ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De Haagsche Confeientie, Schuld en Boete. Walter Rathenau* f VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 31e Jaargang Woensdag 28 Juni 1922 Nummer 2736 )e pensioengrondslag voor militairen. Fgöïï.ï.KYON. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Telefoon RDPCKPNt Postgiro No. 21 K C, tv C. IN S 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Bij Kon. Besl. is de „pensioen- rondslag" van militairen en ge lezen militairen, die aanspraak lebben op pensioen krachtens Pensioenwet voor de land- nacht vastgesteld en bepaald, at deze zal bestaan uit: het aste bedrag der bezoldiging, militair genoten over het atste jaar werkeüjken dienst ij de landmacht, vermeerderd :t het in dat jaar genotene egens a. den bijslag, toegekend an militairen in verband met e opheffing van de pensioen- lortingen voor de burgerlijke jksambtenaren b. schadeloos- elling boven de jaarwedde ter erzekering van een bepaalden ooruitgang in inkomsten boven Etgeen te voren genoten is toelage voor de officieren au den generalen staf, van de itendance en van oe genie d elage voor officieren, werkzaam ij de inrichtingen van militair oderwijse. toelage voor de aderofficieren-vuurwerkers bij artillerie-inrichtingen f. toe- ige voor de conducteurs der rtillerie-inrichtingen g. toelage Borofficieren en onderofficieren, erkzaam als instructeur bij de ormschool; h. toelage, door :en minister van Oorlog toege- endaan personeel, dienstdoende ij de remonte, voor zooveel at personeel daarbij vast ge- laatst is i. verhooging van inkomsten 'oor den vlieger-instructeur bij de lichtvaartafdeeling den vlieger voor hem, die uit hooide an zijn vaste functie bij de lucht- aartafdeeling deelneemt aan iienstvluchten den hoofdwerk- undige bij de- schoolcom- lagnie van den motordienst; den oofdwerktuigkundige, den werk- uigkundige en den werkman bij le luchtvaartafdeelingden be- edene beneden den rang van 00) SLOT. Terwijl twee gerechtsdienaars :ich van Brigard meester maak- en, omringden de overige aan wezigen Angelina die met een 'artverscheurenden kre et op den 'loer neergezonken was. De landen smeekend naa.r Serge ipgeheven, riep zij in a'fgebro- ien volzinnen toe Erbarmen Het is allés waar, wilde met je vader in het eheim spreken over de er- lenis over jou er. over lijn liefde voor jou... Hij wees lij bits af... er ontstond1 een wisteen worsteling .half Waanzinnig van toorn en o p winding greep ik naar het °ie»en stak hem dood 1 Genade erbarmen O 'k ben hard daarvoor ge- •kaft... geworden. Vergeef me officier bij het wapen der ko- ninkli ke marechaussee den onderofficier, die in het b.ezit is van het diploma voor hoofdgymnastiek en/of hoofd- schermonderwijzer, en die als zoodanig werkzaam is bij de militaire gymnastiekschool of bij een militaire onderwijs- of oplei dingsinrichting j. door den minister van Oor log te schatten waarde in geld voor het genot van vrije genees kundige hulp en de verstrekking van genees- en verbandmiddelen, met dien verstande dat bij de schatting van die waarde moet worden in acht genomen, dat deze voor officieren tweemaal en voor onderoffieren anderhalf maal zoo groot wordt geacht te zijn als voor korporaals en sol daten en dat ze voor gehuwden en ongehuwden een gelijk be drag vertegenwoordigt het genot van vrije woning voor den gouverneur en den eerste offiicier bij de koninklijke militaire academie; het genot van vrije huisvesting van rijkswege voor personeel beneden den rang van officier, behoorende tot het wapen der koninklijke marechaussee, dan wel de schadeloosstelling, aan belanghebbenden toegekend we gens gemis van huisvesting van rijkswege van rijkswege kos teloos verstrekte bovenkleeding, ■onderkleeding eh schoeisel aan korporaals en soldaten en van rijkswege verstrekte vrije huis vesting en voeding aan soldijge- nietende korporaals en soldaten. 11. een door den minister te bepalen bedrag, dat c.q. in den vorm van vermindering van ver goeding wegens huisvesting in een rijksgebouw strekt als beloo ning voor diensten als huisbe waarder door een gehuwd mili tair, dan wel als wachter door een onderofficier, aan wien zoo danige functie in het door hem bewoonde perceel naast zijn ge wonen dienst door of vanwege den minister van oorlog is opge dragen. Serge ik had je boven alles... lief. Haar hoofd zonk achterover, een laatste stuiptrekking, en zij was niet meer. Toen de betrokken personen het bureau van den rechter van instructie en het Paleis van Ju stitie verlieten, zeide mijnheer Fourmont tegen Serge Doe mij een genoegen en ver laat mij niet 1 Kom met mij mede, gij allen, allen zonder uit zondering. Therese en Julienne gaven Serge een toestemmenden wenk, zoodat deze de uitnoodiging onmogelijk kon afslaan. Gemeenschappelijk kwamen allen in de woning van mijnheer Fourmont in de Rue d'Antin aan. Ondersteund door zijne dochter steeg de notaris de trap op. Boven gekomen, verzocht hij allen, die hem vergezelden, ook Sepherin en Jacques, het groote salon binnen te treden, en hier wendde hij zich tot de in een kring o'm hem heen verzamelden III. een door den minister van oorlog te schatten bedrag r an de zuivere opbrengst uit hun arbeid wegen9 werkzaamheden ten dienste van het rijk volgens tarief of abonnement voorschoen-, kleer- en zadelmakers alsmede voor hoefsmeden. IV. een door den minister van oorlog te schatten bedrag der verdiensten van den meester- geweermaker (zwaardveger, rij wielhersteller) voor de tegen betaling verrichte werkzaam heden ten dienste van het rijk. Met ingang van 1 Januari 1918 vervallen a. verhooging van jaarwedde. 1. wegens voorzien in eigen huisvesting; 2. ad. 100 gulden voor de administrateurs van sommige militaire verplegings- inrichtingen en van militaire hospitalen Iste klasse; 3. ad. 100 gulden voor den sergeant majoor-instrumentmaker bij het regiment genietroepen4. ad 150 gulden voor den sergeant majoor-instructeur der verlich- tings- en radiotelegraafcompag- nie bij het regiment genie troepen 5. ad 100 gulden voor den hoofdwerktuigkundige bij de luchtvaartafdeeling en den meester-rijwielhersteller bij de compagnie wielrijders b. de toelagen 1. ad 50 gulden 's jaars voor den conducteur der artillerie in de sector-parken 2. ad 50 gul den voor de conducteurs der artillerie, tevens wachter zijnde; 3. voor den kok in de cadetten- keuke en voor den stoker bij de koninklijke militaire acade mie 4. voor den gehuwden soldij genietenden militair, wiens vrouw belast was met het wasschen der lijf- en werkgoederen van de ongehuwde korporaals en soldaten en aan wie die werk zaamheden, tengevolge van het doen wasschen dier goederen in waschinrichtingen, waren ont nomen c. de door den minister van oorlog te schatten waarde in met de volgende woorden U allen, vrienden en vrien dinnen, vraag ik hierbij om ver giffenis voor het onrecht, dat ik u heb aangedaan. De hemel weet, hoezeer ik er berouw over gevoel, want ik ben er mij zei ven bewust van in den grond een slecht mensch te zijn. Serge wilde hem onderbreken, doch de notaris ging voort Laat mij uitspreken. Deze zelf- deemoediging behoef ik van u mevrouw Garancier, zoomede van mijnheer Serge Morain en vooral ook van juffrouw Therese. Zeg mij, of ge mij vergeven kunt. Alles is vergeven en vergeten, zeide Therese vriendelijk, terwijl zij hem de hand reikte. O, heb dank, heb dank. En jij, mijn eerlijke Jacques, zult mij nimmermeer verlaten, even min als gij, brave Sepherin. Wan neer ge oud en gebrekkig wordt, dan zult ge door mij onder houden worden. Sepherin kuchte als naar ge woonte, wanneer hij zijn aan- geld van de in natura genoten huisvesting van rijkswege. Er zijn al Russen in Den Haag. Comedianten. Dat wil niet zeggen, dat de Russen, die we wachtende zijn, geen come dianten zijn. Maar er is toch altijd nog verschil tusschen kuns tenaars en politieke masker spelers. Raarder wordt het, als laatstgenoemden zich van hun taak kwijten als beroepskunste naars, aldus lezen wij in het Rott. Nbl. Een massa gedelegeerden en journalisten kwamen met een bedrukt gezicht uit het Rus sische Theater, hoewel ze geno ten hadden. Vanwaar die ernstige gedruktheid? ,'t Is frappant1' dachten zij, „maar hetcomedie- spelen lijkt iederen Rus wel aan geboren. Wij kunnen nog voor verrassingen komen te staan, als Litwinof met zijn mannetjes in het Vredespaleis optreedt. Wij hebben hun de tragische trilogie Schuld-Eigendom-Crediet opge geven, maar wie weet, maken zij er een klucht van Verwondering hoeft die lichte bezorgdheid niet te baren, want op de generale repetitie te Mos kou heeft de raad van volks commissarissen aan het troepje, dat naar Den Haag ging, opge dragen om een oud Russisch tegoed, dat nog wel ergens in een hoekje der niet-Russische banken verscholen zal liggen, op te eischen. Wie weet, eischt Litwinof het wel op als goospenning of als voorschot, met het dreigement „Anders vertikken wij het voor jullie op te treden l'1 Het zouden maar eventjes be dragen zijn van 750 millioen goudroebel en 500 millioen papierroebel. Daaronder zou zelfshetpersoon- lijk vermogen van den vermoor den tsaar zijn. Als Litwinof nu doening verbergen wilde, die hij voor onmannelijk hield. En toch kon hij het niet ver hinderen, dat een paar verrader lijke tranen uit zijn oogen te voorschijn kwamen, en in den snorbaard rolden. Om zijn kalmte echter weer terug te krijgen, gaf hij den naast hem staanden Jacques een geweldigen ribbe- stoot, die deze evenwel als een liefkoozing opnam. Mijn dochter, hief de notaris opnieuw aan, ik begrijp niet, hoe het mogelijk was, dat ik u ook maar een oogenblik kon mis kennen. Spreek daar niet verder over, vader 1 antwoordde Julienne, hem den mond met kussen sluitend. Claude, zeide de notaris tot dezen, geef mij uwe hand, op dat ik er die van mijn dochter inlegge en mijn notariszaak tevens Wat U wilt Ja, ik wil mij uit de zaak terug trekken, ik gevoef mij niet meer in staat tot de taak, om aan het maar niet met een brutaal ge zicht zegt: „Wij hebben de moeite genomen, den man te vermoorden op een walgelijke manier, nu is het niet meer dan billijk, dan dat wij zijn geld in onzen zak steken. Voor wat hoort wat Maar zooffi vaart zal het wel niet loopen. Anders kan Rusland immers een gloednieuwe instel ling wel dadelijk opheffen wij meenen het instituut der „buiten- landsche commissarissen van financiën11. Het zou hun immers onmogelijk gemaakt worden, eenig toezicht te houden op de realisatie van het goud, dat in ruil gegeven zou worden voor de in het buitenland aange kochte artikelen. En wat zou er terecht komen van hun overige Russische linancieele functies Weer een moord. Nauwelijki is men de ontsteltenis te boven van den moord op Veldmaar schalk Wilson of een nieuwe moord brengt de wereld in op schudding. Ditmaal geschiedde het in Duitschland, waar Zaterdag morgen de minister van buiten- landsche zaken, dr. Walter Ra- thenau is doodgeschoten. Omtrent dezen moord zijn de volgende bijzonderheden bekend: Rathenau begaf zich van zijn woning in het Grunewald naar het ministerie van buitenlandsche zaken, om daar het examen der consulaire ambtenaren af te ne men. Onderweg werd zijn auto gevolgd door een andere, waarin drie mannen zaten. Toen deze laatste auto die van Rathenau had ingehaald, werden er onge veer 10 schoten op hem gelost en een handgranaat geworpen. De auto, waarin de minister zat, werd volkomen vernield. Dr. Rathenau was op slag dood. De aanslag had plaats op den hoek van de Erderstrasse en de Königsallee in het Grunewald. hoofd van zulk een zaak te staan. Daarentegen bied ik u aan om, wanneer ge het mocht wenschen, u in voorkomende gevallen met het restant van mijn krachten en kundigheden zooveel als in mijn vermogen is te ondersteunen. Dan heeft er in hoofdzaak dus geen verandering plaats, ant woordde Claude, doch in uw huis zullen er dan twee zijn, die u oprecht liefhebben. De begrafenisplechtigheid van den commandant vond den daar- opvolgenden dag plaats onder een grooten toevloed van men- schen en de oprechte deelneming van allen, die den braven officier gekend hadden en diens tragisch einde beklaagden. Twee dagen later begroef men Angelina Ver- dier. Het vermogen van Angelina werd Serge toegewezen, die„het slechts aannam om het op zijn beurt te schenken aan liefdadige instel lingen.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1