ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De Misdadiger. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK TNo.,02°in BRESKENS p°7ste<4ro 31e Jaargang Woensdag 2 Augustus 1922 Nummer 2746 Over de Haagsclie Conferentie. De schulden onderling'. Hoe liet Departement van Oorlog bezuinigt. Binnenland. BRESKEN HE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur IT jl Aan de rede, die Lloyd George in het Lagerhuis over' de Haag- sche Conferentie heeft gehouden, wordt het volgende ontleent De premier zeide, naar men reeds heeft gelezen, dat hij de conferentie een aanzienlijke stap vooruit naar een definitieve regeling acht. Indien een con ferentie niet aanstonds alle hoop verwezenlijkt, dient men niet ontmoedigd te worden, en geen gevaren uit te lokken, waaraan de wereld op het oogenblik niet het hoofd bieden kan. Lloyd George verklaarde een discussie over het verleden van Rusland niet te vreezen. Hij hemelt de corrupte methodes van het tsa ristische regiem geenszins op. Als voormalig minister van munitie weet hij hoezeer de Russen en de geallieerden er onder hebben geleden. Wanneer de heer Clynes zegt, aldus Lloyd George, dat wij ten deele voor de misère in Rusland verant woordelijk zijn, als geallieerden tijdens den oorlog, dient hij zich te herinneren, dat Rusland zich het eerst in den oorlog heeft begeven en er het eerst uit was. Wij zijn den oorlog niet begon nen wij hebben Rusland er niet in gesleept; Rusland loste het eerste schot en verklaarde het eerst den oorlog. Hiervoor zijn wij niet verantwoordelijk integendeel, wij deden ons best om de gebreken der Russische organisatie te herstellen, en wij laadden verplichtingen op ons jegens Amerika om Rusland te steunen. Lloyd George besprak daarna de langzame verwording van Rusland, en betoogde dat zoodra Rusland zijn verplichtingen heeft erkend, het tijdstip voor de di plomatieke erkenning zou zijn aangebroken. Het zou een fout zijn dit eerder te doenhet zou een fout van Russisch standpunt zijn. Het zou Rusland niets ge- gggïLLBTOK. 10) De huishoudster zag hem ont hutst aan, en daarna wendde zij zich pijlsnel naar de deur, door welke het licht eener lantaarn binnendrong, een dier lantarens, waarvan de nachtelijke inbrekers en hunne vijanden, de politie beambten, zich bedienen. Groote God 1 gilde Thérèse, en deinsde achteruit. Op den drempel vertoonde zich de commissaris van politie Lister, gevolgd door Bosman en twee goed gewapende agenten. Lister sprak met luide, heldere «tem Jan Hover, in naam van de wet neem ik u gevangen. Maar hij is immers geheim agent van politie 1 riep Thérèse, om den ongelukkige te hulp te komen. Zijt gij dat inderdaad vroeg ven vóór dat het heeft getoond b-nafide te zijn. Zoodra de Rus sische regeering dit heeft gedaan zal er een prikkel zijn voor den kapitalist, voor den man, die zijn geld in Rusland zoekt te beleggen. De Russen hebben een andere proef genomen, en zij is mislukt. Zij zullen thans, naar ik meen, voldoende zijn teleurgesteld om te beseffen dat zij een anderen weg moeten volgen. Indien zij dit moedig en onbevreesd doen, en ons geen dubbelzinnig antwoord geven op de voorstellen, welke de Rus sische gedeleerden aan de re geering te Moskou zullen voor leggen, is er geen reden te vra gen of de conferentie een suc ces is geweest. In een memorandum, uitge geven door het verbond van Britsche Industrieën, wordt het standpunt der industrieelen over de kwestie van dè voorgestelde annuleering van de geallieerde en internationale schulden uit eengezet. Het laat uitkomen dat Enge land van andere landen, met uitzondering van Rusland, on geveer een milliard pond sterling te vorderen heeft voor geld, dat het hun geleend heeft, het geen een jaarlijkschen last aan /O millioen beteekent. De landen, die dat geld schuldig zijn, hebben nog geen rente betaald en geen amortisatie fonds gevormd. Engeland is 998 millioen pond schuldig aan de Vereenigde Staten, tengevolge van het feit dat het dit bedrag in den oorlog gebruikt heeft ten bate van bovengenoemde landen. Voor die schuld wordt reeds ongeveer 50 millioen pond rente in het jaar betaald en in de naaste toekomst zal hierbij nog een nieuwe last komen voor aflossing van het kapitaal. Met andere woorden de Brit- de commissaris verbaasd. Neen, ik heb er mij slechts voor uitgegeven. Voor u blijft toch waarlijk geen deur gesloten, sprak Lister I bitter. Geen enkele, klonk het met eigenaardige kalmte Maar waar om neemt gij mij in hechtenis? Waarom Omdat wij u, den vrijgekomen veroordeelde, den man die eenmaal den doode met wraak bedreigde, hier in het huis van het slachtoffer aantref fen, in dezelfde woning, waar gij van den dag van den moord af, omheen hebt geslopen. Volg ons De zonderlinge man boog het hoofd. Eene uitdrukking van vrees en kommer, van vast beradenheid en verbittering te vens, vertoonde zich op zijn gelaat. Hij rukte aan zijn hoofd en de pruik, dien hij gedragen had, viel op den vloer. Ook van zijne opgevulde overjas ontdeed hij zich en vertoonde thans een nog jong, slank mensch, wiens sche belastingbetaler draagt een last gelijk staande met meer dan één shilling per pond van de inkomstenbelasting, welke last zal kunnen stijgen tot 11 /2 shilling zoodra begonnen wordt met de amortisatie ten einde de belastingbetalers van de landen, die aan Engeland schuldig zijn, te ontlasten. Tegelijkertijd beleeft de En- gelsche nijverheid, op wie de voornaamste druk van de be lasting neerkomt, de ernstige malaise in haar geschiedenis, welke samengaat met een weer- galoozen omvang van de werk loosheid. De landen, die Enge land geld schuldig zijn, zij i minder zwaar belast en betrek kelijk vrij van werkloosheid. Zij richten nog steeds geduchte tariefslagboomen tegen Engel- sche goederen op. In deze omstandigheid dient, zegt de memorie, het voorstel tot een nieuw otïer^van Enge- land's kant zeer nauwgezet be studeerd te worden. Een defini tieve annuleering van schulden zou alleen te rechtvaardigen zijn als onderdeel van een alge- meene regeling, die een snelle ren terugkeer tot normale toe standen in handel en bedrijf zou mogelijk maken. Het verbond vertrouwt er op, dat de Britsche regeering in de toekomst geen Engelsche rech ten meer zal prijs geven, tenzij in ruil voor onmiddellijke tegen prestaties van vaststaande en groote economische waarde. Volgens een bestaande bepa ling kan aan het militair perso neel worden vergund deel te nemen aan die wedstrijden, welke door den Minister van Oorlog van belang (ten bate van het leger) worden geacht. Te dien opzichte wordt den laatsten tijd de noodige bezui- niging betracht. Zoo werd aan mager, vaalbleek gelaat zich naar den commissaris keerde. Zwijgend volgde hij daarna de mannen van het gerecht. De huishoudster was zoo geschokt, dat zij ternauwernood de tuin deur achter hen vermocht te sluiten toen zij het huis weder betrad, zonk zij bewusteloos neder. Een kwartier later stond Jan Hover voor den hoofdcommis saris, een man met een streng uiterlijk, die ook op de hoogte van het verleden van den ge wezen misdadiger was. Gij hebt in de gevangenis goed opgepast, voegde hij den beklaagde toe zóó goed zelfs, dat wij er ons over mogen ver bazen u reeds zoo spoedig we der tot een misdrijf te zien overgaan. Maar is dat wel zoo, mijnheer? Hebt gij daarvoor bewijzen klonk het op hoogen toon. De bewijzen, die wij nog be hoeven, zullen wel geleverd worden. Voor het oogenblik is den Kon. Ond.-Off. Schermbond geweigerd om zijn wedstrijden te Maastricht te houdendit moest ter voorkoming van meerdere reiskosten geschie den in een plaats meer in het centrum van het land gelegen. Zeer logisch. Maar wat nu te denken van het volgende De cadetten- roeivereeniging heeft deelgenomen 1. van 811 Juni aan de Hóllandia-roewed- strijden te Alphen a.d. Rijn. 2. van 16 18 Juni aan de wed strijden van de Kon. Ned. Zeil en Roeivereeniging te Amster dam. 3. van 20—23 Juni om den „Telegraafi'-beker te Amster dam. Aan deze wedstrijden hebben deelgenomen 12 cadetten welke vervoer naar diverse gemeenten ontvingen, benevens voor een oppasser, welke de heeren moest vergezellen. De booten werden eveneens voor Rijks-rekening vervoerd van Breda naar de wedstrijdterreinen, enz., de hee ren genoten toelage uit 's Rijks schatkist, zoodat het deelnemen aan dit waterfeest door een 12-tal cadetten de schatkist is komen te staan op veertien honderd gulden. Wij willen nu in het midden laten of het goed roeien kan geacht worden te zijn in het belang van het leger, doch achten een uitgave van het genoemde bedrag in een tijd, waarin ten koste van het personeel zal wor den bezuinigd, ongewettigd. Aan ditzelfde Departement heeft de Minister, in Juni be paald dat aan de burger-voor zitters en burger-secretarissen van de 44 keuringsraden, nog een vergoeding wordt toegekend voor werkzaamheden door hen verricht voor den aanvang en na het einde van de zitting van den keuringsraad. Die werkzaamheden hebben bestaan in het schrijven van enkele brievendoor den secreta ris, en het onderteekenen daar van door den voorzitter. het ons voldoende, dat gij, sedert den moord, om het huis hebt heengeslopen, dat gij daar heden vermomd gevonden werd. Dat is ook al wat gij mij ten laste kunt leggen, mijnheer, ant woordde de gevangene bedaard. Schavuit 1 mompelde Bosman, die hem al heel vermetel vond. Ik verlang niets anders dan dat de waarheid aan het licht kome, sprak Hover andermaal, en volkomen rustig. De hoofdcommissaris, een man die zijn eigen zienswijze had, behandelde de beklaagden in de eerste plaats als menschen, als afgedwaalde menschen, maar toch altijd als zijn gelijken, want hij had door ondervinding ge leerd hoe sterk dikwijls de ver zoeking was geweest, waaraan zij ten slotte hadden toegegeven. Niettegenstaande zijn hard gelaat noemde men hem dweepziek maar hij was niet anders dan een verstandig, edel mensch. Het signalement van den ge vangene was opgenomen, en Deze brieven moesten elk jaar worden geschreven en nimmer was daarvoor vergoeding toege kend omdat de arbeid onder de gewone werkzaamheden werd gerekend, waarvoor reeds een vacatie-geld gedurende de zit tingsdagen wordt genoten van 8.— per dag voor den voor zitter en 6.per dag voor den secretaris. Nu worden de Voorzitter en secretaressen nog eens ver rast met een extra vergoeding van respectievelijk ten hoogste acht en veertig en zes en dertig gulden. Van den Vrijwilligen Land storm te Amsterdam moesten korporaals examen afleggen voor den rang van landstorm-sergeant. Instede van met dat examen te belasten eenige te Amsterdam in garnizoen zijnde officieren (alleen bij den Vrijwilligen Land storm zijn er ingedeeld1 be roepsmajoor, 1 kapitein en 1 luitenant) zijn thans voor onge veer acht dagen uit het garni zoen Harderwijk te Amsterdam gedetacheerd 1 kapitein en 2 luitenants om dat examen af te nemen. Deze officieren hebben uit den aard der zaak aanspraak op vergoeding van reiskosten lste klasse en de vastgestelde toelage gedurende hunne deta cheering te Amsterdam. Zou het Departement van Oorlog nu nooit begrijpen schrijft men ons dat juist dergelijke onnoodige uitgaven (dit geval staat niet op zichzelf) gemakkelijk te voorkomen zijn en ook voorkomen moeten wor den. Avondpost. Mr. DR. SNIJDER VAN WISSENKERKE. De afgetreden Voorzitter van den Octrooiraad en Directeur van het Bureau voor den Indu strieelen Eigendom, Mr. Dr. F. W. J. G. Snijder van Wissen- zijn strafregister lag voor den commissaris. Hieruit bleek, dat Jan Hover zich gedurende zijne eerste jeugd aan diefstal schuldig had gemaakt. Men had hem gevangen genomen en veroor deeld, maar reeds kort daarna, op een donkeren onweersavond, ontsnapte hij, en onttrok zich alleen aan de kogels van den schildwacht, door in het water, dat het kerkergebouw omgaf, te springen en pijlsnel voort te zwemmen, nu eens onder, dan weder boven water. Later was hij andermaal wegens inbraak gevat, en wel door den heer Wemar. Hij had zijn straf tijd echter onberispelijk onder gaan en was vier maanden te voren ontslagen, voorzien van eene som van 240, door eigen arbeid verdiend. Ofschoon hij onder toezicht van de politie was gebleven, wist deze sedert 10 October niet meer waar hij zich opgehouden had. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1