PMsift Nieuws. Dwangmaatregelen Rechtszaken. De turndag te Sluis. Burgerlijke Stand, Gemengd Nieuws als retorsiemaatregelen. Volgens het verdrag van 10 Juni 1921 is het eenige gevolg van de niet- vervulling der door Duitschland aanvaarde verplichtingen, dat de betrokken geallieerde regeerin gen dit verdrag zonder opzeg termijn kunnen doen eindigen. Dit zou tengevolge hebben, dat de bepalingen van het verdrag van Versailles in zake de be talingen der wederzijdsche saldi in werking zouden treden. Als waarborg voor het geval van niet-betaling geeft het verdrag van Versailles aan de geallieer den alleen een pandrecht op de opbrengst der liquidatie van de Duitsche eigendommen in Frank rijk. De toepassing der tegen den 15den Augustus a.s aan gekondigde retorsiemaatregelen zou in strijd zijn met de betee- kenis en het doel van deze. uitdrukkelijk voor het geval van niet-betaling vastgestelde bepa lingen, te meer waar het een betaling geldt, die eerst op 15 Augustus vervalt. Sinds de nota van Uwe Excel lentie d.d. 26 Juli 1922 is de economische en finantieele toe stand van Duitschland opnieuw aanmerkelijk ongunstiger gewor den. De mark is inmiddels tot het tweehonderdste deel van haar vredeswaarde gedaald en de betalingscapaciteit van Duitsch land is dienovereenkomstig op nieuw verminderd. Onder deze omstandheden geeft de Duitsche regeering aan de Fransche regee ring dringend in overweging, deze aangelegenheid nogmaals aan een onderzoek te onderwer pen en haar beslissing tot de in de bijgaande Engelsche en Bel gische nota's genoemde bespre kingen tusschen de betrokken mogenheden te willen opschor ten." (w.g.) WIRTH. Poncaré heeft op de Duitsche nota geantwoord met een brief, waarin hij constateert, dat het Duitsche antwoord onaanneme lijk is. Hij heeft onmiddellijk be- vel gegeven aan den desbetref- fenden dienst om de in werking te stellen le. zijn de compensatie diens ten in Parijs en in Straatsburg uitgenoodigd geworden tot nader order elke erkenning van een Duitsche vordering op te schor ten 2e. heeft de compensatie-dienst als instructie ontvangen om tot nader order geen nieuwe beta lingen te doen voor rekening van de Duitsche regeering en op de opbrengst van de likwi datie van Duitsche goederen in Frankrijk. Daardoor wordt dus het FranschDuitsch accoord van Augustus-September 1921 inzake de compensatie-betalingen voorloopig buiten werking ge steld 3e. moet de compensatie-dienst van Parijs en Straatsburg op houden met elke notificatie aan Duitschland van de opbrengst van de likwidatie der Duitsche bezittingen in Frankrijk 4e. de uitvoering van het FranschDuitsch accoord, dat te Baden gesloten werd, voor de teruggave van het mobilair, door de Duitschers in Elzas- Lotharingen achtergelaten is eveneens opgeschort 5e. worden in Elzas-Lotharin- gen z.g. conservatie-maatregelen ingevoerd. Tenslotte wordt gezegd, dat zoo deze maatregelen niet doel treffend zijn voor een onmiddel lijke regeling van het vraagstuk, ze door andere progressief zul len worden gevolgd. Wat nu de beteekenis van deze verschillende maatregelen betreft, kan nog worden opge merkt, dat ze aan de Duitsche regeering zelf veel last bezorgen maar overigens nog niet van zulke verre strekking zijn. Wat betreft het dreigement, waarover veel gesproken is en wat zou omvatten, dat velschil lende Duitsche onderhoorigen uit Elzas-Lotharingen zullen worden gezet, zegt de „Liberté" dat deze dwangmaatregel eerst in den loop van de week tot uit voering zal worden gebracht, indien zulks nog noodig zou zijn. Breskens, Bij de Vrijdag gehouden besteding van Zink werken en Steenbestorting, ten behoeve van het Cal. Water schap „Oud en Jong Breskens" was ingeschreven als volgt J. Roskam Cz. Sliedrecht f 47260 C Roosendaal, Enkhuizen,, 47500 A. de Bruijne, Neuzen 4','874 J. Roskam, Sliedrecht 47960 J. v. Dr„ngelen, Hoek 47970 J. W. Roelofs, Papendr. 49900 A. Prins Bloklant, Sliedrecht 49950 J. de Vries, Amsterdam 51460 K. Volkeis, Sliedrecht „51100 Th. Cambier, alhier 54838 A. la Gasse, Cadzand 54840 Behoudens goedkeuring van Ged. Staten is het werk gegund aan den laagsten inschrijver. De raming was f50160. Zondag j.l. maakte de Zangvereeniging „Scheldekoor" alhier een uitstapje naar Knocke. De vroolijke stemming zat er reeds bij het vertrek in onder gezang ging men op reis. Na eerst Knocke bezichtigd te heb ben, vereenigden allen zich aan een diner in „Hotel de Bruges". Onder aangenamen kout werd het keurige middagmaal naar binnengewerkt. De jonge magen toonden goeden eetlust. Bij het dessert stelde de Voorzitter een dronk in op de vriendschappe lijke verhouding van Nederlan ders en Vlamingen, het stam verwante volk aan gene zijde der grens. Een hartelijk applaus viel hem ten deel. Na afloop van het maal ging men de batterij „Willem II" be zichtigen, terwijl daarop verder gewandeld werd naar Duinber gen, waar men zich prettig bezig hield. De teruggang werd aanvaard langs de zeezijde, waar eertijds een schoone promenade lag, die gedurende den oorlog totaal vernield is. Hoe hard heeft de Duitsche hiel op dit deel van het land gedrukt! Van Knocke ging het naar Moeder Siska, om wafelen te verorberen. Ook hier ging het vrooiijk toe. Eindelijk kwam de tijd, dat men weer op huis aantrok. Onderweg werkte de op gewektheid der jongemenschen aanstekelijk op allen, die met hen meereisden, zoodat men te Breskens was, eer men er erg in had. Allen hebben zich uitstekend vermaakt, en verlangen er naar een volgend jaar weer zoo'n uitstapje te doen. Bestuur en leden kunnen met genoegen op hun reis terug zien. Geen wan klanken werden gehoord, wat zeker niet het minst mag toe geschreven worden aan het niet-gebruik maken van be dwelmende dranken. Groeile. Vrijdag kwam de Raad onzer gemeente in vol tallige zitting bijeen. Na voorlezing der notulen, welke worden goedgekeurd, wordt mededeeling gedaan, dat het Gemeentewerk is aanbesteed en gegund aan de heeren J. H. van Roo en A. de le Lijs, ter wijl het schilderwerk op het laatste moment is aanvaard door H. Hoebé. (Hiervoor waren geen gegadigden.) De verkoop van steenen aan den Kruisdijk heeft opgebracht f34.50. Van Ged. Staten was een schrijven ingekomen, dat de weekmarkt te Dreischor is op geheven. Gevraagd wordt of hiertegen geen bezwaren bestaan. De Raad had hier tegen geen bezwaren. Goedkeuring was ontvangen van het besluit van 15 Juli, wijziging begrooting, zoomede goedkeuring kohier Hoofdelijken Omslag 1922, tot een bedrag van f8257.58i/2. Een schrijven van het Burg. Armbestuur, verzoekende mach- tiging tot het doen van meer dere uitgaven, ingevolge ver- plegingskosten van een drietal armlastigen. De Voorzitter meent, daar het Armbestuur steeds zoo zuinig mogelijk werkt, hier geen be zwaar bestaat hen te machtigen tot het doen van deze meerdere uitgaven. De Gemeente-rekening 1921 wordt aangeboden in ontvang op f 115782.72 en in uitgaaf op f 108.959.24, zoodat deze reke ning sluit met een batig saldo van f 6823.48. Aan H. M. de Koningin zal verzocht worden vrijstelling te verleenen van keuring van huis slachting. De Verordening op de heffing van keurloonen bepaald, dat als keurloonen zullen moeten wor den betaald: voor een Geit of Schaap f 1.voor een Varken f2.50 en voor overige dieren Instructie Keurmeester-Hoofd van Dienst wordt vastgesteld. De jaarwedde zal bedragen f 2000, tot een maximum van f2300. De keuringsdagen worden bepaald op Woensdag en, zoo meermalen in een week geslacht wordt, ook op andere dagen. Als keurmeester wordt be noemd de heer van Raadshoven, voor den kring Groede, Nienw- vliet, Schoondijke en Breskens. De begrooting Burg. Arm bestuur voor 1923 wordt vast- festeld in ontvang en uitgaaf op 437.21s, met een post voor onvoorzien van f24.21s. Het vermenigvuldigingscijfer voor de Gemeente-belasting 19221923 wordt vastgesteld op 1,3. Met C. Brakman zal een con tract voor onbepaalden tijd wor den aangegaan voor afvoer van water, door een slootje onder voorwaarde, dat deze sloot, welke door de gemeente moet onderhouden worden, niet mag verbreed worden, en tegen vergoeding van 50 cent per jaar als bewijs van eigendomsrecht. Op de voordracht voor zet ters voor 1923 worden geplaatst de periodieke aftredende heeren J. de Vlieger en Iz. van de Plassche en de heeren H. Kareis en F. van der Meulen. Voor de verbouwing derBijz. School zal f 3000 worden toe gestaan. Na rondvraag sluit de Voor zitter de vergadering. -r Zondagmiddag liepen en kele jongelui in de weide bij dhr. Rosendaal, toen plotseling een aldaar grazende koe op hen toe kwam en een van hen, W. v. d. V. te lijf ging, en tegen een hek duwde. Deze wist het dier bij de hoorns te krijgen, en zoolang zich te verweren, tot de inmiddels toegeschoten koei wachter hem kon verlossen, zoo dat hij er met enkele kneuzin gen van afkwam. Sluis, De heer A. A. de Martelaere, particulier klerk al hier is benoemd tot rijksklerk te Kerkrade (inspectie). Schoondijke. Benoemd tot kommies bij de belastingen te Nieuw-Namen de heer H. Bruijn- ooge, alhier, thans sergeant bij de politie. Kantongerecht te Oostburg. Uitspraak Zitting van 3 Aug. Art. 427 wetboek van strafrecht: H C H Aardenburg, fS of 5 d. hec^t., J F D Hoofdplaat, f3 of 3 d. Art. 446 A B e. a. Groede, f3 of 3 d. Motorwet: C E M, A L d M Sluis, J v d T Breskens, ieder f3 of 3 d., M C B Sluis, f5 of 5 d., C FM Sluis, f 10 of 10 d., L S Goes, 2 maal f5 of 2 maal 5 d., V S Hoofdplaat, f 10 of 10 d., P B F St. Kruis f3 of 3 d., D S Schoondijke en S d K IJzendijke, ieder f 5 of 5 d., A K IJzendijke, K S en P J d B Sluis, J R Hoofdplaat, ieder f10 of 10 d., C Q Schoondijke, f 5 of 5 d. Art. 453 A v L Sluis, f 5 of 5 d. LeerplichtwetC J B Bier vliet, f 1 of 1 d. Jachtwet: M d C Groede, vrijgesproken. Bagger-reglementA L B Schoondijke, f 5 of 5 d. ArbeidswetP C M en P J B Groede, ieder f5 of 5 d. Pol. verordening: C v D Bier vliet. f25 ot 25 d. OngevallenwetP d H te Schoondijke, f 25 of 25 d. Jachtwet: J J v H Groede, f3 of 3 d., J M Groede, ont slagen Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 26 Maart. DAGEN. vm. nam Woensdag 9 Aug. 3.12 3.36 DonderdaglO 3.45 4.09 Vrijdag 11 4.17 4.41 Laatste Kwartier Dinsdag 15 Aug. nam. 10,05. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur Gaarne had ik eenige plaats ruimte van U voor onderstaande Als getrouw lezer van Uw blad, bevreemde het mij zeer, dat een ingezonden stuk, betref fende de Landbouwschool, welke te Schoondijke zal gevestigd worden, niet in Uw blad voor kwam, maar wel in de Middelb' Crt., daar toch Uw blad HET blad is van ons Zeeuwsch-Vlaan- deren. Wat de strekking van het stuk betreft, eendeels kan ik daar met medegaan, ander deels niet. Wanneer deze school te Oost burg zou gevestigd worden, zou de bekende roep weer gaan „Oostburg krijgt alles, andere gemeenten moeten zelf maar zorgen, om tot bloei te komen als er iets nieuws in Zeeuwsch- Vlaanderen komt, is het in Oostburg". Nu, M. de R., krijgt Schoon dijke het voorrecht om voor de stichting dier school in aanmer king te komen. En zie, nauwe lijks is het bekend, dat Schoon dijke een Landbouwschool zal krijgen, ofuitdegemeentenaren(P) komt de noodkreet„dat kost de ingezetenen geld, we moeten die school niet hebben 1" Maar, eilieve, denkt de inzen der dan, dat de ingezetenen van Oostburg ook geen belasting moeten betalen voor de aldaar tot stand gekomen instellingen voor Onderwijs, enz. Wanneer men z'n gemeente tot bloei wil hebben, moet men daar ook finantieel iets voor over hebben. Wat het ander gedeelte van inzender's betoog aangaat, n.l. dat zij beter zijn met een goed Notariskantoor, ik zal de laatste zijn, dit te betwisten. Maar waarom wordt het Notariaat te Schoondijke niet heropend Waarom moet dat nog steeds in handen blijven van andere Notarissen Laat de inzender daarvoor eens de hand aan den ploeg slaan en met vereende krachten alles in het werk stellen om het van ouds bekende Notariaat te blijven behouden. Het zal hem dan voorzeker niet aan mede werking ontbreken. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte, EEN GETROUW LEZER. SPORT. Oostburg. De Zondag ge speelde propaganda-korfbalwed- strijd Heijst aan Zee tusschen A.K.C. (Aardenburg) en O.K.C. (Oostburg) eindigde met 1-1. Na verlenging behaalde O.K.C. de overwinning. VOETBALLEN. Grosde. Zondag werd al hier aan den Kruisdijk de span nende Bekerwedstrijd gespeeld, welke weer veel belangstelling had. De leiding der scheids rechter was zeer goed. De beker kwam in handen van A. V. V. uit Aardenburg. De uitslag was als volgt A. V. V. Aardenburg—H.O. V. Breskens 1-0. Excelsior II Oostburg-Juliana Kruisdijk I 3-0. S. S. S. Schoondijke Il-Juliana- Kruisdijk II 2-0. Zondag werd op het voetbal veld te Sluis een turnuitvoering gegeven door de turnafd. van de Algem. Sportvereeniging Rust Roest der Nederlandsche gist- en spiritusfabriek te Brugge. De Bruggelingen werden aan de kaai verwelkomd door de muziek Apollo" uit Sluis met de Vlaam- sche Leeuw, waarna de muziek van Rust Roest dit beantwoordde met het Hollandsche volkslied. Alvorens hunne intrede te doen op het veld werd in optocht door de stad gemarcheerd. De turners waren gestoken in een keurig costuum, wit met oranje gordel. Nadat de turners ten getale van 45 waren opgekomen, werd een groet gebracht aan het vaandel en begonnen met de afwerking van het pro gramma. Zeer goed in den smaak vielen de reeks piramides en de brug- piramide8, benevens de boks oefe ningen, waarbij de leider van zijn turners heel wat vergde in behendigheid en kracht. In het attractie-nummer, het Norman- disch ballet, met zijn typische kleedij, vergde hij veel van de adspiranten in uithoudingsvermo gen. Voor begeleiding en afwis seling van het programma zorg den de muzieken van Rust Roest en "ApolIo„ uit Sluis. Na de slotpyramide werden door het mannenkoor van Rust Roest onder leiding van den heer Steijaert, vroeger onderwijzer en directeur van het mannenkoor te Eede, enkele zangnummers ten beste gegeven voor een zeer dankbaar publiek, dat tot een getal van ongeveer 1600 deze uitvoering had bijgewoond. SCHOONDIJKE. Huw.-Voltr. 6 Juli. Cornelis Johannes Luijk, 26 j., jm. en Janneke Bruijsschaard, 21 j., jd. Geboorten. 8 Juli. Izaak Pie- ter, z. van B. J, Perduijn en J. Vermeulen. 11, Ebrina, d. van P. Koster en T. Brakman, 17, Levina Maria, d. van S. van der Plas en L. Ribbe. 18, Ra chel Maria, d. van A. P. van de Velde en A. Moelaart. 24, Adriana Jacoba, d. van G. B. van der Slikke en J. Bergers, 30, Geron Leopold, z. van P. van Hee en E. S. Stokkerman. Overlijden. 17 Juli. Johannes Josephus, 6 mnd., z. van I. J. Tournois en J. Boonman. 29, Rachel Maria, 11 d., d. van A. P. van de Velde en A. Moelaart. WATERLANDKERKJE. Geboorten. 29 Juli. Emelda Maria, d. van E. J. Vermeire en E. M. Matthijs. ONTPLOFFING. Op een terrein van de Bier brouwerij de Oranjeboom te Rot terdam, was een arbeiberj. be zig een acetyleenketel schoon te maken. Hij gebruikte daarbij een

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2