Provinciale Staten van Zeeland. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws Burgerlijke Stand, met valsche pa9sen en geld on derweg. Zij zouden Korn en Fisschei ook andere kleeren brengen en beiden, ofschoon af zonderlijk, over de Tsjecho- Slowaaksche grens brengen. De moordenaars zijn door toeristen, die den vorigen dag te Nauwburg hun portretten had den aangeplakt gezien, herkend. Zij begaven zich in allerijl naar Nauwburg terug en stelden de recherche met hun ontdekking in kennis, die daarop onmiddellijk maatregelen nam. Het onderzoek van de beide lijken heeft aangetoond, dat speciaal op het lichaam van Knauer talrijke eerst halfgeheelde hagelschoten aanwezig waren. Men schrijft dit hieraan toe, dat Knauer en Fisschers bij hun vlucht waarschijnlijk levensmid delen gestolen hebben, en daar bij verrast en aangeschoten wer den. Aan geld hadden ze samen nog circa 3000 Marken bij zich. Fietsen bezaten zij niet meer, daarentegen verschillende wegen kaarten van Noord-Duitschland, eenige levensmiddelen en twee flesschen bier. Hun papieren hadden zij niet bij zich. Zij heb ben zich echter twee nieuwe pakken weten te verschalfen. Er werden paketten met twee kostuums en een overjas ge vonden. De politie tracht te weten te komen, wie hun deze kleedingstukken heeft verschaft. Het onderzoek der Berlijn- sche politie is nog niet gestaakt, doch wordt op uitgebreide wijze voortgezet. De bewoner van de burcht, de schrijver dr. Stein en zijn vrouw zijn in Bad Kösen in hechtenis genomen en naar Berlijn gebracht. Dr. Stein moet met de moordenaars op de een of andere wijze in verbinding hebben gestaan, want deze heb ben zich met zijn sleutel toegang tot de burcht verschaft, Na den zelfmoord der beide daders keerde Stein weder in de burcht terug en beweerde, absoluut niet te hebben geweten, wat gebeurd was. Het is de Berlijnsche politie thans gelukt, vast testellen, dat de moordenaars de eerste drie dagen voor hun vlucht zich bij een tante van Knauer in Schö- neberg, die intusschen ook in hechtenis is genomen, verborgen hebben gehouden. De politie tracht uit te visschen, waar de moordenaars zich daarna heb ben opgehouden. In de gehouden Zomerzitting van de Prov. Staten van Zeeland, is o.a. besloten tot toekenning van een crediet van 100 aan de Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in Z. Vlaanderen Westelijk Deel voor eene in 1922 te houden tentoon stelling. Goedgekeurd is het voorstel tot verlenging der termijnen gesteld voor den aanleg en de exploitatie van een tramweg Breskens-Hoofdplaat, Ten behoeve van de Prov. Zeeuwsche Electriciteit-Maat- schappij zal een geldleening worden aangegaan van ten hoog ste ƒ2.300.000. Afgewezen werden verzoeken om subsidie voor de Heilo Land stichting te Nijmegen, de R.K. Vereeniging tot bestrijding der t. b. c. „Herwonnen Levens kracht" en de Zeeuwsche pro- paganda-commissie van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. Met het laatste vereenigden zich eenige leden alleen, omdat een aanvraag van de samenwerking drankbestrijdersorganisaties zal inkomen Nadat de voorstellen inzake de rekening 1923, begrooting 1923 en leening waren aange nomen en besloten was wederom 50 opcenten te heffen op grond en personeele belastiag en 20 op vermogens- en inkomsten belasting, werd de zomerzitting gesloten. Landelijk Comité 25-jarig regeerings-jubileum van H. M. de Koningin. Men verzoekt ons te berichten, dat vereenigingen welke alsnog instemming wenschen te betui gen met het bovenstaand plan, zich alsnog kunnen aanmelden tot deelname. Het voornemen bestaat in Augustus een ver gadering te houden waar plan nen nader worden uiteengezet, om zoo grootsch mogelijk en waardig dit jubileum te her denken. Gedachtig aan de spreuk: „Eendracht maakt macht", is de bedoeling dat een groot aantal vereenigingen onze Vorstin een hulde zullen brengen, om tevens bij vernieuwing de verzekering te geven van onwankelbare trouw aan on9 geliefd O.anjehuis. Aanmelding kan geschieden bij het Secretariaat der Ver eeniging Oranjebond. Luthersche Burgwal 13 Den Haag, of bij Albert v. d. Horst, Emmastraat 10, Amsterdam. De aanmelding kan geschie den tot uiterlijk 31 Juli a.s. De eerste vergadering zal te Utrecht gehouden worden. DE EERSTE KAMERVERKIEZING IN NOORD-HOLLAND. De „Nederlander" schrijft naar aanleiding an nog een anti revolutionair lid van de Eerste Kamer voor Noord-Holland het volgende Er moet een fout schuilen in de Staten van Noord-Holland. Aangezien nimmer nauwkeurig is verhaald wat vóór 22 Juni aldaar tusschen partijen al of niet verhandeld is, kan niemand zich een precies oordeel vormen over de verkiezing op dien da tum. Doch wat op 18 Juli is gebeurd, schijnt ons vooralsnog en tot dat wij wellicht beter worden ingelicht onverdedigbaar. Reeds is de Eerste Kamer zeer onevenredig bezet. Indien hier of daar een „rechtsche" opgestaan was om voor een „linksche" plaats te maken, zou 't geweest zijn in het belang der Kamer, omdat zij moreel krachtiger is naarmate beter in haar tot uiting komt, wat in gansch ons volk leeft. Doch thans heeft men het omgekeerde gedaan en nog één van de negen zetels aan rechts doen toevallen. Had dit niet voorkomen kun nen worden Reeds bij de eerste stemming vereenigden zich de drie recht sche groepen op één en denzelf den man. Er wa9 dus een af spraak. Waarom heeft men dan niet zóó afgesproken, dat in elk ge val de 41 zetels rechts niet klom men tot 42 Wij betreuren het gebeurde ernstig en zijn zeer benieuwd naar de redenen, die de drie groepen tot hun gedrag hebben geleid". wilde den stier naar de schuur brengen. Deze werd, zooals meer gebeurd, kwaad en nam hem op de hoorns, en wel zoo danig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Groede. Onze Zangvereeni- ging „Excelsior" heeft Woensdag voor het eerst deelgenomen aan een concours, en wel te Hoek. Het mocht haar gelukken een tweeden prijs te behalen. Aardenburg. De heer J. den Doelder, sergeant bij de militaire politie alhier is benoemd tot agent van politie te Wage- ningen. Sluis. Naar men ons mede deelt is in de oude Raadzaal te St. Anna ter Muiden een ten toonstelling van schilderijen van den Vlaamschen schilder van Dijck. Er zouden mooie wer ken bij zijn van Sluis en St. Anne. IJzendijke. Dinsdagavond werd door onze Muziekvereeni- ging „Geduld Overwint" eene muzikale rondwandeling gemaakt door ons dorp, ter eere van de hooge onderscheiding, de ver eeniging te beurt gevallen op het j.l. Zondag gehouden Muziek concours te Cadzand, waar zij de medaille van Hare Majesteit de Koningin mocht verwerven, als hoogsten prijs. Bierwliet, Hedenavond is alhier de kermis geopend. Met zenuwachtige blikken slaat men de barometer gade, in de hoop, dat deze geen regen zal aan geven voor deze dagen, en vooral is de hoop gevestigd op het wêer van a.s Zondag, de voornaamste dag van de kermis. Oostburg. Het tweejarig dochtertje van den veldarbeider J. d. Gr. alhier, kwam Woens dag, spelend, van het vondertje te vallen in het afwaterings kanaal bij „De Liter", met het noodlottig gevolg, dat het ver dronk. Na gehouden voorloopig verhoor van de Zaterdag en Zondag j.l. alhier aangebrachte personen, verdacht van betrok ken te zijn bij den diefstal te Zuidzande, heeft de Justitie ter men gevonden tot het besten digen van de preventieve hech tenis. Arrond. Rechtb. Middelburg. Ter civiele terechtzitting der Rechtbank van Woensdag 19 Juli werden bettedigd als Kan- ton-rechter-plaat3vervanger te Ooïtburg de heeren F. Erasmus, Burgemeester en A. Mijs, Notaris aldaar. SPORT. Hoofdplaat. Zondag j.l. speelde alhier H.O.V. (Breskens) tegen D.V.S. (Sluiskil). De uit slag was 2-1, voor H.O.V. TURNEN. Sluis. Op het sportterrein al'ier zal op Zondag 6 Augustus a.s. een grootsche gymnastiek- en turnuitvoering gegeven worden door de Algemeene sportver- eeniging „Rust Roest" van de Nederlandsche Gist- en Spiritus fabriek te Brugge. Het feest zal opgeluisterd worden door muziek vin „RustRoest" en van „Apollo" uit Sluis. Na de intrede en een hulde gebracht te hebben aan het vaan del zullen o.a. gegeven worden gezamenlijke oefeningen voor grooten en kleinen, boksoefenin- gen (iets nieuws voor deze streek), oefeningenen piramiden aan dub bele brug, reeks piramiden voor grooten en kleinen, polsstok- springen, koordtrekken benevens als attractie een boerendans (Normandisch ballet) en een slotpii amide. DUIVEN. Wedvlucht Breteuil 16 Juli. 61 duiven. 216 K.M. afstand. BRESKENS. Ie prijs F. Monjé, 2e A. van den Heuvel, 3e, 5e en 9e W. du Bois, 4e en 12e A. van Gijs, 6e Jan Jacobs Co., 7e en 8e Jac. Besemer, 10e 1'. Jacobs, 11, D. Quaars, 13e en 15e W. Moelker, 14e Jan Pleijte Pz., 16e Jan Pleijte Gz. De eerste arriveerde 8-55-1, de laatste 9-2-0. Los 6,5 uur. Wind Z.W. sterk. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 26 Maart. DAGEN. School- en Kerknieuws. IJzendijke. Onze vroegere dorpsgenoot, Joh. Aerts, onder wijzer te Amsterdam, slaagde heden voor de Hoofdakte. Breskens. Voor het examen Boekhouden federatie Mercurius slaagde lieden onze vroegere dorpsgenoot S. A. C. de Smit te Terneuzen, vroeger alhier. Zaterdag 22 Juli 12.32 12.56 Zondag 23 12.59 1.23 Maandag 24 1.41 2.05 Dinsdag 25 2.24 2.48 Nieuwe Maan Maandag 24 Juli nam. 2.07. Licht op voor Rijwielen enz. Zaterdag 22 Juli. Zondag 23 Maandag 24 Dinsdag 25 9.36 nm. 9.35 9.33 9.31 Predikbeurten. tHsik Nieuws. Breskens. Zaterdag vierde Mej. S. de Masier te Nieuwe Sluis haar 40-jarig jubileum als onderwijzeres aldaar. Van deze 40 jaren heeft zij er 36 gegeven aan het onder wijs op de Nieuwe Sluis. Geen wonder dus, dat zij van leerlingen, oud-leerlingen en be kenden, tal van blijken van be langstelling en waardeering mocht ontvangen. Van de Afd. Breskens van „Volksonderwijs" ontving zij een prachtig bouquet bloemen. Schoondijke. Dinsdagavond had op de hofstede van den landbouwer Weijns alhier een ongeval plaats. De arbeider K. Ned. Herv. Kerk. Zondag 23 Juli 1922. Breskens v 9'/s uds Bremer. Bediening H. Avondmaal. n 1.30 u Zondagschool. n 5112 u ds Bremer. Groede v 9u ds v. Griethuijsen Heilig Avondmaal. Nieuwvl. n 21/2 ds v Griethuijsen Heilig Avondmaal. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 3 u ds J. H. Krauwel, van Zuidzande. CADZAND. Huw.-Voltr. 3 Mei. Johannes Daniël Porreij, 23 j., jm. en Janna van de Luijster, 23 j., jd. 24, Johannes Wilhelmus Duse- bout, 23 j., jm. en Elizabeth de Die, 23 j., jd. 7 Juni. Cornelis Valkenburg, 21 j., jm. en Jan- neke Misilje, 24 jjd. OP DEN TROUWDAG. Te Loosduinen zou deze week een paartje in het huwelijk wor den verbonden. Een zuster van de bruid is voor enkele jaren als onderwijzeres naar Indië vertrok ken en daar getrouwd die fa milie was voor eenigen tijd hier met verlof aangekomen en kon dus de bruiloft bijwonen. Op den dag van het huwelijk is echter de bruid met baar zwager stil letjes er van doorgegaan, haar zuster en haar bruidegom gedu peerd achterlatende. DE STAKING IN HET RIJNSLEEPVAARTBEDRIJF. Donderdag had te R'dam een bespreking, plaats tusschen een gevolmachtigden vertegenwoor diger van den „Deutscher Trans- portarbeiter Verband" en den „Zentral Verband der Maschini» und Heizer" en het bestuur van den Centralen Bond van Trans portarbeiders, over de staking in het sleepvaartbedrijf. In en tengevolge van deze bespreking zijn de volgende be slissingen genomen: le. Met ingang van heden wordt de staking geproclameerd voor alle Rijnschepen, te weten sleepbooten, vrachtbooten en sleepschepen 2e. Aan de Duitsche organisa ties wordt toestemming verleend, de Duitsche sleep schepen, die in Nederland beladen liggen, of uiterlijk op 18 Juli in lading zijn gegaan, zoomede op 20 Juli die onbeladen zijn, met Duitsche sleepbooten „naar boven" te sleepen. Daartegenover zijn de Duitsche organisaties verplicht, zorg te dragen dat lb. Zoolang de staking duurt, er geen schepen naar Holland zullen afvaren 2b. Nederlandsche riviervaar tuigen in Duitschland n:et zullen worden gelost of beladen noch van kolen zullen worden voor zien of gesleept zullen worden 3b. Geen andere schepen door Duitsche sleepbooten „naar bo ven" zullen woiden gesleept, dan genoemd onder 2a. BROODBETOOGING TE WEENEN. E;n dreigende betooging is Woensdag voor het parlements gebouw te Weenen gehouden, naar aanleiding van de mede- deeling van den levensmiddelen dictator dat de broodprijzen weer met 20 pCt. zouden wor den verhoogd, terwijl ze de laat ste weken al 89 pCt. gestegen waren. Onverwachte hoogschom- melingen der buitenlandsche waarden, waren er schuld aan, en de regeering was niet bij machte gebleken, aan die schom melingen paal en perk te stellen. Om negen uur 's morgens lie pen een 4000 man te hoop. Meest waren het spoorwegarbeiders en werknemers uit de ijzerindustrie uit de buitenwijken van Weenen. Zij ontplooiden een roode vlag en zonden een zegsman naar binnen, om te confereeren met de leiders van de sociaaldemo craten en met de regeering. Zijn voornaamste eisch was, dat de regeering haar broodprijsbe paling zou wijzigen, zooals ze geweest waren bij het begin van het jaar. Tevens vroeg hij de aanneming van de financieele maatregelen, die voorgesteld zijn door den minister van finan ciën, dr. Bauer, ter redding van 's lands wegterende gelden. Zij weigerden heen te gaan, tenzij de regeering beloofde te berus ten in hun eischen en een kabi netsraad werd bijeengeroepen om den kritieken toestand te bespreken. Dat zooveel mannen de bin nenstad waren binnengedrongen, met in hun midden de commu nisten, die verleden jaar de win- ke's, hotels en cafés plunderden, deed al de winkeliers er toe overgaan, hun zaken te sluiten allen lieten hun ijzeren schermen zakken. Daardoor was Woensdag Weenen een doode stad, want er was niets te koop, en de straten bleven angstvallig leeg. Zij, die gewend waren hun mid dagmaal in de stad te gebruiken, moesten daarvoor terugkeeren naar huis, want geen restauratie liet hen binnen. De politietroe- pen bezetten belangrijke punten en in de straten werden vliegende kampen opgericht. De regeering had, toen dit bericht werd afgezonden nog geen afdoend antwoord weten te geven op de eischen der be- toogers en daarom heerscht er onder de bevolking een groote angst. Die angst zal toenemen, als het antwoord niet strookt met wat de extremistische ele menten vragen, want den betoo- gers is steun toegezegd door alle vakvereenigingen voor ver dere betoogingen en vertoogen op vandaag. Gélukkig is het in den loop van den dag gaan regenen, zoodat een ieder hoopt, dat de opgewonden gemoederen wat kalmeeren zouden. Maar 2170 kronen te betalen voor een enkel brood is wel bar, als men Weener is tegenwoordig.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2