Plaatsel luws. Rechtszaken. Gemengd Nieuws verkiezing van 9 leden van het Dag. Bestuur, één uit iederen kring, ongerekend den voorzitter. Gekozen werden de heeren W. Kakebeeke, J. W. van Oeveren, C. A. H. Stoutjesdijk, Iz. Leen- houts, T. Melis, G. Vogelvanger, Jac. Welleman, S. J. de Regt en D. J. Dees. Het volgende voorstel was dat tot het vaststellen van een leid draad voor de kringtentoonstel lingen. In het ontwerp wordt a.a. bepaald dat de Z. L. M. jaarlijks een crediet van 600 opent voot een te houden kring- tentoonstelling onder bepaalde voorwaarden o.a. dat het pro gramma door het Dag. bestuur derMaatschappij moet worden goedgekeurd. Als de Z. L. M. zelf een Provinciale tentoonstelling houdt, zooals in 1921, dan wordt geen crediet voor een kri.ig- tentoonstelling gegeven. Achtereenvolgens komen in annmerking de kringen Noord Beveland, Tholen en St. Philips- land, Oostburg, Oo9t-Zuid-Be veland, Axel, Walcheren, Schou wen en Duiveland, West-Zuid- Beveland en Hulst. Na verwerping met 21 tegen 4 stemmen van een voorstel om geen leiddraad vast te stellen, werd alzoo besloten. Voor 1923 werd voorgesteld een contributieheffing voorleden met een grondgebruik tot en met 3 H.A. een vast bedrag van f0.50 plus 18 cent per H.A. en voor die met meer dan 3 H.A. grondgebruik een vast bedrag van f 1 met 18 cent bovendien per H.A voor grondeigenaars de helft met een minimum van f2.50 en voor leden-begunstigers een minimum van f 2.50, alles zonder het Weekblad. Na zeer uitvoerige discussies zoo werd besloten met 14 tegen 11 stemmen. Voor de benoeming van een Voorzitter van het Centraal Zeeuwsch pachtbureau werden voorgedragen de heeren W. Koning Hz. te Rilland, mr A. H. Kuijpers en mr M. C. van der Minne, beiden te Middelburg, voor lid-huurder de heeren D. W. Lindenbergh te 's Heer Arendskerke, D. W. Klompe te Tholen en L. Th. Vogelaar te Nieuw- en St. Joosland, en voor lid-verhuurder de heeren G. Vogelvanger te Hulst, A. van der Weijde te Zierikzee en mr. A. A. de Veer te Middelburg. Gekozen werden de heeren Koning, Lindenbergh en Vogel vanger. Verder werd voor iederen kring der Maatschappij een des kundige benoemd. Voor Oost burg de heer A. Salomé te Zuidzande. Tot lid van het Dagelijksch bestuur van de Algemeene Keu- rings-commissie werd herbenoemd de heer D. W. Lindenbergh te 's Heer-Arendskerke. AlgemeeneVergadering. Woensdagmorgen werd de algemeene vergadering gehouden in hotel „Zeelandia". In deze vergadering hield e Voorzitter, de heer mr P. Dieie- man eene uitvoerige rede, waar in hij er op wees, dat men niet moet trachten terug te gaan naar de voor-oorlogsche toestanden, want er is iets nieuws in wor ding, dat de oorlog niet bewerkt, doch slechts verhaasd heeft. Het is de landbouwende stand, die stand moet houden en leiding moet geven, opdat de evolutie rustig ga. Intusschen zal het al meer en meer verbazing wekken, dat een tijd van vooruitgang als in de vorige eeuw niet benut is tot het wegnemen van een goed deel der armoede. Daarvoor is sociale wetgeving noodig, was het noodzakelijk het individualis me, die doodende concurrentie te breidelen, door een gemeen schappelijke organisatie. Samen werking moet er zijn tusschen intellect, kapitaal en arbeid. De leider eener onderneming moet beter betaald worden, dan hij, die zich alleen laat leiden, al werkt hij ook in letterlijken zin in het zweet zijns aanschijn. Maar de werker moet in 't bedrijf iets te zeggen hebben, alleen niet over de leiding. Gelukkig dat ook de Z. L. M. medewerkt aan betere toestanden op het gebied van woningen, dat er betere geneeskundige hulp is ten platte- lande voor mensch en dier dat landhuiskundige cursussen wor den gehouden, dat beteren zorg besteed wordt aan de opvoeding, dat men gaat begrijpen dat kennis macht is. Spreker bepleit het houden van de menschen op het platteland, in stede dat zij naar de grootere centra's trekken, gelokt door een schijnbaar beter bestaan. Verkeerswegen moeten verbeterd, het pachtsysteem ver anderd, waterleiding en elec- triciteit aangelegd worden- Spr. juicht het toe, dat het Kon. Ned. Landbouw-Comité een onderzoek instelt naar de economische toe standen die ons hart beklemmen. Spreker wijst nu op verschil lende oorzaken, die de land bouw drukken als lage prijzen der producten, de zware lasten waarop vele landbouwers zitten, door hooge prijzen en te dure koopprijzen van den grond, hoo ge belastingen, hooge loonen en de buitenlandsche concurrentie. Maar er zijn voor Zeeland ook lichtpunten en een daarvan is de goede kwaliteit van zijn pro ducten. Spreker geeft nu een uitvoerig overzicht van den land bouw in Zeeland in 1921. De oogst was goed, maar de op brengt der verschillende gewas sen zeer uiteenloopend, waarop het tijdstip van verkoopen een grooten invloed had. De hevige droogte doet verbaasd staan, dat geen epidemische ziektei onder mensch en dier zijn uitgebroken. De financieele resultaten van de fruitteelt waren maar juist bevredigend, die van de groente teelt bevredigend. De gezondheidstoestand van den paardenstapel was goed, de aanvankelijk vrij goede prijzen, daalden later belangrijk. De zuivelbereiding bleef door de abnormale droogte belangrijk beneden normaal. De kwaliteit der boerenboter mag nog veel verbeteren, door het bijbrengen van meer theoretische kennis. Rundvee en schapen leden zeer onder de droogte, al was de gezondheidstoestand overigens goed. Te weinig wordt nog gevoeld voor een goed varkens stamboek, waartegenover staat een groote belangstelling in de geitenfokkerij. De kippenfokkerij begint weer haar normalen om vang te krijgen. De daling der koops- en prachtprijzen van landerijen gaat nog te langzaam; de loonen zijn sedert verleden jaar gedaald, eenige werkloos heid kwam voor. De Voorzitter wees nu in den breede op het vele, dat de Z. L. M. doet in het belang der landbouwers, en o.a. op de groo te landbouwtentoonstelling te Vlissingen in het afgeloopen jaar. Het is een krachtig plei dooi voor een sterk verenigings leven, eindigde de heer üiele- man. De Tentoonstelling. De Tentoonstelling werd Don derdag na een inleidend woord van den Voorzitter, de heer Mr P. Dieleman, geopend door den Commissaris der Koningin in Zeeland, den Heer Jhr Mr J. W. Quarles van UfTord, die zeide, dat men bij eendrachtige samen werking van openbare besturen, landbouwcorporaties en van den landbouwenden stand mag hopen op terugkeer der oude welvaart. De blijvende mede werking van het Prov. bestuur zegde spreker toe. Spr. wees op het verkeersrapport dezer dagen verschenenbij de uitvoering der daarin genoemde werken, heeft ook de landbouw groot belang, en niet minder bij de ter hand genomen electrificatie der maatschappij. Met de beste wenschen van het welslagen der tentoonstelling, ook van den bloei der Z. L. M., verklaarde spr. de tentoonstelling geopend, Ook de Vice-Voorzitter, de heer S. J. de Regt en de Bur gemeester van de gemeente, de heer J. A. Strate, uitten hurrne beste wenschen van het slagen der tentoonstelling. Hierna namen allen een kijkje op de tentoonstelling, die op een bij uitstek geschikt terteinwerd gehou.'en. Een groot deel daarvan wordt ingenomen door landbouwwerk tuigen, maar ook in runderen, paarden, geiten en pluimvee toonden de Noord-Bevelanders, zij mogen dan geen bepaalde fokkers zijn, uitstekende exem plaren te bezitten, zoodat de algemeene indruk zeer gunstig was. Breskens. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het desbetreffend verzoek aan onze gemeente, om adhaesie te betui gen aan een verzoekschrift van de gemeente St. Jansteen aan Ged. Staten, om een te heffen bedrag van 10, voor verlen ging van paspoorten niet in te voeren is gebleken op een mis verstand te berusten. Dit bedrag is even als vroeger slechts 1 gulden. In den afgeloopen nacht zijn bij bewoners clhier kippen uit hej hok ontvreemd. Een kip, welke doodgebeten was, is terug gevonden, zoodat voor de hand ligt, dat een hond hier is bezig geweest. Ingewikkelder wordt dit geval evenwel, als men be denkt, dat het slot van het hok, waaruit deze kip afkomstig is, geheel is verbroken. De politie heeft de zaak in onderzoek. REGENWAARNEMINGEN TE BRESKENS. De neerslag gedurende de maand Juni bedroeg 67,7 m.M. De grootste hoeveelheid in 24 uur bedroeg 18,6 m.M. Er waren 13 regendagen met 0,1 m.M. of meer, waarvan 9 dagen met 1 m.M. of meer. Oostburg. Met ingang van 15 Augustus as. is tot bedrijfs leider van de coüp. winkel „St. Eloij" benoemd de heer D. Grandsaert, in plaats van den heer E. van Damme, die ontslag heeft gevraagd wegens vertrek naar België. Door eenige heeren alhier is een comité gevormd ten einde in het belang der neringdoenden te komen tot een z.g. winkelweek. Alhier is opgericht een afd. voor Oostburg en omstreken van den Vrijz. Democratischen Bondhet bestuur bestaat uit de heeren Tj. Fr. van der Werff. hoofd der O. L. School, voorz C. de Wolf, procuratiehouder, secretaris en F. Yntema, veearts, penningmeester. Gisterenavond werd alhier in het patronaatsgebouw voor een zeer talrijk en aandachtig gehoor der R. K. Kiesvereeni- ging eene lezing gehouden door den heer L. Fruijtier te Scheve- ningen. Sluis» Donderdag werd alhier de optocht gehouden van de H. Kindsheid, die evenals het vorige jaar veel belangstelling trok. IJzendijke. In het patro naat alhier werd eene lezing gehouden voor de 2e Kamerver kiezing door het R. K. Kamerlid Mr. J. Bomans, wethouder van Haarlem. School- en Kerknieuws. Oostburg. Voor het eind examen van het Gymnasium te Middelburg slaagde voor diplo ma A o.m. de heer A. C. Mijs alhier. Gisteren slaagde voor het eind examen H.B.S. te Terneu- zen de heer J. Preij ujt Oostburg. Biervliet. Tot onderwijzer aan de Openb. School alhier is benoemd de heer J. P. Kake beeke te Terneuzen. Aardenburg. Aan onze dorpt-genoote mej. J. S. Kools, onderwijzeres te Vrouwenpolder, is tegen 15 Sept. a.s. eervol ont slag als zoodanig verleend. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 2 Juli 1922. Breskens v 9'/, u Geen dienst. n 1.30 u Zondagschool. n 51/j u ds Bremer. a 7-15 u Werkmansbond. Groede v 9'/2 u ds v Griethuijsen Nieuwvl. n 2l/2 ds v Griethuijsen Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. P. van Heest. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 26 Maart. DAGEN. vm. nam Zaterdag 1 Juli 6.36 7-— Zondag 2 7.34 7-58 Maandag 3 8.42 9.06 Dinsdag 4 9.56 10.20 Eerste Kwartier Zondag 2 Juli nm. 12.11. Arrond. Rechtb. Middelburg. Zitting van 30 Juni. MishandelingC. d. B., 35 j., en M. d. B., 23 j., landbouwers, beiden te Aardenburg, ieder 20 of 20 d. hechtenis. Heden werd de volgende zaak behandeld W. A., 34 j., arbeider te Groede, werd beklaagd dat hij op 20 Mei j.l. aldaar A.J. d. M. met een hard voorwerp tegen zijn arm heeft geslagen en met de vuist tegen het hoofd. Eisch f 15 of 15 d. hechtenis P. V., 18 j., schippersknecht te Breskens, werd ten laste ge legd dat hij op 20 Mei j.l. te Groede opzettelijk een ruit van het arrestantenlokaal heeft stuk geslagen. Eisch f 10 of 10 d. hecht. P. V., werd ook nog ten laste gelegd, dat hij op 20 Mei j.l. te Groede opzettelijk den Rijksveldwachter J. Koole en den Gem.-Veldwachter Deurlo, die surveilleerden, heeft belee- digd. Eisch f 15 of 15 d. hecht. ZICH ZELF AANGEMELD. Bij de politie te Haarlem heeft zich aangemeld zekere W. C. P. J., wonende te Oude Wete ring, die beweerde ten nadeele der Boerenleenbank te Oude Wetering, waarvan hij kassier was, pl.m. 50.000 verduisterd te hebben. Van een en ander werd de politie te Oude Wete ring door de Haarlemsche op de hoogte gesteld. Thans vertoeft J. in het huis van bewaring te Haarlem. Nader wordt gemeld dat de verduisteringen over meerdere jaren moeten loopen. Het juiste bedrag is nog niet vastgesteld. I J. leefde steeds op grooten voet De treffende Boerenleenbank is een afdeeling van de Raiffeisen- bank te Utrecht. ONTAARDE OUDERS. Het was aan de bewoners van een huis te Belleville in Frank rijk niet ontgaan, dat een echt paar, dat eveneens in deze wo ning huisde, hun zoon, een aar dige jongen van zes jaar, bij herhaling mishandelde en hem nu en dan lieten hongerlijden, aldus deelt het „Petit Journal" mede. Telkenmale als de ouders uit gingen, bonden zij den jongen op zijn bed vast. Laatstleden Zondag nu gingen de ouders naar buiten. Getrouw aan hun wreede gewoonte had den zij den jongen vastgebonden. Toen zij weg waren, hoorden de buren kreten uit de kamer komen, zij waarschuwden den commissaris van politie, die zich dadelijk naar het huis begaf. Nadat hij de deur door een slotenmaker had doen openen, ontdekte hij den kleinen René schreiende op zijn bed liggen, stevig met touwen vastgebonden. De arme jongen werd bevrijd en in een deken gewikkeld, naar het politiebureau medegenomen, waar een dokter hem verder in behandeling nam. Zijn vermagerd lichaam toonde overal de sporen van de wreede behandeling, welke hij van zijn ontaarde ouders had ondervon den. Nadat de geneesheeren de eerste zorgen aan den kleinen patiënt hadden besteedt, werd de jongen naar het ziekenhuis vervoerd. Een tweetal politieagenten werd daarop uitgezonden om de terugkomst van de ouders af te wachten. Toen deze des avonds terug keerden werden zij in hun woning gearresteerd. De politiebeambten hadden heel wat moeite cm hen tegen de woede van het publfek te be schermen. VERGISSING. De Londensche politie heeft dezer dagen een onderzoek in gesteld naar den geheimzinnigen dood van een Amerikaanschen millionnair, Sanfort Saltus, die dood in een kamer van het hotel Métropole werd gevonden. De heer Saltus ging door voor multi- millionnair. Hij was 68 jaar en eenige dagen te voren uit Parijs te Londen aangekomen. Vrijdag middag vond men hem op de vloer van zijn kamer liggen, twee vingers in den mond. Hij was geheel gekleed en op tafel ston den glazen, waarvan het eene mineraalwater en het andere zoutzuur bevatte. In de kamer vond men eveneens een aantal dof geworden medailles. Men vermoedt, dat de millionnair deze wilde schoonmaken, zich in de glazen heeft vergist en per on- ongeluk het zoutzuur heeft op gedronken in plaats van het mi neraalwater. MOORD HOUTDORP. De rechtbank te Zwolle heeft in zake den moord te Houtdorp de daders, Duikslag, Emmen en de Graalf ieder tot 12 jaar gev. veroordeeld. DE MOORD OPRATHENAU Eén der moordenaars van mi nister Rathenau, de 21-jarige Techow, is Donderdagochtend in de buurt van Frankfort aan de Oder gearresteerd. Hij was degene, die de auto, (waaruit Rathenau is doodgeschoten) be stuurde. Een bericht, dat ook de beide andere moordenaars gegrepen zouden zijn, wordt niet bevestigd. SPOORWEGSTAKING. Uit Chicago wordt bericht dat een stakingsorder is uitgevaar digd, waarbij 400.000 arbeiders der spoorwegwerkplaatren van het geheele land betrokken zijn. De staking zal 1 Juli ingaan.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2