ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Omzicht, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 31e Jaargang Zaterdag 10 Juni 1922 Nummer 2731 Schuld en Boete. Rede van liet Kamerlid Jhr. de Muralt, gehouden te Zierikzee, in Mei 1922. ïv. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden t 1.25 met 15 cent dispositiekosten. A d v e r t e n t i e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo.,02°n BRESKENS p^° Abonneinents-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur De Duitschers en de com missie van herstel zijn het tame lijk wel eens geworden. En het is nu maar de vraag of ook de internationale bankiers zich bij deze eensgezindheid zullen aan sluiten. Want ten slotte is toch ook hier geld de beslissende factor. De Franschen moeten geld hebben en de Duitschers moeten geld hebben en de Rus sen en Italianen. En men vraagt zich onwillekeurig af,* wie dan de menschen moeten zijn, die het geld fourneeren. De Amerikanen? Maar die beginnen er wel zoo langzamerhand genoeg van te Krijgen den waanzin van Europa met hun lieve geld te betalen. De Engelschen Maar die zijn al blij als ze hun eigen schulden kunnen afdoen en zitten te sprin gen op de Russische en andere bestellingen. Het verstandigst zou zijn, wanneer niemand iets kreeg, wanneer men eenvoudig door alle schulden een grooten streep haalde. Dat willen de Engelschen. De Franschen ook, maar alleen door hun eigen sclïulden. Die van de Russen en de Duitschers willen ze liefst met interest incasseeren. En om dat de Russen en de Duitschers de menschen zijn, die het minste hebben, is daarmee niet alleen Leiden, maar heel Europa in last. Want zoo al de Duitschers misschien geld zouden kunnen krijgen, het zijn tech de anderen, die betalen moeten. Dat zien waarschijnlijk ook de internatio nale bankiers wel in. En het maakt hem een beetje huiverig om zich met een leening af te geven, die geen leening zal blijken. Met de Russen is het al onge veer evenzoo. Met dit verschil alleen, dat de Russen nog moe ten marchandeeren over de vraag, of ze geld zullen mogen opnemen. Of ze het zullen krij gen, is een tweede vraag. En daaraan gelooft niemand, nog minder dan aan de Duitsche kansen dus. 95j Al mijn gedachten toefden onverpoosd bij je goeden vader en bij jou, want ik behoef je zeker wel niet te zeggen, dat ik steeds van je onschuld was overtuigd. Terwijl zij deze woorden sprak, had zij zijne hand gegrepen en riep verschrikkend: Wat is je hand koud 1 Vergeet niet, dat ik den gan- schen nacht op de Seine door bracht, om aan de agenten te ontkomen, antwoordde Serge. Maar jou hand is gloeiend heet. Wijl iü mij sinds gister in een waarlijk koortsachtigen toestand bevind. Den geheelen nacht heb ik-geen oog toegedaan, alleen uit bezorgdheid over je lot. De Haagsche conferentie dan zal over het mogen opnemen beraadslagen. De gestelde voor waarden zien er niet erg gunstig uit. Het is heel natuurlijk, dat iemand, die geld wil opnemen, althans moet beginnen met zijn verplichting tot het betalen van ouden schulden te erkennen. Maar het is even natuurlijk, dat die erkenning de kans om geld te krijgen in zooverre vermindert, dat niemand gretig is om geld te leënen aan wie tot over zijn ooren in de schulden zit. Feite lijk is echter momenteel ook de vraag, of de Russen geld zullen mogen leenen nog niet aan de orde. Het gaat er nu nog maar om, of men daarover zal willen gaan praten. De Franschen voe len er niet veel voor en de Belgen evenmin. De Amerikanen nog minder. En naar alle waar schijnlijkheid zullen die dan ook wel uit den Haag wegblijven. Doen ze dat, dan wordt ook de deelname van de Franschen en Belgen onwaarschijnlijk. En wan neer ook die niet meedoen Men zou zeggen, dat de Japan ners die logies bestelden, wel wat voorbarig zijn. Misschien hoorden ze van den ten onzent heerschenden woningnood enge- looven ze niet veel van de Fran- sche onwilligheid. Hoe het zij, de Engelschen en de Haagsche hotelhouders rekenen vast op de conferentie. Maar Lloyd George komt zelf niet. Het resultaat van Genua heeft hem ongetwijfeld niet aangemoedigd. En hij heeft voorloopig met Ierland genoeg te doen. De twee partijen van Zuid- Ierland, de Vrijstaters en repu blikeinen, zijn het eens geworden over een voorloopig bestand. Maar de Engelsche regeering is van meening, dat dit bestand in strijd is met de overeenkomst, tusschen de Vrijstaters en de Engelsche regeering gesloten. En zij overweegt al de nood zakelijkheid van een tusschen- beide komen, wat op een nieuwe bezetting van Ierland zou uit- loopen. Den Ulstermannen moet dit vooruitzicht wel aanlokken, waar het de Engelsche heer Waarom maak je je toch zoo bezorgd over mij f vroeg Serge. We zijn immers goed en wel beschouwd kwade vrienden, of schoon ik'nog niet weet, waar om je destijds ons huis verliet. Angelina sloeg de oogen smach tend naar hem op en antwoordde zuchtend Waarom heb je me destijds niet naar de oorzaak gevraagd? Ik wachtte er lang tevergeefs op. Thans is het te laat om er over te spreken. Neen! riep hij levendig, ik moet een verklaring hebben. Waarom heb je ons verlaten? Zij drukte zijn hand vurig in de hare en riep uit Wijl ik je lief had, Serge Is dat waarheid Ik zweer je, dat ik de waar heid spreek. Serge ontroerde, want op het zelfde oogenblik stroomde hem dezelfde heliotrooplucht tegen, schappij over Ierland voorloopig belooft te bestendigen. Zij zijn oogenblikkelijk feitelijk in oorlog met de Zuid-Ieren. In Belfast hebben geregelde gevechten plaats. En van uit Zuid-Ierland doen republikeinsche troepen invallen in het Ulstergebied, waarbij zij kasteelen bestormen en hoeven plunderen ot in brand steken. In Italië schijnen de fascisten iets dergelijks voor te bereiden. Zij zijn de Italiaansche nationa listen en hun partij dankt haar ontstaan vooral aan het optre den der communisten. Maar zoo langzamerhand gaan ze geheel Italië, de regeering incluis, ringel- ooren. Zij waren het ook, die Fiume overvielen en vermees terden. Nu hadden ze tot schrik der regeering blij Bologna 10.000 gewapende man ten samengetrok ken. Met de buitenlandsche po litiek der regeering zijn ze niet erg ingenomen, wat hun actie voor elk ministerie gevaarlijk maakt. Ze zouden dat beleid agressiever tegenover het buiten land willen en sturen op een formeele breuk met Zuid-Slavië aan. De Belgische nationalisten zijn minder gevaarlijk. Zij zetten alleen Vlaamschgezinden in de gevangenis en houden redevoe ringen tegen Nederland. De eerste hebbelijkheid begint ook den Vlamingen wat hinderlijk te worden en langzamerhand begint zich al welbewuster een sterke Vlaamsche actie tegen dit drijven uit te spreken. Misschien komt ze ook ons ten goedg. De Vlaamsche zaak is in den grond ook onze zaak. Maar het front maken der Vlamingen tegen het anti-Neder- landsche drijven der nationalisten bewijst welk een direct belang wij bij een krachtiger worden van het Vlaamsche volksdeel hebben. Wederzijdsche steun is ten slotte in het belang van den Nederlandschen stam, waartoe wij beiden, tezamen met de Afrikaners behooren. die hem op den dag van de vermoording zijns vaders in de onmiddellijke nabijheid van het lijk was opgevallen. Ook bemerk te hij tezelfder tijd het van onder den kanten sluier, die een weinig verschoven was, uitko mende blonde haar, en aan den rechter kant van haar op zijn schouder rustend hoofd een klein litteeken, juist ter plaatse waar de haargroei begint. Thans bleef hem geen de minste twijfel meer over. K.om met me mede riep hij. Wat wil je? vroeg zij ver wonderd. Je doet me pijn. Zonder haar te antwoorden trok hij haar met zich voort de deur uit en de trap af. Beneden gekomen, opende hij de deur van de eetkameren Angelina, die hem slechts tegenstrevend daarheen gevolgd was, ontwaar de nu Claude in het midden van de kamer, met een revolver in Een socialistisch leider kan zich blijkbaar alles ongestraft tegenover zijn volgelingen ver oorloven Zoo zeide de bekende Duit sche socialist Noske, de gewe zen socialistische rijksweerminis- ter in zijn rede, onlangs te Har- burg gehouden, dat de arbeiders een meer practische économische politiek moesten gaan volgen en ,dat zij de socialisatieplannen maar in een hoek moesten trappen". Dat zegt een socialistisch can- didaat voor den Duitschen Rijks dag in een openbare vergadering voor zijn socialistische kiezers Spreker teekent verzet aan tegen de misleidende wijze, waar op de Nederlandsche arbeiders door de leiders van de zooge naamde arbeiderspartij worden ingelicht. Tegen die misleiding verzet zich de Vrijheidsbond. De oogen der arbeiders gaan gelukkig open en waar ze nog gesloten zijn zullen wij die helpen openen. Socialisatie in Nederland is onmogelijk omdat „een hoog gevoel van gemeenschapsplicht niet aanwezig is bij de arbeiders en ook niet bij de andere bur gers. Socialisatie is in Neder land onmogelijk omdat die socia lisatie niet internationaal kan worden ingevoerd. Socialisatie in Nederland is ongewenscht omdat zij de pro ductie niet zal vermeerderen, eer verminderen, wat tot een ramp aanleiding zou geven. Bij de 1-Mei-optochten hebben wij op de roode banieren kunnen lezen ,op voor de socialisatie" en werd zelfs de socialisatie van den landbouw aanbevolen. Alsof door een nieuw productie stelsel de landbouw in Zeeland een korrel graan of een biet meer op zou leveren. Bij het huidige stelsel hoe verkeerd in het oog van den socialist ook de hand, terwijl Sepherin Mar- tine tegenhield. Thans zag zij in, dat zij verloren was, en smeekte Serge dood mijIk wil liever sterven, dan op zulk een wijze behandeld te worden. Serge verwaardigde zich niet haar te antwoorden, maar wierp haar op een fauteuil neer, waar zij bijna bewusteloos op liggen bleef. Nadat de chef der veiligheids politie den rechter van instructie Lisar op diens bureau alles had medegedeeld, wat er den vorigen avond en in den afgeloopen nacht in Asnières was voorge vallen, verklaarde deze terstond: Thans ben ik overtuigd, dat Therese Garanciernietschuldig is Niet schuldig vroeg de politie chef verwonderd. Zeker! Wanneer zij schuldig was, zou zij niet vrijwillig uii haar veilige schuilplaats te voor schijn zijn getreden. Wat de wordt intensief uit den grond gehaald wat er uit te halen is. Indien het waar was, dat het ontgonnen land door socialisatie meer zou kunnen opbrengen dan thans dan zou het een plicht van een ieder zijn om die soci alisatie te bevorderen. Maar zóó staat de zaak ech ter nietHet is even dwaas als de voorstelling dat een kip in den vervolge instede van nu en dan één ei per dag te leggen er geregeld in den vervolge twee zou gaan leggen, wanneer de socialisatie zou worden ingevoerd. Spreker vermoed echter eerder dat de gesocialiseerde kip het eieren leggen liever aan haar zusters zal overlaten, met het gevolg dat er in het geheel geen eieren meer aan de markt komen. Deze laatste voorstelling lijkt beter dan de eerste I De Vrijheidsbond zal zich verzetten tegen het gebruiken van Nederland als proefkonijn in dezen. Wij hebben al genoeg leergeld betaald met onze arbeidswet. Te Washington werd aan genomen een 48-uur-arbeidsweek voor de heele wereld. Slechts enkele landen hebben die in gevoerd als Griekenland, Tsje- cho Slowakije, Indië, Roemenië. Wij waren tot voor kort het eenige land dat de 45-uur ar beidsweek had ingesteld. En dat in een tijd van concurrentie en malaise als - dien wij nu door maken. Spreker heeft vóór de wet gestemd. Hij is ook vóór regeling van den arbeidsduur, maar de uitvoering van de wet had zich direct moeten aanpassen aan den noodtoestand waarin onze Nederlandsche bedrijven zich bevinden. Het gaat niet in de eerste plaats om de dividenden van de couponknippers al is dit ook van groote beteekenis in verband met de belastingheffing, de ka pitaal-vorming en de welvaart voor de massa. Het gaat ook direct hierom, dat de bedrijven stil gaan liggen. De werkloos heid neemt toe en de ai beider is er de dupe van. De burgerij wordt arm. De belastiugscnroef overige voorvallen betreft, zoo blijft veel daarvan nog onduide lijk. Met welk doel bijvoorbeeld bevond die Brigard zich nog zoo laat in Asnières Hij wilde zich tot zijn prin cipaal, mijnheer Fourmont be geven. Zoo zeide hij tegen u, doch waar is het bewijs daarvoor. Ik zou veel eerder geneigd zijn te gelooven, dat hij betroKken is bij de aangelegenheid. Ik zal nog heden de instructie geheel op nieuw beginnen en noodig u uit de verhooren bij te wonen. De chef der veiligheidspolitie boog zwijgend en verwijderde zich, terwijl de rechter van in structie terstond Brigö-r.d, mevr. Garancier, en den »lieei"-».Four- mont, benevens dienè>Mocftter, door telegrammen tegen .„halt twaalf uur bij zich ontbood. W (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1