ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Overzicht. fBreSLLBTere. De Misdadiger. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 31e Jaargang Zaterdag 1 juli 1922 Nummer 2737 Maatschappij tot bevor dering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. ESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. A d v er t e n t i e p r Ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK ™oefo2°,n BRESKENS P°7S*§J° Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur „Het was niet altijd mogelijk", heeft Lloyd George onlangs op een bijeenkomst van de Wes- levaansche beweging gezegd, „de menschen in het buitenland er toe te krijgen de motieven te realise eren, die honderdduizenden en zelfs millioenen jongel'eden tijdens den oorlog naar dood en verminking hebben gezonden Zij toeken steeds naar materiëele redenen. Zij dachten, dat de su prematie van Engeland op han delsgebied werd bedreigd, dat de sterkte van zijn vloot werd de weegschaal gesteld, dat zijn kusten werden bedreigd. Het ivas geen van deze dingen De oproep, die aan het begin van den oorlog is uitgevaardigd, was de meest ridderlijke, die ooit op ongelieden is gedaan, om zich in den strijd te begeven, sinds de dagen, dat de ridders en de boeren in de middeleeuwen ten kruistocht gingen. De oproep gold het beschermen van de zwakken tegen de sterken. Dit was het oogmerk." De wereld heeft het lang ge loofd. En het is niet de schuld dier wereld, dat dat geloof ver dwenen is en de menschen in het buitenland er moeilijk toe te krij gen zijn de motieven te reali- ieeren, die honderdduizenden in den dood joegen. We hebben een oorlog gehad van tien tegen een, wat niet den indruk wekt van ten strijd van zwakken tegen iterken. En het vredesverdrag lan Veisailles was al te zeer ge beend van de edele onbaatzuch tigheid der kruisridders Maar oiettemin weten de menschen in het buitenland de motieven heel itcuur te realiseeren. En ze on derscheiden daarbij op voortref- lelijke wijze. De motieven der derdduizenden, zeker, die londen wel een oogenblik doen denken aan de geestdrift, die ïuropa naar het Heilige Land Ireef in den strijd tegen de Sa- tacenen. Maar het waren niet die honderdduizenden, die den org. i) De heer Wemar, gepension- lerd politie-Cv mmissaris te L. trd in een ochtend op ge- Bmzinnige wijze vermoord. Een met vaste hand toe- ibrachte dolkstoot had een inde aan zijn leven gemaakt 'aar niets vermist werd, kon efstal de drijfveer niet zijn. politie kon, ondanks haar ifvge/.et onderzoek, niet den fg vinden vanwaar de moorde- aar gekomen of verdwenen was. Deze moord, gepleegd op den >0 algemeen bekenden en door 'en gewaardeerden ex-com- "ssaris van politie, had alge mene deelneming en veront- aardiging opgewekt. Op zekeren avond, dat het «aangenaam en stormachtig oorlog gemaakt hebben. Zij gin gen toen de oorlog er was, ieder in het vaste geloof aan zijn goed recht. Franschen en Engelschen en Duitschers, zij vochten, de meesten althans, voor wat zij goed en recht dachten. Maar de ontgoocheling is gekomen bij Franschen en Engelschen en Duitschers. En van de geestdrift is niets overgebleven dan ver bittering en ellende en bar- baarschheid. Vijf jaren oorlog, waarvoor ieder sprankje van geestdrift al was uitgebluscht, heeft de menschen verwilderd en het peil onzer beschaving naar beneden gehaald. En de edele geestdrift, waarvan Lloyd George nu nog de herrinnering durft oproepen, is verkeerd in een cynische ongevoeligheid en een brutale minachting voor an- derer leven. Het eenige, wat we van ons geloof hebben overge houden is het geloof aan de macht van het geweld en aan de volstrekte heerschappij van het bloedige wapen. En dat geloof demonstreeren we op ontstellen de wijze. Het is een wel averechtsche methode om ten bewijze van eigen gelijk zijn tegenstander de hersens in te slaan'. Ze bewijst niets dan eigen ongelijk en bar- baarschheid. Maar sinds de oor log die methode in het groot heeft zien toepassen en democra tie. recht en beschaving zich zelf in bloedig geweld overtroffen, schijnt de menschheid een bij zonder vertrouwen in en daar door een bijzondere voorliefde voor die methode genomen te hebben. De Russen hebben haar in het groot-toegepast Want hetSow- jet-gezag berust toch voor een groot deel op terrorisme. Het proces tegen de sociaal-revolu tionairen is bezig er getuigenis van af te leggen. En de verde digers uit België en Duitschland hebben dat blijkbaar begrepen en daarom hun ondankbare taak opgegeven. Zeker, Europa heeft er zelf schuld. De gewezen Bel gische minister Van der Velde is eerlijk genoeg geweest om het w eer was, vormden zich weder verschillende groepen in den omtrek van het huis, waarin de moord gepleegd was. Onder de vele aanwezigen kon men een man met een in het oogvallend uiterlijk opmerken. Het was een reeds bejaard man, met grijs haar en een streng, ja zelfs norsch gelaat, met vast op elkander geknepen lippen en een loeren den blik. Zijn naam was Bosman hij was belast met het oppertoezicht der gevangenis te L. In die betrekking werd hij, zoo dan al niet bekend, toch zeer geacht, want Bosman was een stipt die naar van zijn plichthij had dit trouwens bewezen door een meer dan veertigjarigen diensttijd. Geen wonder dat hij van alle kanten door de nieuwsgierigen werd bestormd. Een ieder toch wilde de schaarschte, maar meerendeels gegronde opmer kingen hooren, die de grijze, in te bekennen. De blokkade, de militaire interventies, die het reeds uitgeputte land nog langer onder de geesel van den oorlog lieten, zijn voor een deel schuld aan den bestaanden toestand. Maar de Sowjet-macht zelf is in haar wezen grootendeels intimi datie en steunt op terrorisme. De macht der Iersche republi keinen deed het blijkbaar ook, schoon niet in die mate. Er is verklaring voor dit terrorisme, beter nog dan voor dat van de bolsjewiki, en verontschuldiging dus ook. Maar nu de verkiezin gen hebben aangetoond, dat het Iersche volk zelfs de goedkeuring van het tractaat met Engeland wil, hebben ook de republikeinen zich daarbij neerteleggen. „Het is gezwicht voor Engeland's be dreiging met nieuwen oorlog", zegt De Valera. Toegevende, dat het zijn republikeinsche gevoe lens niet heeft losgelaten, moet men tevens vaststellen, dat het rust wil. Maar de desperado's der republikeinen willen dat niet. En aan hun haat is nu ook Sir Henry Wilson, de chef van het Engel- sche leger, ten offer gevallen. Als helper van de Ulstersche regeering, die hij met hart en ziel diende en als tegenstander van lerland's vrijheid is hij ver moord. En in Ulster zal onge- getwijfeld die moord weer op onschuldige ngewroken worden. Want de katholieke Ieren zijn voor den moord zeker niet vei- antwoordelijk. De republikeinen onder hen zijn het zelfs niet, al is de moord wellicht het zijde- lingsch gevolg van hun actie. Zijn de monarchisten het ook niet aan den moord op Rathe- nau, den bekenden Duitschen mi nister, die het eerst den weg naar een overeenkomst met Frankrijk vond? Het vinden van dien weg hebben de militaristen en monarchisten hem niet ver geven. En men kan niet met de zelfden gerustheid als ten op zichte van de Iersche republikei nen hun rechtstreeksche schuld ontkennen. „Moordenaar"' schreeuwden de socialisten Helfferich in de Rijks- alles wat misdaden betrof zoo volkomen doorkneede ambtenaar bij het gevangenisleven zich af en toe liet ontvallen. Men zegt immers dat de ver- slagene geen vijanden bad, en dat er niets werd ontvreemd, merkte een kleine, levendige man op, die zich als het ware tegen hem had opgedrongen en, gelijk men geen moeite had te be speuren, den post van verslag gever aan de eên of andere courant bekleedde. Bosman zag hem van het hoofd tot de voeten aan. Hij kon zulke opgeblazen lieden niet uitstaan, waarschijnlijk wel omdat hijzelf zoo gesloten en karig met zijne woorden was. Hij antwoorde minachtend Denk toch eens verstandig over de zaak na. Zou er bij de politie wel één beambte wezen, die geen vijanden bezit Onder het uiten dezer woor den zag Bosman zijn toehoorder dag toe. Ze bedoelden daarmee zeker geen andere medeplichtig heid dan die, welke uit de actie der conservatieven volgt. Maar het is nog de vraag of zooal niet, Helfferich, dan toch de Pruisische jonkers en zelfs de partij der Duitschnationalen niet in meer directen zin aan dezen moord schuldig staan. „Ik ben ervan overtuigd", heeft de voorzitter van den Rijksdag gezegd, „dat de moordenaars een organisatie achter zich hebben, die hen be schermt en finantieël steunt. An ders zou een dergelijke daad niet mogelijk zijn." Want het is im mers niet de eerste. Niet in de eerste plaats de haat tegen den man van den moord van Wies- baden spreekt zich in dezen moord uit Hij is het vervolg op den moord op Erzberger ge pleegd „Tegen de mannen, die den nieuwen staatsvorm dienen, wordt met millioenen gelds het volk opgehitst. Van Koningsberg tot Constanz wordt ons vaderland door moord bedreigd." Met deze woorden heeft de rijkskanselier de daad in het juiste licht gezet. Hij komt voort uit den geweldigen wrok dergenen, die door de re volutie van 1918 de macht in Duitschland verloten hebben. De ze haat spreekt er zich in uit. Hij maakt de waarschuwing van den rijkskanselier aan de „geach te heeren der rechterzijde" be grijpelijk. „Thans", zoo eindigde deze, „roep ik allen op, die be reid zijn de ware vrijheid te verdedigen. Beschermt de repu bliek.'' Dit moet ongetwijfeld de uit werking zijn, dat zij de repu blikeinen en democraten eindelijk wakker maakt voor het gevaar en tot verweer bijeen drijft. Het is tijd niet alleen ter wille van de republiek. „Zorgt er voor, dat in het Duitsche land de moordatmosfeer verdwijnt." Deze woorden door Dr. W'irth bij de begrafenis van Erzberger gesproken, krijgen steeds meer beteekenis. Wanneer de politieke haat zich als regel gaat uiten op deze wijze, dan loopt de beschaving zelve gevaar. Hoe- niet aan. Schijnbaar in zichzelf gekeerd, keek hij voor zich uit. Dit was zijn gewoonte geworden. Plotseling echter viel er op zijn gelaat te bespeuren, dat hij in diep gepeins verzonken waser kwam eene uitdrukking van op gewondenheid in zijne trekken en zijne wangen verbleekten. Vol aandacht luisterde hij toe. Dit duurde slechts een oogen blik daarop baande hij zich, zonder zich aan iemand te storen, een weg door den kring waarin hij stond, en trad, of liever snelde toe op een verwijderde groep heeren, die, zijne richting uitkomende, zoo juist de onmid dellijke nabijheid van het tooneel der misdaad verlieten Drommels mompelde Bosman, waar is hij gebleven? De persoon, dien hij eenige oogenbltkken lang had gezien, de slanke man, wiens schuw, donker en vermagerd gelaat naar hem toegekeerd was geweest. veel mannen van links zijn aan dien haat al niet ten offer ge vallen „In de bitterste chao tische tijden heeft het proleta riaat niet een enkelen, die den ouden staatsvorm trouw bleef, een haar gekrenkt", mocht de rijkskanselier wel herinneren. De moordatmosfeer is hier gescha pen door de mannen, die van bovenaf op het volk neerzien, door de zoogenaamd beschaafde en allerhoogste klassen. Dat is het bedenkelijkst. De oorlog Ja, ook de oorlog. Wanneer de Pruisische jonkers en de Iersche desperado's en Ulsterianen en in Rusland de bolsjewiki het meest brute ge weld tot hun god maken en een moordatmosfeer scheppen, dan is daarvan voor een groot deel ongetwijfeld de oorlog schuld. De Maatschappij tot bevordering v. Landbouw en Veeteelt in Zee land, bij verkorting genaamd Z.L. M., hield deze week haar vergade ringen te Colijnsplaat, waar Don derdag door den ring Noord- Beveland een tentoonstelling wordt gehouden. Dinsdagavond werden de leden van 't Hoofdbestuur ten Gemeente huize officieel ontvangen door het Gemeentebestuur, waarbij het woord werd gevoerd door den burgemeester, de heer J. A. State. Namens het hoofdbestuur be dankte de algemeen voorzitter, de heer mr. P. Dieleman voor de vriendelijke ontvangst en wees er op, dat Noord-Beveland reeds voor eeuwen de lusthof van Zeeland werd genoemd. Spr. uitte de beste wenschen voor den bloei en den groei van Colijnsplaat en het geheele eiland. Na deze ontvangst werd in de raadzaal de vergadering van het hoofdbestuur gehouden, waarin allereerst aan de orde was de wiens stralende blik den zijne had ontmoet, was spoorloos ver dwenen. Bosman richtte zich naar het kleine, van een tralievenster voorziene poortje, dat den dicht beplanten tuin van Wemar's huis van de straat afsloot. Het zat op slot. Hij keek rechts en links om zich heen nergens ontdekte men een nis of een schuilhoek, waar de zoo eensklaps verdwe nen man zich had kunnen ver bergen. Hier, aan den meest van de stad verwijderden kant, liep de straat uit op, van hooge houten schuttingen omgeven tui nen. Zij vormden slechts een rechte lijn, welke zich nog tame lijk ver uitstrekte, althans zóó ver dat een vluchteling dien afstand onmogelijk in den tijd van eenige seconden had kunnen afleggen, om den uitersten hoek daarvan te bereiken. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1