ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Omzicht. i VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 31e Jaargang Schuld en Boete. E. BOOM—BLIEK TNo,020in BRESKENS Zaterdag 17 )uni 1922 Weenend Weenen. Nummer 2733 Binnenland. [BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1—5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Alleen voor de commissie van het Rijnland werden van 1 Mei 1921 tot 1 Dec. 1921 meer dan 178 millioen mark uitgegeven." Deze zin uit het rapport van den Duitschen minister van de schat kist geeft alleen 1 eeds een ver jaring van de 3 maanden va- :antie, die het internationale hankierscomité genomen heeft en een mislukking van haar po gingen beteekenen. Indien de noodzakelijke voorwaarden voor een herleving van het Duitsche krediet ver wezenlijkt waren, zou men een ielangrijke leening op de voor- laamste geldmarkten van de we reld kunnen uitgeven." Blijk baar heeft het comité het willen vermijden door het advies van ermindering der Duitsche scha- ieloosstelling het weigerende frankrijk voor de geheele wereld ten toon te stellen als oorzaak van het mislukken eener regeling, die iDuitschland en Europa uit de gevaarlijke impasse zou helpen, waarin het vredesverdrag van Versailles beiden gedreven heb- ten. Maar de aangehaalde zin van zijn rapport spreekt duide- genoeg. Voor wie het nog duidelijker wil hebben, is er deze zin bij te voegen „Het comité van oordeel, dat een hervatting van normale betrekkingen van geldverkeer tusschen de landen een stabilisatie der wissel koersen onmogelijk zijn zonder de definitieve oplossing van de betaling der schadeloosstellingen evenals van de buitenlandsche openbare schulden." Na dit rap port was in verband met de weigering van Fra krijk om een vermindering van de Duitsche schadevergoedingsplichten ook maar in overweging te nemen aldus de voorwaarden te scheppen voor een herleving van het Duitsche krediet het met va- cantie gaan van het internatio nale comité de eenige uitweg. Honderd acht en zeventig mil lioen in 7 maanden voor de ge allieerde Rijnlandcommissie, meer dan 3 millioen tot het laatst van 1921 alleen voor de woning van den Franschen opperbevelhebber te Mainz. Het zijn maar kleine voorbeelden. Aan wie op zulke lasten zit, leent niemand geld. Als een nieuw onderzoek van het probleem onder gunstiger omstandigheden plaats vindt zijn de huidige belemmeringen niet onoverkomelijk, oordeelt het co mité. Maar het is al met Frank- rijk's stem tegen, dat de com missie van herstel het comité toe stond bij het formuleeren van zijn meening over de voorwaarden voor een Duitsche internationale leening ook met het geval van verlaging der Duitsche schuld re kening te houden. Die verlaging zelf is zonder Frankrijk's toe stemming niet mogelijk. Wat nu? Het comité wil alle mogelijke steun verschaffen om trent waarborgen voor een lee ning op korteren termijn, die er toe zal kunnen strekken het crediet van Duitschland te be hoeden voor ineenstorting ge durende het tijdperk der onder handelingen. Maar ditbeteekent slechts een verschuiving der moeilijkheden. Het is uitgesloten dat Frankrijk in een verlaging der Duitsche schuld zal toe stemmen en dat dus de verdere onderhandelingen tot eenig resul taat zullen voeren. Na 3 maan den zal het comité het Duitsche crediet in denzelfden aemech- tigen toestand terugvinden en zal dus een leening, waardoor een groot deel van de Duitsche schuld gemobiliseerd kan wor den, eveneens onmogelijk zijn. Maar een dergelijke leening is de voorwaarde, die Duitschland stelde voor de aanvaarding der financieele eischen van de com missie van herstel. Zal Frankrijk de niet-aanvaarding, die nu vrijwel zeker schijnt, met geweld- maatregelen beantwoorden Het moet er zich wel van bewust zijn, dat het vooral na het rap port, dat het bankierscomité uit bracht, niet alleen Engeland, maar de opinie der gansche wereld tegen zich zal hebben. Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot u i t e r I ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 97) Op strengeren toon dan zoo even zeide de rechter van in structie tegen haar Zelts aan genomen, dat uw broeder en Serge Morain onschuldig waren, dan begaan beiden toch een teer strafbaar onrecht door zich aan de politie te onttrekken. Op dit oogenblik werden mijn heer Fourmont en zijn dochter binnen gelaten, en op deze volg den de scheikundige Krutz en Brigard. Is dit de jonge dame vroeg de scheikundige op Therese wijzende. Ja, antwoordde mijnheer Li- sars, en zich tot Therese wen dende, liet hij er op volgen Mejuffrouw, vóór uw vlucht is Bet ons niet mogelijk geweest uwe haren te vergelijken met die, welke in de handen van den vermoorden commandant Morain waren Laatstgenoemde zijn destijds aan den heer Krutz overgegeven geworden, die zijn met het lokje haar, dat zich in Serge Morain's medaillon be vond, in dit doosje legde, dat daarop door mij vergezeld werd. Ik zelf zal thans het zegel ver breken, terwijl gij inmiddels wel zult willen toestaan, naar ik hoop, dat mijnheer Krutz uw hoofd onderzoekt. Therese, wie de houding en de vriendelijke blik van den geleerde een vol vertrouwen in boezemde, ging naar dezen toe en zeide Ik stel mij geheel en al tot uwe beschikking, mijnheer. De deskundige beschouwde op merkzaam het hoofd van het jonge meisje en zeide eindelijk: Ik zie nergens eenig spoor van een wonde of een litteeken. De rechter van instructie, die het doosje had geopend, deed Drukker-Uitgever Het is duidelijk, dat er sinds het verdrag van Versailles de oogen opende, een andere geest levend is geworden. En deze geest begint zich in de publieke opinie steeds duidelijker te manifesteeren. De ruzie in de Volkenbondsvereenigingen en de splitsing, die er het gevolg van werd, zijnkenmerkendeteekenen, Men is de Hetze en het impe rialisme van groote zoowel als kleine Entente moe en zoekt de eindelijke verzoening der volken als noodzakelijke voorwaarde voor het herstel der wereld. De Volkenbondsvereenigingen zijn de Volkenbond nog niet. Deze laatsten zijn ongetwijfeld een beetje voorlijk in verzoenings gezindheid en verdediging van de- rechten der minderheden. Het Wilna-gebied en Opper- Silezië, waar opnieuw de strijd tusschen Polen en Duitschers ontbrand schijnt, zijn daar om te bewijzen, dat de Volkenbond zich om onderdrukking der min derheden wat minder druk maakt dan de bond van internationale vereenigingen, die zijn verster king propageeren. Maar men kan nooit weten. Het zou toch kunnen, dat ook de Volkenbond eens alle nationaliteiten als ge lijk-be rechtigde leden der vol keren-gemeenschap zag en naar verzoening en rechtvaardige op lossing der nationale kwestiesin plaats van naar bevestiging van de heerschappij der Entente streefde. Dat zou een slechte tijd voor de kleine Entente worden. Haar leden leven in hun tegenwoordi- gen staat vrijwel geheel bij de gratie van de opperheerschappij der geallieerden. Valt die steun weg dan verliezen zoowel Polen en Roemenië als Zuid-Slavië en Tsjecho Slowakije de machtspo sitie, die hen in staat stelt de nationale minderheden in hun gebied te tyranniseeren en hun buren, groote als kleine, te over- heerschen. En het is daarom be grijpelijk, dat zij evenals Frank rijk, met hand en tand de Entente-Oppermacht en de te genstelling tusschen Entente en een uitroep van verrassing, de chef der veiligheids-politie daar entegen een van woede hooren. In plaats van de goudblonde haren, die voor ongeveer tien dagen in het doosje gelegd wa ren geworden, bevonden zich hierin thans donkerbruine haren, waarbij de kleur van het kleine blonde lokje zonderling afstak. Dat is haast ongelooflijk, riep de politiechef. Integendeel, het is zeer verklaarbaar, antwoordde de geleerde. Dit kleine lokje van juffrouw Garancier's haar heeft de vroegere kleur behou den, wijl dit een natuurlijk blond is, de andere haren daarentegen waren geverfd en hebben daar om hun kunstmatig blond ver loren. Bij gevolg is juffrouw Garancier onschuldig. Deze uit spraak veroorzaakte een groote agitatie onder alle aanwezigen, alhoewel dit zich op de meest verschillende wijze uitte. Therese stiet een vreugdekreet andere traehten te handhaven. Die maakt hen tot Frankrijk's natuurlijke bondgenooten en im- perialistischer en militaristischer dan de andere Entente-staten. Toch is het, of ook daar een ze kere bezinning zich begint te toonen. In de Poolsche regee- ringscrisis kwam de tegenstelling tusschen het fellere imperialis tisch militarisme van den presi dent Pilsoedski en het ministerie- Porsikofski tot uitdrukking. Zij bewijst, dat ook Polen gaan be grijpen, dat er voor het herstel van Europa en van hun land andere voorwaarden verwezen lijkt moeten worden. Het is het begin van den weg, dien ook het internationale bankierscomité, schuchter nog, heeft aangewezen. Hoe lang zal het nog duren, voor een eensgezind Europa daarop welbewust den eersten voetstap zet Ziehier enkele teekenende uitin gen van de persorganen van het radelooze Weenen: De N. Freie Presse „Wil het buitenland ons vernietigen Wil het bolsjewisme hier ontketenen? Laat het buitenland dan weten, dat wij onze natuurlijke vrijheid hernemen zullen, omdat niemand het recht heeft, het onmogelijke en het ondenkbare van ons te eischen. De vrede geldt, z»o- lang hij een werkelijke vrede is. De Arbeiter Ztg.: „Er is maar één uitweg meer voor het Oosten- rijksche volk. De toestand is hopeloos. Oostenrijk moet zich economisch aansluiten bij Duitsch land. Wij behoeven ons niet nog maals tot de Entente te richten. Dat is toch maar onbegonnen werk." De Abend Ztg.: „Het uur slaat om tot daden over te gaan. Oos tenrijks gebrek aan levenskracht is ten duidelijkste gebleken. Ne men wij ons lot thans zelf in han den. Laten wij de bevrijdende daad verrichten en in het vader lijk huis terugkeeren. Wij zij» uit en liep gevaar op den grond te zinken, doch hare moeder ving haar in haar armen op, en hield haar, weenend van blijd schap, omkneld, terwijl zij uit riep Mijn kind 1 mijn innig ge liefd kind 1 Dierbare moeder, waren de eenige woorden, die het jonge meisje in staat was te stamelen. Zooals licht te be grijpen valt, was Julienne ter stond naar hare vriendin gesneld, om haar liefderijk bij te staan. Brigard daarentegen scheen te zien, dat de zaak voor hem een minder aangename wending ne men zou en gaf er de voorkeur aan, zich ongemerkt te verwij deren. Hij was reeds tot aan de deur genaderd, toen deze haastig ge opend werd en Claude Garan cier, stralend van vreugde, zich vertoonde. Toen hij Brigard ontwaarde, zeide hij spottend, hem den weg versperrend: Waar heen zoo haastig, mijn waarde aan het einde. Nood breekt alle wet." De daling van den kronen- koers is weergaloos. Om niet genoodzaakt te zijn de wa ren tegen waardeloos wordende papieren te moeten afstaan, zijn de winkeliers een staking begon nen. Wie nog wel verkoopt, doet het tegen fabelachtige prijzen. En de arme koopers slaan maar in, in doffe berusting, dat „mor gen alles toch weer duurder zal zijn." De bondskanselier Seipel heeft gisteren een rede gehouden, waarmee hij gesprobeerd heeft, de opgewonden Weensche bevol king te kalmeeren. Het is hem niet gelukt, want hij kon geen enkelen practischen maatregel aankondigen. Wel verklaarde hij, klaarde hij, dat de rooreele in eenstorting van Oostenrijk, ern- stiger gevolgen zou hebben dan de materieele, en dat hij om hulp gevraagd had aan de buitenland sche regeeringen. Er is weinig aandacht meer voor de dingen, die Seipel zegt en doet. Een plan van Otto Bauer wordt veel besproken hij wil een nauwe aansluiting, eco nomisch bij Duitschland. Maar de practische uitvoering zal wel veel tijd kosten. Zoodat wij het in ons beschaaf de Europa kunnen beloven, hoe er een oude, cultureel-voorname staat, uitsterft als een kafferko lonie. En dat heden ten dage. We hebben nog droevige be richten uit Weenen te wachten. OPENING VAN DE JACHT. Door den commissaris der Ko ningin in onze provincie is de opening der jacht op waterwild bepaald op Maandag 24Julia.s. DE KONINGIN IN HET HOOGE NOORDEN Aftenposten meldt, dat de Ko ningin 10 dezer in Bode heeft gewandeld, dat algemeen vlagde. Den middag tevoren was de heer. Doe mij 't genoegen en beroof ons niet van uw hoog gewaardeerd bijzijn. Mevrouw Garancier zag haar zoon met omfloerste oogen aan. Deze echter omhelsde ontstuimig zijn moeder en riep Ja, ja, kijk me maar aan, ik ben het werke lijk. Hij wilde nu ook zijne zuster omhelzen, doch reeds had de chef der veiligheidspolitie hem met stevige hand gegrepen, roepend Ha zoo, heb ik u daar eindelijk Schud me toch niet zoo, ge achte heer, zeide Claude tegen hem, anders zoudt ge wel eens een zeer gewichtig bewijsstuk, dat ik in den zak heb, kunnen breken. Overigens behoeft ge u niet ongerust te maken, ik ben van plan deze zaal niet eer der te verlaten, dan nadat mijn zaak uit de wereld is geruimd. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1