ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Overzicht. billstok. Misdadiger. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 31e Jaargang Zaterdag 22 Juli 1922 Nummer 2743 De dood van de moorde naars van Rathenau. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever Telefoon RRFCirPNC Postgiro No. 21 B K t S K t IN S 177^4 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Het is in den Den Haag al mzeer en eigenlijk nog be- lender mis geloopen dan te >iua. De Genueesche confe- ilie liet het uitzicht op de gsche als op een nieuwe en een nieuw vertrou- De Haagsche laat al- de gedachte aan een ive Haagsche, die reeds in oofden van enkele gedele- llden schijnt te zijn opge- fctn. |let is het oude liedje. Nood I bidden. Dat wil zeggen, [nood bezielt den mensch met ins nieuwe hoop, maar het een de uiterste nood, die t bidden leert. Ot de Euro- iche mogendheden willen of t wanner ze Rusland werke- lop de beenen willen helpen, ze onder het Caudijnsche I van verzaking hunner be- peldebatten en principiëele (vaarden moeten doorgaan. I(nt niet alleen dat de Haag de Genueesche confe- gestrand is, zij is ook op ilfde klip gestrand. De Haag- was een deskundigen-con- tie. Er zou niet over begin- i maar over zaken geproken len. Was het ook hier de die sterker bleek dan de I Het redeneeren en de zucht (elijkhebben zit ons West- eërs in het bloed. Bar wanneer we wilden, dat issen principieel hun ver ding tot het betalen van de jegane schulden en van Ideloosstelling aan de vreem- igenaren, die uit hun goed Itionaliseerd werden, erken- lerwijl er op eenige betaling I geen kijk was, dan was leker niet zakelijk. Het is eiijk, dat we een derge- Itrkenning verlangen. Maar hoor practisch nut heeft het, :er de Russen toch geen geld om te betalen. We meen- dat er afgesproken was, plijk getheoretiseer nu maar grootste genot was om, (r hij iets bijzonders ge had voor zijn verzameling, (tnnissen uit te noodigen oorwerp te komen zien, i hij met het geduld al (bruikbaar geworden din- eer in orde bracht. Eens, daarin niet slaagde, het "eer een klok, nam hij 'oor een paar weken een 'makersknecht in dienst, oi daarbij behulpzaam te In den laatsten ging hij weer uithij gevoelde '"el en was daardoor iet- 'onschenschuw geworden. ;ijn huisgenooten zagen "ot anders meer dan aan fel. daar schiet mij juist te vervolgde de huishoud- te laten rusten. De Engelsche afgevaardigde Hilton Yenny be toogde, dat vreemde kapitalisten hun geld toch niet aan Rusland zouden willen leenen, zoolang ze niet de zekerheid hadden, dat Rusland zijn schulden en aangegane verplichtingen erken de. Ik geloof, dat bij slot van rekening de meeste kapitalisten voor een dergelijke theoretische erkenning niet zoo erg gevoelig zijn en dat het juister zou ge weest zijn, te zeggen „wanneer ze niet de zekerheid hadden dat Rusland zijn schulden betaalde". En die zekerheid is wat het verleden betreft door geen enkele Russische regeering momenteel te geven. De Russen deden dan ook een voorstel, dat nog zoo gek niet was. Ze wilden in over leg met de conferentie een glo bale som bepalen voor de ver plichting vair Rusland tegenover het buitenland en verder de duur van het onvermijdelijk morato rium en de termijnen van beta ling vaststellen. En wat de scha deloosstelling aan vreemde eige naren betreft, daarover konden ze alleen praten, wanneer ze wis ten, welke credieten ze kregen, omdat dat de mogelijkheid en de grootte der schadeloosstelling noodwendig zou bepalen. Maar de heeren wilden er niet aan. Ze hielden vast aan hun min of meer theoretische eischen met het gevolg, dat de conferentie vast liep. De verschillende landen zullen nu elk op hun manier met de Russen tot overeenstemming moeten zien te komen. Want na de Duitsch-Russische overeen komst van Rappallo zullen allen wel trachten zich in Rusland connecties te verzekeren en de handelsbetrekkingen weer aan te knoopen. En wie dan het toe- schietelijkst zich toont, heeft de beste kansen. Gemarchandeerd zal er toch moeten worden over de oude schulden en bestaande verplichtingen. En buiten een moratorium zal het wel niet gaan. Heel Europa heeft feitelijk een moratorium noodig. Over 't ster, dat hier, na zijn dood, een heer kwam, die dringend ver langde mijnheer Rudolf te spre ken. Het betrof den koop of verkoop, dat herinner ik mij niet meer, van een of ander. Ik lette er niet op, want de jonge mijn heer lag juist buiten kennis en ik dacht slechts aan hem. En kent gij den naam van dien heer niet Ik weet alleen dat het een handelaar in oudheden was. Uit de residentie Dat is wel mogelijk. Mijn meester moet een goede klant van hem geweest zijn. Hoe heet die horlogemaker, die hier werkzaam was vroeg de geheime agent, terwijl hij de hand uitstrekte naar een klein voorwerp, dat, in papier gewik keld, op de werktafel lag. Het was een klos garen. Het papier daar omheen was een reclame biljet, en een horloge benevens de naam eener firma wat en op het gele papier afgedrukt. Tus- Duitsche, dat aan de commissie van herstel gevraagd is en dat ook de markenkoers weer een beetje op peil moet brengen, is men nog aan het praten. De Franschen voelen er nog weinig voor, maar zien ook de nood zakelijkheid er van in. Zij zelf hebben eigenlijk ook een mora torium noodig. En er schijnt dan ook heel ernstig sprake van te zijn, dat Engeland zijn Fran schen bondgenoot zijn schuld geheel of gedeeltelijk zal kwijt schelden door bijvoorbeeld Duit- sche schuldbewijzen, die momen teel zoo goed als niets waard zijn in betaling 'te nemen. Engeland zelf blijft niettemin van plan zijn schulden aan Ame rika af te doen. In zijn begioo- tingen heeft het die schulden en de rente als debetposten op genomen, daartegenover de vor deringen op Frankrijk en andere bondgenooten niet op eigen crediet geboekt. Lloyd George's eigen verklaring stelt de nood zakelijkheid van een moratorium voor Duitschland in het licht. „Dat wij het als dringend nood zakelijk beschouwen aan Duitsch land een zoodanig respijt te ge ven, hoedanig het in staat zal stellen op zijne openbare geld middelen orde te stellen en zoo doende in de gelegenheid te zijn zoo spoedig mogelijk te beginnen met het doen van re delijke betalingen op rekening van zijn verplichtingen", heeft hij in het Lagerhuis gezegd. En Engeland begrijpt blijkbaar dat de eenige weg tot zoo'n respijt een tegemoetkoming aan Frank rijk is. De Duitsche mark niet alleen, maar de geheele binnenlandsche toestand zal er van profiteeren. Door de houding van Beieren, welks vertegenwoordiger in den Rijksraad tegen de wet tot be scherming der republiek heeft gestemd, blijft die nog wat precair. In Ierland is de toestand ook nog lang niet zuiver. Vrijstaat- sche en republikeinsche troepen vechten, dat het een lieve lust schen dit papier en de klos zat echter nog een ander, wit stuk. StofTer of wel Stoffener, meen ik. Ik hoorde zijn naam nooit meer, en het is al meer dan twee jaar geleden dat hij hier werkte. Was hij hier in de stad werk zaam Ja, bij den werktuigkundige Hazer. De man was van alle markten klaar. Hoe zag de vreemde heer er uit, die zich om die oudheden aanmeldde Hij was niet jong meer en had een nagenoeg witten baard, was lang en smal en droeg een litteeken op de rechterwang. Wales teekende een en ander aan, en de vrouw doordringend aanziende, hernam hij En is u, gedurende den nacht van den moord, in het geheel niets bijzonders opgevallen Heeft, bij voorbeeld, uw hondje geen teeken van onrust gegeven, Neen mijnheer. Ami lag den is. En Engelschen en Ulsterianen glimlachen meesmuilend nu de leren elkaar te lijf gaan. In Polen wil president Pilsudski aftreden, omdat de Landdag Kor- fanty minister president maken wil. Korfanty was de leider der Poolsche beweging in Opper- Silezië. En zijn ministerschap zal zeker de betrekkingen tot Duitschland niet veel hartelijker maken. Toch schijnt dat niet de reden van Pilsudki's tegenzin. Anti-Duitsch is in Polen vrijwel algemeen het parool. Ook anti- Russisch. Maar daar heeft de Sowjet-regeering geen schuld aan. Tijdens het tsarisme was men minstens even anti-Russisch als nu Lenin en de zijnen de lakens uitdeelen. Met Lenin zelf schijnt het nog altijd niet te best te gaan. Dan is hij dood, dan weer spring levend. De waarheid schijnt er tusschen in te liggen. En aan dezen ziektetoestand van Lenin wijt men de onverzoenlijker hou ding tegenover het buitenland, nu de extremisten meer te zeg gen hebben. Ook de Haagsche conferentie zou er de gevolgen van ondervonden hebben. De beide voortvluchtige moor denaars van dr. Rathenau, de ingenieur Hermann Fischer en de eerste luitenant Erwin Körn, die in de Burgzaal in Saaleck een onderkomen hadden gevon den, pleegden zelfmoord, toen zij het slot door gerechtsdiena ren omsingeld zagen en eenige reeds binnendrongen. Toen de beambten in de kamer kwamen waren beide mannen, waarvan zonder twijfel vaststaat dat zij de gezochte misdadigers zijn, reeds dood. Aldus luidt een telegram uit Leipzig van 18 Juli. Omtrent de ontdekking wordt het volgende medegedeeld i Zondag deelden eenige wan delaars, die voorbij den Burcht ganschen nacht heel stil. Hij vergezelde mij zelfs niet, toen ik opstond om aan de deur van mijnheer te gaan luisteren, wat ik gewoon was te doen als mijn heer zich ongesteld voelde. Dien nacht werd ik plotseling wakker; ik had een akeligen droom ge had en was daardoor onrustig. Ik nam licht mede en ging naar de kamer van mijn meester. Zacht riep ik zijn naam maar hij antwoordde niet en ik dacht dat hij sliep. En gingt ge toen weer weg Neen, dat deed ik niet aan stonds, antwoordde zij talmend. Ik begrijp niet dat ik mij dat nu pas herinner. Ik drukte op den knop der deur, al wist ik ook dat deze altijd afgesloten was. Zij ging dan ook niet open, maar ik keek door het sleutelgat. De sleutel was zoo gedraaid dat er eene opening overbleef, en toen zag ik, maar lach mij niet uit, eene schaduw langs het portret van Saaleck gekomen waren, mede, dat zij licht hadden gezien in den burchttoren en dat zij na hetgeen zij zagen, de overtuiging hadden gekregen dat zich de moordenaars van Rathenau in den toren ophielden. De politie uit Halle begaf zich daarop on middellijk naar Bad Koersen, Maandag trachtte men toegang tot den toren te krijgen. Terwijl er versterking werd gehaald, vertoonden zich de twee moor denaars op de balustrade van den toren, wenkten de voorbij gangers en brachten een „Hoch!" uit op Ehrhardt (den leider van de organisatie-consul). Toen de politie 's avonds te 7 uur terugkeerde en met bijl slagen de deur van den burcht opende, vond men de moorde naars met schotwonden in het hoofd op den vloer liggen. Het is interessant te vernemen, waarom de daders juist het slot Saaleck als schuilplaats hadden uitgezocht. Men heeft geconsta teerd, dat Körn indertijd den eerste-luitenant Dittmar uit de gevangenis heeft bevrijd, voor wien hij het slot Saaleck als schuilplaats ontdekte, waar Ditt mar zich dan ookgeruimen tijd verborgen heeft gehouden. Toen h isscher en Körn, door de poli tie achtervolgd, ten slotte geen uitweg meer twisten, is Körn vermoedelijk op het denkbeeld gekomen hierheen te vluchten. De rol, welke de bewoner van het slot, dr. Stein, indertijd heeft gespeeld, toen Dittmar zich daar verborgen hield, en ook thans weer, is nog niet opgehelderd. Men verdenkt hem, dat hij even als toen op reis is gegaan om zoogenaamd niet te weten, dat de beide moordenaars van Rathe nau zich bij hem verborgen hiel den. Had men de schuilplaats der moordenaars een uur later ont dekt, dan zouden zij weer zijn ontsnapt, want zij hadden, zoo als men heeft geconstateerd, zich reeds telefonisch met Munchen in verbinding gesteld en van daar waren reeds vele helpers mijnheer glijden. Zij verdween weder, en zijn beeltenis scheen zoo bleek en smartelijk te zijn, zeker doordat het maanlicht er op viel. Daarop keerde de schaduw terug. Ik vond mij- zelve dwaas en keerde naar mijne kamer terug. Hoe laat kan dat wel geweest zijn Dat weet ik niet. Ik lag lang wakker, en' sliep toen weer in. Het zullen wel wolken zijn ge weest. Neen, het waren geen wolken, sprak de heer Wales beslist. Hoe weet gij dat vroeg Thé- rèse verbaasd. Omdat ik dien nacht uit ben geweest, klonk het op gedrukten toon. Hij stond haastig op om weer naar het raam te gaan, terwijl het portret, dat schuin achter de lamp, tegen den muur hing, bekeek, zeide hij op eens: Ga de kamer uit, en kijh eens evenals toen, door het sleutelgat. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1