ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Overzicht. ton. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 31e Jaargang Zaterdag 24 Juni 1922 Nummer 2735 huid en Boete. dkomstig Uii de Kamer van Koophandel. Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK Telefoon rpf^KFN^ Postgiro No. 21 ÖKC:,,VtlN:) 17704 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur BRESKENSCHE COURANT Een mensch went zich gemak- ilijk aan meer weelde. En jere vooruitgang vindt hem reid haar als een recht te aan- atden. Met armoede en ach- ruitgang gaat het anders. Moei- en onder onophoudelijk itnstribbelen leert zich de ensch schikken in een lot, dat in mindere positie plaatst en de geriefelijkheden en ge- igten ontneemt, waaraan hij »oon geraakt was. Het is daarom begrijpelijk, dat conservatieven en Pruisische ikers, die zich van huis uit ijd wat hardleersch hebben tóond, maar moeilijk vrede nnen hebben met den tegen- ordigen toestand in Duitsch- id, die hen uit de machtspositie ilooten heeft, welke ze tijdens keizerschap innamen. Daar Jt nog bij, dat een groot deel hen ongetwijfeld ter goeder ouw meent, dat zij tot heer- len en regeeren de aangewe- en meest geschikte klasse zijn dat het ongeluk van Duitsch- i id voor het grootste deel aan jdemocratische en revolution- ie strooming te wijten is, die 1918 het oude regiem onderst- ren gooide en dat allen met inarchistische opvattingen en roelens van der jeugd af, als ware doordrenkt. Dat dus ie gansche partij, deze gan- 1e klasse den ouden toestand terugwenscht en er geen [enblik voor terug zou deinzen bestaande stelsel omver te rpen, wanneer ze daartoe de cht had of de kans schoon lijdt geen twijfel. En dit lakt den toestand in Duitsch- d altijd nog eenigszins onze- en de Duitsche republikeinen rikken bij elk geluid, dat op naderende actie der conser- ieven schijnt te lijken. Men zou zoo zeggen, dat de ringe macht die de vroegere chthebbers achter zich schij- te hebben, de democraten wat rustiger kon stemmen. nffrouw Verdier kende ook, k zij wederom de onder ging van haar vriend Brigard, "et op de „onwaardigheid", 'behulp waarvan de geheele "cnschap van den oom in Itimore aan de nicht ten deel vallen, zoodra Serge Morain Oordeeld zou zijn. Mejuffrouw jdier was het ook, die Ser- vlucht wenschte opdat hij 'e zekerder veroordeeld zou den, eindelijk was heten 1 ik, die een uit gedrukte ®tden saamgestelden brief Serge in zijn gevangenis ad, ^at hoor ik daar riep de der veiligheidspolitie woe- 'd, is die brief dan niet van De mislukking van den staats greep van Kapp heeft toch wel bewezen dat de georganiseerde aibeidersmassa's als één man achter de tegenwoordige regee ring staan en door hunne actie iedere actie van reactionnaire zijde lam kunnen slaan. Maar men vergete niet, dat Kapp's avontuur slecht was voorbereid en niet een onderneming van een bepaalde partij of klasse, maar alleen die van enkele per sonen en van een militaire vrij buiters bende was. Juist die on derneming heeft bewezen, hoe weinig staat de tegenwoordige regeering ook ten slotte op het leger en op haar ambtenaren kan maken. En daarin juist schuilt het gevaar, waarvoor al thans de democraten in Duitsch land beducht zijn. De gewezen officieren en het grootste deel van de tegenwoordige, die uit het vroegere officierencorps ge trokken zijn en de soldaten van rijksweer en politie, die voor een deel gewezen onderofficieren zijn, zijn aanhangers van het keizer schap en van het regiem, dat het vertegenwoordigt. En de tegenwoordige ambtenaren zijn grootendeels dezelfde als de ambtenaren van den vroegeren tijd. Beide categorieën doen nu voor een deel republikeinsch. Maar zij zijn bereid om bij de eerste kans op verandering van stelsel naar de partij van den staatsgreep over te loopen en aldus de verdediging van de te- geering lam te slaan Natuurlijk zou met de hulp van deze cate gorieën alleen nog geen nieuwe revolutie kunnen slagen. Maar het oude regiem heeft onge twijfeld ook ten platten lande nog meer aanhangers dan opper vlakkig schijnt. En bovendien maakt Duitschland's ellendige toestand breede kringen toe gankelijk voor de gedachte, dat de democratie Duitschland's on geluk is en verandering van regiem verbetering zal brengen. Beziet men dus den toestand wat nauwkeuriger, dan lijkt de vrees der socialisten, die dezer dagen wat luidruchtig in Rijks- Neen, antwoordde Claude boosaardig, wanneer ik mijn vriend een brief gezonden had, dan ware hij ook zeker in zijn handen gekomen, zonder u of uwe spionnen ontdekt te worden. Bekijk, als ik u verzoeken mag, deze dagbladen eens, die ik zoo even in de woning van juffrouw Verdier vond. Er ontbreken daaraan vele uitgeknipte woor den, die ongetwijfeld gebruikt werden tot het samenstellen van den bewusten brief. Nadat Serge op de bekende wijze zijn vrij heid weder terug kreeg, koes terde Angelina geen andere gedachte meer, dan hem van mijne zuster te scheiden, die zij doodelijk haat uit ijverzucht. Zij verfde zich immers het haar alleen om maar even fraai goud blond haar te hebben, als mijn zuster het van nature heeft. Hier in dit fïeschje ziet ge nog een restantje van het verfmiddel, waarvan zich juffrouw Verdier, dag en Pruisischen Landdag tot uiting kwam, nog zoo gek niet. Het incident te Koningsbergen, waar de ontvangst van Hin denburg allerlei relletjes ten ge volge had, had hen opgeschrikt. En ze hoorden nu duidelijker de ongetwijfeld eenigszins uit dagende toon, die de conserva tieven en militairisten den laat- sten tijd laten hooren. In hun schrik zagen ze al een nieuwe Barthelomeusnacht, waarin alle democraten zouden worden om hals gebracht Nuchterder men. schen onder hen merkten de duidelijke voorbereiding voor een nieuwe staatsgreep in de militaire feesten en monarchis tische demonstraties, zooais er bij Bliichers standbeeld een onder medewerking van Ludendorff gehouden zal worden en wisten zelfs den datum van dezen toe- komstigen staatsgreep te noemen. De regeering schijnt er zich niet erg druk om te maken. Misschien vertrouwt ze, dat, zoo haar eigen macht de reaction- nairen niet zou afschrikken, de macht der Entente dit wel zou doen. Want het lijdt geen twij fel, dat deze een terugkeer tot de monarchie in Duitschland met geweld zou verhinderen. En een poging daartoe zou zeker het beste middel zijn om Poincaré en Lloyd George weer te ver zoenen. Wie weet is bij Poin- caré's bezoek aan Londen, al is het dan geen politiek bezoek, de mogelijkheid niet onder de oogen gezien. De lersche kwestie laat, nu de lersche Grondwet tot stand gekomen is, Lloyd George weer een oogenblik met rust, al houden dan de lersche verkie zingen nieuwe verschrikkingen in petto en de Russische is voor- loopig in de Haagsche confe rentie van deskundigen opge worpen, waar ze dan, uitgenomen een ruzietje met de buitenland- sche journalisten, die eerst niet in het Vredespaleis mochten, in nogal rustige omgeving beland schijnt. De bestuursoverdracht in Ópper-Silezië is niet precies rustig verloopen. En dit zou de heeren wel eens op de gedacht# gelijk haar kamenier getuigen zal, al sinds jaren bediende, want vroeger had zij bruin haar. Weer een weefsel van leugens riep mijnheer Fourmont uit, Mejuffrouw Verdier zou ijver zuchtig zijn op uwe zuster En waarom wel? Wijl zij in hare ziel iets verbergt, waartegen zij sinds langen tijd tevergeefs kampte namelijk de liefde voor Serge Morain. De notaris zuchtte klaaglijk en Claude ging voort Wanneer gij dit betwijfelt, zoo verneem dan, dat mejuffrouw Verdier gisteren avond, nadat zij de arrestatie van mijn zuster had bewerkt, in het geheim naar onze schuilplaats kwam om ons dat wil zeggen Serge te redden. Zij deelde ons nauwkeurig mede, op welk uur de chef der veilig heidspolitie daar ter plaatse met zijn agenten zou verschijnen, om ons te overvallen en gevangen te nemen, een onderneming, die, kunnen gebracht hebben, of niet misschien de Duitsche militairisten en conservatieven van deze ge legenheid, die de nationale harts tochten in Duitschland weer verlevendigt, konden gebruik maken om hun slag te slaan. De Russische jonkers hebben ongetwijfeld een harde les gehad. Maar de mensch is van nature hardleersch en deze heeren niet het minst. Wie kan zeggen of ze de les al niet weer vergeten hebben Voor Poincaré en consorten is deze mogelijkheid een buitenkansje. En de heeren moesten beter begrijpen, dat ze met hun roerigheid feitelijk Duitschland's heftigste vijanden in de kaart spelen. Na invoering der laatste wijzi ging van de Zegelwet go'd de opvatting, dat aan een vast zegelrecht van 25 cent werden onderworpen „alle hier te lande opgemaakte cognossementen, vrachtbrieven en vrachtlijsten", terwijl op grond van de verdere bepaling van art. 40f. „alsmede andere stukken, opgemaakt, ten einde over een gedeelte van de in een cognossement, vrachtbrief of vrachtlijst vermelde goederen te kunnen beschikken" ook het ontvangstbewijs, dat de directies van spoor- en tramwegmaat schappijen laten onderteekenen bij het overgeven van den vracht brief aan dat zegelrecht onder worpen werd. Het werd echter als een on billijkheid gevoeld, dat op deze wijze voor ééne zending de dubbele belasting werd betaald. (Het zegelrecht is alleen ver- schuljigd, indien de aan de vervoerders, expediteurs ver schuldigde vracht 10 of meer bedraagt). Ook in de Kamer van Koop handel alhier werd die kwestie besproken en de meening uit gesproken, dat die dubbele be lasting zou kunnen worden ont- zooals u bekend is, mislukte. Door deze opofferende handel wijze leverde Angelina zich zelve in onze handen. Zij hoopte ons door hare schijnbare edelmoedig heid te treffen, doch zij wist niet, dat wij reeds verdenking op haar hadden, dat wij het geheim van haar leven en de beweeg reden tot haar doen en laten vermoedden. Die verdenking is thans zekerheid geworden. Terwijl Angelina bewegingloos en als bedwelmd op den grond lag, had Brigard met steeds klimmende opwinding naar Clau de's woorden geluisterd, zijn doorborende blikken op de vrouw richtende, die hij zoo waanzinnig beminde, dat hi] om harentwille een misdadiger geworden was. Honderden malen had zij ge zworen, dat zij op de gansche wereld geen man lief had, en daarbij toch jarenlang een gloei ende liefde gekoesterd voor den geen, waarin hij sinds kort reeds gaan, indien de ontvanger der goederen den vrachtbrief niet zelf behield en daarop voor ontvangst teekende. In de praktijk bleek het echter anders te gaan, daar de spoor- en tramwegmaatschappijen het teekenen van een ontvangstbewijs als eisch blijken te stellen, daar zij anders geen bewijs hebben omtrent het tijdstip van de uit reiking van den vrachtbrief, 't geen van belang is, omdat daar mede verband houdt het tijdstip hoelang een wagon gratis ter beschikking van den geadres seerde mag blijven. De Minister van Financien heeft d.d. 16 Juni 1.1. een schrij ven gericht aan de Directeuren der Registratie en Domeinen, waarbij deze moeilijkheid wordt opgelost. Volgens zijn schrijven moet artikel 40f, lo. alleen toepasselijk worden verklaard op de stukken voor ontvangst van vervoerde goederen, indien de vracht meer dan 10 bedraagt. Hij wijst er op, dat de vracht brieven, in gebruik bij de Ned. spoorwegen en bij de locaalspoor- en tramwegen, in wezen niet verschillen van de bij de binnen scheepvaart in gebruik zijnde „beurtvaartadi essen", daar zij ook worden ingevuld aan de inzenders en met het goed aan den vei voerder aangeboden en daarmede tegelijk afgegeven aan den geadresseerde. Dat het stuk wordt onder teekend door den afzender en dat de vervoerder terzijde of aan de achterzijde, melding maakt van de verschuldigde vracht, kan niet tengevolge heb ben, dat laatstgemeld stuk, alles met het oog op den daaraan in de praktijk gegeven naam wèl, het beurtvaartadres niet moet worden beschouwd als een vracht brief bedoeld in art. 90 van het Wetboek van Koophandel. Om deze reden behoort de bij de bovenomschreven lichamen in gebruik zijnde vrachtbrief niet tot de bij het bedoeld wetartikel der Zegelwet belaste stukken. Wordt op den vrachtbrief een een begunstigde medeminnaar vermoedde, hem echter, die zichzelve en zijn eer voor haar opofferde, versmaadde zij. Aangegrepen door zulke ge dachten, trad Brigard zoodra Claude had uitgesproken, schie lijk naar voren en greep het bewuste noodlottige jachtmes, waarmede de commandant was gedood, en dat als bewijsstuk op de schrijftafel van den rechter van instructie lag. Vóór nog iemand zijn bedoeling raden kon, wierp Brigard zich op Angelina en riep krijschend Ellendige huichelaarster, ont vang je loon 1 Dit zeggende stiet hij haar het jachtmes tot aan het heft in de borst, trok het er uit en wilde zich op Serge werpen. Claude hield echter zijn arm tegen, rukte hem het wapen uit de hand en riep Vervloekte moordenaar, houd op I (Slot volgt.)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1