I ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Omzicht, erk, slap iien, EB! VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN E. BOOM—BLIEK 31e Jaargang Zaterdag 27 Mei 1922 Nummer 2728 ichuld en Boete. Kede van liet Kamerlid Jln*. de Muralt, gehouden te Zierikzee, in Mei 1922. BRESKENSCHE COURANT Wij ens, Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 met 15 cent dispositiekosten. Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever TNo.l020in BRESKENS «ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Tijdelijk verhoogd met 20 pCt. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur iboro Men is met zoo ver gekomen, 9 zij, die het volst vertrouwen idden, verwacht hadden, maar irder dan de twijfelaars ge- icht ot gehoopt hadden". Het is in deze woorden, dat heer Lloyd George bij het uiten der Genueesche confe ctie zijn onuitroeibaar opti- isme uitdrukte. ,To make the ist of it" noemen zijn Iandslie- tn, de Engelschen het. Wij iggen in eenigszins andere Cffl [teekenis „Het had nog slech- r gekund". Alles, wat men- hen ondernemen, eindigt niet et het glorieuze resultaat, dat geloovigen en optimisten er No droomen, maar ook zelden et het negatieve resultaat, dat twijfelaars al vooruit vast- lellen. Zoodat Lloyd George's aschetsing van het resultaat lö, ;r Genueesche conferentie niets jders zegt dan „zooals de mees- dingen op de wereld loopen". voor den geloovige, den jz„. irtrouwende als Lloyd George een was, is dat een uiterst tover resultaat. In den grond [ukken de gesproken woorden in ook ongtetwijfeld nog iets iders uit dan optimisme. Want loyd George is verstandig ge- leg om het resultaat der con- rentie op zijn volle waarde te linnen schatten. Onze uitdrukking: „het had slechter gekund", kunnen ik iets anders aanduiden dan e poging.„to make the best of In anderen toon, met ander xent uitgesproken, drukken ze ok de teleurstelling van den ertrouwende uit. „Laten we ivreden wezen het had nog er- gekund". Maar wie zoo ireekt, is al niet tevreden. Lloyd George is het niet, kan niet zijn. Zoo een, dan td hij vertrouwen in den uit- ag van Genua. Zijn gansche olitieke bestaan stelde hij als't are van dien uitslag afhankelijk, 00 de conservatieven hem hun Door drie mannen, wilt ge tker zeggen viel de politie- jjent hem in de rede: Wellicht waren het er ook 'de of meer, ik weet het niet, 'ant ik verloor terstond het "wustzijn. Toen ik weder tot 'ijzelven kwam, verkeerde ik den toestand, waarin ge mij 'ondt. Hebt ge dan uw aanvallers 'iet gezien Neen, ik heb niets gezien. Een blik ware voldoende ge- *eest, want gij kent ze immers Ik ze kennen Wel zeker, 't waren Serge Mo- "n, Claude Garancier ea hun j'ndlanger Sepherin, die ik alle We hier hoopte te verrassen en grijpen, nadat ik een paar "ur geleden Therese Garancier Jacques, den tuinman van vertrouwen wilden opzeggen, hadden ze nog een oogenblik te wachten. En met een volmacht voor Genua twijfelde hij niet, of hij, zou als een zegevierende held te Lon den weer zijn intocht doen. Hij heeft zijn volmacht gehad, ook zijn intocht, hem door trouwe aanhangers bij zijn terugkomst bereid. Maar het heldengevoel zal wel heel ver van hem ge weest zijn. Want ondanks de aanstaande Haagsche conferentie is hij als een verslagene uit Ge nua teruggekeerd. Het is Lloyd George's eigen schuld, beter wellicht gezegd, de schuld van zijn geaardheid. Tweemaal heeft hij een kans gehad om de wereld aan zich te veiplichten en een groote wereldfiguur te worden. De eer ste maal te Versailles heeft hij waarschijnlijk zelf die kans niet gezien. Nu, te Geijua, zag hij ze. Maar hij durtde ze niet grijpen. Hij wist, waarom het ging. En hij had een kans uit duizend. Als Wilson te Parijs had hij den wil en de begeerte en het enthousiasme der wereld achter zich, zij het dat dat ge loof, wat vermoeid geworden van het lange wachten en de vele teleurstellingen de spontane, juichende kracht niet meer had, dien Wilson als op de schouders der menschheid naar Parijsdroeg. Maar als Wilson heeft hij ge faald, omdat hij den moed der overtuiging miste, die, omdat hij lijden wil, te overwinnen weet. Lloyd George's eerste en altijd en overal vooraangaande gedachte was, als zij altijd bij hem geweest is, de weifelende vraag: „hoe kom ik er het beste uit Dat maakt zwak tegen over vastbesloten tegenstanders als de Franschen nu en altijd geweest zijn. De Franschen vechten om hun hachje. Dat heb ben ze te Versailles gedaan en doen ze nog. Dat maakt hen ongevoelig voor de gedachte aan welk be'ang ook. Zij gingen en gaan recht op hun doel af mijnheer Fourmont, gearresteerd heb. Maar helaas, zij zij t ons in deze richting hier ontsnapt. Waarschijnlijk, dat zij bij hun vlucht op u gestooten zijn en u daarom in dien toestand gebracht hebben om niet door u verraden te worden. O die schurken, riep Brigard woedend, terwijl hij dreigend de gebalde vuisten ophief. Volgens mijne meening echter kunnen zij niet verat zijn, men zou hen in elk geval moeten nazetten. Ik nam daartoe reeds maat regelen, antwoordde de politie chef, doch ik vrees, dat wij niet veel succes zullen hebben. Wilt ge mij toestaan, om u bij deze nasporingen te bege leiden vroeg Brigard. Gaarne, antwoordde de amb tenaar, wanneer ge daar plezier in hebt. Met grooteren ijver dan al de agenten te zamen, zocht Brigard nu overal naar zijn vijanden, zoodat het zelfs de verwonde en wagen er een breuk aan. Dien moed mist Lloyd George. Ongetwijfeld de politieke con stellatie in Engeland maakte hem zwak. Maar zijn fout is juist, dat hij noch voor het eene noch voor het andere partij durft kiezen en met dat gekozene staan of vallen. Hij weet wel, dat de onverzoenlijken tegen over Duitschland en Rusland, als de meeste conservatieven zijn, mis gaan en zijn richting is daaraan tegenovergesteld Maar hij durft niet vasthouden door alles heen aan het tegen overgestelde principe. Zoo ver bruit hij het beide partijen. En in de internationale politiek ein digt hij altijd met aan de Fran, schen toe te geven. Want ook uit Géljua komen de Franschen als overwinnaars. Niet alleen hierom, omdat zij er in geslaagd zijn, de Genueesche conferentie zonder resultaat te doen eindigen, maar veel meer nog hierdoor, dat ze het resul taat, de Haagsche conferentie, naar hu i beginsel hebben weten te vervormen. Want de tegen stelling is feitelijk deze samen werking van alle Europeesche volken op den voet van gelijk heid of vrijheid of regeling door en krachtens bevel van de En tente. De Genueesche conft- rentie huldigde het eerste prin cipe, al kwam het er lang niet tot zijn recht. De Haagsche conferentie zal van het tweede uitgaan, al zal dat door het uit- noodigen van een paar neutralen eenigszins verzacht worden. Het resultaat is averechtsch. Maar het is niet het eenige. Verschillende diplomaten, naar hun oordeel gevraagd, hebben opgegeven wat zij het belang rijkste resultaat der conferentie achten de toenadering tusschen de volkeren, voortzetting van de onderhandelingen met de Rus sen, het opnemen der overwon nen volken enz. Ik ben geen diplomaat, maar ik zou zeggen, dat het belangrijkste resultaat is wat geen rechtstreeksch resul ring van den chef opwekte, doch desniettemin was er geen het minste spoor ontdekt geworden. Toen het morgenrood aari den horizon zichtbaar werd, staakte men eindelijk de nasporingen, tot grooten spijt van Brigard, die nog gaarne langer had gezocht. De chef der veiligheidspolitie, die doodmoe was, verzamelde zijn agenten bij den Seine oever, niet ver van de groote brug en zeide tegen henWij keeren naar Parijs terug 1 En zich tot Brigard wendende, die allerlei wanhopige gebaren maakte, liet hij er op volgen. Wat zullen we er aan doen, waarde heerWij kunnen het niet loochenen, dat onze onder neming ditmaal mislukt is. Serge Morain en Claude Garancier hadden van' uit de verte de mislukte onderneming van den politiechef als onzijdige toeschouwers bijgewoond. Weet je wel, dat ik den samen hang den dingen vermoed, die tot de voorvallen van dezen dag taat kan genoemd worden, maar toch in en door Genua zijn be- teekenis krijgthet Duitsch- Russisch verdrag. En dat niet om dat verdrag zelf, maar om dat dit verdrag in principe de ring gebroken heeft, die de Entente als een knellende band om de wereld gelegd heeft en die toch ook Lloyd George fei telijk breken wou. Want dit verdrag heeft de mogelijkheid van een nieuwe machtsgroepee- ring geschapen en duidelijk doen zien en aldus in beginsel de hegemonie der Entente verbro ken om plaats te maken voor de vrije samenwerking van gelijk- berechtigden, die de wereld be hoeft. De gevolgen zijn ondanks Frankrijk's hardnekkig verzet al waarneembaar. En een voort duren van het verzet kan Frank rijk slechts isoleeren. Ziet En geland al niet naar een nader verband met Italië uit Werkelijk de dingen zijn wel eens anders dan ze lijken. Misschien is men te Genua toch nog ver der gekomen, dan Lloyd Geor ge's weifelende woorden zouden doen vermoeden, 31 Mei zal de ee ste proef zijn. En daarna? De wereld wacht. En noch de Grieksche ministercrissis, noch de overeenkomst tusschen Gol- lins en De Valera, hoe belang rijk ook, kan haar de oogen doen afwenden van Parijs en het be zoek van Pierpont Morgan, die over een internationale leening voor Duitschland komt beraad slagen en het resultaat van Ge nua. De heer de Muralt ving aan met de mededeeling dat hij niet het geheele program van den Vrijheidsbond zou behandelen, maar dat hij wel één der voor hebben geleid vroeg Claude zijn vriend. Zoo laat eens hooren. 't Was Julienne's vader, die mijn zuster liet arresteeren Je gelooft dus, dat hij The- rese's schuilplaats ontdekte Hij O, ^een 1 Evenmin als de politie. Daartoe is nog de een, noch de ander slim genoeg. Mijnheer Fourmont was trouwens alleen maar het werktuig van een andere persoonlijkheid. Wie bedoel je daarmede Wel, wie anders dan mijn lieve nicht. Angelina Je hebt dus wer kelijk verdenking op haar. Verdenking heb ik reeds lang, doch ik meen thans ook bewij zen te hebben. Bewijzen Welke Neem als een voorbeeld den stap, dien zij heden avond heeft ondernomen. Welke kwade bedoeling kan zij .laarbij hebben Want feite lijk heeft zij ons door haie waar schuwing toch gered naamste punten van het program uitvoerig zou bespreken, namelijk het programpunt waarin de Vrij heidsbond zich verzet tegen alle ongewenschte en niet-strikt nood zakelijke belemmeringen van de vrijheid van bedrijf en verkeer De oude liberale beginselen die volgens velen vóór den oorlog hadden afgedaan be ginnen in de benarde tijden die wij doormaken weer vanzelf meer en meer op den voorgrond te treden. De liberale partij was vóór den oorlog „dood verklaard Inderdaad scheen die verklaring juist te zijn. De énorme toe name van welvaart, de reusach tige bespaarde productie, de betrekkelijke welvaart waarin de cultuurvolken verkeerden (zóó groot dat een wereldoorlog van vele jaren kon worden gevoerd, zonder dat overal de maatschap pij failliet sloeg) hadden het mogelijk gemaakt naar het scheen ongestraft de liberale beginselen overboord te werpen en er een schijndemocratievoor in de plaats te stellen. De wereldchaos en de wereld- armoede heeft overal de doode liberale partij, die slechts schijn dood was, weer op doen staan. In Nederland heeft de op gestane een nieuw kleed aan getrokken, passende aan den tijd waarin zij leeft, met een nieuwe naam „de Vrijheidsbond" Het gaat die Bond goed 1 Meer dan 50.000 leden heeft hij in meer dan 450 afdeelingen in zich georganiseerd. Spreker wijst er op, hoe alle andere partijen, zoowel van rechts en links, (de commuinisten uitgezonderd), waar het op de practische politiek aankomt, bij de liberale beginselen te land komen. Het is waar wat Troelstra te Rotterdam zeide Doet de franje van de rede van den anti-revo- lutionnairen heer Colijn,gehouden op de députatenvergadering, af, en ge houdt een rede van Dres- selhuys over. Tot diezelfde op- Beste vriend om dit te kun nen beoordeelen, moet men de beweegredenen in het oog hou den. Laat ons tot onder de groote brug varen in wier scha duw wij veiliger zijn. In weinige minuten hadden de gespierde roeiers dit doel beriekt en Claude begon nu opnieuw zijne uiteen zettingen. Je weet, dat ik voor omstreeks vier en twintig uur precies op dezelfde plaats in mijn boot mij met hengelen bezighield,^toen er van de brug een steen op mijn hoed neerviel Juist, een klein steentje, dat zeker de een of andere late wandelaar bij ongeluk in 't wa ter zal geschopt hebben. Vergun mij je te doen op merken, dat er onmiddelijk daar op een brandende sigaar naar beneden viel. Dit geschiedde in elk geval niet bij ongeluk maar met opzet. De brandende sigaar moest mij verlichten. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 1