Plaatse! Nieuws. Binnenland. Rechtszaken. Ooft- en Tuinbouw. Gemengd Nieuws Na zulk een verklaring door het Hoofd van den Staat blijkt zon neklaar dat wij een hoogst onze kere toekomst tegemoet gaan. Ons land voor inzinking te behoeden dat moet het parool zijn van de nieuwe regeering. Voorwaar een hoogst moeilijk werk. ONDERWIJS AAN SCHIPPERSKINDEREN. Naar wij vernemen, zal op ini tiatief van 't Onderwijsfonds van de Nederlandsche Vereeniging van Gezagvoerders bij de Bin nenvaart 2 Augustus een confe rentie worden gehouden tusschen het Bestuur van het Onderwijs fonds en de besturen van ver schillende onderwijzersorganisa ties. Deze eonferentie beoogt de vraag te bespreken ,Hoe kan het onderwijs aan schipperskin deren o imiddellijk geregeld wor den?" De besprekingen zullen worden bijgewoond door den Inspecteur voor het buitengewoon onderwijs dr. A. Voorthuizen en den in specteur M. O. M. J. v. Alphen de Veer. Breskens. Dinsdagavond kwam de heer v. d. S. alhier per motor in flinke vaart van Schoon- dijke naar hier gereden, toen plotseling een hond voor de motor kwam, met het gevolg, dat deze omsloeg. De berijder bezeerde zich dermate, dat heel kundige hulp moest worden verleend, terwijl de duo-rijdster, mej. de P. er met eenige kneu zingen en ontvellingen afkwam. Biervliet. Zondagmiddag had alhier aan Driewegen een motor-ongeluk plaats, dat, won der boven wonder, goed afliep. De heer W. van Breskens reed met zijn motor met aanhang wagen, door het te groot nemen der draai, van den weg. De berijder, alsmede de zich in het zijspan bevindende mej. W. en de duo-rijdster mej J. kwamen met de geheele bespan ning onzacht onder den dijk terecht. De bestuurder bekwam een ernstige beenkneuzing, ter wijl de dames er met lichte verwondingen afkwamen. Aardenburg. De Woens dag te Aardenburg, op initiatief van den Nederlandschen Volks- zangbond gehouden zangdag heeft een alleszins gunstig ver loop gehad en de verwachting gewekt, dat de gehouden proef volgende jaren opnieuw zal ge nomen worden. Ten aanhoore van tal van be langstellenden, waaronder veel ouders der uitvoerenden, lieten een 300 tal kinderen der beide lagere scholen, voor deze gele genheid verblijd met vacantie en gekleed in het Zondagsche pak, hun frissche stemmen in een lOtal liedjes weerklinken. Onder de krachtige leiding van den Heer A. Dobbelaere, directeur van het plaatselijk muziekgezelschap, gesteund door een 4 tal muzikanten, brachten de kinderen hun programmaten .gehoore met een vuur en gloed, een groot-zangerskoor waardig. Nu zacht, met week en rond geluid, dan met krachtige, pit tige stem, immer met mooi tim bre, in volle overgave aan den directeur, lieten de kleinen zoo duidelijk het schoone zien van een kinderstem. Het muziekgezelschap wisselde op verdienstelijke wijze de kin deren af en gaf 's avonds, met het meisjeskoor (dit onder leiding van Mevr. de Man) een concert op de muziekestrade. Vermelding dient, dat het meisjeskoor, op keurige wijze zijn liederen, die in groote stilte werden aangehoord, uitvoerde, Oostbupg. Onder leiding van den heer A. Mijs, notaris alhier, had Dinsdagavond in het café „De Eenhoorn" alhier een vergadering plaats van het Co mité, dat zich de oprichting van een Landbouwschool in Westel. Zeeuwsch-Vlaanderen ten doel heeft gesteld. Tot die vergadering waren mede uitgenoodigd de Dagelijk- sche Besturen van alle zestien gemeenten, met de Secretarissen, welke met uitzondering die van Eede, Hoofdplaat en Retranche- ment alle tegenwoordig of ver tegenwoordigd waren. Aan de vergadering werd de vraag voorgelegd, of zij zich vereenigen kon met het plan, de school niet te Oostburg, maar te Schoondijke te vestigen, waar, door aankoop van een beschik baar, geschikt pand de gelegen heid tot die vestiging zich aan bood. De vergadering kon zich met het voorstel vereenigen, waarna door den mede aanwezigen Landbouwleeraar, den heer C. Stevens van Goes, uiteengezet werd hoe bedoelde villa zou in te richten zijn voor het beoogde doel, tegelijker tijd een overzicht gevende van de werking der Landbouwschool. Behalve Landbouwonderwijs zal ook Landbouw-huishoud- kundig onderwijs worden gege ven, waartoe niet enkel degenen, behoorende tot den boerenstand, zouden toegelaten worden, maar dat ook gevolgd zal kunnen worden door de burgerij. De verschillende Dagelijksche Besturen, in de eerste plaats dat van Schoondijke, werden bereid gevonden deze zaak bij de diverse Raden aan te bevelen. Voor het eerst sinds jaren maakten Dinsdag 60 kinderen van de R. K. School alhier met hun onderwijzers een reisje naar Cadzand, waar in het Badhuis het middagmaal werd genuttigd. Dat de kinderen, niettegen staande het minder gunstige weer des morgens, zich aan het mooie strand bijzonder amu seerden, behoeft niet gezegd. Zuidzande, In de Donder dag gehouden zitting van het Centraal stembureau, ten einde over te gaan tot benoeming van een lid van den Gemeenteraad, noodig geworden door het niet aannemen van de benoeming door den heer Iz. de Zwart, werd ais zoodanig aangewezen dhr. A. J. Lako. Sluis. Volgens mededeelin- gen zal het „Vlaamsche Volks- tooneel alhier nog twee open luchtvoorstellingen geven en wel op 15 Aug. het blijspel van Moliere „De schelmstukken van Scapin" en op 31 Aug. Warenas" van Hooft. Dr. de Gruijter zal in beide stukken de hoofdrol vervullen. CORRESPONDENTIE. Weder ontvingen wij klachten over het uitbreken der straatweg Schoondijke-IJzendijke. Wij hebben ons ter bevoegder plaatse gewend, om inlichtingen hierover. Ons werd medegedeeld, dat de herstellingen geschieden, zoo als in het belang van den weg noodzakelijk is. Voor automobielen en motor rijders, die weten dat de weg hersteld wordt, en het minder prettig vinden, daar te passee- ren, ligt de grintweg van IJzen- dijke naar Schoondijke. Laten de berijders beseffen, dat het in hun belang is, dat de weg zoo uitstekend onderhouden wordt, en zich dat ongemak enkele dagen getroosten. De rijksweg aan Oostburg wordt niet hersteld, en werkelijk, daar worden meer auto's en motoren geruïneerd, als op den provincialen weg Schoondijke- IJzendijke. School- en Kerknieuws. Groede. Benoemd tot onder wijzeres aan school B. te Neuzen, Mej. M. J. de Vos alhier, thans tijdelijk werkzaam aan die school. Ppedikbeupfen. Ned. Herv. Kerk. Zondag 30 Juli 1922. Breskens v 91/, uds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 51/j u ds Bremer. Groede v 91/, u ds v. Griethuijsen Hoofdplaat n 2 u ds Meloen. Nieuwvl. n ds v Griethuijsen Waterl.kerkje v 10 u ds Meloen. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. P. van Heest. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 26 Maart. DAGEN. vm. nam Zaterdag 29 Juli 5.28 5.52 Zondag 30 6.19 6.43 Maandag 31 7.12 7-36 Dinsdag 1 Aug. 8.12 8.36 Eerste Kwartier Maandag 31 Juli v.m. 6.41. Licht op voop Rijwielen enz. Zaterdag 29 Juli. 9.27 nm. Zondag 30 9.25 Maandag 31 9.23 Dinsdag 1 Aug. 9.22 Arrond. Rechtb. Middelburg. Zitting van 26 Juli. Veroordeeld wegens: MishandelingJ. Q„ 23 j., werkman, Breskens, 10 of 10 d. hechtenis. Diefstal: J. P. d. M., 18 j., vlaswerker, Groede, 10 of 10 d. hecht. Niet voldoen aan de vordering van een ambtenaarC. d. G., 23 j., landbouwersknecht te Schoondijke, 15 of 15 d. h. Tegen J. D. en J. Dr., ge detineerd in het Huis van Be waring te Middelburg, ter zake van den inbraak te Zuidzande, is gevangenhouding bevolen. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 25 Juli. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 4.00f 9.15 Eendeieren f 6.60f 7-90 Ganseieren f00.00f00. Aangevoerd 225000 stuks. SPORT. VOETBALLEN. De voetbalclubs in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen Aanstaande Zaterdagavond te 6t/j uur wordt in Hotel „de Zwaan" te Schoondijke eene vergadering gehouden van voet- bal-clubs uit deze streek, daartoe uitgenoodigd door den Zeeuw- schen Voetbalbond, ten einde eene afdeeling van dien Bond op te richten. We hopen, dat geen enkel bestuur zal ontbreken, en dat de pogingen verwezen lijkt worden. Den daaropvolgenden dag, Zondag 30 Juli a.s., wordt des middags te 21/2 uur ophetvoet- bal-veld te Schoondijke een propaganda-match gespeeld van een vertegenwoordigend West.- Zeeuwsch-Vlaamsch elftal tegen een elftal van den Zeeuwschen Voetbalbond. Voor Onze streek zijn de spe lers gekozen uit.Excelsior", Oostburg, „Trap Door", Sluis, „A. A. V", Aardenburg, „Prin ses Juliana", IJzendijke, ,S. S. S.", Schoondijke, „H. O. V" en „Breskens Vooruit", beiden te Breskens, Ontegenzeggelijk kan er een beter elftal gevormd worden, maar het is nu ook maar een proefer is zooveel mogelijk getracht elke club te vertegen woordigen. Ons elftal ziet er aldus uit Jac. Pieters, Aardenburg, middenvoor, F. Brand, Sluis, linksbinnen J. Willems, IJzen dijke, linksbuiten J. C. Hesse- ling, Sluis, rechtsbinnenL. de Meester, Schoondijke, rechts buiten A. van Gijs, Breskens, linkshalf; Jac. Looijsen, Aar denburg, spilIz. le Roy, Oost burg, rechtshalf; Cor. Neijssen, IJzendijke, linksbackP. de Kruijter, Breskens, rechtsback J. v. d. Rijst, Oostburg, keeper. Als resarven C. Moelker en A. Riemens, Breskens, P. van de Sande, Oostburg, M. Com- melin en Jac. van Strien, Aar denburg en C. Huge, Schoon dijke. Alle voetballers dus a.s. Zon dag op naar Schoondijke I DUIVEN. Wedvlucht Clermont 24 Juli. Aantal 71 duiven. Afst. 238 K.M. BRESKENS. le prijs R. v. Quekelberghe, 2e P. v. d. Velde, 3e, 9e en 15e Jac. Moelker, 4e, 11e, 12e 18e P. de Smit, 5e Jac. Jacobs Jacz, 6e en 16e Jan Pleijte Gz., 7e en 13e A. van Gijs, 8e P. Jacobs, 10e Joz. Pleijte, 14e P. Risseeuw, l"e W. Klaaijsen. Los 9,23. Wind Noord. Eerste aankomst 1.55.08 uur. Laatste 2.13,30 uur, Maakten wij laatst melding van de vlucht Angoulême, deze wordt niet gespeeld. Daarentegen zijn de duiven naar Bordeaux, 791 K.M. Zij worden met goed weer a.s. Zaterdagmorgen gelost, en kunnen misschien nog denzelfden dag thuisverwacht worden. Dit wordt bekend gemaakt, omreden deze vlucht mag gerekend worden onder de zeldzaamheden Er zijn van Breskens 22 duiven voor in- gekorfd. IJzendijke. De korfbal club Y. K. C. alhier is wegens gebrek aan werkende leden ontbonden. De Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkundigen dienst te Wageningen vestigt hierbij de aandacht van alle land- en tuin bouwers er op, dat de aanwezig heid van den Colorado-kever in Frankrijk (departement Gironde) is vastgesteld. De kevers zijn reeds gevonden over een opper vlakte van 250 vierkante Kilo meter. In het Oosten van de Ver- eenigde Staten van Amerika is de Colorado-kever een der meest gevreesde plagen. Jaarlijks moe ten de aardappelvelden daar eenige malen met een arsenicum- houdende vloeistof bespoten wor den, daar anders de kevers zoowel als hunne larven het ge was totaal zouden vernietigen. De aanwezigheid van dezen ke ver in Europa kan dus voor de streken, waar hij gunstige om standigheden vindt voor zijne vermeerdering, een zeer groot gevaar worden. De Fransche re geering neemt uitgebreide maat regelen, om de plaag te onder drukken en heeft daarvoor reeds een groote som beschikbaar ge steld. Het is evenwel te vreezen, dat waar de kevers reeds over zulk een groote oppervlakte ver spreid zijn, deze bestrijding met zeer groote moeilijkheden ge paard zal gaan. Hoewel wij geen gegevens be zitten of de Colorado-kever in ons land zich snel zou kunnen vermeerderen (in Juli 1914 werd nog bij Hamburg een invasie van deze kever door zeer krachtig ingrijpen der Duiische regeering in den aanvang gestuit), is, nu er in Frankrijk zulk een uitge» strekt besmet gebied blijk te bestaan, ook ten onzent waal., zaamheid geboden. Elke aard. appelverbouwer, die op jjc planten 1 c.M. groote keve^ met geelgekleurde dekschildtj waarover 10 zwarte strepen (j over elk dekschild) of oraoj( gekleurde larven vindt, gtliev( daarvan onmiddellijk mededtt. ling te doen aan de ambtenares van den Plantenziektenkundigts dienst, of aan het hoofdburti, van dien dienst te Wageningj. opdat zoo spoedig mogelijk ets onderzoek kan worden ingestell en, indien noodig, maatregel wot den genomen. Nadere inliet, tingen worden ook door dei Plantenziektenkundigen dient; verstrekt. TE VLUG AF. In het dorpje Vuren bij Go. rinchem stal een persoon dei paard uit de weide, nam uit de wagenschuur een kar, reed daar mede in de richting van Gorinc- hem. De eigenaar werd wakker- het gebeurde in den vroegen morgen bemferkte den diefstal, nam zijn motorrijwiel, reed den dief voorbij en waarschuwde de politie te Gorinchem, die een dief na eenigen tegenstand, waar. bij met de revolver gedreigd werd, arresteerde. DE BOLSJEWIKI ALS HOTELHOUDERS. Aan het Rotterdamsche soc, dem. blad „Voorwaarts" heeft dr. Kurt Rosenfeldt bij zijn be zoek aan Rotterdam de rekening getoond, die hem en zijn colle ga's in de villa buiten Moskou voor de eerste vijf dagen van hun verblijf aldaar werd gepre senteerd. De rekening werd uitgeschre ven door „het Volkscommissa riaat voor Gezondheidswezen" en luidde „Sovjet-huishouding. Rekening voor de vacantie- reizigers Vandervelde, Rosen feldt en Liebknecht, voor vijf dagen. Woning 875.000.000 Roebel, Verpleging 3.500.000.000 Auto's 10.080.000.000 Bediening 535.000.000 Totaal 14.990.000.000 Roebel. P.S. Men wordt verzocht de rekening spoedig te vereffenen, daar de administrateur bijna door zijn geld is en de arbeiders op spoedige betaling aandringen." De verdedigers, die deze rekening van bijna 15 milliard toch wel wat al te gepeperd vonden (zij bedroeg toch altijd nog 'n 75.000 gulden) antwoord den le. dat zij zooveel geld niet bij zich hadden 2e. dat de arbeiders, die zoo veel millioenen bijeengebracht hadden voor het hongerend Rus land, het niet zouden dulden; 3e. dat men in de fijnste ho tels van Europa bij lange niet zulke prijzen durfde te berekenen. Hierop volgde een antwoord met het opschrift „Waarde Gas ten", dat inhield, dat de verde digers het veel beter hadden, dan eenig beambte van de Sovjet- regeering en dus maar moesten betalen. Waarop het bescheid der verdedigers kwam, dat zij indien zij als „gasten" beschouwd wer den, nog meer verrast waren over het gevraagde bedrag en dat hun alles, woning, bediening, enz., eenvoudig aangewezen was geworden. Het sloteffect was toen het antwoord der Sovjet-overheid, „dat ze dan maar moesten be talen wat ze wenschten." 125 MENSCHEN VERGIFTIGD. Te Orthez, een klein dorp in Frankrijk, zijn alle menschen, die taartjes gegeten hadden denzelfden dag ernstig ziek en vertoonden vergiftiging-ver schijnselen. Twee personen 2ijn in levensge»

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2