Msel Nieuws. Burgerlijke Stand, Rechtszaken. „Batavier" naar de Westfjord geweest, waar men de midder nachtzon heeft bewonderd. Het was mooi weer. Dinsdag zal deKoningin over de Noord kaap naar Tromsö te- rugkeeren. Uit Kristiania wordt gemeld, dat Prins Hendrik, die er in den zomer van 1914 ook eenige da- gon heeft vertoefd, 21 dezer daar ter stede zal aankomen. DE CONFERENTIE IN DEN HAAG. Donderdagmiddag is de Haag- sche Conferentie geopend. Minister Van Karnebeek die de openingsrede hield, werd tot Voorzitter benoemd. Breskens. Woensdagmiddag wilde een visscher van Vlissin- gen de Schelde overvaren. Even buiten de haven alhier gekomen brak de mast en sloeg overboord. Door de botter B. R. 14 van hier werd hij binnen gesleept. Persoonlijke ongeluk: ken kwanten niet voor. Hedennacht ontsliep alhier plotseling op 66-jarigen leeftijd de heer Cornelis JoziasSchippers, van 1881 tot 1920 lid der firma Weijkman Schippers. De overledene was President- Kerkvoogd der Ned Herv. Gem. alhier. Oostburg. In het cafe „De Een hoorn" van den heer C. de Vuijst alhier had Dinsdagavond een openbare vergadering plaats, uit gaande van het partijbestuur der S. D. A. P. (gewest Zeeland). De vergadering werd geopend door den heer Paul uit Middelburg, die mededeelde, dat de heer Bergmeijer van Dordrecht, die, zooals op de strooibiljetten was aangekondigd, spreken zou, ver hinderd was geworden, waardoor in zijn plaats zou optreden de heer A. M. Overhoff, lid van de Provinciale Staten van Zeeland, te Goes. Deze ving zijn rede aan met een terugblik te werpen op de Novemberdagen van 1918; op de rede van Troelstra te Rotter dam. Alles en allen blaakten destijds van liefde voor den ar beid sociale hervormingen moes ten met een haast, evenredig aan den polsslag van den tijd, worden ingevoerd als om strijd trad men naar voren om van zijn liefde voor het volk te ge tuigen. Woorden uit die dagen van Treub, Rink e.a. werden aangehaald. Men was voor vrou wenkiesrecht, acht-urendag, be tere woningtoestanden etc. men verklaarde reactie uitgesloten, men moest vooruit. Nu is dat wel anders geworden, nu is de reactie wel waarlijk gekomen en het is voornamelijk de Vrij heidsbond, waarin deze reactie is belichaamdhet is ook de Vrijheidsbond, dat politiek alle gaartje, die de politiek der loons verlaging heeft ingeluid. Met het voorbeeld der transportsta king te Rotterdam destijds, die, verkeerdelijk, ook door de hulp van arbeiders uit Zeeland, moest gebroken worden, betoogde de spr. hoe daar een nauw verband bestaat tusschen de loonen in de stad en die op het platteland. Er is tegenwoordig een geroep om verlenging van den arbeids dag. De achturendag zou de be drijven kapot maken. Spr. ge looft dat niet; hij meent, dat het doei dezer beweging, geen ander is dan het verlangen de arbei ders langer te laten werken voor minder geld. Allerwegen is men nu voor bezuiniging. Iedere par tij schrijft het in haar program. Maar achter het vaantje der bezuiniging, ziet spr. de reactie loeren. Men wil zoo vreemd be zuinigen. Spr. herinnert er aan, dat nauwelijks het woord „ver sobering in den staatsdienst moet er komen" gesproken was, of de jaarwedde van de Koningin werd verdubbeld en van 600,000 op 1200.000 gulden gebracht; hij stipte de Noorsche reis van Hare Majesteit aan in een daar toe expresselijk klaar gemaakt vaartuig met een heele hofhou ding en den aankoop van vol bloed schimmels ten hove. Be zuiniging wordt gezocht in de uitkeering voor werkloozenzorg; kost een jongen van 19 jaar, als soldaat f'2,25 per dag, een werk- looze arbeider van dien leeftijd, ongehuwd, ontvang 10 cent per dag uitkeering. Verder wil men bezuinigen op de loonen van de lagere ambtenaren, men heeft reeds verwezen naar het bekende artikel 40 van het bezoldigings besluit en hoezeer deze regeering ook heeft gezegd daar niet te zullen aan tornen, spr. vraagt zich af, wat zal een volgende regeering doen. Voorts wil men ook bezuinigen op woningbouw. Herinnerd werd aan de nog steeds bestaande slechte woning toestanden (o m. te Goes), zoodat bezuiniging ook in deze verkeerd is. Spr. noemde de houding van minister Aalberse tegenover deze reactie te slap. De S. D. A. P. wil ook bezuinigen. Zij wil dat allereerst doen op de militaire uitgaven op de dure marechaus seekazernes op de rijke instal laties der Raden van Arbeid op sommige uitgaven bij de poste rijen en ook bezuinigen in het bedrijfsleven. Herinnerd werd aan de te Amsterdam ingestelde bezuiniginscommissie, die reeds goed werk verrichtte en aan het werken van den S. D. A. P wet houder Bakker te Arnhem. De S. D. A. P. is voor socialisatie, waarvan de bedoeling is de winst der bedrijven te brengen aan de gemeenschap en om, in plaats van tal van kleine bedrijfjes groote, krachtige en daardoor levensvatbare bedrijven te vor men. Dat vele zaken duur zijn, komt door deze versnippering van krachten, komt door tusschen- handel b.v. (bloemkool is te Am sterdam 800 pCt. duurder ge worden, sedert het oogenblik, dat zij den producent heeft ver laten en in handen van den con sument komt. Er wordt gezegd, dat bij socialisatie der bedrijven er niet gewerkt zou worden. Spr. gelooft dat nietde weten schap, dat het bedrijven der ge meenschap zijn, dat iedere ar beider, als het ware, er zijn eigen bedrijf kan inzien, al is het dan voor een zeer klein ge deelte, moet wel tot werken aan sporen. Tot diegenen, die zeg gen, het is wel allemaal mooi en wel, wat de S. D. A. P. wil, maar te idealistisch, zou spr. willen roepen, dat daar een tijd is geweest, dat men een man, die op de Drentsche hei een boerderij zou bouwen, niet goed snik vond men lachte en spotte met hem maar hij, taai en vol hardend, begon zijn werk der ontginning en als er jaren voor bij gegaan waren, kwamen de lachers van weleer weder terug, maar in plaats van de dorre hei, zagen zij nu groenende weilanden en vruchtbare akkers, want, dank zij inspanning, was de landman in zijn pogen geslaagd. „Zoo," aldus spr., „Het beeld der S.D. A.P. ook zij wil ontginnen het op vele plaatsen dorre veld der maatschappij en niet altijd vindt zij daarbij steun, doch het is de moeite waard zijn krachten voor deze ontginning aan te wenden. Wel nu, wil gij ons daarbij hel pen." De spr. werd met een hartelijk applaus der vergadering dank gebracht voor zijn rede. Voor debat of het stellen van vragen meldde zich niemand aan, waar na de vergadering, die slechts zeer matig was bezocht, door den heer Paul werd gesloten. In den a.s. winter zal alhier een cursus worden gegeven in land meten en waterpassen van wege de vereeniging van ge diplomeerde leerlingen aan de wintercursussen in landbouwkun de. Sluis. Door Ged. Staten is overeenkomstig het gedane ver zoek eervol ontslag verleend als leden der Prov. regelingscom missie voor de paardenfokkerij in Zeeland met ingang van den datum, waarop de nieuwe com missie zal zijn in functie getreden o.a. aan de heeren H. J. Aer- noudts te Sluis en C. A. de Bruijckere te Breskens. De vereeniging voor monu mentenzorg heeft dus gewerkt want het behoud der boomen langs de vaart en van de oude steenen molen is nu wel verze kerd. Eenmaal zullen die boomen toch moeten verdwijnen, maar de oude poorten in de wallen, b.v. de Oostpoort, moeten niet verdwijnen en ze dreigen te ver dwijnen wanneer hier niet wordt ingegrepen door restauratie tot behoud van iets karakteristieks van het oude Sluis. Groede. Geslaagd voor het diploma boekhouden bij de Ver eeniging „Het Ned Handels- Instituut", de heer P. Hoste, alhier. IJzendijke. Hedenmorgen vergaderde de Raad onzer ge meente. Een belangrijke agenda werd afgehandeld. In het volgend nummer hopen wij deze zitting op te nemen. Retranchement. Vorige week ontstond een begin van brand in de oude schuur van den molenaar op Terhofstede door het spelen van jongens met luci fers. Door spoedig ingrijpen kon de brand met water beperkt wor den tot een begin en kon verder dreigend onheil voorkomen wor den. Aardenburg. Tot ambte- tenaar ter secretarie te Borssele is benoemd de heer F. Immink, te Koudekerke, vroeger volon tair ter secretarie alhier. Zuidzande. Maandagavond sprak alhier de heer Jac. Welle- man, lid der Prov. Staten van Zeeland voor een ongeveer 50 personen tellend, aandachtig luis terend publiek. De heer de Gioote uit Breskens leidde den spreker in. De heer Welleman had als rede: „De Vrijzinnig-Democra ten en de Verkiezingen". Hij wees op het gewicht der ver kiezingen in het algemeen. Het is de eenige manier, waardoor het volk invloed kan uitoefenen op de richting, waarin ons staats bestuur zal worden geleid. Daar kan en mag niemand onverschil lig tegenover staanDit jaar zijn de verkiezingen meer dan ooit gewichtig, omdat voor de eerste maal de vrouwen mede- spreken, daarbij ons land in buitengewoon moeilijke financi- eele omstandigheden verkeert en wij ten slotte eigenlijk een votum moeten uitspreken over de wijzi gingen, welke in de Grondwet zijn aangebracht. Uitvoerig stond de heer Welleman hierbij stil, waarbij hij gelegenheid had aan te toonen, hoe de Vrijz. Demo craten dezen tijd van malaise reeds vroeg hadden voorspeld en door hun voorstel tot een heffing in eens daadwerkelijk hadden bewezen, hoe een en ander tot veel kleiner afmeting was terug te brengen geweest. Ook wees hij op het verzet der Eerste Kamer om gedemocrati seerd te worden. De Vrijz. Dem. willen de Eerste Kamer afschaf fen en een volksstemming daar voor in de plaats. Mocht dit vooralsnog niet gaan, dan zou toch een facultatieve volksstem ming naast de Eerste Kamei moeten bestaan, om te voor komen, dat dit college den volks- tus-invloed zou bekorten en het algemeen kiesrecht tot een be spotting zou maken. Door dit te bereiken moet de democratie versterkt uit den stembusstrijd te voorschijn komen. Niettegenstaande het groote gewicht der verkiezingen, con stateert de heer Welleman wei nig belangstelling over de ge- heele linie. Hij zoekt daarom verschillende verklaringen, waar van er naar zijn meening twee domineeren, het thans geldende stelsel van Evenredige Vertegen woordiging, dat een grooten invloed toekent aan de politieke partijen en het niet nakomen van stembusbeloften. Duidelijk wordt echter hierbij aangetoond, dat in de democratische pat tijen de -candidaatstelling op zoo'n wijze gebeurt, dat elk lid der partij zijn invloed daarbij kan doen gelden. Doch niet in alle partijen is dat zoo gegaan en dat maakt de kiezers afkeerig van het stelsel E. V. Daarnaast zijn verschillende strebers op de vlakte gekomen, die zich eenigen aanhang hebben weten te ver werven, soms zelfs met zeer bedenkelijke middelen, en nu om een kansje vragen. Deze halen het peil der politiek omlaag en het Nederlandsche volk zal goed doen, dezen uitwas voor goed uit te snijden, door al die heeren in de kou te laten staan. Met voor beelden toont verder de heer Welleman aan, hoe aan de stem bus, op propaganda-vergaderin- gen vaak heel anders wordt gesproken dan in de Kamer. Hierdoor gaat het vertrouwen in het parlementaire stelsel verlo ren. Let daarom meer op de daden der Kamerleden, dan op de beloften der candidaten. En de Vrijz. Democraten kun nen met trotsch op hun Kamer werk terug zien. Hun grootste tegenstander zal dit erkennen en op grond daarvan vragen ze opnieuw het vertrouwen der kie zers. Voor de laatsten is het echter misschien moeilijk die lijst te vinden, daarom zal spreker den weg wijzen Hij verdeelt de heele lijst in 4 groepen kerke lijke partijen, belangengroepen, revolutionaire- en vrijzinnige partijen. De eerste zijn op't oogenblik aan de Regeering, maar een specifieke staatkunde, zooals zij deze in hun beginselprogramma propagandeeren, hebben ze niet in de praktijk vermogen te bren gen. Eigenaardig zelfs daarbij, dat deze Regeering wetten heeft gegeven, die met een confessio- neele opvatting absoluut in strijd zijn vrouwenkiesrecht, verscher ping der leerplichtwet. De laatste tijden vooral toonen aan, hoe ook in die partijen de scheidings lijn tusschen conservatisme en democrats wordt getrokken, meer dan het zoeken naar een heid op grond van den gemeen- schappelijken wortel des geloofs. Tegen de revolutionaire par tijen waarschuwt de heer Welle man eveneens. Vooral ook tegen over de gematigde elementen, in dien hoek moet men niet al te welwillend staan, want over de grenzen is alom bewezen, hoe spoedig deze van een lei dende positie tot een lijdende rol worden gedwongen. Scherp hekelt de heer Welleman de belangen-partijtjes, die speculee- ren op het laagste in den mensch, •egoïsme, terwijl juist aan de stembus het hoogste in den mensch moet spreken, gemeen, schapszin. Rest nu nog de Vrijz. groepen, die spreker onderdak brengt in den Vrijheidsbond en den Vrijz. Dem. Bond. Hier is de scheidingslijn gemakkelijk te trekken. De eerste wil de klok van den tijd weer terug zetten, de laatste wil behouden, wat de democratie heeft veroverd, zij het ook, dat zij, als practische menscheo', rekening willen hou den met oogenblikkelijke moei lijkheden. Met verschillende uit latingen van Vrijheidsbondsche propagandisten toont de - heer Welleman aan, hoe die partij in aard en wezen conservatief is en verloochent, wat in '18 door zijn hedendaagsche voormannen is gesproken en gevraagd. Hetheet nu voor of tegen overheids-be- moeiïng, maar die scheidingslijn is niet juist. Ook de Vrijz, Democraten willen geen onnoo. dige inmenging van den Staat, j maar waar onthouding zou leiden tot bevoorrechting van een klei. ne groep en tot achteruitstelling van de minderbedeelden, daar moet de overheid ingrijpen. Met voorbeelden, aan het land. bouwbedrijf en landbouwleven ontleend, toont de heer Welle, man nader aan, wat de Vrijzin nig-Democraten willen. Wegne. ming van de oorzaken, welke ongelijkheid scheppen in de ont- wikkelingsvoor waar den. Geleide lijk moet dat gebeuren. Het beginsel is reeds gedeeltelijk overwonnen, studiebeuzen, pro gressief schoolgeld, maarheteind is er nog lang nietVooral het platteland komt nog verre ach terop, vandaar, dat iedereen, die het goed meent met het platte land een strijder moet zijn voor de democratie in plaats van zijn kracht te zoeken in beperking van dit en afschaffing van dat! Het platteland heeft mannen noodig in de Kamer met breeden kijk op leven en toestanden, zul. len wij de plaats innemen, welke we in ons volksleven toekomen. Vandaar moet vooral op het platteland de belangstelling bij de verkiezing groot zijn en moet een overtuigde keuze worden gedaan. Die keuze moet uit wel. begrepen eigenbelang als uit oogpunt van groot vredesbelang vallen op de Vrijzinnig-Demo cratie. Met een krachtige op werking om-de Vrijz.-Democra ten versterkt uit den strijd te voorschijn te helpen komen, ein digt de heer Welleman zijn rede, welke hartelijk wordt toegejuicht. Niemand gaf zich voor ge- dachtenwisseling op, waarna de heer de Groote in welgekozen woorden deze goed geslaagde vergadering sloot. Den volgenden avond in Sluis was de opkomst minder groot, slechts een twintigtal personen. Doch ook dit kleine publiek luis terde met grooten aandacht naar de rede. Na afloop gaven een vieital personen zich als leden op. die nu pogingen zullen aan wenden, een afdeeling te stich ten. School- en Kerknieuws. Geref. Kerk. Beroepen te Oostburg de heer S. Neerken, cand. te Coevorden, Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 18 Juni 1922. Breskens v 91/s u ds Bremer. n 1.30 u Zondagschool. n 5i/2 u ds Bremer. Groede v 9t/2 u ds v Griethuijsen Nieuwvl. n 2!/2 ds v Griethuijsen Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds J. P. van Heest. BRESKENS. Huwelijks-Voltrekking 18 Mei. J. J. van den Broecke, 24 j., jm. en W. A. Reinhout, 21 j., jd. C. Scheele, 25 j., jm. en L. A. de Wispelaere, 20 j., jd. 23, N. Groenhart, 29 j., jm. en L. A. J. Minderhoud, 25 j., jd. Geboorten. 15 Mei. Herman Johannis, z. van H. J. de Baare en M. T. Tanghe. 14, Pieter, z. van C. Verboven en P. J. van Gelder. 22, Catharina Eliza beth, d. van M. J. Nootebaart en R. M. Brom. 24, Cornelis Adriaan, z. van C. J. Wisse en W. D. Florussen. Arrond. Rechtb. Middelburg. Zitting van 16 Juni. Veroordeeld wegens overtre ding van 's Rijks belastingen: E. D., landbouwersknecht, f 25 of 25 d. hecht., Th. d. D., 31 j., veldarbeider, Biervliet, f5 of 5 d. h.

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2