ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De Misdadiger. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK BRESKENS 31e Jaargang Woensdag 19 Juli 1922 Nummer 2742 De Conferentie te 's Gravenkage. Het eerste Muziek-concours in ons Zeeuwsch-Vlaanderen. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon No. 21 Drukker-Uitgever Postgiro 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur De Berlijnsche correspondent van het Hbl. deelt het volgende mede De Berlijnsche sovjet-vertegen woordiger, Krestinsky, die te Berlijn een langdurige conferen tie met Tsjitsjerin en den chet der Russische handelsmissie heeft gehad, is weer naar Den Haag vertrokken, ofschoon hij het als onzeker beschouwt, of de confe rentie kan worden voortgezet. Toch heeft Krestinsky nog niet alle hoop opgegeven. In sovjet- kringen te Berlijn werd ons ver klaard, dat het bereiken van een positief resultaat vooral be moeilijkt wordt door het feit, dat de West-Europeesche mo gendheden van sovjet-Rusland principieele concessies eischen, zonder dat zij van hun kant con crete voorstellen doen. Indien de subcommissie voor de cre- dieten tot de overtuiging gekomen was, dat de mogendheden tot het verleenen van credieten be reid waren, zou de Russische delegatie haar houding in de subcommissie voor den privaten eigendom ongetwijfeld hebben veranderd. Voor zoover er ech ter een streven bestaat, van Rus land van te voren toezeggingen te verkrijgen op rekening van een onzeker en zeer twijfelachtig equivalent, zal de Russische delegatie daarop geenszins in gaan en in het ergste geval de poging tot het verkrijgen van een algemeene Europeesche overeenkomst allicht moeten op geven. De Moskousche pers bereidt de openbare meening in Rusland op een mislukking der Haagsche conferentie voor. Reeds noemt de officieuze .Iswestia" het een ernstige zelfmisleiding, dat Rus land zich aan de wereld zou kunnen verkoopen of bereid zijn in Den Haag voor Frankrijk te capituleeren. Over een jaar zal de toestand van Rusland nog beter zijn dan thans en dan zal - 6) Wees zoo goed binnen te gaan, zeide zij. Ongeveer een half uur bleef hij met den zieke alleentoen werd er gescheld en Thérèse, die inmiddels vol spanning over het portaal op en neder geloo- pen had, snelde aanstonds toe. De dikke, blonde heer, zat in het volle licht eener lamp, aan het voeteneind van het bed. Hij zag er zeer kalm uit. Rudolf daarentegen was gejaagd en zijn vermagerd gelaat droeg een koortsachtigen blos, toen hij zeide Geleid mijnheer overal heen waar hij maar wil, Thérbse, en beantwoord onbeschroomd al zijne vragen. Hij wenscht zich onze zaak aan te trekken. Hij Rusland tot nog minder conces sies berijd zijn. Een Versailles zal er in de Russische geschie denis niet zijn. De Haagsche correspondent schrijft omtrent het verloop der conferentie Naar aanleiding van de be richten in de Duitsche pers, vol geus welke de Russische dele gatie nieuwe instructies zou ont vangen ter voortzetting van de onderhandelingen, duiken hier telkens geruchten op van derge- lijken aard, dan weer uit dezen, dan weer uit genen kring. Wij vernemen echter van Rus sische zijde, dat men nog geener lei bericht uit Moskou of Ber lijn heeft ontvangen, dat trou wens, naar de berekening is, niet vroeger dan heden Dinsdag hier kan zijn. Zij wijzen op de zenuwachtige stemming, waarin men hier verkeert. Hoewel alle toebereidselen worden gemaakt voor een plenaire slotzitting, kan men het toch nauwelijks geloo- ven, dat de conferentie zoo zal eindigen. En in de spanning, of het einde nu werkelijk zal komen, maken geen der delegaties nog aanstalten voor haar vertrek. De deuren staan immers nog open Ze worden in de zitting van de full commission, die haar eindrapport zal vaststellen, pas in het slot gegooid Tenzij de Russen nog voor dien tijd op den drempel ver schijnen. Wat men echter steeds minder waarschijnlijk begint te achten. In 1914 kwamen op initiatief van wijlen den heer P. Lijbaart te Oostburg in de zaal van den heer de Vuijst eenige personen bij elkaar, teneinde besprekin gen te houden tot het oprichten van een Bond van Muziekver- eenigingen. Aanvankelijk werd getracht zich aan te sluiten bij den is een geheim agent van de politie en heet mijnheer Wales. Wellicht slaagt hij er in onzen dierbaren doode te wreken maar daartoe acht hij voorloo- pig het diepste stilzwijgen noo- dig. Niemand mag vermoeden dat mijnheer Wales het onder zoek op zich genomen heeft. De detective stond op, stak bedaard eenige papieren, die vóór Rudolf op het bed lagen, bij zich en zeide Ik kan dus onmiddellijk aan het werk gaan? Ik smeek er u dringend om, sprak de zieke en reikte hem. de hand. De onbekende drukte haar ietwat aarzelend, zooals de huishoudster meende te bespeu ren hij boog daarop en verliet het vertrek. Thérèse volgde hem en zag hoe hij aandachtig de oude klokken bekeek, die als merkwaardige voortbreng selen van vervlogen eeuwen de nissen versierden. Ik ga een lamp halen, zeide Zeeuwschen Bond, over de Schelde. Dit had evenwel te groote bezwaren, zoodat beslo ten werd een eigen Bond op te richten onder den naam van „Bond van Muziekvereenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen (W.D.)" Een Bestuur werd samengesteld, bestaande uit de Vereenigingen Oostburg, Groede, Zuidzande, IJzendijke, Biervliet, Schoondijke en Aardenbuig, onder leiding van de Heeren P. Lijbaart, Voor zitter P. van Lare, Vice-Voor- zitterE. Boom, Secretaris en J. van Male Sr., Penningmeester. Spoedig evenwel na het tot standkomen brak de oorlog uit en lag ook het werk van den Bond stil. Na het sluiten van den vrede, met het openen van de grenzen, kon de Bond haar werk weer voortzetten, teneinde bij het houden van internationale Fes tivals haar medewerking te geven en voorbereidingen te maken voor een Muziek-concours, wat wel het hoofddoel van het stre ven van den Bond was. En werkelijk, het is zoover gekomen. De Bond heeft haar eerste con cours gehad, en dat het geslaagd is, heeft ieder Kunnen consta- teeren, die Zondag te Cadzand geweest is, want Cadzand is de eer te beurt gevallen het eerste concours binnen haar veste te mogen openen. Cadzand herdacht Zondag het heugelijk feit van het 25- jarig bestaan van zijn Fanfare korps, en had daartoe een Fes tival georganiseerd, waaraan haar Zustervereenigingen deel namen. Aan dit Festival nu had de Bond een Concours verbon den. De regen, welke Zaterdag in rijken overvloed nederviel, had Zondagmorgen opgehouden, en met verheugde gezichten konden de Cadzandenaars hun gasten ontvangen. Tal van rappe en kunstige handen waren dagen doende ge weest om het dorp, waar anders weinig leven en beweging is, maar dat heden honderden be zoekers langs zijn straten heeft zij, langs hem gaande, en ver dween om een hoek van het portaal. Zij had Steel een wenk gegeven, en ook hij verwijderde zich. Men hoorde hem de trap afgaan en spoedig daarop het zand van het tuinpad onder zijne stappen kraken. De blonde man haalde diep adem en er flikkerde iets in zijne oogen, terwijl hij mompelde: Als ik er maar in mocht slagenl Eenige oogenblikken later keerde Thérése met eene bran dende lamp en een sleutel terug. Een mooi hondje volgde haar, en sprong luid blaffend tegen den vreemde op, die zwijgend zijne geleidster naar het andere eind van het portaal volgde, tot zij voor eene nieuwe, witgeverfde deur bleef stilstaan. Mag ik u verzoeken de deur te openen, sprak zij, ietwat weifelend. Het scheen dat het haar tegen de borst stuitte op dat stille zien gaan, keurig en fleurig voor den dag te doen komen. En al aanstonds kan worden gezegd, dat kroonsters en kroners vol komen geslaagd zijn in hun po gen. De vijf „eerepoorten" die waren opgericht, wedijverden met elkaar in sierlijkheid Wat fraaie kleurschakeering vormden de kunstige gevormde rozen en roosjes met het diepe groen der palmen bijzonder mooi was ook de versiering met de mat grijze duindistels aan de twee muziek- estrades. Dat de frissche driekleur op huizen en poorten het ge- heele aanzien verlevendigde spreekt vanzelf. Menig oog heeft bewonderd gerust op wat toe wijding en opoffering van tijd en moeite tot stand brachten en daf ondubbelzinnig getuigenis aflegde van den kunstzin der Cadzandsche jongens en meisjes. Een opvallend aardige en van de gewone soort gansch afwij kende poort, was die, welke ge plaatst was op den weg naar Zuidzande en die, in goede ge lijkenis, den ingang voorstelde van de Ridderzaal in Den Haag. De meeste poorten droegen opschriften, waarvan sommige, in dichtvorm, er op wezen, dat men in Cadzand ook voor dezen vorm van kunst gevoel heeft. Zoo kon het eenvoudige dorp gerust zijn bezoekers ontvangen. Reeds des morgen kwamen zij opdagen, maar eerst des middags bij aankomst van de Tram van half een werd het volmet deze tram kwamen verschillende mu ziekgezelschappen mede, die da delijk een gezellige drukte deden ontstaan. De jury, bestaande uit de heeren J. Morks (voorzitter) en A. Lijssen uit Middelburg en de heer C. P. Geelhoedt van Breskens, werd inmiddels door het feestvierend gezelschap „Ge duld Overwint" naar het terrein geleid, waar de kamp om den prijs in het rijk der tonen zou gestreden worden. Dit terrein, een weide van den oud-Burgemeester van Cad zand, den Heer J. Erasmus Az., was voor het doel in gereedheid gebracht. Er waren twee kiosken avonduur de plek van den moord te betreden. Zij traden binnen. De huis houdster plaatste de lamp op een oud meubel en het gansche ver trek was helder verlicht. Mijnheer Wemar was een lief hebber van oude zaken, merkte de blonde man op, den blik over de fraaie verzameling in het studeervertrek latende glijden. Ja, het heele huis is vol van zulk een ouden rommel. En wel voornamelijk van klok ken, ging Wales voort, op het venster toetredende: Was dit raam evenals de andere vensters gesloten ging hij voort, het aandachtig bekijkende. Zeker 1 Ik zelf heb het pas geopend na het ontdekken van den moord. De moordenaar is dus niet langs hier gevlucht. Dat is volstrekt onmogelijk. Wales trad op de groote kachel toe, welke tusschen de beide in hout opgetrokken een groote voor de vereeniging, die haar nummer liet hooren, een kleinere voor de jury. Deze tenten waren tegenover elkaar geplaatst op een afstand van circa zeven Meter en aan een kant open, waardoor de klanken der muziek niet al te zeer verwaaiden in den immer sterk blijvenden wind. Om deze kiosken heen waren voor de toehoorders eenige honderden klapstoelen geplaatst. Het zal ongeveer één uur geweest zijn, toen de directeur der jubileeren- de vereeniging den dirigeerstaf ophief om met het spelen van het verplichte nummer der derde afdeeling „Le Val de 1' Amblève" van Belleflamme de rij te openen van de dertien gezelschappen, die hun kunnen op muzikaal gebied aan het critisch oor der jury zouden doen hooren. Het zal menig muzikant, om van de dirigenten niet te spreken, wel wat trilling gebracht hebben te weten, dat het hier geen ge wone repetitie of uitvoering gold, maar een examen, een vreedza- men, edelen wedijver naar het volmaakte betrof; en mochten ook allen geen eersten prijs weg dragen, de minder gelukkigen mogen zich de spreuk herinneren: „Het streven is zelfs schoon in het worstelperk der kunst." En gewoisteld is er; met groote ambitie en toewijding is gespeeld, zoodat de jury wel geen gemak kelijke taak zal hebben gehad en zij, bij monde van haar voor zitter, als haar oordeel te kennen kon geven, dat de algemeene indruk bevredigend was; dat er korpsen waren, die veel beloof den en de verwachting hadden overtroffen, en dat ernstig aan geraden werd op den ingeslagen weg voort te gaan. Nadat het eenige gezelschap, dat in de afdeeling Harmonie moest optreden („De Vereenigde Werklieden" uit Ter Neuzen) zijn verplicht nummer „Ouver ture de concours" van Hartog had beëindigd, werd de uitslag van „het examen" medegedeeld. In de derde afdeeling verwierf „Geduld Overwint" van Cadzand deuren in geplaatst was. Er was echter geen open schoorsteen in de kamer, niets als een lange kachelpijp, en zij begaven zich naar het slaapvertrek, waar Thérèse een nauwkeurig verslag moest geven van den toestand, waarin zij alles op den dag van den moord gevonden had. De detective eindigde met zich weder neder te zetten in de werkkamer en sprak En vertel mij thans alles wat gij van uw overleden meester weet. Met beklemd hart voldeed de huishoudster aan zijn verzoek. Zij deelde hem mede hoe zij reeds meer dan tien jaar bij den heer Wemar was geweest. Zij beschreef zijne goedheid voor iedereen, en voornamelijk voor zijne naaste omgeving, zijne edelmoedigheid voor de armen en de vriendelijke, gemoedelijke wijze, waarop hij een ieder be- jegende. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1