ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Overzicht. De Misdadiger. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM-BLIEK BRESKENS 31e Jaargang Zaterdag 29 Juli 1922 Nummer 2745 Opening van de buiten gewone zitting der Staten-Generaal, op Dinsdag 25 Juli 1922. TROONREDE: BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Het was al besloten. Barbertje moest hangen. En de nieuwe voorstellen der Russen konden daarom geen effect meer sortee- ren. Van den beginne aan had den de Franschen geen goed oog op de Haagsche conferentie. En langzamerhand hebben ze blijkbaar de Engelschen in hun verzet meegekregen. Het groote verwijt, door den Belg Cottier onder woorden gebracht, was, dat de nieuwe voorstellen feite lijk geen voorstellen waren, maar voorstellen voor voorstellen, dat wil zeggen voorstellen der Rus sische delegatie om de instem ming harer regeering met be paalde voorstellen te doen. Aan de beteekenis van dit verwijt kan men den wil der mogend heden om de conferentie voort te zetten, afmeten. Men zou toch zeggen, wanneer de voorstellen, die de Russen hun regeering wilden doen goedkeuren in den smaak vielen, kon men gevoe gelijk wachten, totdat de beslis sing dezer regeering gevallen was en de voorstellen dus wer kelijke voorstellen werden. Maar waarschijnlijk heeft men bedacht, dat ook die voorstellen de zaak maar weinig verder brachten. En omdat ze de voldoening inhiel den van de eischen door de Westersche mogendheden gesteld hebben deze zich misschien het échec willen besparen van het waardelooze van hun eischen en van de voldoening eraan voor de oogen der wereld gedemonstreerd te zien. Want wat hielp het nu eigenlijk of de Russische regee ring alle schulden erkende, als de delegatie overeenkomstig de eischen der mogendheden voor stelde en daadwerkelijke schade loosstelling gaf aan buitenlanders onder beding, dat over den vorm dier schadeloosstelling nader onderhandeld zou worden. De oplossing van het Russische pro bleem kwam er geen stap ver der mee. De Russen hebben 9) Hij droeg haar dan ook alleen tot bij het huis. Zij reikte, alsof zij er voor gemaakt was, tot aan de eerste verdieping, en kon heel stevig vastgezet wor den, daar haar puntige, met ijzer beslagen uiteinden tusschen de voegen der steenen drongen, welke om het gansche huis heen liepen. Was uw meester gewoon de vensters aan den binnenkant open te laten klonk het weer na een poosje. Ja, want hij had voortdurend behoefte aan frissche lucht en ook aan licht; om die reden werden de vensters aan den binnenkant, evenals de luiken, altijd maar half toegeduwd. Bestmaar nu moet gij, om mij genoegen te doen, de kamer geld noodig in den vorm van credieten en de anderen ook geld in den vorm van rente en schadeloosstelling. Maar geld is er aan geen van beide kanten, allerminst aan den Russischen. De weg is nu voor afzonder lijke overeenkomsten open. Maar de regeeringen, de Amerikaan- sche inbegrepen, hebben beslo ten haar onderdanen niet te steunen zoo die concessies moch ten verwerven ten koste van de eigendommen van vreemdelingen, die uit dat eigendom genationa liseerd zijn. Dat is dus een lee- lijke barricade. En voorloopig zal men het dan ook met Rus land zeker maar uiterst zuinigjes aanleggen. De regeeringen zelve hebben nu andere zorgen aan haar hoofd. Het Duitsche moratorium is weer in het middelpunt niet alleen van haar b jlangstelling geplaatst. Het is moratorium und kein Ende! Maar dit vraagstuk beheerscht immers ook den Europeeschen toestand. Het is het vraagstuk van de tegenstelling Frankrijk- Duitschland, waarvoor Europa een oplossing moet trachten te vinden ter wille van haar eigen behoud. Op de Fransche manier gaat het niet naar de overtuiging van de geheele wereld buiten Frankrijk. Wel tot acht weken uitstel stelt Poincaré voor. Maar wie gelooft er nu, dat de Duit sche noodtoestand in 8 weken eenige verandering zal hebben ondergaan En wat dan daarna? De toepassing van sancties door de geallieerden gezamenlijk of door ieder hunner afzonderlijk. Dat is dus feitelijk het herstel van den oorlog, het opnieuw in werking zetten van dezelfde oor zaken, die ons in dezen toestand hebben gebracht. Kan Duitsch- land eerder betalen, wanneer het Roerbekken bezet is Kan Euro pa bestaan zonder Duitschland en Duitschland's achterland in Oost-Europa? Dat zijn de beide vragen, die Poincaré zich zou moeten stellen. Of Duitschland nu zelf schuld aan dezen toestand is of niet, doet daar weinig aan zelve binnengaan, en dat nog wel zonder licht. De huishoudster aarzelde. Zijt gij bang vroeg hij met zekeren spot, en vervolgde toen op vriendelijken toon Het komt er op aan een bewijs te leveren, dat ons veel, zeer veel ophel deren kan. Ik zal gaan, stotterde zij en verdween. Zij ging eerst den sleutel der werkkamer in haar eigen vertrek halen en trachtte zich zoo moe dig mogelijk te gedragen maar toen zij de kamer haars meesters bereikte, stond zij met eene hartklopping stil. Daarbinnen hoorde zij een raam opschuiven Nu, kom dan tochriep op eens de stem van den geheimen agent, en dat schonk haar hare geestkracht terug. Hij was langs de ladder de kamer binnen gedrongen maar zij had geen glasruit hooren rinkelen. Hoe was hij dan toch binnengeko men Door het gesloten raam? toe of af. De Engelschen zien dat beter in. Ze willen een mo ratorium van 2'/2 jaar. Wie zal zijn zin krijgen De Duitschers zelf schijnen tot heel wat bereid en willen zelfs een buitenland- sche controle op hun fmantiën aanvaarden. Den nationalisten en conserva tieven zal dit weer koren op den molen zijn bij hun verzet tegen de regeering te Berlijn. En ongetwijfeld zal het ook Beieren's houding in het rijk nieuwe kracht bijzetten. De 1 Beieren blijven in verzet tegen de nieuwe wet ter bescherming van de republiek. En blijkbaar willen zoowel zij als de rijksre- geering het er op laten aanko men. Maar om de Beieren scha ren zich alle tegenstanders van de republiek, alle openlijke of verkapte aanhangers van het oude regiem. Hun aantal en kracht moet men niet onder schatten. Het Duitsche volk is niet plot seling in 1918 tot het rupublika- nisme bekeerd. Het doet republi- ke:nsch, omdat het in de eerste woede en wanhoop over de ne derlaag de republiek liet uitroe pen en een herstel van het kei zerschap door de Entente toch niet zou gedoogd worden. Maar het is wel zeer de vraag, of het aantal werkelijke republikeinen niet beneden dat der monarchisten zou blijven, wanneer daarover zonder vrees voor het buitenland kon gestemd worden. Alleen op de groote massa's der arbeiders kan de re publiek onvoorwaardelijk steu nen. De rest voelt nog voor de patrottische leuzen van Duitsch land's grootheid, die vergroeid zijn met het oude regiem en het keizerschap. Dat is niet alleen in Duitsch land het geval. Ook in Italia doen die patrottische leuzen in uitge breide kringen opgeld. Want daaruit is de macht der fascisten ontstaan, die op 't oogenblik ge heel Italië ringelooren. Het mi nisterie van Facte is moeten af treden, omdat het de fascistische De defectieve stond op de ladder en zag er heel vergenoegd uit. Het vertrek werd door de maan helder verlicht. Dit kwam zeker door zijn oogen, zijn git zwarte, flikkerende oogen, die zoo weinig bij zijn gelaat en zwaarlijvigheid pasten, want zijn bril, dien hij in de hand hield, was gebroken. Hoe hebt ge toch dat venster kunnen openen vroeg Thérèse, hem schuw aanziende. Wel, op dezelfde manier als de moordenaar. Meer kan ik voor het oogenblik niet zeggen. Is hij dus door dit venster geklommen Gekomen en weer verdwenen. Zij trad op hem toe en vatte zijne magere, fijne hand. Gij doet u anders voor dan gij zijt, sprak zij ontroerdmaar wij stellen vertrouwen in u. Gij zult licht over deze duisternis verspreiden niet waar. Zeg mij thans echter, daar gij reeds zooveel schijnt te weten, wat woelingen niet baas kon. En nu een nieuw ministerie gevormd wordt, dreigen de fascisten in de Kamer met opelijken opstand, wanneer dit niet naar hun zin is, welk dreigement de anderen kalm laten passeeren. Feitelijk gaat het nu in Italië om de handha ving van het wettelijk gezag. Want deze toestand, waarbij de fascisten openlijk hun troepen concentreeren, gebouwen ver woesten en verbranden en de bevolking terroriseeren, tast niet alleen maar het gezag van een bepaalde, maar van iedere re geering aan. In Duitschland zijn de nationa listen nog zoover niet. Maar met de hulp der Beiersche regeering kunnen ze het waarschijnlijk een heel eind brengen Het Duitsche schadevergoedingsvraagstuk zou er onoplosbaar door worden. Daarin schuilt voor Europa de groote beteekenis dezer kwestie. De heer Van Vooist Tot Voorst, die den Voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden zich in de Ridderzaal op het Binnenhof vereenigd hebben, des namiddags te half één uur de vergadering en doet door den Griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk besluit van 15 Juli 1922 No. 47, hou dende zijn benoeming tot Voor zitter van de Eerste Kamer, gedurende de zitting, die heden zal aanvangen. De Voorzitter benoemd een commissie, die Hare Majesteit de Koningin in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. De Ministers, hoofden van Ministerieele Departementen en de leden van den Raad van State vereenigen zich te één uur des namiddags mede in de Ridderzaal. H. M. de Koningin, vergezeld had men toch met den moord op het oog? Diefstal, antwoordde Wales ernstig en kalm. Diefstal herhaalde zij onge- loovig, maar er wordt immers niets vermist 1 Hij stapte nu de kamer binnen, zeggende Dat verbeeldt men zich maar. Ga thans echter aan den buiten kant van de deur staan, en wanneer gij mij hoort roepen, kijkt hij door het sleutelgat. Zwijgend ging zij naar het portaal en wachtte daar zijn signaal af. Nu riep hij zij deed zooals hij haar geboden had en zag met eene angstige gewaar wording, dezelfde schaduw van vroeger over het portret van haar meester glijden. Wales riep haar weer binnen. Het venster was onbeschadigd en geslotenmaar de lamp, welke in de nabijheid daarvan aan den zolder hing, slingerde nog steeds langzaam op en neer. van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Her tog va i Mecklenburg, kort daar na in de Ridderzaal aangekomen, neemt plaats op den troon en houdt, terwijl Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins naast Haar gezeten is, de volgende De wenschelijkheid om in de Grond wet onderschei dene belang rijke wijzigingen aan te brengen, is door de ontbonden Kamer der Staten-Generaal met groote meerderheid van stemmen er kend. Ter voldoening aan het grond wettelijk voorschrift, zullen u onverwijld de noodige voorstel len bereiken om het aangevan gen werk te voltooien. Uw arbeid in deze zitting, kort van duur als zij is, zal uiteraard een beperkt karakter dragen. Ik stel mij voor nader te ver klaren nopens de maatregelen in 's lands belang, die in de vol gende zitting uw medewerking zullen behoeven. Het is mijn vurige bede, dat God ons de wijsheid moge schen ken, onmisbaar om ons dierbaar Vaderland in deze moeilijke tijden voor inzinking te behoeden. Ik verklaar de zitting der Staten-Generaal geopend. Zooals te verwachten was, is deze Troonrede uiterst sober van inhoud. Onze bijzondere aandacht wordt evenwel gevestigd op de zindat God ons de wijsheid moge schenken, onmisbaar voor ons dierbaar Vaderland in deze moeilijke tijden voor inzin king te behoeden. Deze zin wijst voldoende op den ernst van den tegenwoordi- gen economischen toestand. Dat wij er hachelijk voorston den was reeds voldoende bekend. Ziet gij, sprak de detective hier hebt gij de zaak. Toen de moordenaar door het raam vluchtte, bewoog hij ondoordacht de jaloezie en deze stootte tegen de lamp. Van daar de regel matig komende en verdwijnende schaduw. Maar hoe was hij in staat het venster weer te sluiten Ik zal u dat later eens wijzen, alleen wil ik u nog zeggen dat de moord om half elf plaats heeft gevonden. Hoe weet gij dat Door de maan en de richting van de schaduw, die de hang lamp afwerpt. Een half uur te voren of later zou haar schaduw het portret niet geraakt hebben, en Hij brak zijne woorden af, luisterde en scheen plotseling zeer ontroerd. Hij wierp zelfs een verlangenden wanhopigen blik naar het venster, waar de ladder nog voor stond, en mom pelde toen op doffen toon ,te laat I (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1