ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch (heizicht, De Misdadiger. TE GROEDE VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 31e Jaargang Zaterdag 12 Augustus 1922 Nummer 2749 Ingezonden Mededeeling. op Zondag 13 en 20 Augustus a.s. met welwillende medewerking der Muziekver. E. M. M. Merkwaardige Praktijken met Kronen- en Marken-Biljetten. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Telefoon RPPQifPMQ Postgiro No. 21 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot u i t e r I ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Men kan nu eenmaal niet met lijn hoofd door een muur loopen. Dat wil zeggen, er zijn wetten m consequenties, die ook de sterkste mensch niet verwikken li verwegen kan, maar waaraan lij zich te onderwerpen heeft. Het zijn de onafwendbare nood- ukelijkheden, die uit de gebeur- tmissen en verhoudingen, Uit de aistellatie Van allerlei feiten deeds weer volgen en die men dtsluitend te accepteeren heeft. Frankrijk heeft het niet ge lild. Tezamen met zijn bondge- iooten heeft het met het ver- drag van Versailles een kunst matige wet aan het wereldleven lillen opdringen zonder rekening houden met de voorhanden (ten en de gevolgen, die daaruit verband met de menschelijke latuur en de voorafgaande his- (rische ontwikkeling moesten ontstaan. Die bondgenooten heb- al gauw de onmogelijkheid toepassing dezer wet begre pen en de dwaasheid van het lolhouden bij de eenmaal aan- enotuen houding ingezien. Maar 'rankrijk hield vol. Het kan nisschien niet anders, omdat dat andere zijn toekomstigen onder gang scheen te beteekenen. ,lovd George, over Balfour's Mgste, geruchtmakende nota het Lagerhuis sprekende, heeft et anders gezegd. Hij meende, it Frankrijk zonder schade en lelfs met groot eigen voordeel :ich kan neerleggen bij het feit, lat er een nieuw welvarend )uit8chland diende te komen. Het lijkt een vergissing. Maar tn vergissing die noodzakelijk l Frankrijk zal zich bij dit feit noeten neerleggen. En 't is daar om misschien maar 't beste dat het leent, daarmee ook eigen voor kei te dienen. Het zou het ook Mnnen, mits Maar dan moest ie Fransche mentaliteit anders lijn. Frankrijk kan ook wellicht 'oordeel hebben van een eigen Duitschland, wanneer het zijn 13) Zijt ge dan zoo vast overtuigd 'et die Hover het gedaan heeft? Volkomen zeker. Maar dan zou hij zich hier ■tmers niet meer gewaagd heb- len Gekheid 1 Zijn geweten dreef 'tra daartoe. Hover ademde eerst weer vrij, hen beiden zich ten slotte ver- 'ijderden. Hij zag hen de •haat oversteken, hoorde een itur ontsluiten, die in den tuin Wemar's woning uitkwam, ,a kort daarop was de straat «lig. Drommels 1 Als zij maar niet 1,1 het tuinmanshuis komen I mom- We hijwachtte nog even en joop daarna, steeds in de scha- ■uw, den kant van de bouw loden op. droom van de eerste van Europa wil ruilen voor de bescheiden plaats van een tweederangsmo- gendheid. En vermits dit beslist tegen den Franschen geest, de Fransche geaardheid ingaat, is door de onvervulbaarheid der voorwaarde ook het resultaat onbereikbaar. Het komt er dus voor de Franschen en Frankrijk maar op aan een weg te vinden, waarlangs ze nog zooveel moge lijk van hun droom verwezenlij ken kunnen. Maar dat kan nooit zijn door een loochening van de feiten, aan welker consequen ties toch niet te ontkomen is. Toen Frankrijk voor zijn deel name aan de te Genua te hou den conferentie tot herstel van Europa de voorwaarde verbond, dat de schadeloosstelling," die het verdrag van Versailles Duitschland oplegde, niet zou besproken worden, begreep ieder, dat daarmee de misluk king van de conferentie vaststond. De internationale bankierscon ferentie te Parijs heeft daarna een nieuwe poging gedaan om Europa's gedesorganiseerden financieelen en economischen toestand te regelen. Ook deze poging tot Europa's herstel liep dood op de Fransche weigering om vermindering van Duitsch- land's schadevergoedingsverplich tingen ook maar in overweging te nemen. Maar de logica der feiten heeft Frankrijk niet los gelaten. Duitschland's insolventie plaatst het opnieuw voor de consequenties, waaraan het te ontsnappen tracht. En de nieuwe Fransche sancties, nu Duitsch land verklaard heeft, de schade loosstelling aan particulieren niet meer overeenkomstig het ver drag te kunnen voldoen, bewij zen dat het nog niet bereid is ze voetstoots te aanvaarden. Toch is de geneigdheid daar toe, blijkbaar onder den druk deromstandigheden, toegenomen. De sancties vallen nogal mee en bestaan voorloopig in repre saillemaatregelen ten opzichte van eischen tot schadeloosstelling der Duitsche particulieren. Maar Ter hoogte van de stad geko men, snelde hij in rechte lijn over weilanden, sloten en heggen, voorwaarts. Voor hem schenen geen hinderpalen te bestaan. Mijn leven en mijne vrijheid zijn er mede gemoeid prevelde hij telkens. Buiten adem en overdekt met zweet, bereikte hij het station, op het oogenblik dat de snel trein aankwam. In allerijl nam hij een kaartje, sprong in een coupé en liet zich, uitgeput, op de eerste de beste plaats neer vallen, waar hij in slaap verzonk om eerst bij aankomst te Weenen wakker te schrikken. Hij stapte uit, nam een rijtuig en liet zich naar een koffiehuis brengen. Hier trad hij de gelagkamer binnen. Het was eene keurige zaal en Hover paste volstrekt niet bij de rood fluweelen cana pés, die aan de wanden stonden. Toch hield hij zich zeer goed en bestelde zijn ontbijt en een adresboek. bovendien, over de schadever goeding, die wat anders is dan deze schadeloosstelling zal te Londen gepraat worden. En dat is het bewijs, dat Frankrijk het onafwendbare van de natuurlijke consequenties der feiten gaat inz'en, wat toch de eerste stap is op den weg naar haar aanvaarding. Engeland had het al eerder begrepen. En het heeft ook van den aanvang af het duidelijkst den samenhang gezien, die tus- schen de verschillende Euro- peesche kwesties bestaat. Is het wonder dat het het eerst het officieele gebaar maakte waaruit de wensch naar volledige rege ling blijkt en dat als een eerste grijpen is naar de vrucht dier regeling? Want Balfour's nota moge feitelijk een beroep zijn op de Vereenigde Staten en ten waarschuwing aan Frankrijk, de bereidwilligheid spreekt er toch uit, niet alleen om mee te wer ken, maar ook om ter wille van een oplossing zich offers te getroosten. Men had redelijker wijs van Engeland niet meer mogen verwachten. Wanneer het zijn vorderingen op Frankrijk, andere geallieerden en Duitsch land wil laten vallen, mits het zelf van zijn schuld aan Amerika bevrijd wordt, dan geeft het meer dan het krijgt. Het stelt die voorwaarde niet, het is voorzichtiger. Maar de opmer king, dat het moeilijk alles kan kwijtschelden terwijl het zelf ter wille van de bondgenooten een groote schuld op zich genomen heeft en de mededeeling, dat het van zijn schuldenaren niet meer zal eischen dan het zelf te betalen heeft, zijn duidelijk ge noeg. Amerika reageert er niet op Men voelt daar nog weinig voor een grootmoedigheid, waar van men alleen de gevolgen zou te dragen krijgen. En Frankrijk? Want de nota is ook als een waarschuwing ter voorbereiding van de Londensche conferentie bedoeld. Wanneer Frankrijk meent, dat een vermindering der Duitsche schuld alleen ten koste Onder het eten doorbladerde hij het boek. Hij had de letter L. opgezocht „Lockeren", er kwamen heel wat adressen van dien naam in voor. Henri, Herman, Hans, had Hover met zijn potlood op het stuk papier geschreven, waarin de klos gewikkeld was geweest. Er stond slechts één Henri von Lockeren in vermeld, maar deze kon onmogelijk in het be zit van antiquiteiten zijn, want hij was vrachtrijder. Hover ging nu de von Lockeren's na, wier naam met een J. begon. Wel zoo 1 mompelde hij. Daar staat er een met een J., Johan nes en hij is handelaar in oud heden dat is de man, dien ik hebben moetHij eindigde met zijn ontbijt te nuttigen, noteerde het adres, betaalde en ging heen. Hij scheen Weenen goed te kennen, want zonder aarzelen of den weg te vragen, bereikte hij de straat, waar J. von Loc keren zijn winkel had staan. Aanvang I uur n.i. HET BESTUUR VAN BLAUW-WIT. van Engeland zou kunnen gaan, dat dus Frankrijk zijn volle aanspraken zou houden maar Engeland en waarschijnlijk ook anderen de hunne zouden laten vallen, dan wacht Poincaré te Londen een ontgoocheling. Want ook Italië zal daartoe niet bereid zijn. De fascisten, die op 't oogenblik, getuige hun optreden tijdens de algemeene staking, vrijwel heer en meester in het land zijn en feitelijk ook de regeering ringelooren door hun terrorisme, zullen er wel niet over te spreken zijn. Japan en de kleine geallieerden als Roemenië en Portugal, zullen er zeker al evenmin over denken. En van België verwacht natuur lijk niemand het. Het heeft zelfs een door allen erkenden voorrang. Dit maakt, dat het ditmaal met zijn Franschen buur niet eensgezind is. Het heeft meer belang bij de schade-ver goeding-betaling dan bij het uitkeeren der schadeloosstellin gen en wil daarom niet, dat de laatste boven de eerste de voor keur hebben, waarop Frankrijk's eisch, dat de schadeloosstellingen ondanks een moratorium voor de schade-vergoeding moeten doorbetaald worden, zou neer komen. Men is daar in België thans bezig nog andere gevolgen van den oorlog op te ruimen door een stelselmatige vervolging van de Vlamingen, die maar in de verte van activisme verdacht worden. Deze was juist geopend en een jong mensch en een grijsaard vertoonden zich daarbinnen. De jonge man was bezig een harnas uit elkaar te nemen, vermoedelijk om er roestvlekken van te verwijderen. De oude heer stond dicht bij de deur eene courant te lezen, die hij aan stonds weglegde, zoodra Hover binnentrad. Het was een lange, magere man zijn baard was nagenoeg wit, en op de rechterwang droeg hij een litteeken. Hover begreep, dat dit dezelfde persoon was, hem door de huis houdster beschreven. Wat is er van uw dienst? vroeg de koopman, den groet van den binnentredende beleefd beantwoordende. Vooiloopig kom ik u slechts om eene opheldering vragen. Met genoegen. Gij waart onlangs te L. Wel zoo 1 Komt gij van daar? Ja, uit naam van den heer Mr Muiier, een lid van de Staten van Vlaanderen is al tot drie jaar veroordeeld, omdat hij aan de tijdens de Duitsche bezetting vervlaamschte Gentsche univer siteit gestudeerd had en onder de studenten een wat vooraan staande plaats had ingenomen. Dr de Beuchelaere, oud-strijder, staat terecht, omdat hij de Vlaamsche soldaten aan het front organiseerde en beschuldigd wordt van landverraad. En tegen prof. Doels is een nieuwe in structie geopend wegens zijn al te felle uitingen. Het helpt allemaal niet. Te eeniger tijd zal ook de Belgische regeering erkennen dat men niet met zijn hoofd door een muur kan loopen en de Vlaam sche nationaliteit en de Vlaam sche wil tot leven niet te ver nietigen zijn. Het volgende is voor onze lezers zeer belangrijk, ontleenen wij aan het Fin. Nieuws- en Uit- lotingsblad. Het schijnt dat deze biljetten, ondanks de lage koersen, toch nog veel aantrekkingskracht op zekere personen uitoefenen. Ons kwam ter oore dat het land afgeloopen wordt door een „Inspecteur" die aan de boeren, burgers en buitenlui, die bezit ters van marken.en kronen zijn, Rudolf Wemar, die u niet ont vangen kon, omdat hij ernstig ziek was. Dat weet ik. En wist gij het reeds toen gij kwaamt Ja, ik was toch in de buurt van L. en wilde mijn best doen om weer in het bezit te geraken van een stuk, dat ik vroeger aan zijn oom had verkocht. Zeker een voorwerp van groote waarde Voor een liefhebber, ja. Ik verkeerde in de meening, dat de erfgenaam er reeds over beschikken kon en wilde die gelegenheid niet laten voorbij gaan. Dat is te begrijpen. Maar welk stuk uit de verzameling van den overledene bedoelt gij? Het is een der oudste klokken van meester Henri Voss. Een echte Neurenberger-klok. Een kleine pendule, welke ook den loop der sterren en den dierenriem aangeeft. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1