2e Kamerverkiezing. Gezamenlijke stemmen in Nederland der groote partijen7Julil uur 'snachts Muziekfeest te Cadzand. Burgerlijke Stand, Gemengd Nieuws 8o. Als een schoolbestuur wei gert, een bestaand schoolgebouw te aanvaarden, moet de betrok ken gemeenteraad óf het school bestuur de beslissing van den minister inroepen, tot nu toe kon de gemeenteraad dat doen. Ieder meeningsverschil over dit punt wordt dus in het vervolg aan de Regeering overgelegd. 9o. Strengere bepalingen tegen het „op te ruime schaal" oprich ten van bijzondere kweekscholen en andere opleidingsinrichtingen (het aantal geslaagden gemid deld over 3 jaar moet 2/3 van het aantal candidaten voor het gewone diploma zijn in plaats van 1/3; over 5 jaar '/5 pCt. in plaats van 50 pCt., enz.). Het aantal kweekelingen moet be dragen 24 in plaats van 20. Stemdistrict BRESKENS. Verhoudingscijfer 19181922. 1918 1922 Aantal kiezers 512 1174 Opgekomen kiezers 466 1051 Van onwaarde 28 43 Vrije Liberalen 9 1 Unie Liberalen 168 295 Econom. Bond 12 S.D.A.P. 84 119 Anti-Rev. 34 28 Vrijz. Dem. 25 218 Chr. Hist. 58 252 R. C. 17 39 Kleine partijtjes links 17 43 Kleine partijtjes rechts 14 14 In het stemdistrict Breskens zijn uitgebracht op lijst 4c6, 4d5, 5—28, 9—1, 15—3, 17b—3, 17e0, 19218, 20e—7, 20c—10, 21a—10, 21e—272, 21g—13, 22—2, 26—0, 28-2, 29—2, 32a—9, 32b—243,36-119, 37—11, 38—1, 41-0, 44—1, 45—2, 49—0, 50—39. Tegenw. Reeds verworven zetels zetels. 15 Vrijheidsbond 156.413 5 7 Christelijk Hist. 168.555 5 13 Anti-Rev. 192.706 6 *5 Vrijz.-Dem. 68,477 2 22 S. D. A. P. 368,592 12 30 R.K. Staatsp. 599,372 20 3 Communisten 39,859 1 IJzendijke Donderdagmorgen geraakte een span paarden, ge spannen voor een wagen, van den landbouwer L. alhier Op hol. C. M. alhier, welke poogde de paarden tegen te houden, be kwam hierdoor zoodanige ver wondingen dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Sluis. Bij de gehouden koningschieting van wege de Handboog-maatschappij alhier werd de koningsgaai geschoten door Pr. de Meijer. Schoondijke. Aan den gehouden betrouwbaarheidsrit, uitgeschreven door de Afdeeling Zeeland van het korps Motor- dienst van den Vrijwilligen Landstorm, werd o.a. ook deel genomen door onzen dorpsgenoot P. de Hullu. Hij behoorde met 3 anderen tot de 3e groep, die met 14 strafpunten de le prijs behaalde. Het afgelegde traject, door Zuid-Beveland en Wal cheren, was 128 K.M. Cadzand. Gedurende enkele dagen was hier bij de „schorre" een kamp van den Vrijwilligen Landstorm der afdeelingen Oost burg, Schoondijke, Breskens, IJzendijke, Biervliet, Neuzen, Clinge, Nieuw-Namen en Grauw. Er werd door de meerderen een theoretische les gegeven en eene oefening gehouden met half-scherpe handgranaten. In den voetbalwedstrijd tusschen Westelijk- en Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen werden de Westelij ken met 10 winnaars van 11 zilveren medailles. In de 300 M. estafette-loop won Clinge den Jen, Neuzen 2en en Nieuw-Na men 3en prijs. Het eten was goed, maar het slapen op stroo en ransel viel niet mee. GAAISCHIETEN. Oosiburg. Gedurende de kermis werden door de Hand boog-Maatschappij „De Ver- eenigde Vrienden" alhier een viertal schietingen gehouden. Eerste dagGewone schie- ting, 50.vooruit. Deelname van 45 schutters. Hoofdvogel door Iz. van de Sande alhier. le zijvogel door E. Verde- gem, alhier, de 2e door J. On- genae te Waterlandkerkje; le kalvogel door P. Ongenae te Waterlandkerkje, de 2e door Aug. van Houte te Aardenburg. Tweede dag Koningschieting. Deelname van 19 schutters. In de vierde ronde werd de Koningsvogel stuk geschoten door E. Verdegem alhier. In de zesde ronde werd tiet restje weggeschoten door P. Hontelez, alhier, waardoor deze definitief den koningstitel verwierf. Derde dagBeschrijvings- schieting 50,vooruit. Deel name van 59 schutters. Hoofdvogel door E. de Bac- kere te Maldeghem (België.) le zijvogel door C. de Voste Maldeghem, de 2e zijvogel door C.Ysebaert, Aardenburg; le kal vogel door E. Verdegem, alhier, de 2de door G. van den Bossche, alhier. Vierde dagBeschrijvings- 8chieting 25,vooruit. Deel name van 22 schutters. Hoofdvogel door Jul. Grand- saert, alhier, le en 2e zij vogel door P. Hontelez, alhier. Verschenen is de Feestgids van het Concours en Fesitval, te houden te Cadzand, op Zondag 16 Juli a.s. Wij treffen daarin aan 13 Muziek vereenigingen. Het concours vangt aan des namiddags 12.45, terwijl de Muziekuitvoering, het Festival betreffende, aanvangt om 6 uur. Wij meenen, dat volgens de catalogus in de uren van uit voering op het marktplein een vergissing heeft plaats gehad, daar toch om 6 uur wordt be gonnen, kan toch niet om 6.45 het zevende gezelschap afge speeld zijn. Denkelijk zal hierop wel worden gewezen. MONUMENT-VAN DALE. Dinsdag is te Terneuzen een vergadering gehouden van de Zeeuwsche-Vlaamsche Studen tenvereniging met het doel om te komen tot de oprichting van een monument te Sluis, ter na gedachtenis van den bekenden taal- en geschiedkundige J. H. van Dale, die aldaar werkte en vijftig jaar geleden stierf. De Eere-voorzitter, mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten van Zeeland, zette uiteen de groote beteekenis van van Dale voor het Nederlandsche volk, zoowel voor zijn taal aL voor zijn geschiedenis. Hij uitte zijn grootte voldoening, dat het juist de Zeeuwsch-Vlaamsche studen ten zijn geweest, die het initia tief hiertoe genomen hebben en sprak den wensch uit, dat zij ook de voorbereidende werk zaamheden op zich zouden ne men. Aanstonds verklaarden alle aanwezigen zich hiertoe bereid. De heer Alp. Moerdijk uit Zuiddorpe, gaf nog tal van bij zonderheden, betreffende den geweldigen arbeid van Van Dale. Benoemd werden twee com missies, resp. belast met het sa menstellen van een eere-comité en het voeren van onderhande lingen, reeds aangeknoopt met verschillende beeldhouwers. Eind Juli zal hierover reeds een eerste verslag worden uitgebracht. Besproken werden de midde len, waardoor geld zou kunnen worden ingezameld. Blijken van syiapathie en moreelen steun, als ook financieele bijdragen, wor den in ontvangst genomen door mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten van Zeeland te Middel burg, Eere-voorzitter, en door het comité van voorbereiding, be staande uit H. Stevens te Sas van Gent, voorzitter, A. Moerdijk te Zuiddorpe, schrijver en J. Die- rick te Koewacht, penningmees ter. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 9 Juli 1922. Breskens v 9'/8 u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 5t/2 u ds Bremer. Groede v 91/a u ds v Griethuijsen Nieuwvl. n 21/., ds v Griethuijsen Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. P. van Heest. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 26 Maart. DAGEN. 8 Juli Zaterdag Zondag 9 Maandag 10 Dinsdag 11 Volle Maan Zondag 9 Juli vm. 3.27. 1.32 2.15 2.57 3.33 1.56 2.39 3.21 3.57 BRESKENS. Huw.-Voltr. 1 Juni. W. Ooster ling, 25 j., jm. en J. A. Ghijsels, 30 j., jd. 22, V. Schepens, 23 j., jm. en M. S. van de Velde, 26 j., jd. Geboorten. 4 Juni. Teuntje Leentje, d. van C. A. Rookus en M. de Braber. 15, Camiel, z. van F. de Clerck en L. R. de Vleeschouwer. 16, Pieter Caiel, z. van P. C. Roest en C. S. Ras. 19, Jacob, z. van D. Quaars en W. Versprille. 28, Adriana, d. van J. C. Faas en M. van Cadsand. Overlijden. 5 Juni. H. J. de Baare, 3 weken, z. van II. J. de Baare en M. P. Tanghe. 15, C. J. Schippers, 66 j., echtg. v. Joh. C. Weijkman. ERNSTIG ONGELUK. Dinsdagavond is op den Rijks weg bij Halfweg, een ernstig ongeluk gebeurd. Een drietal fietsers, komende uit de richting van Amsterdam, reed links van den weg, (waar om weer links?) In tegenoverge stelde richting reed een paaid en wagen, eveneens links van den straatweg. De fietsers wilden rechts uitwijken toen een parti culiere auto uit de richting Haar lem en rechts houdende, kwam opzetten. Een der wielrijders een 18-jarige jongeling kwam te val len en werd door de auto ernstig aan het hoofd verwond. Zijne kameraden kenden hem slechts bij zijnen bijnaam, wisten enkel dat hij woont in de Kinker- of Bilderdijkbuurt, andere inlichtin gen konden zij niet geven. Hun verongelukte kameraad is naar een der Amsterdamsche gasthuizen overgebracht. Bij aan komst bleek hij overleden. DOOR DEN STROOM GEDOOD. Bij werkzaamheden aan de electrische geleiddraden te Borne had een vreeselijk ongeluk plaats. Een werkman was bezig aan een paal, waarbij hij met het hoofd aan de bovenleiding raakte. Een stroom van 500 volt trof hem en bijna oogenblikkelijk volgde de dood. Daar de man met de klimschaatsen en een gordel aan den paal bevestigd was bleef hij in dezelfde hou ding staan. Nadat de stroom uitgeschakeld was, kon het lijk van den paal afgenomen worden. MEELVERGIFTIGING. Te Zuidveen, bij Steenwijk, doen zich in het gezin van den landbouwer Jan Nijsingh ernstige gevallen van meelvergiftiging voor. Alle huisgenooten werden na het eten van pannekoek een enkele had zelfs nog maar een klein stukje gebruikt direct ongesteld, sommigen zelfs zeer ernstig. Hond en kat werd eenige olie, waarin de pannekoek gebakken was, toegediend. De dieren ble ven gezonddoch toen de kat wat van het meel gemaakte pap opgegeten had, stierf ze bijna onmiddellijk. Eenig meel is ter onderzoek in beslag genomen. EEN VROUW VERBRAND. Te Amsterdam heeft een nood lottige brand gewoed, waarbij een nog jonge vrouw in de vlam men is omgekomen. Dinsdagnacht bemerkten om wonenden dat brand was uitge broken in perceel Leidschegracht 44, waarin gevestigd was een restaurant, geëxploiteerd door den heer Ihrig. Het vuur, dat in de in het sousterrain gelegen keuken was ontstaan, breidde zich zeer snel uit tot de bel-etage en in min der dan geen tijd waren ook de bovenverdiepingen aangetast. Toen de brandweer, van ver schillende kanten gealarmeerd, met veel materiaal kwam aan rijden, sloegen de vlammen fel uit alle vensters en gedurende enkele oogenblikken zelfs uit het dak. De heer Ihrig, die zich reeds in zijn slaapkamer op een der bovenverdiepingen bevond wist met zijn twee kinderen onge deerd uit het huis te komen. Hij was in de veronderstelling, dat dit zeker het geval was met zijn vrouw, mevrouw Ihrig-Godjé, die in de keuken bezig was iets klaar te maken. Het gaf een hevige consterna tie toen bleek dat zij niet in veiligheid was. Het vuur had onmiddellijk zoo snel om zich heen gegrepen, dat de vrouw des huizes het in lichte laaie staande vertrek niet meer heeft kunnen verlaten. Nadat de vlammen bedwongen waren en de brandweer een onderzoek kon instellen, werd het lijk van de 30-jarige vrouw in den kelder onder de keuken gevonden. POES EN DE KUIKENS. Iets eigenaardigs doet zich voor bij de familie B. te Naar- den. Daar koestert een groote lobbes van een kater een vier tal pas geboren kuikentjes. Als de diertjes van koude piepen, slaat hij zijn pooten beschermend om hen heen, tot het smartelijk gepiep overgaat in een tevreden kirren. Wanneer poes op stap gaat, worden de kuikentjes in flanellen doeken warm gehouden. DE JONGEHEERENBENDE. De bedrijvers van de ver schillende in den laatsten tijd te 's Gravenhage gepleegde bal dadigheden zijn in het Huis van Bewaring ingesloten en ter be schikking van den Officier van Justitie gesteld. VERKIEZINGSVARIA. De burgemeester van Weesp, de heer O. E. Cleveringa, bood de eerste vrouw die te Weesp van haar stemrecht gebruik maakte, de 84-jarige Toontje Rumpt, verpleegde in een gast huis, een ruiker theerozen aan. De fotograaf vereeuwigde haar beeltenis. TRAGISCH. Te Enkhuizen werd een kie zer die zeer enstig ongesteld was, met een auto naar het stem lokaal gebracht Vóór hij nog zijn biljet had ingevuld, zakte hij ineen. Op den terugweg naar huis overleed de man. EEN ZAKKENROLLER. Een Haagsche julfer ontmoette in de Scheveningsche Boschjes een heer, met wien zij een uurtje allergezelligst wandelde. Toen de meneer atscheid genomen had, bemerkte de juffrouw, dat hij waarschijnlijk een aandenken aan haar had meegenomen een por- temotinaie met 10. Later ont dekte zij den meneer weer, welke zij nu door een agent liet aan houden. DOODGEREDEN. Woensdagavond is te Laagkep- pel de heer Pereboom uit Zut- phen met zijn moter in volle vaart tegen een hooiwagen gereden. De heer P. was terstond dood, OM EEN MAN. In Turijn twisten vier vrouwen (in twee kampen verdeeld) om een man. Twee beweren zijn vrouw te zijn. De man zegt niets, ook al omdat hij door de oor log doofstom is geworden. Tot een jaar geleden was hij, zonder dat men zijn identiteit had kunnen vaststellen, in een hospitaal te Bologna verpleegd. Daar men alle hoop had laten varen om er op andere wijze achter te komen wie hij was, werd zijn portret op een brief kaart door heel Italië verspreid. En dat had succes. Meer zelfs dan men redelijkerwijze verwach ten mocht. Signora Fernaro te Chidi schreef: „Hij is mijn zoon" en kwam hem opeischen. Zij nam hem mee naar haar dorp, waar de doofstomme in het huwelijk trad met mejuffrouw Stampore. Het geluk van het jonge paar bleef echter niet lang ongestoord, want een paar dagen na het hu welijk vielen de schoone oogen van signora Romani te Santa- Pierce op het verspreide portret Zij had het nauwelijks gezien of zij riep uit „Dat is mijn man", waaraan haar schoonmoeder, die juist bij haar op bezoek was, toe voegde „Het is mijn zoon". Zoo staan de zaken nu en zelfs de ongelukkige doofstomme hoofdpersoon kan de kwestie niet oplossen. HET EINDE VAN BERLIJNSCHEN LANDRU. De Berlijnsche vrouwen-moor denaar Groszmann, die er van beschuldigd werd vele vrouwen vermoord te hebben en wiens proces kort geleden is begonnen, heeft met behulp van een in stukken gescheurd beddelaken, zelf een eind aan zijn leven gemaakt. Het kijkgaatje in de deur van zijn cel had hij met kranten en papier beplakt. WAT FRANKRIJK VAN DUITSCHLAND HEEFT ONTVANGEN. In antwoord op een vraag van het Fransche Kamerlid Marcel Cochin heeft de minister van financiën het volgende overzicht verstrekt van de Duitsche be talingen vanaf het sluiten van den wapenstilstand tot einde Maart 1922: Aan de geallieerden met in begrip van Frankrijk: In baar 1.426.000.000; in natura 2.958.000.000 samen 4.384.000.000 hierbij komt voor de bezetting van Rijnland 560.000.000, totaal 4.944.000.000. Aan Frankrijk alleen In baar 140.000.000, in natura 1 170.000.000 samen 1.310.000.000 hierbij komt voor de bezetting van Rijnland 285.000 000, totaal 1.595.000 000 (alles goudmarken). ZWARE ONTPLOFFING. Woensdagmorgen ontstond brand in de opslagplaatsen van de „Nord-Deutsche Spiritusfa briek te Hamburg, die onmiddel lijk tot een ontploffing leidde. Alle arbeiders in de fabriek wer den tegen den grond geslagen. Onder voortdurende ontploffin gen greep de brand verder om zich heen en breidde zich over het geheele fabrieksgebouw uit.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2