Binnenland. De nieuwe Tramweg. ""sport, Rechtzaken. Gemengd Nieuws '1 i J' i der ver zal worden gegaan dan aanvankelijk als mogelijk werd veranderd, levert voor een tegen overgestelde meening geen be wijs op. Dat het beter zou zijn ge weest indien dit ontwerp achter wege ware gebleven en in de plaats daarvan tijdelijke invoer verboden in het leven zouden zijn geroepen, moet de minister ontkennen. Invoerverboden toen kunnen geen heil brengen voor die bedrijfstakken die geen vreemde concurrentie te duch ten hebben Het thans aanhangige wets voorstel houdt geenerlei verband met het uitblijven van ethische gevolgen, die men van de Ar beidswet verwachtte. De meening, dat zoo ongeveer niets is uitgekomen van het meer intensief werken, dat bij de ver korting van den arbeidsdag in 1919 werd voorspeW, acht de minister in haar algemeenheid onjuist. Het geheele wetsvoorstel be oogt een betere aanpassing van de bepalingen der wet aan de practijk. De inwerkingtreding van de bepalingen omtrent de arbeids- en rusttijden in kantoren kan worden tegemoet gezien, zoodra door de invoering der voorge stelde wijzigingen de arbeidsin spectie het minder volhandig zal hebben met de uitvoering van het thans reeds in werking ge treden gedeelte der wet. A ONTBINDING DER STATEN GENERAAL. Bij Kon. Besl. van 16 Mei is bepaald dat de Minister van Binnenlandsche Zaken dé tegen woordige zitting der Staten-Ge- neraal in een vergadering op Maandag 22 Mei a.s. om 2 uur namiddags namens de Koningin zal sluiten dat de Eerste en de Tweede Kamer der Staten-Generaal wnr den ontbonden met Maandag 24 Juli 1922; dat de verkiezingen van de leden der Eerste Kamer zullen plaats hebben op Donderdag 22 Juni a.s. en de Commissarissen der Koningin in de onderschei dene provincies gemachtigd wor den de Staten hunner provincie te dien einde in buitengewone zitting bijeen te roepen dat de candidaatstelling voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer in eiken kies kring zal plaats hebben op Dins dag 23 Mei a.s. De eerste samen komst van de nieuwe Kamer zal plaats hebben in de vereenigde vergadering van Dinsdag 25 Juli a.s. STEMMING TWEEDE KAMER De stemming voor de leden van de Tweede Kamer zal plaats hebben op Woensdag 5 Juli a.s. WIJZIGING ARBEIDSWET. De Eerste Kamer heeft de wijziging van de Arbeidswet aangenomen met 31 tegen 4 st. Tot die bepalingen, welke nog niet onmiddellijk in werking treden, behoort de verlenging van arbeidstijd in fabrieken en werkplaatsen (met inbegrip van broodbakkerijen) van 8 uur per dag en 45 uren per week, tot 8l/2 uur per dag en 48 uren per week HERHALINGSOEFENINGEN Naar wij vernemen zal bin nen enkele dagen in de Staats courant" verschijnen de regeling van de oproeping voor de her halingsoefeningen. Van de lich ting 1919 zullen alleen worden oproepen de infanterie, de wiel rijders, de hospitaalsoldaten, de genie en de gedetacheerden bij den motordienBt. Het wetsontwerp tot ont eigening ten behoeve van aanleg van een tramweg van Breskens over Cadzand en Retranchement naar Sluis met zijlijnen van Cad zand naar de haven van Cadzand is ook door de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming aan genomen, alsmede ook de ver hooging van het renteloos voor schot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van dien tramweg. Breskens- Naar wij ver nemen is aan den heer D. A. Constandse eervol ontslag ver leend uit zijn functie bij de Bank voor Zeeland te Goes. Schootdijke. De heer F. A. van Rosevelt, ambtenaar ter Secretarie alhier is benoemd tot tijdelijk Gemeente-Ontvanger. Oostburg. Zaterdag 13 Mei j.l. werd de jaarlijksche Alge- ineene Vergadering van aandeel houders der N.V. Veilingsver- eeniging „Avicultura" alhier, gehouden in het gebouw der Vennootschap. Balans-, verlies- en winstreke ning werden voorgelezen en goedgekeurd. Uit het verslag van den Direc teur bleek, dat in 1921 ter veiling werden verhandeld 1.700.000 eieren voor een bedrag van ruim 171.000. Tengevolge van de opheffing van het uitvoervei bod der eieren, kenmerkte de handel zich door een levendigheid, zooals wij die tijdens de crisjaren niet hebben gekend. Dank zij het ruimer verkrijg baar voeder, werden niet zooveel kippen afgeslacht, dan vorige jaren. Van het fokstation der Afd. I Oostburg van de V P. Z. wer den afgeleverd 3552 broedeieren, waarvan werden afgeleverd aan de leden ongeveer 2000 en door de Vereeniging werden uitge broed 1586. Van dit laatste werden 988 eendagkuikens af geleverd dit is ruim 60 pCt. Ter Boterveiling werd ver kocht 17-563 K.G. boter voor een bedrag van 43.597-53'2- Het vorige jaar werden 40ÜJ K.G. boter meer aangevoerd. De droge zomer van 1921 zal wel de oorzaak zijn, dat de aanvoer zooveel minder was. Wat de afdeeiing fruit betreft was dit van weinig beteekenis. Aan gevoerd werden slechts 40.000 K.G. fruit voor een bedrag van ruim ƒ4100. Na ruime afschrijving op ge bouwen enz, werd de winst aldus verdeeld dat aan de aan deelhouders 8 pCt. kan worden uitgekeerd, terwijl aan de leve ranciers van eieren ten goede komt een bedrag van ruim'f 2000 Dit bedrag wordt onder de leve ranciers verdeeld naar het aantal eieren, dat zij hebben geleverd. Dinsdagavond hield in het Beursgebouw alhier Mr. A. K. van de Laar Lid van de lie Kamer, zijn aangekondigde po litieke lezing „Wat wil de cliris- telijk-sociale partij De vergadering, die door den Heer Van de Laar met gebed werd geopend, was slechts door een 40 tal belangstellenden be zocht. In zijn, met gloed uitgesproken rede onderwierp de spreker de bestaande verzekeringswetten aan een critische beschouwing. Hij schilderde den nood in de gezinnen van tal van kleine luiden, de onvoldoende zorg voor weduwen en weezen, voor invalieden en ouden van dagen. Noemde le thans bestaande wet telijke voorziening in sociale noo le (uitkeeringen van ƒ3,60 in maximum bij verzekeringswet ten, f3,en f5,-— bij ouder- doms- en invaliditeitswet) ten eenenmale onvoldoende en con stateerde in dat opzicht geen vooruitgang op sociaal gebied. Het bestaan van deze toestan den is in strijd met christelijk heid. Terwijl er nu geen geld is voor opheffing van sociale nooden, wordt er 133 millioen uitgeven voor leger en vloot, die geficht zijn op vernietiging van medemenschen. Spreker was van meening, dat het leger, hetwelk wij nu hebben, niet in staat zou zijn ons land voldoende te ver dedigen het zou klap op klap krijgen". Hij wil ontwapening; algeheele en onmiddelijke ont wapening. Deze is een eisch van christelijkheid. Bij een nieuwen wereldoorlog gaat Europa, ook Nederland, onafwijsbaar ten gronde, en zien we nu afbeeldingen van ver hongerde Russische vrouwen en kinderen, dan zullen in Ameri kaansche en Japansche bladen dergelijke foio's komen van Nederlandsche vrouwen en Ne- derlandsche kinderen. Spreker wekte krachtig op, om, door middel van het stembiljet, te werken tegen den oorlog, vóór de ontwapening. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Ds. Ruijtenberg van Oostburg meen de enkel op te mogen merken van den spreker niet gehoord te hebben, wat nu feitelijk aan de stembus, die straks voor iederen kiezer zal staan, geuaart moet worden, om des sprekers idee te verwezenlijke terwijl de Heer F. J. Duste als zijn meening opmerkte, dat de S. D. A. P. ook in haar program de algeheele en onmiddelijke ont wapening had slaan, het „geen man geen cent" namelijk. De heer Van de Laar ant woordde, dat er behalve de par tij van spreker, de partij was van professor Heeres en die van den heer Ivolthek, die voor onmiddellijke, geheele on wape ning waren. D.; S. D. A. P. is voor geleidelijke ontwapening. Wie het met spreker eens is en rechts staan, want de partij van spreker is een rechtsche partij, al is zij tegen de bestaande coalitie, wete wat hem te doen staat. Na afloop der vergadering werden brochures rondgedeeld, betrekking hebbende op het doel der christeüjk-sociale partij. Benoemd tot amanuensis (helper in het laboratorium) aan de R. H. B. S. alhier de lieer L. van GJnkel, thans concierge aan die inrichting, wonende te Oostburg. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 16 Mei. Op de heden in het Veilings lokaal Baan 43 gehouden veiling werden de volgende prijzen be steed Kipeieren f 5.25—f 8.00 Eendeieren f 6.50f 6.80 Ganseieren f00.00f 00. Aangevoerd 295000 stuks. Oostburg, 17 Mei. Tarwe f 14.f 14.50, kook- erwten f28.f—haver f 14.50- f .00, wintereerst f 14rog ge f 12.50. Middelburg, 18 Mei. Op de graanmarkt was de aan voer matig. Alleen'tarwe werd genoteerd en wel f 14.75-f 15.00 per 100 K G. Predikbeurten, STRAATROOF. Op den Goudschen Singel te Rotterdam werd Woensdagnacht een 57-jarige sloop :r aangespro ken, door twee hem onbekende mannen, die vertelden, recher cheurs van politie te zijn. Zij ga\en voor, den slooper te moe ten fouilleeren. Uit diens zak namen zij een portefeuille met f2200 en gingen daarmede aan de haaal. 's Nachts echter surveilleeren daar nooit recher cheurs, zoodat de man het slacht offer is geworden van twee straalroovers. ZONDER BEENEN. Een verdienstelijk snelzwem- mer, zekere Morris te Sydneij welke eenige maanden geleden een der meest belovende zwem mers van Australië was, verloor bij een tramongeluk beide beenen. De eerste maal dat hij weer te water ging dioegen zijn vrienden hem erin en gaven hem toen een duwtje, doch zij ston den vreemd te kijken toen Mor ris met een aardig gangetje weg zwom. Het zonderlingste is, dal hij, zoodra hij in het water is, het gevoel krijgt of hij zijn beenen nog heeft. GROOTE BRAND TE LEENDE. DonderdagmiddagJIJwerd het dorpje Leende, gelegen aan de weg Eindhoven-Weert dooi een catastrofalen brand geteisterd. Door onbekende oorzaak ontstond brand in een strooschuur gelegen achter de stroohulzenfabriek van den heer W. var, Engelen. In een oogwenk stond dit gebouw, ook van stroo, in lichte laaie en spoedig werd de fabriek aan getast. Het werkvolk, dat het onheil zag aankomen, vluchtte ijlings naar buiten. In ruim 5 minuten tijds was de geheele fabriek, waarin veie, nog nieuwe machines, een prooi der vlammen Nieuwe Maan Vrijdag 26 Me! geworden De machines werden Ne». Herv. Kerk.. Zondag 21 Mei 1922. Breskens v 9t/3 u ds Bremer n 1.30 Zondagschool. Groede v 9l2 u ds v Griethuijsen Nieuwvl. n 2'/2 ds v Griethuijsen Lokaal Evangelisatie, Breskens. vm. 9.30 de heer Kracké, te Brugge. Ev. Luth. Gem. Groede. urn. 3 u ds M. J. Beukenhorst van Sluis. Hoogwatergetij Breskens. Zomertijd van af 26 Maart. 1) A GEN. vm. nam Zaterdag 20 Mei 9.26 9.50 Zondag 21 10.32 10.56 Maandag 22 11.35 1 1.59 Dinsdag 23 12.23 12.47 VOETBALLEN. Waterlandkerkje» Uitslag Wedstrijd 13 Mei. Nooit gedacht (Waterland kerkje)—Juliana (IJzendijke) 0-2. Duivenwedvlucht Arras 14 Mei. 135 K.M. Aantal duiven 85. BRESKENS. le en 17e prijs P. Jacobs, 2e Jac. van de Luijs- ter, 3 en 6e W. du Bois, 4e en 18e Jac. Jacobs Jac.z., 5 en 22e A. Vermeulen, 7e, 8e en 10e A. van Gijs Co., 9e Joz as Pleijte, I le P. van de Velde, 12e en 13e R. van Quekelberghe, 14e en 19e D. Quaars, 15e en 20e Iz. Leenhouts, 16e Jac. Besemer, 21e Jan Jacobs. Gelost 7-52 uur. Eerste aankomst 9 48-55; de laatste 10-00-1 Wind West. Arrond.-Rechtb. Middelburg. Zitting van 19 Mei. De Rechtbank sprak heden vrij van de hem ten laste ge legde diefstal van een vaars: J. F., 31 j., veekoopman, Bier vliet. nam. 6.24 Licht op voor Rijwielen enz Zaterdag 20 Mei. 9.24 nr Zondag 21 9.25 Maandag 22 9.27 Dinsdag 23 9 29 BRANDEN. Woensdagmiddag ontstond op de Kruishaarscheheide onder de gemeente Nijkerk vermoede lijk door het spelen met lucifers brand in het boerderijtje van Tien landbouwer Harmsen. Het vee werd gered, dQch huis en inbosdel gingen in de vlammen op. Terwijl men zich bij Harmsen tot het uiterste inspande om te redden wat kon, vatte het boer derijtje van Veldhuizen, staande op OHgeveer vijftig meter afstand eveneens vlam en brandde tot den grond af. Vier koeien en twee vette kalveren kwamen in de vlammen om. Bij de pogingen om het vee te redden bekwam Veldhuizen brandwonden in het gelaat. Het verbrande was gedeeltelijk ver zekerd. ROYAAL. Een brievenbesteller te 's Gra- venhage vond gisteren in het Noordeinde drieduizend gulden. Hij spoedde, zoodra zijn dienst was afgeloopen, zich naar het commissariaat van politie aan de Groenmarkt. Daar was ook, ver telt de „Avp." de dame, die het bankpapier had verloren, en ze heeft den vinder beloond met één gulden GEVAARLIJKE PLAATS. Woensdagavond is te Nietap een tot dusver onbekend persoon, die p :ats had genomen op de buffers, tusschen twee veewagens, onder de Stoomtram Drachten- Groningen geraakt. Geheel ver minkt werd de ongelukkige opgenomen. ernstig beschadigd en waarde loos gemaakt. Van hier sloeg het vuur over naar de boerderij van G. Reissen, die met stalling en inboedel totaal verbrandde. Intusschen was het tusschen de verbrande fabriek en de boerderij gelegen raadhuis aangetast. Ook dit gebouw is van binnen geheel uitgebrand. Aan de overzijde van den weg werden daarna het bekende café van A. van Engelen, alsmede de daarnaast gelegen boerderij van Jan van Gerwen, benevens de geheele inboedel en stallingen een prooi der vlammen. Het vuur had zich door het keeren van den wind, van hier weer medegedeeld aan de boerderij van M. Bax, welke eveneens totaal vernield werd, alsmede de groote stalling van bakker Job van Engelen. Verder verbrandde een schuur van den landbouwer Verra. De aangerichte schade wordt op ongeveer een tofi geschat. Alles is verzekerd, doch laag. Van het raadhuis zijn raad- chieven en registers grootendeels verbrand. Het liefdegesticht St. Catharina, dat een oogenblik ernstig gevaar liep, is met veel moeite gespaard. De plaatselijke brandweer was uiterst primitief en kon niets uit richten. De gelukkig spoedig aan wezige Eindhovensche brand weer verrichtte goed werk, doch kon wegens nijpend watergebrek niet het gewenschte resultaat be reiken. Vele meubelen, die naar bui ten werden gedragen, brandden op de straat voort wat een troosteloozen aanblik opleverde. Er hadden geen persoonlijke ongelukkeu plaats en vee kwam niet in de vlammen om. EEN GENEESMIDDEL TEGEN SLAAPZIEKTE. Naar de „Times" mededeelt, heeft dr. II. Dale van het Ko ninklijk Instituut tijdens een le zing te Londen medegedeeld, dat de Duitsche firma Bayer een chemisch product in den han-

Breskensche Courant | 1922 | | pagina 2