Nins. Morts BerlcMeD. Binnenland. Burgerlijke Stand, Rechtszaken. Qemengd Nieuws DE TERUGKOMST VAN DE KONINKLIJKE FAMILIE. Zaterdagochtend is De .Bata vier V" met de Koninklijke familie aan boord te Rotterdam aangekomen. De Koningin, de Prins, de Prinses en Hertog Adjlf van Mecklenburg begaven zich per auto naar Den Haag, eerst naar het paleis van de Koningin-Moeder, daarna naar het landhuis den Ruigen Hoek te Scheveningen. Alvorens te Rotterdam het schip te verlaten had H. M. de Koningin afscheid genomen van den kapitein, den heer W. J. Wilkens, de officieren en de overige leden van de bemanning. Aan boord maakten daarna hun opwachting de heeren A. G. Kröller, beheerend vennoot en Roemer, directeur der firma W. H. Müller Co., die zich ge- ruimen tijd met H.M. onderhiel den. Nadat de Koninklijke familie een recht hartelijk afscheid had genomen van dr. Carstens uit Utrecht, die de reis als dokter geeft medegemaakt, reden vier hofauto's voor. Toen H.M. de valreep verliet brachten de offi cieren, die zich daar in gelid hadden opgesteld, het saluut Vervolgens namen ook Prinses Juliana, hertog Adolf van Meck lenburg en Prins Hendrik plaats in de gereedstaande auto's. Toen de Koninklijke familie wegreed ging er een luid gejuich op. Naar de kapitein mededeelde is de geheele reis begunstigd geweest door prachtig, weer. H.M. heeft zich veel bezigge houden met schilderen en foto grafeeren. DE KONINGIN NAAR DENEMARKEN. Naar wij vernemen zal de Koningin in Augustus een be zoek brengen aan de Neder- landsche tentoonstelling te Ko penhagen. Breskens. Vrijdagavond hield de heer Jhr R. de Muralt alhier een politieke lezing. De zaal van den heer Adriaansen was vol. Ook een zevental vrouwen waren opgekomen. Na door den Voorzitter van de Afd. Breskens van den Vrij heidsbond te zijn ingeleid, volgde onder doodsche stilte de toe hoorders de duidelijke en voor menigeen leerzame rede van den begaafden spreker. Spreker gaf een duidelijk beeld van den tegenwoordigen toestand, van den chaos, waarin onze Maatschappij verkeerd, en hoe die Maatschappij daaruit verlost kan worden. Ook zette spreker duidelijk uit een wat socialisatie is, het woord waarmede de S. D. A. P. het volk misleid heeft, want steeds is het arbeidersvolk dit op de mouw gespeld, en nu het er op aan komt, lezen we in hun rapport over socialisatie, dat het ingevoerd kan worden mits ten eerste de arbeiders een hoog gevoel van gemeenschapsplicht deelachtig zijn geworden, en ten tweede, wanneer die socialisatie internationaal is. Wie gelooft aan een hoog gevoel van gemeenschapsplicht bij den arbeiders of andere volks klassen Aan deze voorwaarden, door de socialisten zelf gesteld, kan niet voldaan worden. Wie durft op goede gronden dit tegen spreken Maar daarmede is dus ook elk streven naar socialisatie, hoe goed ook bedoeld, veroor deeld. Daar wij de vorige maand een uitvoerig verslag van een desbetreffende rede van dezen spreker in ons blad gaven, achten wij het onnoodig, over deze rede in den breede uit te wijden en volstaan wij niet nog te ver melden, dat aan het adres van de Ghr. Historischen eenige woorden werden gesproken naar aanleiding van het vermengen van godsdienst met politiek en het verdraaien van den bijbel. Is er sprake van een sociale wet dan zijn zij er met hand en tand tegen, omdat het in strijd is met de ordonnantiën Gods, en zien zij, dat die wet er moet komen, dan wordt die zelfs door hun voormannen aan de orde gesteld, eh stemmen zij er vóór en is het niet meer in strijd met de ordonnantiën Gods. Eenige duidelijke voorbeelden worden door spreker aangehaald. Spreker eindigde met de woor den, dat de liberale gedachte in de naaste toekomst de wereld zal moeten bestieren en haar uit het moeras helpen. Vrijheid van arbeid, van bedrijf en van ver keer, ziedaar het devies. De Voorzitter bracht hierna spreker dank voor zijn gloedvolle rede, en voor de groote opkomst, hoewel hij het jammer vondt, dat de heer de Groote, de propa gandist van de Vrijz. Democraten, schitterde door afwezigheid, ten einde aan te toonen, wat hij in een ingezonden stukje in de Br. Crt. schreef, n.l. dat bij den Vrijheidsbond alle stuur ont breekt. Biervliet. Voor een over volle zaal trad Zaterdagavond alhier op de heer Jhr R. de Muralt, lid der Tweede Kamer. De rede van den spreker werd met aandacht gevolgd. Debat had niet plaats. Oostburg. Na een korte uiteenzetting van de bedoelingen van den Plattelandersbond, door den heer F. Zonnevijle te Axel in een vergadering, Vrijdag alhier gehouden, is een afdeeling Oostburg van die bond, staande de vergadering, opgericht. Cadzand. Voor het bij ge legenheid van het festival alhier te houden concours van den Bond van Muziekvereenigingen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren zijn zes extra prijzen uitge loofd, die volgens het oordeel der jury zullen uitgereikt wor den aan die vereenigingen, welke hun nummer het best ten gehoore brengen. Deze extra prijzen bestaan uit een zilveren medaille, beschik baar gesteld door H.M. de Konin gin een bronzen medaille, door Z.K.H. de Prinseen zilveren medaille, door Jhr. De Muralt een medaille voorts van de Hee ren J. Erasmus, Oud-Burgemees ter van Cadzand, van I. Eras mus, Burgemeester van Cadzand en van P. Erasmus, Burgemees ter van Oostburg en Lid van de Provinciale Staten van Zeeland. IJzendijke. Maandagmiddag werd onder veel belangstelling van de ingezetenen de houten molen, toebehoorende aan den heer P. Doens, gesloopt. Precies kwart over één kwam onder donderend geraas de molen ter aarde, vergezeld van massa wolken stof. Weer een bekend stukje oudheid uit onze gemeente verdwenen. IJzendijke. Zondagmiddag werd alhier in de zaal van den heer Cl. de Puy onder presi dium van den heer Van Zuyen een algemeene vergadering ge houden van de Maatschappij tot Bevordering van Ooft- en Tuin bouw in West. Z.-Vlaanderen. Ruim 50 leden waren aanwezig. Dooi afwezigheid van den lsten Secretaris, de heer C. M. van den Broecke, werd deze functie waargenomen door den tweeden Secretaris, de heer A. H. J. Beuningh. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering, welke, wegens het leven, veroorzaakt door het te laat binnen komen van de leden van Schoondijke, gedeeltelijk ondu:delijk waren, werd voorlezing gedaan van de jaarverslagen, zoowel van de Vereeniging zelve, als van de Afdeeling Schoondijke, terwijl de werkzaamheden der Afdeeling Groede bij monde van den heer Beuningh werden toegelicht. De Voorzitter bracht den Secretaris een woord van dank voor deze kundige verslagen en wees den leden er op, zich gereed te maken voor de a.s. Tentoonstelling, de Afdeeling IJzendijke nadrukkelijk er op wijzende, dat het aantal leden hunner Afdeeling sterk moet ver meerderd worden, gezien het feit, dat bij de gehouden ten toonstelling te Sluis het aantal leden aldaar 108 bedroeg en IJzendijke nog slechts 60 leden telt. (Uit het verslag van den Penningmeester bleek evenwel, dat er slechts 30 leden zijn). De rekening en verantwoor ding welke vóór de vergadering door een commissie van twee personen, de heeren Willemsen en Hendrikse, was nagezien en in orde bevonden gaf als inkom sten een bedrag van f 1854 381/,, terwijl de uitgaven hadden be- loopen een som van f 9506H/2, zoodat een goed slot van f 903.7/ aanwezig w as, terwijl de be grooting voor het dienstjaar 1922/23 een bedrag aanwijst van f3151.72. Thans kwam aan de orde het punt: Plaatsbespreking volgende tentoonstelling. Daar reeds in vorige verga deringen in beginsel was besloten daarvoor Breskens aan te wijzen, werd het voorstel door het Be stuur ingediend Breskens onder aan de lijst van het rooster toe te voegen, zoodat deze plaats volgt achter IJzendijke. Daar Schoondijke no. 1 op het rooster staat, hadden de leden van deze plaats aanvankelijk daartegen eenig bezwaar, om reden niet vaststaat, dat andere plaatsen ook onder het rooster kunnen toegevoegd worden, om dan als eerste plaats van ten toonstelling na Breskens in aan merking te komen. De heer de Hullu van Bres kens meent, dat, nu het rooster reeds tweemaal is afgewerkt, Breskens toch ook wel recht heeft op een tentoonstelling, temeer, daar dit in vorige ver gaderingen al meer ter sprake is gebracht, O.a door de heeren Risseeuw en Boom. Na eenige gedachtenwisseling werd met algemeene stemmen besloten Breskens aan het roos ter toe te voegen en als eerste plaats voor het houden der ten toonstelling te bepalen, en dan het rooster opnieuw af te wer ken, beginnende met Schoondijke. De heer Iz. Risseeuw Joh.z., welke als Bestuurslid aan de beurt van aftreden was, werd met algemeene stemmen her kozen. Op een desbetreffend voorstel van den heer Risseeuw-Luteijn van Zuidzande zal voortaan op de tentoonstelling niet Maandags, maar Dinsdags de verkooping der ingezonden artikelen plaats hebben. Nadat door den heer Joz. Ris seeuwde Hullu een paar op merkingen omtrent het voor loopig programma waren gedaan, welke door het Bestuur in overweging werden genomen werd deze ver gadering met een opwekkend woord van den Voorzitter aan de leden, om propaganda te ma ken voor deze tentoonstelling, gesloten. P.S. Nu Breskens in de rij der plaatsen van tentoonstellin gen geplaatst is, meenen wij goed te doen, de ingezetenen van Breskens op te wekken lid te worden van deze, voor ons dis trict, zoo belangrijke vereeniging. welke een zeer geanimeerd ver loop had en tot uitslag de over winning aan Oostburg liet met 21. In de rust was de stand 10 voor Oostburg. Na dezen wedstrijd trad O. K.C. II in het krijt tegen D.I.O. I van Biervliet, met een einduit slag van 00na loting werd Biervliet winnaar. De winnaar van den eersten wedstrijd ontving een klein zil veren medaille, die van den tweeden een verguld bronzen medaille, beide uitgeloofd door O.K.C. VOETBALLEN. IJzendijke. Zondag j.l. eindigden de Voetbalwedstrijden alsvolgt V.B.C. (Mariakerke)Juliana (IJzendijke) 13 voor V.B.C. A V.V. (Aardenburg) S.S.S. (Schoondijke) 10 voor A.V.V. T.S.C. (ferneuzen) Trap Door (Sluis) 20 voor T.S.C. Ing/ezonden. Mijnheer de Redacteur 1 Mag ik voor onderstaande een plaatsje in uw blad, bij voorbaat mijn dank. Zooals ieder ingezetene van Breskens wel weet, wordt het Spuiplein tegenwoordig veelge bruikt als voetbalterrein. Wat deze sport betreft, vindt schrijver dezes voor de voetbaliers niets aan te merken, wel wordt die sport op het Spuiplein een beetje te hard aangepakt, daar er voor de bewoners in die buurt, groot gevaar bestaat voor het inschop- pen van hun ruiten. Gij, M. de Redacteur zal misschien ook wel weten, evenals vele andere personen, dat er de laatste dagen, weer een paar ruiten zijn in- geschopt. Is daar niets aan te doen Kunnen de voetballers geen ander geschikt terrein bui ten de kom van het dorp vinden, waar zij hun hart kunnen op halen, zonder gevaar te loopen nog meer ruiten te zullen ver nielen U nogmaals dankend voor uw afgestane ruimte. EEN BEWONER VAN HET SCHELPENPAD. SPORT. KORFBAL. OoslbuPg. Zondag had alhier een wedstrijd plaats tus- schen de korfbalclubs O.K.C. I tegen Femina C.S.B, (Brugge) POSTERIJEN. Breskens. Aan het post kantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juni in de rijks-postspaarbank ingelegd f 15147-13; en terugbetaald f 11699.—. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9930. GROEDE. Huw-Voltr. I Juni. P. du Bois 23 j., jm. en J. Hennekeij, 20 j, jd. M. Riemens, 25 j jm. en M. Hennekeij, 22 j., jd. 9, J. A. Biemond, 36 j., jm. en S. M. Rosendaal, 27 j., jd. 29, D. Burgers, 25 j., jm. en M. S. Buize, 22 j., jd. Gebooiten. 2 Juni. Hubregts Fr'anfois, z. van D. Verplanke en S. van Peenen. 13, Maria Elizabeth, d. van Iz. A. de Brauwer en J. Dubois. 14, Eliza beth Suzanna, d. van Iz. Ris seeuw en S. E. Haartsen. 26, Pieter, z. van F. M. de Wilde en F. M. de Wilde. Overlijden. 1 Juni. M. S. Ma- zure. 73 j., echtg. van Iz. Ris seeuw. Selina Maria, 16 j., d. C. Braet en L. S. WijfTels. 18, Een als levenloos aangegeven kind van C. E. van den Hemel en L. S. Dusarduijn. 20, J. Wil- lems, 81 j echtgen. van F. M. van Meenen. 23, W. v. Duuren, 86 j., echtgen. van Iz. Willems. 27, M. J. de Boer, 49 j., echtgen. van Jac. de Meijer. Arrond. Rechtb. Middelburg. Zitting van 30 Juni. J. V., 43 j., slager te Oost burg, werd ten laste gelegd, dat hij op 3 Mei 1922 te Oostburg, J. R. heeft mishandeld door hem opzettelijk gewelddadig een slag in het gezichtJte geven, waardoor hij bloedend werd verwond. Eisch f 10 of 10 d. hechtenis. ONTROUW BRIEVENBESTELLER. Bij de postadministratie te Eind hoven kwamen reeds sedert lan gen tijd voortdurend klachten in over vermissingen van brieven met geldswaarden (niet-aange- teekende stukken). Naar aanlei ding hiervan waarschuwde de directeur van het poskantoor de recherche, doch zonder gunstig gevolg. Korten tijd geleden werd een brief, waarin een bankbiljet van f 100 gesloten was, vermist, en eenige dagen laten een post pakket met sigaren. Opnieuw werd de recherche gewa r- schuwd, die thans, na scherp onderzoek, een spoor vond. Maandag hebben twee recher cheurs den 26-jarigen, ongehuw- den brievenbesteller J. J. B., uit Woensel, die den laatsten tijd een buitensporig leven leidde, gefouilleerd en op hem gevon den een brief, waarin een bedrag van 450 en geadresseerd aan een ingezetene van Eindhoven, en een partij ongestempelde post zegels, waarschijnlijk van on- bestelde brieven atgescheurd. De man bekende den diefstal vat: den brief en tevens die van de vroeger vermiste stukken. Hij verklaarde, reeds gedurende een jaar geregeld brieven met geld, die aan de post waren toever trouwd, te hebben ontvreemd. De verdachte is in arrest ge steld en naar 's Hertogenbosch over gebracht. DE BURGEROORLOG IN IERLAND. Het totaal aantal slachtoffers, dat te Dublin in de afgeloopen week gevallen is, bedraagt volgens de Evening News" ongeveer: zestig dooden en tweehonderd gewon den, terwijl om en de bij vier honderd opstandelingen zijn ge vangen genomen en, alles in alles, de helft van de strijdmacht der rebellen thans huiten gevecht is gesteld. EEN GROOT SPOORWEGONGELUK. Een telegram uit New-York, meldt dat, een met toeristen ge vulde exprestrein op de lijn Phi ladelphia—Reading rijdende met een snelheid van 75 mijl per uur, bij het knooppunt Winslow van den spoordijk ter hoogte van 25 voet gestort is. Voorzooveel tot nog toe bekend zijn negen per sonen gedood en vijfenzeventig gewond. EEN AANSLAG OP MAXIMILIAN PIARDEN. De Berlijnsche berichtgever van het Hbl. telefoneerde heden nacht 12 uur Blijkens een op het hoofdbu reau van politie te Berlijn ont vangen bericht werd Max. Har den, de bekende uitgever en hoofdredacteurvan sDieZukunft" hedenavond in het Grunewald door mannen overvallen en met ijzeren stangen neergeslagen. Het staat niet vast, of men hier met een moordaanslag dan wel met een aanval door roovers te doen heeft, doch de eerste veronderstelling is wel de meest waarschijnlijke. Het is niet bui tengesloten, dat Max. Harden een der twaalf Joodsche politieke leiders is, die op de lijst der organisatie-C. staan,

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2