Plaatse! Nieuws. Morte fiiHchtn. Provinciale Staten van Zeeland. Binnenland. Ingezonden mededeeling. EXAMENVREES Rechtszaken. Gemengd Nieuws I kwitantie gesteld voor het van den geadresseerde wegens vracht, remboursement e.d., dan is te dier zake een zegelrecht van 10 cent verschuldigd, indien het be dragen van meer dan 10, betreft. Een mededeeling van spoor- of tramwegmaatschappijen aan een geadresseerde, dat eenig goed voor hem is aangekomen en dat hij dit kan komen afhalen, tegen betaling van zeker bedrag, is niet aan zegelrecht onderwor pen. Het behoort echter van een zegel van 0,25 te worden voor zien, alvorens daarop eene ver klaring van ontvangst van het vervoerde goed kan worden ge plaatst, indien de aan de ver voerders of expéditeurs verschul digde vracht meer dan f 10 bedraagt. De verklaring van ontvangst van het vervoerde goed, bij be stelling aan huis, geplaatst in een z.g. bestelboek, is onder dezelfde voorwaarde aan een zegelrecht van ƒ0,25 onder worpen. Donderdagmiddag kwamen de Provinciale Staten in buitenge wone zitting bijeen. Voorzitter de Commissaris der Koningin, jhr. mr. Quarles van Ufford. Afwezig de heer Gerlach van St. Joosland, (1 vacature). De voorzitter opent de ver gadering in naam der Koningin, waarna de griffier het Kon. be sluit voorleest van 16 Mei 1922 (Staatsblad no. 295), houdende machtiging tot het bijeenroepen der buitengewone zitting. Ingekomen is een schrijven van den heer J. H. Blum, waar in hij zijn ontslag aanbiedt als lid der Staten, wegens hoogen ouderdom. De Voorzitter wijdt waardee- rende woorden aan den scheiden de. Hij meent, dat allen met hem instemmen in den wensch, dat de heer Blum nog lange jaien zal mogen blijven terugzien op den velen arbeid door hem ver richt en dat hem met mevrouw Blum een rustige en in alle op zichten gelukkige levensavond beschoren zij. Verder is aan de orde de ver kiezing van twee leden der Eerste Kamer. De aftredenden zijn mr. C. Lucasse, Goes, die niet meer voor een benoeming in aanmer king wenscht te komen, en mr. A- J. F. Fokker van Crayenstein van Rengerskerke te Zierikzee. Het stembureau wordt uitge maakt door de heeren Moelker, De Meij, Vienings en Verhorst. Gekozen wordt mr. A. A. de Veer met 29 st., 3 st. op den heer Herman Snijders4 st op den heerj. Oudegeest5 blanco. Voorts wordt gekozen prof. dr. J. H. Slótemaker de Bruine met 23 stemmen, 11 stemmen op den heer J. N. Elenbaas, 4 stem men op den heer Oudegeest en 3 stemmen op den heer Herman Snijders. Bij de stemming voor een lid van Ged. Staten ter ervulling van de vacature-Blum werden uitgebracht op den heer Gerlach van St. Joos land 33 st.den heer J. F. Lin- deijer 4 st. den heer van Niftrik 3 st. 1 st. blanco. Zoodat geko zen is de heer Gerlach van St. Joosland ^WACHTGELDREGELING. De regeering is, naar het ,Hbld". meldt, voornemens voor te stellen in de Wachtgeld regeling voor ambtenaren o a. de bepaling op te nemen, dat zij, die in het huwelijk treden, hun recht op wachtgeld verliezen. DE REIS DER KONINKLIJKE FAMILIE. De „Batavier V" met de Ko ninklijke Familie aan boord, arriveerde te Geiranger. Het schip zal de reis in Zui delijke richting voortzetten. Prins Hendrik vertrok Woens dag van Bergen naar Cristiania, waar Hij in den avond zou arri- veeren. NIEUWE ZILVERBONS. Binnen enkele dagen worden nieuwe zilverbons van 2.50 in omloop gebracht. De voorzijde is onveranderd gebleven, doch aan de achter zijde zijn de in het middenvak, aan beide zijden van het medail lon aangebrachte versieringen achterwege gebleven, waardoor de in verticale richting staande cijfers „2.50" voorkomen op 't blanco papier. Hierdoor wordt de roode en blauwe vezel, welke in het papier is verwerkt, goed zichtbaar. DE „GOK"-REEPEN. In verband met een bericht, als zou de justitie de overtreding der Loterijwet, door de Sickez- en Kwatachocoladefabrieken ge pleegd, toelaten, vernemen wij van welingelichte zijde, dat door den Minister van Justitie aan de betrokken justitie-autoriteiten een schrijven gericht is, waarop wordt aangedrongen op het tref fen van maatregelen tegen deze overtredingen. De Minister ver zoekt in dit rondschrijven bij winkeliers te gaan, die den ver koop van chocoladereepen met winstkans belangrijk in de hand werken, ^a waarscnuwing krach tig in te grijpen en over te gaan tot in beslagneming van den voorraad reepen en reclamebil jetten. Hbld. DE EERSTE KAMER. De nieuwe Eerste Kamer is thans samengesteld uit 9 leden links (1 Vrijheidsbonder, 4 vrij zinnig-democraten en 4 sociaal democraten) en 41 Rechts (21 Roomsch-Katholieken, 13 Antire volutionairen en 7 Christelijk- Historischen). overspanning, onrust,slapeloosheid Gebruik MIJNHA R.DT'5 Zenuw- tabletten. "Perkoker7Scl. bij Ipolh en drogisten. ove LMi Breskens. Gisteren had op de visscherij een ongeluk plaats, dat nog goed is afgeloopen. Juist wilde men op de B.R. 14 het net ophalen, toen de vis8chersknecht J. M. overboord sloeg. Reeds tweemaal was hij onder geweest, toen er een van de bemanning, de heer J. de V,, hem kon pakken en op het droge brengen. De man had al veel water in. De besteller J. de Koene alhier, is met ingang van 1 Juli a.s. benoemd tot kantoorhouder te Kloetinge. Schoondijke, Tot kantoor houder alhier is benoemd de be steller J. Minderhoud te IJzen- dijke. Het Zomerfeest der Chris telijke Jongelingsvereenigingen in Zeeuwsch-Vlaanderen Westel. Deel zal D. V. gehouden werden den 13e Juli a.s. alhier op eene weide van den heer G. Weijns. Aardenburg. Het plan om dit jaar de berenning van Aar denburg feestelijk te herdenken gaat niet door, wegens te weinig animo. Oostburg. Koninklijk goed gekeurd zijn de statuten van den R.-K. Vrouwenbond, afdeeling Oostburg. IJzendijke. Naar wij ver nemen is de vrouw van den heer v. W. van de trap gevallen, waardoor zij haar duim brak en geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. De openluoht- voorstslling te Sluis. Daar wij niet in de gelegen heid geweest zijn een verslag te geven van de Openlucht voorstelling nemen wij een be schouwing, gegeven door J. H. Eeckhout, over uit de N. R. Crt. Vooraleer wij verder uitwei den over het spel van de Vla mingen in de openlucht, veroor loven wij ons een opmerking omtrent het terrein. Het speelplan voldeed niet geheel. Immers: hoog op de dijkhelling de ver tooning, enkele meters omlaag het publiek, moest ten eerste de toch zoo juiste dictie van haar impre88iviteit verliezen, vooral doordat een hinderende wind den klank der stemmen in tegen overgestelde richting dreef. Ten tweede was het onmoge lijk, den blik uitsluitend te be palen op het tooneel, doordat telkenmale onwillekeurig het oog afdwaalde naar links en rechts, ruimten van blauwe lucht en hoog opstrevende boomen Dit alles heeft het toch zoo schitte rend tooneelspel der Vlamingen geen goed gedaan. Nog iets. Wij kunnen niet accoord gaan met de moder niseering van den Jozef, zooals dit hier geschiedde. Jozefs broeders zagen wij als robuste, door-en-door echte Vlaamsche boeren Jezef in een hel rood overkleed. Dragen jonge her ders-knapen in Vlaanderen mis schien allemaal zoo'n rood kleed? Neen toch? Hoe komt die Ara bier in Oostersche kleedij ver zeild tusschen Vlaamsche boeren? Ook dit deed aan het spel af breuk. Wat het spel op zichzelf be treft Geert van Bruaene als Jozef voldeed uitstekend, maar toch hadden wij liever een Jozef gezien van gestalte tenger. Ook Simeon en Levi (Lieven de Guyter en Free Wales) verdienen onze bewondering; vooral Simeon prachtig in zijn haat. Staf Brug gen als Judas, speelde met tem perament zijn rol-van-halfheid. Dr. de Gruyter heeft ons een Ruben gegeven, die wel niet overtroffen kon worden. Wij wenschen het Vlaamsche Volks- tooneel geluk met zulk 'n leider, tevens zulk een groot kunstenaar! Een woord van lof ook aan de zwijgende broeders voor hun subliem gebarenspel en aan de reien (Louise Bonefske en Stella van der Weilen) voor hun schoon zeggen, neen „zingen" der zangen. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 25 Juni 1922. Breskens v 91/, u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 5ll2 u ds Bremer. Groede n 2 u ds v Griethuijsen Doopbediening. Nieuwvl. v 10 ds v Griethuijsen Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. P. van Heest. "SPOR T.~~ DUIVEN. Wedvlucht Jonge duiven. Mouscroen 18 Juni. Aantal 72. 76 K-.M. BRESKENS. Ie prijs P. v. d. Velde, 2e A. Hoogstad, 3e en 17e Jac. Besemer, 4e en 10e D. Quaars, 5-12 en 13e P. Jacobs, 6e D. Klaassen, 7e en 9e A. v. Gijs, en Co. 8e. W. Klaassen. 11e Jan. Pleijte, Gz. 14e R. v. Quekelberghe, 15eJozias Pleijte, 16e J. Haartsen, 18e W. Rein- hout. Los 8.50. Eerste aankomst 10-5-51. Laatste 12-13-20. Boekbeoordeeling. De Zetel jacht, door J. H. Speenhoff. Uitg. Buijten Schipperheijn, Amsterdam. Het Juni-kiezersboek, waarin Speenhof op zijn bekende gees tige manier acht-en-veertig par tijen de revue laat passeeren. Een boekje, dat ieder Neder lander lezen moet. Kun je nog zingen, zing dan meel door Veld kamp de Boer. Uitg. P. Noordholï, Groningen, 20e druk. Een jubileum-oplage kunnen we dit noemen. Dit bestaat thans uit 126 algemeen bekende zang boekliederen, met pianobegelei ding. Niet alleen in de school, doch ook daarbuiten behoord dit zangboek in ieders handen. Het bevat buiten Historische liederen, Lenteliederen, Zomer liederen, St. Nicolaasliederen, Kerstliederen en Oudejaars liederen. Arrond. Rechtb. Middelburg. Zitting van 23 Juni. Veroordeeld wegens: VernielingN. d P., 26 j., huisvr. A. V., zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, f20 of 20 d. hecht. Mishandeling S. d. C., 35 j., koopman, Groede, f 25 of 25 d. h- Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 26 Maart. DAGEN. vm. nam Zaterdag 24 Juni 1.22 1.46 Zondag 25 2.02 2.26 Maandag 26 2.45 3.05 Dinsdag 2 7 3.27 3.51 Nieuwe Maan Zondag 25 Juni vm. 5.39. School, en Kerknieuws. Geref. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Oostburg door S. Neerken, cand. te Coevorden. TER WAARSCHUWING. Te St. Jansteen is een man overleden aan bloedvergiftiging, ontstaan door het openkrabben van een puistje. VALSCH BANKBILJET. De politie te Vlissingen heeft een valsch bankbiljet van f 25 in beslag genomen, dat korter is dan de echte en van minder goed papier, terwijl de neus en de manen van den leeuwenkop minder fijn zijn geteekend. Het watermerk is echter aanwezig. GEVALLEN. Een wielrijder had Woensdag morgen, toen hij in volle vaart per rijwiel de Boschstraat in Den Bosch afreed, het ongeluk te vallen, doordat het rijwiel door brak. Zeer zwaar gewond werd hij opgenomen en ter verpleging naar het gasthuis gebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. WRAAKNEMING. Voor eenigen tijd had de kapitein de M. te Rotterdam een stoker, K. genaamd, ontslagen wegens wangedrag. Van dien tijd af had laatstgenoemde met wraakplannen rondgeloopen. Toen de kapitein korten tijd later van een reis terugkeerde en zich op het kantoor der maat schappij bevond, was de ontsla gen stoker wel eens op hem af gekomen, doch de kapitein had daarvan geen werk gemaakt. Gisterenmorgen kwam de kapi tein weer in de haven en begaf zich per tram naar huis. Op de Zeevi8chmarkt gekomen, zag hij daar den ontslagen stoker. Zich niet veilig voelend, stapte hij van de tram en wilde zich naar twet agenten begeven. Vóór de kapi. tein dit had kunnen doen, Iom de stoker twee revolverschots welke beide misten. Dadelijk heeft de politie den dader van dezen gearresteerd. RUSSISCHE PRIJZEN. In het Parijsche blad „Excel, sior" is het menu afgedrukt, dal tegenwoordig o.m. wordt opge. discht in het „Empire Restau. rant" te Moskou. Het menu be. staat uit hors d'oeuvres, visch, een vleeschschotel, een groente twee glazen bier, een dessert en koffie toe en daarvoor betaalt men den prijs van vijftien mil- lioen roebel. Een bord soep kost er op het oogenblik een hall millioen, kaviaar anderhalf mil. lien per portie, koude kip met saus twee millioen, koude roast, beef twee millioen en de andere spijzen naar verhouding. Ken simpele omelette brengt nog anderhalf millioen op. V an de vleeschschotels kost een filet sauté drie millioen roebel, ter wijl men voor een entrecóte maitre d'hotel twee millioen vraagt. Tong a la Parisienne moet betaald worden met twee en een half millioen roebel, ter wijl men voor een macédoine de fruits drie en voor pommei soufflée8 twee millioen roebel moet neertellen. Duitsch bier kost er op het oogenblik een millioen per glas, Russisch bier iets minder. Een kopje thee betaalt men met 300 000 roebel, Hieruit blijkt dus dat het leven te Moskou verre van goedkoop ii. TRAGISCHE DOOD VAN EEN GELEERDE. Als slachtoffer van zijn beroep is de Praagsche bacterioloog, professor dr. Edmund Weil, een dezer dagen overleden. Gedu rende den oorlog had hij zich gewijd aan de bestudeering van de vlektyphus en was op uitnoo- diging der Poolsche regeering naar Lemberg gekomen om zijn werkzaamheden daar voort tl zetten. Professor Weil had in het begin van deze maand het ongeluk bij het nemen van cul- tuurproeven, zich enkele vlekty- phusbacillen in het oog te spui ten. Oogenblikkelijk werd hij zich de doodelijke gevolgen hiervan bewust en hij pakte kalm zijn koffers om in zijn vaderstad te overlijden. In zijn wetenschappelijke na latenschap bevindt zich uiterst waardevolle scriptie, dat op enkele woorden na klaar was, over een heilzaam serum tegen de verschrikkelijke en gevreesde ziekte, die de vlekziekte is. Professor Weil is 42 jaar ge worden. De wetenschap had zeer veel hoop op hem gevestigd. DOOR DE PARACHUTE GERED. Een bestuurder en twee pas sagiers zijn na een vliegongeluk te Wichita, hetwelk plaats had op een hoogte van 3000 voet, behouden beneden gekomen. Zij waren voorzien van parachutes. SIR HENRY WILSON VERMOORD. Gisterenmiddag is Veldmaar schalk Sir Henry Wilson in zijn woning buiten Londen vermoord door twee mannen, welke beiden gearresteerd zijn. DE MIJNWERKERS STAKING IN AMERIKA. Toen gisteravond 5000 stakende mijnwerkers het gebouw der Stochave Coal Comp. bestorm den, zijn 14 personen gedood en velen gewond. Duizenden gewapende mannen trokken naar het tooneel van den strijd. LENIN'S ZIEKTE. De geneesheeren van Lenin verklaren, dat hij lijdende is aan ruggemergstering.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2