ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 31e Jaargang Woensdag 30 Mei 1922 Nummer 2729 De 31e Mei. Schuld en Boete. Binnenland. Rede van het Kamerlid Jhr. de Muralt, gehouden te Zierikzee, in Mei 1922. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever E. BOOM—BLIEK TNo,02T BRESKENS Pj°7s$4ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur De datum, waarop de termijn verstreken zal zijn welke aan Duitschland is toegestaan aan nemelijke voorstellen te formu leeren, betreflende regeling van zijn linantieelen toestand en van de herstel-betalingen voor dit jaar. Indien de Duitsche voorstellen verworpen worden, beteekent dit niet dat er onmiddellijk een actie tegen Duitschland onder nomen wordt, want de 31e is niet de laatste dag van een ultimatum. Na den dien zal de herstel-commissie te Parijs on derzoeken in hoever Duitschland zich opzettelijk aan zijn ver plichtingen onttrekt. Alle fracties hebben zich reeds bezig gehouden met de overeem komst van Parijs, het laatst het Centrum in welks zitting Her mes over zijn onderhandelingen met de commissie van herstel uitvoerig verslag uitbracht. Alle fracties, ook die der op positie, hebben verklaard, dat de overeenkomst van Parijs aan nemelijk is, daar op deze wijze een conflict met de commissie van herstel, d. w. z. met Frank rijk, voor afzienbaren tijd kan worden vermeden. In breede kringen der D. V. P. heerscht de opvatting, dat Hermes vergaande concessies heelt gedaan, zonder eenige tegenprestaties van de zijde der commissie van herstel te ont vangen. Het in evenwicht brengen der begrooting volgens Hermes voor stellen zou ook dan onmogelijk zijn, indien de leveranties in natura daarop niet voorkwamen, daar de middelen voor de scha deloosstelling, met name voor de loopende bezettingskosten reeds niet zouden kunnen wor den opgebracht. Ernstige bezwaren bestaan verder tegen de vaststelling der loopende schulden. Men ver wacht daarvan de ineenstorting van het Duitsche economische leven. 93) En nu beweer ik, dat de late wandelaar een Een politieagent was Neen, die zou ik niet hebben kunnen herkennen, want ik ver toonde mijn gezicht niet, maar riep alleen eenige woorden naar boven, ik was onvoorzichtig om "rijn stem te laten hooien en daardoor moet ik mij zeker verraden hebben. Aan de stem kon mij echtermaar alleeniemand herkennen, die mij dikwijls hoor de spreken, en daarom dan ook beweer ik, dat het Brigard ge weest is, die daarboven spion seerde. Brigard f Die was immers ten gevolge van de poets, die Se- Pherin hem bakte, naar Ville d' Avray gegaan Wat doet er dat toe Kon Hermes' voorstellen zijn, naar men in de kringen der D. V. P. meent, in het gunstigste geval slechts een pauze om op adem te komen, brengen geen verbe tering ten aanzien van de scha- devergoedingÉquaestie, doch be moeilijken slechts den tóestand der Duitsche regeering bij latere onderhandelingen. Beschouwd uit een oogpunt der buitenlandsche politiek betee kent de stap van Hermes het gevaar, dat de Duitsche politici met Lloyd George aangeknoopte betrekkingen weer worden afge broken. Ook in de kringen der D. Nat. Volkspartij gaat men niet geheel met Hermes' voorstellen akkoord en acht men ze onuit voerbaar. In het bijzonder keert men zich tegen de vaststelling der schulden op 31 Maart, welke een belasting van 150 milliard- papieren marken beteekent, die ondraaglijk zou zijn. Maandag is de groote politieke discussie in het plenum van den Rijksdag begonnen, ingeleid door een rede van Wirth. Ook de conferentie van ban kiers te Parijs heeft haar be sprekingen opgeschort tot 31 Mei. Blijkbaar wenschen de leden van de conferentie een en ander nog eens te ovei denken en voe ling te houden met financieele kringen in hun respectieve landen. Jhr. Mr. A. F. DE SAVORNIN LOHMAN. Maandag heeft de grijze staats man jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman zijn 85en jaardag her dacht. Geboren te Groningen heeft hij daar gestudeerd en is er 11 Maart 1861 gepromoveerd. Na van 1862 tot 1884 eerst rech ter te Appingedam, toen rechter en raadsheer in 's Hertogenbosch te zijn geweest, werd hij hoog leeraar aan de Vrije Universiteit. In Juni 1879 werd de heer de Savornin Lohman lid van de hij vandaar niet hieiheen terug gekeerd zijn, toen hij merkte, dat hij bij den neus genomen was In elk geval ik ben er zeker van, dat het onze beste vriend Brigard is geweest, die ten gevolge van mijn onvoor zichtigheid mij herrcende, die mij toen volgde en het gesprek, dat wij samen hadden afluister de. Nadat hij op deze wijze achter alle geheimen was ge komen, was natuurlijk zijn eerste werk, om het nieuws, dat hij op zulk een slinksche wijze te weten was gekomen aan zijn vriendin Angelina mede te gaan deelen. Mogelijk is dat zeer zeker 1 Begin je het nu te begrijpen? floor maar verder. Na dat je nicht onze schuilplaats en die van Therese vernomen had bracht zij zulk een laag plan ten uitvoer, als slechts door de zwartste ziel verzonnen kan worden. In de eerste plaats liet zij Therese arresteeren, die zij Tweede Kamer, waarin hij zit ting heeft gehad tot 8 Februari 1921 met een tusschenpoos van 17 Februari 1860 tot 21 Augustus 1891 als minister van binnen- la idsche zaken en van Juni 1892 tot Februari 1894 als lid van de Eerste Kamer. Sinds 1909 is hij minister van staat. DE JAARBEURS. De datum van de eerstvol gende te Utrecht te houden Nederlandsche Jaarbeurs is vast gesteld op 49 September as. il. De raden (oflicieele lichamen), staande tusschen werkgever organisatie en werknemers-or- ganLatie, (die ook publiek rechterlijke lichamen in het stel sel worden) moeten voor het belang van beiden optreden. De arbeidsvoorwaarden, loonen, verkoopsprijzen, worden door beide partijen samen vastgesteld. Al of niet meerdere toelating van nieuwe arbeiders tot het betrokken bedrijf (aantal leer lingen) wordt in verband met den stand der productie, produc tie-vermogen, de concurrentie, de verkoopsprijzen enz., in dat bedrijf door de bedrijfsraden vastgesteld. Het is een soort „gdde" uit den ouden tijd, echter naar den nieuwen tijd vervormd. Wel komen er oflicieele consu mentenraden of kunnen groot consumenten in de bedrijfsraden. zitting hebben, die zullen hebben te voorkomen, dat de groote afnemers en de burgerij (de koopers van het product) te veel gevild wordt. Van vrijheid van bedrijf is in het stelsel echter geen sprake meer. De bedrijven komen onder controle van de gemeenschap ten bate van alle belanghebbenden. een doodelijken haat toedraagt, en nadat haar dit gelukt was, wilde zij jou redden wijl ze jou niet haat. Je doet me schrikken, Claude 1 Werkelijk O, mijn vriendt 1 Thans is niets mij duister meer. Kan je mij ook zeggen, waarom Angelina op eens je huis ver liet Je weet immers, dat ik de recon nooit te weten ben geko men. Nu, dan wil ik je die zeggen. Je nicht verliet je, wijl ze je beminde. En heden wilde ze je redden, wijl ze je meer dan ooit bemint. O, zwijg, zwijg 1 Dat is immers onmogelijk Ik zeg je. Ze heeft je steeds bemind en bemint je nog. Waar om haatte zij anders mijn arme zuster, die zij ternauwernood kent. Zij haat haar, wijl Therese jou lief heeft en jij hare liefde beantwoordt. Vreeselijk. De Vrijheidsbond verzet zich ten sterkste tegen dit streven van een deel der Katholieken, dat oogenschijnlijk iets aantrek kelijks heeft. In het stelsel blijft het particulier bezit van de pro ductie-middelen gehandhaafd, maar overigens kleven er aan vast vele fouten die ook kleven aan een productie door de over heid. De hoofdfout is dat de noodige productie vermeerdering er door niet zal worden vei- kregen, en dat het stelsel alleen mogelijk is wanneer het in hoofd zaak internationaal wordt. Spreker roert dit stelsel nu slechts even aan en hoopt in een latere redevoering daarop dieper in te gaan. Het program van den Vrij heidsbond verlangt het volgende: „allereersl een zoo ruim moge lijke ontwikkeling van iedere persoonlijkheid ter verhooging van volkskracht en als eisch van maatschappelijke rechtvaardig heid. Particulier initiatief als grondslag van maatschappelijke welvaart. Afwijzing van de onder den naam van socialisatie aangeprezen omvorming van het productiestelsel." De socialisatieleuze is feitelijk eerst internationaal door de socia listen aangeheven na het socia listen-congres te Erfurt in 1891. Dit congres spreker wijst hier terloops op is ook zeer bekend of berucht geworden, doordat daar, de bekende socialist BEBEL aan zijn vrienden in alle landen den raad gaf om in 't algemeen aan de liberalen en andere burgerlijke partijen zulke eischen te stellen waarvan voor af kon worden vastgesteld dat die toch niet konden worden ingewilligd. Mooie tactiek 1 WIJNKOOP en de andere communisten vol gen tegenwoordig dit advies prachtig op ten opzichte van Troelstra c.s. Bebel, die over leden is, moest eens weten hoe dit advies, tegen zijn eigen men- schen, thans wordt opgevolgd. Na de revolutie in Duitsch land zijn de socialisten eigenlijk pas ernstig aan de studie ge- Zij liet Therese daarom alleen gevangen nemen, om haar van jou te scheiden. Daaromtrent blijft geen de minste twijfel 1 Wanneer je bewering werke- lijk gegrond is, Claude, wat belet ons dan, om in deze gevolg trekkingen nog verder te gaan. Een vrouw, die tot zulk een schandelijkheid in staat is, zou dok best in staat zijn om Een zware misdaad bedreven te hebben, viel Claude hem in de rede. Dat is ook mijne mee- ning. Eene omstandigheid echter heb je niet bedacht. En die is Herinner je je niet het bosje haar, dat men in de hand van mijn ongelukkigen vader vond. Zeker! Wat zou dat? Dat goudblonde haar, 't welk het hoofdvoorwendsel tot de be schuldiging van je arme zuster aanbood, zal nu het hoofdbewijs voor de onschuld van Angelina zijn. trokken om na te gaan wat of eigenlijk onder „socialisatie" moet worden verstaan en waar het eigenlijk op aan komt, na melijk „welke bedrijven" voor socialisatie in aanmerking zouden kunnen worden gebracht. Het rapport uitgebracht door de door de S. D. A. P. hier te lande ingestelde commissie zegt: Socialisatie is niet hetzelfde als socialisme. Plet is de doel bewuste vermaatschappelijking der voortbrenging. Het is de opheffing van den particulieren eigendom der productiemiddelen en hun overgang in maatschap pelijk eigendom". Maak je niet benauwd, zegt het rapport ver der „Het is maar een ophef fing voor bepaalde takken van voortbrenging"Het is een pro ces van geleidelijkheidMaar wordt nu weer niet bang aan den anderen kant: „geleidelijk heid" beteekent hiei niet lang zaamheid11 Spreker geeft eenige voor beelden van socialisatie. De kolenmijnen kunnen bijv. als volgt worden gesocialiseerd: De mijnen worden onteigend en de eige naren met geld uit de Staatskas schadeloos gesteld, (dus niet er uitgetrapt, zonder meer, zooals het vroeger veelal in de socia listische vergaderingen werd voorgesteld). Dan wordt ge vormd een „kolenschap" met aan 't hoofd een „kolenraad" die alles beheert en regelt. Zoo de loonen, arbeidsvoorwaarden, ver koopprijzen enz In dien raad hebben zitting de mijnwerkers, beambten, directies, consu menten enz. enz. Alle belang hebbenden zijn er in vertegen woordigd. Die „schappen" staan onder controle van de Overheid (Mi nisteries) enz. De gelden voor de uitbetaling van de schadeloosstellingen wor den betrokken uit de staatskas. De staatskas zal ten deele wel gevuld worden uit de winsten van de gesocialiseerde bedrijven. (Waarmede de „verliezen" wor den gedekt vermeldt het rapport niet). Claude keek zijn vriend uiterst verbaasd aan en zeide toen: Ik begrijp werkelijk niet wat je zeggen wilt. Volgens mijn opinie zal deze omstandigheid juist zeer bezwarend voor je nicht Angelina zijn. Maar, beste vriend, weet je can niet, dat Angelina bruin haar heeft Bruin haar Neem me niet kwalijk, wanneer ik je in dit opzicht bepaald tegenspreekt volgens mijne weten is Ange lina's haar blond evenals dat van mijn zuster. En ik herinner mij zeer nauw keurig dat ten tijde dat mijn nicht bij ons woonde, zij don kerbruin haar had. Nu, dan moet sinds dien tijd de kleur van heur haar veran derd zijn. Alle duivels, dat brengt mij op een nieuw vermoeden. Wellicht dat de ijdelheid of de ijverzucht daarbij in 't spel is. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1