bijvoorbeeld de Hervormden en de Gereformeer den het niet kunnen vinden en op grond van vermeende of werkelijke geschilpunten tot split sing willen overgaan welnu, dan vorderen wij, dat die vrijheid aan elke volksgroep onbeperkt moet worden gelaten, mits ze dan ook zelf de financieele gevolgen daarvan dragen. De Overheid doet alleen het algemeen mini mum, maar het volk mag en moet naar het individueel maxi mum streven. Wij vorderen die vrijheid niet alleen voor onszelf, maar voor elke groep, ook voor Roomsch terrein, waar op den duur toch ook tegenstellingen kunnen ontstaan, ook voor het terrein van het neutrale onder wijs, waar eveneens diverse groepen vallen te onderscheiden. En wij hebben voldoende ver trouwen in den gezonden zin van alle volksgroepen, om deze vrij heid aan te durven, ten volle overtuigd, dat juist dan veel minder misstanden zich zullen voordoen op dat gebied, dan nu. Hoe het in het geval, als wij noemden, met het geld zou moeten gaan, door de Overheid voor één Protestansch-Cristelijke School als minimum naar lande- lijken regel beschikbaar gesteld, ware nader te overleggen. Er zijn daar meer wegen mogelijk en een basis voor verdeeling der Rijksbijdrage is in zulk een geval stellig wel te vinden. De vrijheidsgedachte zelf moet tol eiken prijs gehandhaafd, maar het moet uitgesloten zijn, dat die vrijheidsgedachte bij het onderwijs zóóver gaan kan, dat de schatkist van den Staat een voudig worde opengezet voor iedere nuance, die zich onder ons volk openbaart, ongerekend wat de gevolgen zijn. Er moet aan een zeker minimum vol daan worden alsvorens het recht tot schoolstichtig enz., op kosten der publieke kas, kan worden erkend. Zulk een minimum is er ook nu. Dat minimum kan, met name voor de plaatsen van groo- ter bevolking, niet onbelangrijk verhoogd worden. Gesteld, het werd voor een bepaalde klasse van gemeenten op 100 kinderen gesteld. Gesteld verder, in die gemeenten is de samenstelling van die groep kinderen 30 behoorende tot de Gereformeerde Kerken en 70 tot andere Protestantsche Kerk gemeenschap. Gesteld dan voorts, dat de Gereformeerden zich aan de saamwerking onttrekken wilden en tot eigen schoolstichting over gaan. Best; maar meer dan 30/100 van het bedrag, dat voor de gezamenlijke groep van 100 beschikbaar was kunt geniet krijgen. De rest moet ge zelf betalen. Om de Staatskas te bescher men tegen de gevolgen van immer voortgaande splitsing, is er maar één waarlijk efïectief hulpmiddel: de„Staatsalbetalerij" doen verdwijnen. De Conferentie te Londen, waarbij Lloyd George, Poincaré, Theunis, Schanser en Haijasje bijeen kwamen is mislukt. Het punt, tengevolge waarvan deze conferentie mislukte, was de schadevergoedings-quaestie. De Fransche ministerraad zal Woensdag te Parijs beraadslagen over den toestand, ontstaan ten gevolge van het meeningsver- schil der geallieerden inzake de instructie, te geven aan de ver tegenwoordigers in de Com missie van Herstel ten aanzien van Duitschland's verzoek om een moratorium. Poincaré zal zijn instructie aan Dubois, om zich tegen het verleenen van het moratorium te verzetten, hernieuwen. Het is niet onmogelijk, dat de Bel gische gedelegeerde dezelfde instructies ontvangt. Ingeval Engeland en Italië dus op hun standpunt blijven staan, zou dit uitloopen op een staken der stemmen in de Com missie. Daar de Amerikaansche gedelegeerde niet meer officieel aan de zittingen deelneemt, zou de stem van Dubois, die de voorzitter is, den doorslag ge ven, hetgeen zou leiden tot een beslissing, waarbij het standpunt wordt gehandhaafd, dat Duitsch- land de op 13 Maart vastge stelde bepalingen moet ver richten. Daartegenover zou de Fran sche regeering ongetwijfeld de noodige maatregelen treffen, in dien aan Duitschland het mora torium werd toegestaan, want zij behoudt zich haar algeheele viij- heid van handelen voor. Poin caré weigerde elke verklaring hieromtrent. Ook indien de stem van Dubois niet den doorslag zou geven, zou, wanneer de Belgen en de Fran- schen in gelijken geest stemden, het staken der stemmen de ver werping van het moratorium be duiden, daar de noodige meer- deiheid niet zou zijn bereikt en door de gelijkheid van stemmen de toestand zou blijven zooals hij is. Breskens, Aan Autobestuur ders en Motorrijders wordt in herinnering gebracht dat in be bouwde kommen kalm moet worden gereden, óók, al staat er geen groen bord,aangevende de maximum-snelheid. In enkele plaatsen in ons district zijn door de po Iitie cronometers aange schaft. Men zorge dus in de kommen der gemeenten lang zaam te rijden. A.8. Donderdag 17 Au gustus zullen hier bloempjes verkocht worden ten bate van de Vereeniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte te Heemstede. onzer gemeente, waren afwezig de heeren Sturm, van der Hooft en Feijnout. De Gemeente-rekening over 1921 geeft aan in ontvangsten f 20478.42 en aan uitgaven 18378.91, zoodat een goed slot van ƒ2099.51 in kas was. De Begrooting voor 1923 werd vastgesteld. Tot zetters werden voorgedra gen de heeren D. Versprille en P. Casteleijn en tot plaatsver vangers J. Sehilleman en E. Hermans. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 26 Maart. DAGEN. vm. nam Woensdag 16 Aug. 7.32 7.56 Donderdag 17 8.35 8.59 Vrijdag 18 9.51 10.15 Nieuwe Maan Dinsdag 22 Aug. nam. 9,54. Iiig-ezoiideii. Meneer de Kranteschriever. Overlest sting der en stikjen in je krante over de diere melk en dandere weke was ze vier cent op de pinte afgeslogen. Zou je nou eens willen schrie- ven dat tvlees nog zoo diere is twee gulden en twintig cent van de kilo, van de weke zeider mij iemand dat de slagters de beesten koopen voor nog minder dan en gulden van de kilo, de boeren mosten zelf maar ees uitslagten tegen en gulden vieftig dan verdienen zook nog wa, want tis voor ulder ook slegten tied en dan zullen de slagters wel afslaan. IEMAND DIE OOK EEN STIKJEN VLEES EET. CAFÊSLUITING OP ZONDAG. In de gemeente Dantuinerdeel moeten alle cafés en herbergen des Zondags te 4 uur 's middags gesloten zijn Ruim 1000 in gezetenen hebben thans tot den Gemeenteraad het verzoek ge richt deze bepaling in te trekken. TRAGISCH ONGELUK. Er schoot niet anders over dan toe te stemmende droevige plechtigheid kon toen doorgaan. N. v. d. D. IS DAT BEZUINIGING Te Leiden zoo vertelt E (mous) in ,De school met den Bijbel" staan 11 onderwijzers op de voordracht tot benoeming van even zoovele hoofden, wegens de splitsing van een even groot aan tal 12-klassige openbare scholen in het dubbel aantal 6-klassige scholen. Voor elke school, die gesplitst wordt, komen nu twee hoofden inplaats van één. Noodzakelijk gevolgzeer verhoogde jaar wedden voor elf nieuwe hoofden. Ander gevolg een 12-klassige school, waarin de nadeelen van het klassikaal onderwijs veel ge ringer zijn dan in een 6-klassige, verdwijnt, om door twee duur dere doch minder deugdelijke 6-klassige inrichtingen vervan gen te worden. Verdere gevolgen: voor elf nieuwe scholen nieuwe stellen klassikale leermiddelen en voorts min of meer kostbare verbouwin gen. En dat alles terwijl het geroep om noodzakelijke bezuiniging groot is. DOOR DEN STROOM GEDOOD. Terwijl Zondagavond negen uur de 16-jarige J. B. de Vries, wonende Klempweg, Weesper- Carspel, in een paal van het P. E. N. was geklommen om zijn weggevlogen duiven te grijpen, had hij het ongeluk met de elec- trische draad in aanraking te komen. Deerlijk verwond viel hij dood naar beneden. DE MAN ONDER HET BED. Zaterdagnacht meenden een paai logé's in een hotel te De venter eenige beweging in hun kamer te bespeuren. De dame sprak van muizen, maar toen de man het bed wilde verlaten, om een onderzoek in te stellen, kroop een persoon onder het bed weg en nam de vlucht, met medene ming van een paar schoenen, dat voor de deur stond. Hij sprong uit een raam van de eerste ver dieping op de straat. De politie werd gealarmeerd, die een on derzoek instelde. Het bleek toen dat de gevluchte eveneens een logeergast van het hotel was, Duitscher van geboorte. Hoewel de politie dadelijk nasporingen deed, is het niet mogen geluk ken hem aan te houden. GOEDERENBOOT GEZONKEN. Door onbekende oorzaak is aan de Maaskade te Rotterdam, gezonken een met vaten olie en vet geladen goederenboot „Koop vaart 9". De kapitein en een matroos wisten zich nog juist bijtijds te redden. INBRAAK. Inbrekers hebben zich toegang verschaft tot de woning van mr. A. A. Baron van der Feltz, procureur-generaal bij het ge rechtshof, aan de Ruysdaelkade 9 te Amsterdam. Het huis was tijdelijk onbewoond, daar de familie uitstedig was. Er werd veel overhoop gehaald, doch niet veel ontvreemd alleen een klein partijtje tafelzilver. De „Tel.", waaraan wij dit bericht ontleenen, zegt, dat de politie op verzoek van den pro cureur-generaal zeer geheimzin nig was, en alle inlichtingen weigerde. DE TELEFONISCHE VERBINDING MET ENGELAND. De telefonische verbinding met Engeland voor het publiek is he den Dinsdag geopend. DE DUITSCHE i EX-KROONPRINS NAAR ZIJN LAND TERUG De „Tel." meldt, dat het be richt weder is opgedoken, dat ;R de Duitsche exkroonprins stappen tr heeft gedaan om naar Duitsch- pi land terug te keeren. tii Het Berlijnsche „8-Uhr-Abend- blatt" meldt naar aanleiding daar- di van het volger/de pi De Duitsche regeering heeft bi nog geen officieel verzoek van pi ex-kroonprins Wilhelm ontvan- vi gen, waarin deze vraagt naar re Duitschland te mogen terugkee- te ren. Reeds verscheidene maan- b< den geleden heeft de ex-kroon- si prins zich tot den Duitschengezant tr te 's-Gravenhage gewend en hem o| is kort geleden medegedeeld, dat li de Duitsche regeering met het oog op den Rathenau-moord het v oogenblik voor ongunstig hield. Ii In Berlijn neemt men in diplo- b matieke kringen aan, dat de c Nederlandsche regeering geen bezwaar zal maken tegen repa- trieering van den ex-kroonprins. Men vreest echter dat Frankrijk van den terugkeer van den ex- kroonprins onmiddellijk gebruik zal maken den eisch tot uitleve ring te stellen. i DE UITWIJZING UIT ELZAS-LOTHARINGEN. Uit Berlijn wordt gemeld, dat bij de officieele bureaux nog geen belichten zijn binnengeko men, uit welke men kan opma ken hoeveel der uitgewezen Duitschers uit Elzas Lotharingen reeds over de Duitsche grens gekomen zijn. In Trier en Ofl'en- burg zijn door het Rijksministerie van Binnelandsche'Zaken barak ken opgericht. De bevoegde autoriteiten hebben nog geen be richt ontvangen, tot welke stan- den de uitgewezenen behooren. Indien het in hoofdzaak arbei- ders zijn, zal het gemakkelijker dan anders mogelijk zijn, de uitgewezenen onder tè brergen. Naar het schijnt zijn echter mee- rendeels leden van den midden- stand bij de uitwijzing betrok ken. Onder deze omstandighe den zal het natuurlijk veel moei lijker zijn de toekomst der uitgewezenen te verzekeren. AMERIKAANSCH. Aan de „Chicago Tribune" wordt uitNew-YorkgemeId.dat aldaar een verwoede schietpartij heeft plaats gehad als gevolg van een ruzie op straat. Vier mannen kregen met drie andere personen op straat ongenoegen. De eerstgenoemden trokken ten slotte revolvers en schoten hun tegenstanders neer. Op het ge luid der schoten kwamen een aantal arbeiders uit nabijgelegen straten toesnellen, en toen de daders zagen, dat ze gegrepen zouden worden, namen ze in een particuliere auto de vlucht, van waaruit ze blindelings schoten losten op de hen achtervolgende menigte. Daarbij werden nog zes personen, waaronder een meisje, getroffen. Een der gewonden is reeds overleden. DE PAUS. Het gerucht was verspreid dat de Paus ziek was. Hij is slechts ongesteld geworden, tengevolge van een verkoudheid, opgedaan in den tuin van het Vaticaan, waar hij den dag te voren lan- ger dan hij gewoon was, had vertoefd. Zondag was de Paus weer geheel hersteld. BESTRAFFING SPOORBEAMBTEN. De Italiaansche regeering maakt bekend, dat zij strenge straffen heeft vastgesteld voor de be ambten bij de spoorwegen van wie 50.000 wegens deelneming aan de jongste algemeene sta- king gestraft worden met op- schorting van bevordering tot ontslag. Zuidzande. Vrijdagmiddag keerden eenige feestgenooten van een trouwfeest alhier terug van een rijtoer naar het badhuis. Nog voor men Cadzand had bereikt sloeg een der paarden, bespannen voor een wagen, op hol. Het rijtuig kwam tegen een paal aan, tengevolge waarvan het kantelde, en de inzittenden er uit vielen. Een der inzitten den, de vader van de bruid, de heer J. S., bezeerde zich zoo danig, dat per telefoon genees kundige hulp moest worden in geroepen, en hij per auto naar zijn woning moest worden ver voerd, waar hij bij kennis kwam. Sluis- Vrijdag had de heer H. alhier het ongeluk op den Rijksweg nabij „de Liter" met zijn motorrijwiel te vallen, door dat de voetplank van zijn motor met een hoop aarde, af komstig van het in aanleg zijnde rijwiel pad, in aanraking kwam. Be wusteloos werd hij opgenomen en per rijtuig naar zijn woning vervoerd. Gelukkig bekwam hij geen ernstige verwondingen. IJzendijke, Woensdag morgen komt de Raad onzer gemeente bijeen, tot behandeling van een zestal punten. Wij hopen in ons volgend nommer hier verslag van te geven. Waterlandkerkje. In de Maandag gehouden vergadering Op den Rotterdamschen weg, nabij Delft, is Zaterdagavond een Weensch knaapje, dat de vorige week tot herstel van gezondheid naar Nederland wa8 gekomen, door een woestrijden- den automobilist overreden en gedood. FRISSCHE SPORT. Zondag had in het circus te Scheveningen een bokswedstrijd plaats, waar o.m. de bokser Dirk Romme tegen Hijzeldoorn Sr. in het strijdperk trad. Romme was lang niet opgewassen tegen den forschen Hagenaar Hijzel doorn. Twee harde maagstooten maakten een treurig eind aan den strijd. Bewusteloos werd hij weggedragen en naar het Zieken huis overgebracht, waar hij spoedig overleed. DE STAKING-BACIL. Voor een begrafenis naar de begraafplaats „Te Vraag" in Den Haag, was om financieele rede nen met den aannemer gecon tracteerd 8 dragers in plaats van 12. Toen het lijk in de lijkkoets geplaatst was en men zou weg rijden, werd opeens een volg koets geopend en meldden zich twee leden van het bestuur der Dragers-vereeniging aan, met de mededeeling. dat de dragers zouden staken wanneer er niet eerst nog vier man bijgenomen waren.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2