Plaatselil Nieuws. Ingezonden mededeeling. Gemengd Nieuws Gemeente BRESKENS. Advertentiën. Ook kan de schadeloosstelling voldaan worden met aandeelen in de gesocialiseer le bedrijven. Hierin is het rapport van de S. D. A. P. zoo duidelijk als koffie dik, hetgeen spreker aantoont. De socialisatie zal al die sociale wetten, die in het kapitalistisch stelsel noodig zijn, overbodig maken. Zonder die omslachtige wetten zal het bedi ijl zorgen dat de arbeider bij ouderdom, ziekte, invaliditeit, ongevallen, enz. toch rustig, blij en onbezorgd in be trekkelijke welvaart zal kunnen voortleven. De socialisten stellen echter in hun rapport als voorwaarden op den voorgrond, dat de uit voering van socialisatie alleenmo- gelijk zal zijn wanneer de arbei ders „een hoog gevoel vangemeen- Schapsplickt zullen deelachtig zijn geworden"Verder erkennen zij dat de voornaamste bedrijven alleen dan kunnen worden ge socialiseerd wanneer die sociali satie „internationaal" zal worden doorgevoerd. (Dit doet denken aan Bebelschc eischen Overigens meenen zij en dat is 't voornaamste dat de productie door de socialisatie zal toenemen(wat geen enkel ver standig mensch gelooft) en daar door meer zal zijn te verdeelen, onder de massa, d. i. onder het proletariaat. Wie gelooft aan een hoog gevoel van gemeenschapsplicht bij de arbeiders of andere volks klassen De mensch wordt geboren met een stille vennoot", de zelfzucht, in zich en houdt die bij zich tot zijn dood toe, al heeft die ven noot bij den een meer te zeggen dan bij den ander. Die zelfzucht, aan welke veel fouten kleven, heeft toch ook dit voordeel, dat wanneer het indi vidu vrij gelaten wordt, zij hem prikkelt tot arbeid, prikkelt tot meer bezit, prikkelt tot meer productie Daarom zijn de libe ralen o m. voor de bedrijfsvrij- heid. Allereerst dus voor ver meerdering der productie, d. i. voor het belang van het alge meen, dus allereerst in 't belang van de arbeidersklassen waarop spreker nader terugkomt. De overheidswerklieden de goede niet te na gesproken Lggen hun zelfzucht maar dan in onvoordeeligen zin bedoeld meer het zwijgen op. Vadertje Staat zorgt toch wel voor hen, maar de energie wordt gedood, hetgeen spreker met tal van voorbeelden aantoont. Aan de drie voorwaarden, door de socialisten zelf gesteld, voor het slagen van hun nieuwe maat schappelijke orde „de socialisa tie" namelijk de internationale invoering er van, de verhooging van de productie en het aan wezig zijn van een hooggevoel van gemeenschapsplicht bij de menschen kan niet voldaan wor den. Wie durft op goede gron den dit tegen te spreken Maar daarmede is dan ook elk streven naar socialisatie, hoe goed ook bedoeld, veroordeeld. Spreker ontkent niet dat aan het stelsel der liberalen groote fouten kleven. De vrijheid van verkeer en bedrijf leidt inder daad dikwijls tot „losbandigheid". Er ontstaan daardoor wan toestanden die dikwijls ten hemel schreien De liberalen zijn dan ook bereid daaraan door wette lijke maatregelen tegemoet te komen en hebben dit bewezen. ^Spreker toont in den breede aan dat de ongevallenwet, staats pensioen, invaliditeit en ziekte verzekering, alle sociale maat regelen zijn om de nadeelige gevolgen van de vrijheid van bedrijf te ondervangen. Dit zijn alle wetten die door de liberalen en andere burgerlijke partijen (de socialisten waren nog nooit aan het bewind) aan het volk zijn gegeven. Ook de liberalen ook spr. zelf hebben fouten gemaakt bij het tot stand brengen en invoeren van die wetten. Te veel is daarbij de ambtenarij ingevoerd. Te weinig is daarbij de regeling onder staats toezicht overgelaten aan be langhebbenden. Spreker wijst daarbij als afschrikwekkend voor beeld op de zegelplakkerij, de Raden van Arbeid, de verkeerde toepassing van den achturen- arbeidsdag ten nadeele der ar beiders en industrieelen enz. Ook wijst hij op het vóór- ontwerp-Aalberse betreffende de regeling van den landbouwarbeid. Die wet zal den boer opschepen met de meest dwaze bepalingen zonder dat de landarbeiders zelf werkelijk worden geholpen. De vrijheid van het bedrijf levert stellig meer productie op dan het gesocialiseerd bedrijf, hetgeen ten bate komt van de massa, d. w. z. van de arbei ders-klasse. Spreker geeft als voorbeeld een schoenfabrikant die door een vernuftige uitvinding de produc tie van zijn fabriek, waarin 10.000 man arbeiden, weet te verdubbelen. Door die meer dere productie wordt zijn winst met een millioen verhoogd, ter wijl hij als aandeelhouder in andere ondernemingen reeds l1/, millioen per jaar aan inkomen trekt. Van de nieuwe verhoo ging van zijn inkomen geeft hij slechts een half millioen aan de arbeiders (1 gulden per week verhooging an het loon) en zelf houdt hij een half millioen. Dit lijkt schijnend. Wordt vervolgd.) UmiGOSHEID onrust, g'ejei&gc/heicfjOvenspanrvng Gebruik M/JttHARDTlS Zenuw- tabletten pter koker/Jd. hjApolh en drogisterij 's\ w Breskens» De vroeger aan onze gemeente toegekende bij drage voor woningbouw, ten behoeve van W. Roose alhier, groot ƒ900, is door den Minis ter van Arbeid goedgekeurd. In de heden Dinsdagmiddag gehouden vergadering van stem bevoegde Ingelanden van het Waterschap „Oud en Jong Bres- kens", werd de rekening vastge steld in ontvang op f 2322l.32>/2 en in uitgaaf op f21220.32'/3, goed slot van f 2001. terwijl de begrooting voor het volgend dienstjaar werd vast gesteld tot een bedrag van f24740.61. De Boulevard werd de ge meente Breskens in beheer en onderhoud overgegeven. Sluis. Naar wij vernemen dreigt de schoonheid van het oud Sluis een groot verlies te lijden, doordat plannen bestaan tot het verkoopen der boomenrij langs het kanaal. Pleit het niet voor de schoonheid van dit hoekje, dat het door verschei dene schilders op het doek werd gebracht t Het kan nog voorko men worden mits tot het ver koopen geen dwingende redenen bestaan zoo de vereeniging voor monumentenzorg ook in deze streek werkt. Dan kan ook behouden blijven de oude stee- nen molen, die dagteekent van 17c*9, en nu onder de niets spa rende verkoopershamer schijnt te komen. Oostburg» In de Zaterdag avond gehouden vergadering der Coöp. winkel St. Eloy werd besloten wegens de ontslagaan vrage van den bedrijfsleider een ander daartoe aan te zoeken en de zaak aldus voort te zetten. Tot concierge aan de H. B. S. alhier is benoemd de heer Lobbezoo, vroeger sergeant bij de militaire politie alhier. Alhier ontstond gisteren avond brand in de vuilnisput aan de Nieuwstraat, die geheel uitbrandde. Enkele der planken rond de put, die evenals enkele palen vlam vatten, bleven in den brand, die met behulp van water werd gebluscht. Biervliet» In den Vrijdag alhier gehouden raadsvergade ring werd ontslag verleend aan den onderwijzer I. Hoste tegen 1 Augs. a.8. Tot onderwijzeres aan school A werd met alge- meene stemmen benoemd mej. C. J. Maarleveld, thans werk zaam aan de openbare school te Brakel. Verder werd besloten een stukje grond aan D. Schilleman te verkoopen a f 10 per M2 en het loon voor het schoonhouden van school A te brengen van f 175 of f200. Ten behoeve van den aanleg der electrische verlichting van de kom en Driewegen zal ge tracht worden een leening aan te gaan van f 26000. Aan het R. K. schoolbestuur zal een som verstrekt worden van f 72 tot het aanschaffen van gordijnen. Een aanvraag van hetzelfde bestuur om een som van f 13000 tot het bijbouwen van een schoollokaal werd aan gehouden tot de volgende ver gadering. Besloten werd nog adhaesie te betuigen aan het rekest, dat door het Inter-provinciale Comité aan de Tweede Kamer wordt gezon den over de opheffing der degressie in de spoorwegreizi- gerstarieven. Ten slotte dient nog vermeld, dat een schrijven was ingekomen van den inspecteur van de volks gezondheid, dat de kans om steun te verkrijgen voor den bouw van noodwoningen piac- tisch uitgesloten is. M. Crt. De vroeger toegekende bijdragen voor woningbouw voor W. P. Moerdijk en C. Geernaert alhier, resp. f820 en f1080 zijn door den Minister van Arbeid goedgekeurd. G roede. Zaterdag verga derde de Ingelanden van het Waterschap „Groot- en Klein Baarzande" alhier. De rekening over het dienstjaar 1921/22 werd vastgesteld. Zij wijst aan in ontvangst op f 11729.46 en in uitgaaf f 9002.88, alzoo een goed slot van f2726.58. Het dijkgeschot over 1922/23, bleef bepaald op f 13.50 per H.A. De begrooting voor het vol gend dienstjaar werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 12604.745. Door onbekende oorzaak, brandde Zondagmiddag de alhier bestaande Z. Vlasfabriek, gele gen aan den straatweg Groede- Kruisdijk, en toebehoorende aan de „N. V. Zeeuwsche Vlas handel". af. Het naast de fabriek staande woonhuis, alsmede een schuurtje, waarin zich een partij bewerkt vlas bevond, bleef behouden. Schoondijke» Aan den heer J. Versprille Wz. alhier, werd o.m. Woensdag het diploma uit gereikt als individueel geoefend man, daar hij geslaagd is voor het examen bij het kader land storm. Tengevolge van ongeregeld heden in het bedrijf is de land bouwer D. alhier sedert de vorige week naar België uit geweken. In verband hiermede is een zoon van genoemden D. naar Middelburg overgebracht. Schoondijke. In de heden morgen gehouden Vergadering van den Raad onzer gemeente, waren afwezig de heeren Seen en Quist. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Het verslag der Gezondheids commissie wordt den Raad aan geboden. Ged. Staten hebben goed gekeurd de nieuwe Verordening op den Hoofd. Omslag, alsmede die der Hondenbelasting. Mededeeling wordt gedaan, dat Ged. Staten de begrooting van den keuringsdienst hebben teruggebracht van f 98000 tot f 62000. Het Gemeente-verslag, hetwelk den Raad wordt aangeboden, geeft het aantal inwoners der gemeente aan, zijnde 1898. Een schrijven van Ged. Staten is ontvangen meldende, dat de jaarwedde der Ontvangers met ingang van 1923 zal verminde ren, in verband met het minder werk. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Van het Comité tot verlaging spoorweg-tarieven en weder invoering Kilometerkaarten, was een verzoek om adhaesie-betui- ging ingekomen. De Raad besloot hieraan ad haesie te betuigen. Het adres der Vlasbewerkers, der Afd. Axel, wordt voor ken nisgeving aangenomen. Op een verzoek van de Z. Vlaamsche Tramweg Mij om de subsidie te verhoogen, wordt afwijzend beschikt. Een verzoek van de Afd. Oostburg der Z. L. M. om een subsidie van f50 ter tegemoet koming kosten gebouw voor het houden der Landbouwcursussen, wordt toegestaan, daar de Ge meente geen gebouw kan aan bieden. Het Landbouwverlof ingevolge art. 13 der Leerplichtwet wordt vastgesteld op vier weken aan sluitende op de groote vacantie, Het kohier der Hondenbelas ting wordt vastgesteld op f322 met 77 aanslagen Het vermenigvuldigingcijfer in den Hoofd. Omslag wordt bepaald op 0,9. Den Heer Bleiker wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Gemeente-Ontvan ger, wegens zijne benoeming als Burgemeester. Een oproeping voor een Ont vanger zal worden gedaan. Tot leden van het Stembureau worden benoemd de heeren J. M. Risseeuw en Cammaert, en tot plaatsvervangende leden de heeren A. Luteijn en I. Risseeuw. Het kohier der Hoofd. Omslag wordt over de eerste vier maan den vastgesteld op f6740.29 Niets meer aan de orde zijnde, wordt de Vergadering gesloten. School en Kerknieuws. Geref. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Schoondijke door ds M. A. van Pernis te Schoonrewoerd. Breskens. Mej. J. Verschel ling alhier, is met ingang van 1 Juli benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Ritthem. SPORT. VOETBALLEN. Groede, De uitslagen van de medaillewedstrijden, Zondag j.l. alhier gespeeld, waren Breskens Vooruit II Blauw Wit II I0 voor Blauw Wit. A.K.C. I O.K.C. I 3-0 voor A K.C. M.V.V.S. I T.D. I 2—2. na loting viel de zilveren Medaille ten deel van T.D. IJzendijke. (Turkije) Zon dag werden alhier eenige me daillewedstrijden gespeeld. De uitslagen waren N.G. I (Turkeije) Juliana I (Kruisdijk) 1 1 na verlenging 1 1, na loting N.G. winnaar. Juliana I (IJzendijke) S.S.S. I (SchoondijkeJ 10 voor Juliana. H.O.V. II (Breskens) N.G. I gec. 32 voor H.O.V. Een en ander werd opgeluis terd door het muziekgezelschap „Nut en Genoegen" van Water landkerkje. KILOMETERKAARTEN. Door het Inter-provinciaal co mité voor herinvoering van de degressie in het spoorwegreizi- gerstarief (herinvoering o.a. van kilometerkaarten) is tot de ge meentebesturen in Groningen Drente, Zeeland en Limburg het verzoek gericht om aan zijn adres aan de 2de Kamer tot herstel dier degressie, adhaesie te betuigen. Verscheidene gemeentebestu ren hebben aan dit verzoek reeds gevolg gegeven. Officieel bericht daarover kwam in van de gemeentebestu ren van Zuidbroek, Leens, Uit huizen, Hoogezand, de Wijk, Delfzijl, Marum, Nieuwe-Schans, en Veendam. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. In Verlaat bij Breda is een twintigjarig jongeling bij het zwemmen verdronken. Een 20-jarige schoenmaker, die in den Dommel bij Veldho ven was gaan zwemmen is daar bij verdronken. NOG STEEDS MIJNEN. De stoomtrawler „Hollandia" van IJmuiden heeft tijdens de vischvangst een mijn in haar net opgevischt. De mijn ont plofte, waardoor de stoomtrawler zonk. De geheele bemanning werd door de „IJmuiden 326" naar IJmuiden gebracht. KINDERMOORD. De Tielsche justitie is naar Kesteren vertrokken tot onder zoek van een vermoedelijk door iemandte Opheusden gepleegden moord, door woiging van zijn zoontje, ruim een maand oud. BIJ TIJDS GERED. Het vier-jarig zoontje van den heer M. te Arnemuiden geraakte Vrijdag al spelende te water. Gelukkig werden voorbijgangers hierop opmerkzaam gemaakt door eenige kinderen. Een der voorbijgangers de heer J. J. Crucq, mocht het gelukken, de kleine, die it middels ruim een vijftiental meters was afgedreven, op het droge te brengen, terwijl den inmiddels ontboden genees heer het genoegen smaakte na een uur met den kleine bezig te zijn geweest de levensgeesten weder op te wekken. OOK NIET WEINIG. Een Ho'landsche antiquiteiten handelaar moest voor het recht om zich in de gemeente Weenen te vestigen 61 millioen kronen betalen. DUIVEN. In dezen tijd wordt ernstige schade toegebracht door uitvlie gende duiven aan de te velde staande wikken. Ten einde te voorkomen dat" er strengere voorschriften moeten worden ge maakt, verzoekt de Burgemeester den houders van duiven deze eenige dagen op te houden. Voor de vele bewijzen van belangstelling, on dervonden bij hunne 25-jarige Echtvereeniging, betuigen onder- geteekenden hunnen hartelijken dank, in het bijzonder aan de Muziekvereeniging „Uit het Volk Voor het Volk", voor de hen gebrachte serenade. A. DE MUNCK. L. J. DE MUNCK—Baas. Brbskens, Mei 1922. De R.K. Ingezetenen van Breskens, en ver dere belanghebbenden, betuigen hiermede hun dank aan den heer A. DE MUNCK alhier, voor het gratis in bruikleen afstaan van den grond, voor het daarop plaatsen der R.K. Kapel, als mede voor de van hem ontvan gen gift, bij gelegenheid ]van zijn 25-jarig Huwelijksfeest,

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2